Jump to content

Korisni savjeti za DSI


notarica

Preporučene objave

Pozdrav, imam ispit 10.7. u 14.30h za radno mjesto referent, posebni dio iz upravnog područja opća uprava - ostali poslovi iz područja opće uprave i općih poslova... Što bi to trebalo bit? I jel zna netko jel ima jutarnji termin tog datuma ili je to samo subotom?

 

poseban dio ti je uredsko poslovanje.

za ispit uci iz pitanja s ministarstva uprave, jedino uredsko uci iz bas iz uredbe o uredskom poslovanju. to ti je i vise nego dovoljno.

 

subotom su termini ujutro, petkom popodne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Polagala sam ja sad 13-og.Stvarno nije bila frka taj posebni dio riješiti.Na pismenom sam imala 4 pitanja - ovlasti komunalnog redara, što se propisuje odlukom o komunalnom redu,održavanje javnih površina i koje tijelo rješava po žalbi izjavljenoj protiv rješenja kom. redara?Na pismenom prepisuješ iz zakona a na usmenom nije ženskica puno gnjavila, pitala je komunalnu naknadu,doprinose,tko šta plača i mislim da je to bilo to.Počele smo onda brbljati o drugim temama (šta radim na stažiranju,da li sam šta naučila itd.itd.).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

informacije od danas, po sjecanju. prosla. vss, pravnica.

 

ZUP/ZUS, UREDSKO

 

moja pitanja: nadleznost, tko moze zastupati poslovno sposobnu stranku, stranke u upravnom sporu, dosje, klasifikacijska oznaka, mora li tijelo uvijek imati pisarnicu.

 

pitanja ostalih: dijelovi rjesenja, dostava po ZUP-u, nacelo pomoci stranci, neposredno rjesavanje, dokazna sredstva, nacini pokretanja postupka, dokument, sadrzaj pecata i ziga, pismohrana, sto je uredsko poslovanje

 

USTAV/SUSTAV DRZAVNE UPRAVE

 

moja pitanja: kako sabor donosi zakone, organski zakoni, uredbe sa zakonskom snagom, akti koje donosi Vlada, razlika izmedu upravnog i inspekcijskog nadzora i jos jedno iz sustava kojeg se ne mogu sjetiti.

 

ostala pitanja (decko je bio SSS): nacelo diobe vlasti, mandat Vlade, mandatar Vlade, ovlasti Vlade, celnici u tijelima drzavne uprave, koji su celnici duznosnici a koji nisu, tko obavlja poslove u tijelima drzavne uprave.

 

LOKALNA/SLUZBENICI

 

moja pitanja: lokalna samouprava prema Europskoj povelji o lokalnoj samoupravi, koji poslovi pripadaju samoupravnom djelokrugu zupanije, tijela jedinica lokalne i podrucne samouprave, sto se ureduje zakonom o podrucjima zupanija, gradova i opcina u rh, duznost obavljanja poslova, zapreke za prijam u drzavnu sluzbu, premjestaj sluzbenika i jos jedno pitanje kojeg se ne sjecam

 

cura (VŠS) je dobila pitanja: poslovi u samoupravnom djelokrugu opcina, tko donosi status opcine i cini mi se kojom vecinom se odlucuje u predstavnickom tijelu, obaveza izvrsavanja naloga, kazne za lake i teske povrede sluzbene duznosti i zadnjeg pitanja se takoder ne sjecam.

 

EUROPSKA UNIJA

 

moja pitanja: proracun EU, kopehnaski i madriski kriteriji (pitao me i koji je 5. kriterij za RH), simobli EU.

 

cura (VŠS): euro, pretpristupni programi, osnivacki ugovori.

 

koliko znam, a pokupila sam se kad sam zavrsila (trajalo je negdje od 14:30 do 18:30, za mene), pala je jedna osoba europsku uniju i jedna sustav drzavne uprave.

 

nije strasno. ucila sam mjesec dana, zadnja 3 tjedna intenzivnije. par sati dnevno. kao sto rekoh, nije strasno, ali mora se znati. zanemarite te price od 3 ili 5 dana ucenja i prolaz, nije to dovoljno ni za procitat sve to skupa. druga grupa je primjerice imala onog Milana iz ZUP-a i rusio je jako puno ljudi. ali meni je recimo ipak bilo lakse od 90% ispita na mom faksu (pravnici, ne ucite za ispit na PFZG-u, odahnite :D).

 

ponesite si hranu/vodu, zaista je iscrpljujuce cekati ispred tih vrata. i sretno! nije to takav bauk, ali dajte si vremena da vam sve sjedne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zaboravih napomenuti da sam posebni dio imala iz opce uprave - ostali poslovi iz podrucja opce uprave i opcih poslova.

 

na pismenom dijelu sam morala izraditi rjesenje iz mog podrucja rada. i odgovoriti na pitanje koje su ovlasti drugostupanjskog tijela po zalbi. dakle, ZUP. na tom pismenom dijelu mozete koristiti sve materijale, pa si to ponesite. neke cure su cak, prilicno glasno, zvale i pricale na mobitel s osobama koje su im pomagle rijesiti zadatak :D

 

na usmenom me pitala opet samo ZUP. pitanja: provodenje ispitnog postupka, zalba (sve o tome, kako se podnosi, kome, rokovi), ponistavanje i ukidanje nezakonitog rjesenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nema petog kriterija, 3 su iz kopenhagena i jedan madridski.....pitanje je bilo objasniti pravni kriterij.....proziva se samo kad smo svi došli i podijelili nas u grupe (otprilike oko 20-tek u grupu), i u koju grupu se upadne ta komisija te ispituje....prvo pismeni iz posebnog dijela, pa usmeni, a onda se čeka ispred vratiju bilo kojim redom...uglavnom, moraju se sva obići i položiti i na kraju predati tajnici fascikl sa svim potpisima i onim što je najbitnije na svakom mora biti zaokruženo POLOŽIO:smijeh:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

informacije od danas, po sjecanju. prosla. vss, pravnica.

 

ZUP/ZUS, UREDSKO

 

moja pitanja: nadleznost, tko moze zastupati poslovno sposobnu stranku, stranke u upravnom sporu, dosje, klasifikacijska oznaka, mora li tijelo uvijek imati pisarnicu.

 

pitanja ostalih: dijelovi rjesenja, dostava po ZUP-u, nacelo pomoci stranci, neposredno rjesavanje, dokazna sredstva, nacini pokretanja postupka, dokument, sadrzaj pecata i ziga, pismohrana, sto je uredsko poslovanje

 

USTAV/SUSTAV DRZAVNE UPRAVE

 

moja pitanja: kako sabor donosi zakone, organski zakoni, uredbe sa zakonskom snagom, akti koje donosi Vlada, razlika izmedu upravnog i inspekcijskog nadzora i jos jedno iz sustava kojeg se ne mogu sjetiti.

 

ostala pitanja (decko je bio SSS): nacelo diobe vlasti, mandat Vlade, mandatar Vlade, ovlasti Vlade, celnici u tijelima drzavne uprave, koji su celnici duznosnici a koji nisu, tko obavlja poslove u tijelima drzavne uprave.

 

LOKALNA/SLUZBENICI

 

moja pitanja: lokalna samouprava prema Europskoj povelji o lokalnoj samoupravi, koji poslovi pripadaju samoupravnom djelokrugu zupanije, tijela jedinica lokalne i podrucne samouprave, sto se ureduje zakonom o podrucjima zupanija, gradova i opcina u rh, duznost obavljanja poslova, zapreke za prijam u drzavnu sluzbu, premjestaj sluzbenika i jos jedno pitanje kojeg se ne sjecam

 

cura (VŠS) je dobila pitanja: poslovi u samoupravnom djelokrugu opcina, tko donosi status opcine i cini mi se kojom vecinom se odlucuje u predstavnickom tijelu, obaveza izvrsavanja naloga, kazne za lake i teske povrede sluzbene duznosti i zadnjeg pitanja se takoder ne sjecam.

 

EUROPSKA UNIJA

 

moja pitanja: proracun EU, kopehnaski i madriski kriteriji (pitao me i koji je 5. kriterij za RH), simobli EU.

 

cura (VŠS): euro, pretpristupni programi, osnivacki ugovori.

 

koliko znam, a pokupila sam se kad sam zavrsila (trajalo je negdje od 14:30 do 18:30, za mene), pala je jedna osoba europsku uniju i jedna sustav drzavne uprave.

 

nije strasno. ucila sam mjesec dana, zadnja 3 tjedna intenzivnije. par sati dnevno. kao sto rekoh, