Jump to content

Korisni savjeti za DSI


notarica

Preporučene objave

to je ono što sam htjela ići , a nisam zbog posla :tupan:

uglavnom, koliko ti je bio koristan? ima li neka "kvaka" koju su ti otkrili - mislim učiti se definitivno mora, ali....

Bio sam jucer i danas na seminaru za strucni ispit u zg i mogu reci da mi je jako puno pomogao predavaci su bili ispitivaci i rekli su da vecina pita po pitanjima sa ministarstva uprave , i za europsku uniju smo dobili stranicu europa.eu da se tamo nalazi sve sto je potrebno za eu .
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

to je ono što sam htjela ići , a nisam zbog posla :tupan:

uglavnom, koliko ti je bio koristan? ima li neka "kvaka" koju su ti otkrili - mislim učiti se definitivno mora, ali....

 

Pa dosta jer drugacije tok ti oni govore i dok ti sam ucis mogu ti na mail poslati prezentacije sutra ako hoces i najbitnije ti je da pricas jer ak sutis gotova si

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prisilnu naplatu imaš u OPZ-u, od tamo prepišeš... za opomenu nema ništa u nijednom zakonu već očito treba napisati općenito o opomeni, kada se izdaje, tko ju izdaje, šta se navodi u njoj i tako... ja sam dobio sad u subotu objasniti sadržaj i oblik rješenja po OPZ-u, a na usmenom smo svi pričali o onome što radimo...

 

Proračun i HNB si izvadiš iz zakona bitnije stvari... dovoljno je osnovno znati...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prisilnu naplatu imaš u OPZ-u, od tamo prepišeš... za opomenu nema ništa u nijednom zakonu već očito treba napisati općenito o opomeni, kada se izdaje, tko ju izdaje, šta se navodi u njoj i tako... ja sam dobio sad u subotu objasniti sadržaj i oblik rješenja po OPZ-u, a na usmenom smo svi pričali o onome što radimo...

 

Proračun i HNB si izvadiš iz zakona bitnije stvari... dovoljno je osnovno znati...

 

e super, hvala :hvala:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz čega učite EU za VSS? Ona nova pitanja su previše! :cita:

Učila iz novih pitanja, a pitaju jedno pitanje iz povijesti, jedno iz institucija i jedno o valovima proširenja, nekoga pita bas godine i koje su države ušle, nekoga pita proces ulaska RH u EU..i to je to..ako znas koliko RH ima zastupnika u parlamentu, tko ide na sastanke Europskog vijeća (Milanović) i tko je od naših u Europskoj komisiji (Mimica, odbor za međunarodnu razmjenu) to ti je veliki plus..one politike iza u novim pitanjima nisu nikog pitali, barem u mojoj grupi..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav, možeš li mi molim te poslat skriptu iz financija ivanamarjanovic89@net.hr i ja sam na odjelu proračuna i financija, pa se toga posebnog dijela bojim, hvala

Nemaš se čega bojati, za pismeni si pripremi proračun, godišnje ili polugodišnje izvješće o proračunu,obračun plaće, porezno rješenje...ja sam imala zadatak na pismenom da opišem oblik i sadržaj poreznog rješenja prema općem poreznom zakonu, na usmenu me pitala obračun plaće, koji su to općinski porezi i jednog od njih sam morala objasnit..za usmeni nauči poreze (državne, županijske..), porez na dohodak najviše pitaju, HNB, banke, carine, platna bilanca, razlika autorski honorar i ugovor o djelu, nesto o proračunu..samo osnovno naučiš od tog svega i oni zadovoljni

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li ima ovdje koji pravnik koji je na stručnom osposobljavanju za samostalnog upravnog referenta i koji je položio ili će polagati ispit jer imam nekoliko pitanja a nažalost ne poznajem nikog tko je na istom radnom mjestu i tko bi mi mogao pomoći? Hvala unaprijed!

 

Ja sam prosla u HZMO za samostalnog strucnog upravnog referenta i polozila DSI 17.1. pa pitaj sto trebas?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Državni položen 28.3., ispitivači su bili zbilja korektni. :)

Evo mojih pitanja:

 

Ustav/sustav

- Koje su temeljne odredbe Ustava Republike Hrvatske?

- Mogu li se ograničiti ljudska prava i temeljne slobode?

- Koje su ovlasti Predsjednika Republike?

- Imaju li suci Ustavnog suda imunitet?

- Tko provodi upravni nadzor i nad kojim tijelom se provodi upravni nadzor?

- Koje su nadležnosti ravnatelja državne upravne organizacije?

- Tko provodi nadzor nad obavljanjem poslove državne uprave?

 

EU:

- Koji su to osnivački ugovori Europske unije, a spadaju u tzv. primarno zakonodavstvo Europske unije?

- Pored osnivačkih ugovora postoje i drugi ugovori koji spadaju u tzv. primarno zakonodavstvo - koji su to ugovori? (samo nabrojati)

- Navedite i objasnite kriterije za članstvo u Europskoj uniji?

- Što je Europsko vijeće?

- Što predstavlja Lisabonski proces?

 

LOKALNA/SLUŽBENIČKI:

- Tko može predložiti raspisivanje referenduma te tko raspisuje referendum?/O kojim pitanjima se može odlučivati na referendumu?

- Koliko traje mandat članova predstavničkog tijela i kako obavljaju tu dužnosti?/Kakve je prirode mandat članova predstavničkog tijela?

- Lake i teške povrede dužnosti

- Koje se kazne mogu izreći za povrede službene dužnosti?

- Kada se službeniku može dati izvanredni otkaz?

- Max. broj dana godišnjeg odmora? (Odgovor je 30 dana)

 

ZUP/UREDSKO:

- Dijelovi rješenje

- Stvarna i mjesna nadležnost

- Kada se pokreće upravni spor?

- Razlika između akta i podneska

- Što je pismeno?

- Objasniti KLASU

- Gdje se stavlja prijemni štambilj?

 

Inače sam VSS, posebni dio sam imala iz područja financija.

Pismeni: Napisati oblik i sadržaj poreznog rješenja prema općem poreznom zakonu. Usmeni: gradski porezi, PDV, proračun. Sretno svima koji polažu, učite, komisija je korektna ali ne može se proći bez ikakvog znanja. :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Državni položen 28.3., ispitivači su bili zbilja korektni. :)

Evo mojih pitanja:

 

Ustav/sustav

- Koje su temeljne odredbe Ustava Republike Hrvatske?

- Mogu li se ograničiti ljudska prava i temeljne slobode?

- Koje su ovlasti Predsjednika Republike?

- Imaju li suci Ustavnog suda imunitet?

- Tko provodi upravni nadzor i nad kojim tijelom se provodi upravni nadzor?

- Koje su nadležnosti ravnatelja državne upravne organizacije?

- Tko provodi nadzor nad obavljanjem poslove državne uprave?

 

EU:

- Koji su to osnivački ugovori Europske unije, a spadaju u tzv. primarno zakonodavstvo Europske unije?

- Pored osnivačkih ugovora postoje i drugi ugovori koji spadaju u tzv. primarno zakonodavstvo - koji su to ugovori? (samo nabrojati)

- Navedite i objasnite kriterije za članstvo u Europskoj uniji?

- Što je Europsko vijeće?

- Što predstavlja Lisabonski proces?

 

LOKALNA/SLUŽBENIČKI:

- Tko može predložiti raspisivanje referenduma te tko raspisuje referendum?/O kojim pitanjima se može odlučivati na referendumu?

- Koliko traje mandat članova predstavničkog tijela i kako obavljaju tu dužnosti?/Kakve je prirode mandat članova predstavničkog tijela?

- Lake i teške povrede dužnosti

- Koje se kazne mogu izreći za povrede službene dužnosti?

- Kada se službeniku može dati izvanredni otkaz?

- Max. broj dana godišnjeg odmora? (Odgovor je 30 dana)

 

ZUP/UREDSKO:

- Dijelovi rješenje

- Stvarna i mjesna nadležnost

- Kada se pokreće upravni spor?

- Razlika između akta i podneska

- Što je pismeno?

- Objasniti KLASU

- Gdje se stavlja prijemni štambilj?

 

Inače sam VSS, posebni dio sam imala iz područja financija.

Pismeni: Napisati oblik i sadržaj poreznog rješenja prema općem poreznom zakonu. Usmeni: gradski porezi, PDV, proračun. Sretno svima koji polažu, učite, komisija je korektna ali ne može se proći bez ikakvog znanja. :)

 

Pozdrav, da li bi mi mogli poslati iz cega ste ucili posebni dio..

ja isto imam financije a neznam odakle bi pocela..

moze na mail..

kety_milkovic@hotmail.com

 

Bila bi vam zahvalna..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, da li bi mi mogli poslati iz cega ste ucili posebni dio..

ja isto imam financije a neznam odakle bi pocela..

moze na mail..

kety_milkovic@hotmail.com

 

Bila bi vam zahvalna..

 

Poreze sam učila prema poreznom sustavu s ove stranice: http://www.porezna-uprava.hr/HR_porezni_sustav/Stranice/naslovna_tablica_psrh.aspx

 

O proračunu iz zakona o proračunu.

A ostalo sam nadopunjavala iz skripte, ali skripta mi nije baš bila od prevelike koristi.

 

Sretno! :D

FINANCIJE.docx

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima. Možda ću postaviti pitanje na koje je već odgovoreno, ali bih molila odgovor. Trebam polagati DSI, na stručnom sam.

Od literature imam pitanja i odgovore sa stranica Min. uprave, jer sam čula da ima promjena - posebno za službeničke i EU, te Geomanovu skriptu. Između svega toga ima dosta razlika.

Zanima me da li je dovoljno da učim po skripti (Geoman) ili po pitanjima sa Min. uprave ili da kombiniram?

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo mojih pitanja od 28.03. - za VSS porezi

 

Pismeni - oblik i sadržaj rješenja po OPZ-u

 

Usmeni:

 

Porezi: Tu je pitala o onome što radimo. Godišnja prijava, Fiskalizacija i VIES sustav

 

Ustav: Što je Ustav, temeljne odredbe, suverenitet, kada se prava mogu ograničiti, državljanstvo, promjena Ustava i kada Sabor potvrđuje međ. ugovore

 

Sustav: Koje su drž. upr. organ. i što koja što radi, upravni nadzor, tko odlučuje u 1., a tko u 2. stupnju, koje akte donosi Vlada RH

 

EU: EU simbol, EU Parlament, Schengen, 4. i 5. krug ulaska u EU

 

ZUP: Načelo materijalne istine, načelo pomoći stranci, zakonski zastupnik, dokazi, javne isprave, kada se i kako pokreće spor

 

Uredsko: Pismeno, akt, osnovne evidencije, knjiga mjesta, interna dostavna knjiga, tko izdaje ovlaštenje za pečate žigove

 

Lokalna: Statut, mjesni odbor, izvršna tijela, kakav je mandat predstavničkog tijela, kada prestaje mandat gradonačelniku, oblici neposrednog sudjelovanja građana

 

Službenici: Tko obavlja poslove u drž. službi, prava drž. službenika, pretpostavke za prijam, pravilnik o unutarnjem redu, načini popunjavanja radnih mjesta, zapreke za prijam, redoviti i izvanredni prijam, ocjene, vrste povreda i tko odlučuje o povredama, načini prestanka i prestanak po sili zakona

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam dobila rjesenje za 11.4. Polazem posebni dio iz gospodarstva- obrt, pa ako netko nesto zna o tome, neka se javi!!!! Puno hvala.. i ljudi, jeste li poceli uciti vec? Kako ide?

 

Obrt/obrtnik, Opći/posebni uvjeti za obavljanje obrta, Sjedište/izdvojeni pogon, Vezani/povlašteni obrti, Sezonski obrti, Zajedničko obavljanje obrta/pristupanje ortaka/istupanje ortaka, NKD, Privremena obustava obrta/odjava obrta, Poslovođa obrta, Prijenos/nasljeđivanje obrta ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

megi32 možeš li mi reći po kojoj literaturi si učila posebni dio? zanima me pošto i ja imam posebni dio iz mirovinskog osiguranja...

 

pa ucila sam ZOMO i ponjela sam primjere rješenja i mora se znat kak se izracunava svota mirovine,polazni faktor, koliki je dodatak,od kad je dodatak na mirovine i na koje ide mirovine dodatak, kak se racunaju OB i eto i onda se pise rjesenje tj.priznajes pravo na mirovino obicno je to starosna i pises rjesenje, radis izracun,vec kako te vodi tiskanica :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

megi32 hvala ti puno :) jesu za opći dio dovoljne one prezentacije sa stranica Državne škole za javnu upravu i pitanja s Ministarstva uprave i cijeli ZUP I ZUS ili neka druga kombinacija nekih skriptica? :) Oprosti što te gnjavim al pošto samo iste struke i iz istog dijela idemo na stručni pa da me malo uputis :) unaprijed zahvaljujem :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

megi32 hvala ti puno :) jesu za opći dio dovoljne one prezentacije sa stranica Državne škole za javnu upravu i pitanja s Ministarstva uprave i cijeli ZUP I ZUS ili neka druga kombinacija nekih skriptica? :) Oprosti što te gnjavim al pošto samo iste struke i iz istog dijela idemo na stručni pa da me malo uputis :) unaprijed zahvaljujem :)

 

u redu je :) vako ja sam radila iz pitanja s minist.uprave,eu posebno nabavila skriptu,skinula sva pitanja ovdje s foruma od prvog do zadnjeg posta 01/2015. i zup -zakon i zus i uredsko ljubavnoviceva skripata,a prezentacije su samo malo da se pomogne nije to dovoljno

evo pitanja svih sa foruma

https://jumbo.iskon.hr/dl/3994094d-6479-4c29-aeaf-630a11162b6f

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

megi pobogu, koliko si dugo učila ???

:tilt:

u redu je :) vako ja sam radila iz pitanja s minist.uprave,eu posebno nabavila skriptu,skinula sva pitanja ovdje s foruma od prvog do zadnjeg posta 01/2015. i zup -zakon i zus i uredsko ljubavnoviceva skripata,a prezentacije su samo malo da se pomogne nije to dovoljno

evo pitanja svih sa foruma

https://jumbo.iskon.hr/dl/3994094d-6479-4c29-aeaf-630a11162b6f

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zato jer sve to što si nabrojila baš traje i traje....

ja pomalo čituckam otp mjesec i po - i sve mislim ima vremena.

a sad imam još 9 dan (i usput hrpu posla i obveza) i čini mi se da neću stići. kad kažem neću stići mislim na to da nema šanse znati sve i ispaliti odgovor čim mi se pitanje postavi.

sad sam u fazi da mogu prepoznati sadržaj i nešto govoriti o tome (svojim riječima) o jedno 70% materije.

zasto?? :))) ma pravila sam biljeske jedno mjesec i po i onda, mal mrljala i onda na kraju zadnja 3 tj.zapela,al sam na kraju vadila sve po pitanjim s ovog foruma sto sam vam ostavila i radila ta pitanja jer se ponavaljaju i to je to
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije sat vremena!!!! Ukratko- meni je ovo bio najveci stres ikada do sada u zivotu..ali ovako..sve je krenulo prema uobicajenom redu u 8 i 30..pismeni, laganica, cisto od rijeci do rijeci prepisivanje iz zakona.. Usmeni- sto radite na poslu i prolaz kroz pitanja iz pismenog..lagano skroz. Nakon toga lokalna, sluzbenicki, pa ustav i sustav ..zaista osnove, sto je Ustav, sto je suverenitet, ustavni sud, ustrojstvene jedinice, inspekcijski i upravni nadzor.. Lokalna/sluzbenicki- grad Zagreb, prihodi samouprave, opcinsko i predstavnicko tijelo..temeljne predpostavke za prijam u DS, sto je pravilnik o unutarnjem redu, lake povrede, tko su drzavni sluzbenici, uvjeti za prijam, postupci prijma..zup/zus i uredsko: sto je uredsko poslovanje, prijemni stambilj, osnovne evidencije uredskog poslovanja, sto je podnesak, akt, pismeno i zaglavlje akta i natpisne ploce, upravne pristojbe, pecat i zig..sto je podnesak, kakav mora bito zahtjev, osobna dostava, dokazi, svjedoci..EU- najlaksa..bojala sam je se ko crnog vraga, ali zena je bila toliko divna, da je pitala 3 osnovna pitanja, institucije (samo nabrojati), simboli, schengen, ....i rekla da nas ne misli maltretirati, nego da budemo sretni o zivimo svoj zivot!!!! Eto, ne znam da li sam vam od pomoci, ali umirite se, na kraju se mrtvi broje!!!! SRETNO SVIMA!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

položen državni u petak. cijeli proces učenja i ono isčekivanje kada si tamo je bilo užasno stresno.

ispitivači vrlo korektni, to su ipak samo ljudi, nije im u cilju rušit ljude. ako vide da si učio nema problema. ako sve znaš prekidaju te usred rečenice jer vide da znaš, ako zapneš pomognu, pitaju više manje pitanja koje se ovdje vrte po forumu tako da neću ponavljati (iz pitanja s ministarstva uprave)..možda ubace koje pitanje iz opće kulture tako da nije loše imati primjere za neke stvari (a i tako će te lakše naučit gradivo)

 

e da, obavezno si ponesite vodu i nekakvu cokoladicu/bananu jer to sve skupa jako dugo traje

 

sretno svima! :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Položeno. Kao što je već puno puta napisano, ispitivači su korektni i pomažu prilikom odgovaranja. Sva su pitanja sa stranica Ministarstva uprave ( neki ispitivači pitaju neko potpitanje iz opće informiranosti, ali mi se čini da odgovori na ta pitanja nisu od utjecaja na prolaz). Dakle, treba dobro naučiti pitanja sa web-stranice, a preporučljivo je i proći kroz Ustav RH, ZUP i ZUS za one koji su VSS. Osobito dobro treba naučiti pitanja sa popisa za SSS jer su to najbitniji dijelovi gradiva, a ujedno su to stvari koje bi svatko trebao znati.

 

Sretno svima !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Od moje grupe od nas 40, nitko nije pao cijeli ispit.. 2 su decka pala uredsko poslovanje samo, a 1 decko EU, ali oni su sami priznali da to nisu ni otvorili.. Ljudi, zaista je istina ono sto svi pisu na forumu..ne zele oni nas rusiti.. Mora se uciti, ali stvarno osnove osnova.. Zaista svi koji i pratite forum, nemate straha, jer znaci da ste zainteresirani i da znate.. Eto!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

DSI POLOŽEN 11.04. mrljo%2013.gif

VŠS, UPRAVNO PODRUČJE FINANCIJE (POREZNA)

 

Prvo i osnovno, nemojte se bojat tog ispita, ipak je ispalo da nije to niš strašno, čak naprotiv polaganje je bilo baš jako ugodno.. ona trema od prije ispita se jako smanji čim se uđe unutra i krene pisat ispit, a tek kad se položi prvi ispit.. :cager: Nije napeta atmosfera, više opušteno i kolegijalno, ima i smijeha :smijeh:

 

TAJNICA - Moja grupa je imala preodličnu tajnicu, ta žena je zakon! ona vodi cijelo vrijeme i upućuje, sve je možete pitat, sve vam kaže, a umirila nas je kad je pričala za komisiju da je dobra.. i tajnica proziva na početku "svoje ljude" i to je njezina grupa, odvede ljude u dvoranu na pisanje pismenog prvo.. i onda dalje doslovno vodi do vrata di trebate polagat pojedin predmet..

 

KOMISIJA mi je također bila ugodno iznenađenje, odlični su svi odreda!! ma nemam jedne zamjerke.. Treba se znat ali nikome od njih nije cilj da nas ruše, baš naprotiv, izvlače iz ljudi ako treba, pomažu, navode.. Ma zbilja super ljudi!! I nisu im neka svemirska pitanja nego su čisto normalna pitanja, ne pitaju izvan onog s min.uprave.. Zapravo mislim čak da u mojoj grupi nitko nije pao ništa..

 

POSEBNI DIO -PISMENO - piše dosta ljudi zajedno, naravno da se može koristiti sve kaj imate.. Surađujte :D Svatko dobije unaprijed pripremljenu košuljicu, unutra je i naš pismeni zadatak, i sve ono prijava, termin za ispit i sve kaj smo slali mi njima i oni nama, zapisnik neki i to.. Nekoliko nas jei imalo sadržaj rješenja prema opz-u.. a neki su imali napravit rješenje za obrtnike za doprinose a neki rješenje o ovrsi (naravno ne treba se niš računat nego je forma bitna).. zato si ponesite obavezno primjere rješenja, plavu knjigicu, ak imate i opz jer eto bude i pitanje iz njega nekaj pa nek se nađe :D

 

Kad se napiše taj dio, to se daje tajnici, stavi se u košuljicu i tajnica vas odvede po nekoliko skroz do vrata di se polaže pojedini predmet.. Nosite sami svoju košuljicu unutra.. Kad se položi predmet ide se opet kod tajnice da to evidentira, i opet vas vodi kud dalje trebate ić.. i tako za svaki predmet..

 

Polaže se uglavnom po 2 zajedno, nekad i više.. obično po predmetu budu 3-4 pitanja..

NEKA OD PITANJA kojih se sjećam, samo da vidite kao primjer..

posebni - pdv, dobit..

EU - glavne institucije, sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, odbor regija..

lokalna i područna - tijela mjesnog odbora i kaj se biraju, poslovi grada ZG, poslovi samoupr.djelokruga županije..

službenički - čim se propisuju i temeljem kojeg propisa god odmori, tko obavlja poslove u državnim tijelima...

zup/zus - stranke u up postupku, stranke u up sporu, pravni lijekovi.....

uredsko - pisarnica/pismohrana, razvrstavanje pismena i u koje evidencije se upisuje, na kaj se plaća upravna pristojba....

 

Kad sve položite košuljicu predate tajnici, potpisujete i to je to.. nakon 2 tj cca stiže svjedodžba o položenom ispitu (izgleda ko svjedodžba iz škole ) tam di radite/di ste radili pa vam to onda vj oni pošalju poštom na kućnu adresu..

 

E sad, ja sam učila zbilja dugo.. vidim da bi prošla i da sam manje učila, al bolje znat pa bit sigurniji, nikad se ne zna kakva će bit komisija i kaj mogu pitat.. ono kaj ljudi pričaju da su naučili za tjedan-dva fakat nije i nemre bit istina.. uzmite si dosta vremena, nek vam sjedne to u glavu..

Učila sam najviše iz pitanja s min.uprave.. ja sam to naučila po starim pitanjima jer novih još nije bilo, a kasnije sam nova čitala, nadopunila si nekaj i tak.. eu - to sam nova pitanja samo pročitala.. službeničke po starim uz dopunu iz slajdova, nova čitala.. lokalnu po novim, zup/zus po pitanjima za sss nadopunjenim iz slajdova i pitanjima s foruma.. onu skriptu od 700 pitanja sam pročitala.. uredsko po pitanjima za sss dopunjenim sa slajdovima, skriptu od ljubanovića sam čitala.. ustav,sustav po pitanjima s mu za všs

 

posebni dio - učila sam iz nove plave knjigice(možete je skinut na str od porezne), izvukla sam si za svaki porez ono kaj sam smatrala bitnim.. (čiji je, obveznici, osnovica, stopa, ukratno samo oslobođenja, za ove važnije poreze(pdv,dohodak,dobit,por na prom nekretnina sam nešto malo više, vidjet ćete kaj važno dok učite), kad se podnose prijave i kad se plaćaju ti važniji porezi, i ovo mi je poslužilo http://www.porezna-uprava.hr/HR_porezni_sustav/Stranice/naslovna_tablica_psrh.aspx imate tu i neku je skripticu netko stavio za posebni.. hnb(osnovno poput kaj je, koji je cilj, kakva je institucija, temeljni kapital, zadaci), banke(samo ukrato kao npr o njima kaj su, kaj rade, jamstveni kapital,temeljni kapital..), carine (osnovno poput kaj je carina, carinska tarifa, slobodna zona, carinski status, carinski dužnik), proračun(kaj je, tko ga donosi, prihodi, rashodi, rebalans, načela, suficit, deficit i tak to..) dodatno: platna bilanca(kaj je, suficit,deficit) devize(kaj su), podsjetila se par stvari(bilanca,rdg,obračun plaća).. par stvari sam si izvukla iz opz-a (najosnovnijih par stvari) i par iz zakona o poreznoj upravi(kaj je, poslovi, ustrojstvo, upravljanje i tak)

 

TO BI BILO TO.. SRETNO SVIMA!!! i možete vi to, malo truda i sve će bit super mrljo%2028.gif:mase2:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ono kaj ljudi pričaju da su naučili za tjedan-dva fakat nije i nemre bit istina.. uzmite si dosta vremena, nek vam sjedne to u glavu..

 

istina je itekako. ja živi primjer. ali ako se ide tako, onda treba biti spreman čovjek na ogroman stres i učenje cijeli dan. naravno da je bolje učiti 4 sata dnevno, nego odvaliti 8-10

 

btw, čestitam :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

istina je itekako. ja živi primjer. ali ako se ide tako, onda treba biti spreman čovjek na ogroman stres i učenje cijeli dan. naravno da je bolje učiti 4 sata dnevno, nego odvaliti 8-10

 

btw, čestitam :)

 

Hvala! Cestitam i ja tebi.:-)

 

Sve to naucit za tjedan-dva, plus jos i posebni? Reci ljudima recept hehe

meni nebi to bilo dosta, posebno jer

mi nis od ovog mi nije bilo otprije poznato/ekonom./

ok, bravo za tebe i svaka cast izuzecima al ipak preporucam vise vremena ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja svakako mislim da za ovo spremiti treba dosta, dosta vremena.

ali isto tako znam (iz svoje neposredne radne okoline) 2 lika koji su ispit polozila nakon 3 dana učenja. ne pitajte što mislim o tome jer ne mislim.

samo znam da učim mjesec i po (pročitala 2 skripte, sva pitanja sa weba, sve glavne zakone), posljednji tjedan intenzivno baš učim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Od moje grupe od nas 40, nitko nije pao cijeli ispit.. 2 su decka pala uredsko poslovanje samo, a 1 decko EU, ali oni su sami priznali da to nisu ni otvorili.. Ljudi, zaista je istina ono sto svi pisu na forumu..ne zele oni nas rusiti.. Mora se uciti, ali stvarno osnove osnova.. Zaista svi koji i pratite forum, nemate straha, jer znaci da ste zainteresirani i da znate.. Eto!!

:bananko: super! Čestitam!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

DSI položen 10.4. VŠS

 

Moje iskustvo,, najiskrenije,, prestresno..

 

Prvo svi te uplaše da je to prestrašno, da se tamo srušiš od straha i bla bla..

Učila sam tri tjedna, prvi tjedan laganini čitkanje,, zadnja dva tjedna baš konstantno 0-24..

I tko kaže da je dosta tjedan dana nije!!

Previše gradiva ima da bi se to samo tako prošlo..

Učila po pitanjima sa ministarstva, a zup-zus ljubanovića, zakoni su mi nejasni pa sam njih izbacila..

 

Sam ispit nije toliko stresan ako se stvarno utvrdi gradivo,, pomažu svakako,, iako kolko sam shvatila u drugim komisijama je bilo i padova jer ljudi nisu učili...

Bilo je padova i u mojoj grupi..

 

Ljudi,, nije tolko strašno,, ali fkt naučite kolko god možete..

Sve skripte sam prošla jednom detaljno da skužim o čemu se radi,, e onda sam detaljnije prolazila najčešća pitanja koji su izvučeni sa foruma,, i to mi je puno pomoglo jer uglavnom pitaju takva pitanja..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala! Cestitam i ja tebi.:-)

 

Sve to naucit za tjedan-dva, plus jos i posebni? Reci ljudima recept hehe

meni nebi to bilo dosta, posebno jer

mi nis od ovog mi nije bilo otprije poznato/ekonom./

ok, bravo za tebe i svaka cast izuzecima al ipak preporucam vise vremena ;-)

 

recept je uciti cijeli dan. zatvoris se u 4 zida i nista ne radis osim spavanja koliko toliko,hrane i ucenja. iskreno, prestresno i iscrpljujuce. raspad sistema/organizma nakon toga.

mislim da sam negdje cak prije napisala da treba barem 2 tjedna ucenja ali da se prije toga dobro sve procitao jedno 2 puta..ali dobro da, meni su neke stvar bile otprije dobro poznate pa sam dosta brzo naucila a s nekima se fino namucila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav. Ima tko ljubanoviceva pitanja iz zup i zus. Nema vise na webu.. Koliko je pametno uciti pitanja za sss za zup i zus i prezentacije(uz procitane zakone)

 

Ja sam to naucila iz pitanja za sss i slajdove(al to onda moras naucit ko vodu pit :) ) i nadopunila sam jos s pitanjima koja nisu obuhvacena time a koja se su bila ljudima na ranijim rokovima.. ljubanovićeve skripte sam procitala.. meni je to bilo i više nego dovoljno.. a inace vecina ljudi uci po toj skripti od 60 str..

 

aj posalji mail u inbox, poslat ću ti ljubanovićeve skripte i tu skriptu od 60 str pa ti vidi kaj ti treba..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav! Dali mi netko može reci što ste imali na posebnom dijelu iz financija, i što vas pitaju?

 

 

par postova više ti je moj post pa vidi tamo.. ak ti treba za financije(porezna)

eto, imali smo oblik i sadržaj rješenja prema opz-u, neki su imali izradit rješenje o doprinosima za obrtnike a neki izradit rješenje o ovrsi.. (tj prepisat iz literature ili primjera) inaće se znalo pojavit i naplata i prisilna naplata (prema opz-u) i opomena (za pisat o tome) i još neka rješenja znaju bit i tak to.. vidjela sam da se ljudima nekad znalo pojavit da izrade proračun svoje općine/grada/županije il npr obračun plaća al meni to nije bilo jer vj ovisi koje si područje u financijama..

 

 

a pitaju većinom di si i kaj radio, koja si struka i strucna sprema.. i prema tom pitaju.. meni su pitanja bila por.na dohodak i pdv, i još nešto.. nedavno je netko stavio skripticu za posebni u kojoj ima dosta toga kaj su prije pitali.. i potraži po forumu koja su pitanja imali kolege prije tebe :)

 

sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ima li netko tko sprema posebni dio dsi iz područja cestovnog prometa?

 

 

 

što se tiče kripti od Ljubanovića ima ih na web-u

treba samo upisati (ljubanović pitanja) i ponudi sve tri skripte - zup, zus, uredsko - maloprije sam skinula u pdf-u

uređeno: od marulam
dopuna
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za ZVO: polako uci i stignes..vidjet ces..nema smisla odgadjati, ionako moras poloziti, a kad skines taj teret s ledja, vidjet ces kako ce ti biti lakse..eto, to ti je moj topli savjet..ali ako mislis da ipak ne stignes, mozes odgoditi, ali ti je nakbolje nazvati u Min.Uprave i pitati detaljno sve.. A i kroz mjesec-dva, pocinju ispiti u elektronickom obliku sto ce biti (po mojoj slobodnoj ocjeni) puno lakse nego do sada..eto, sretno!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija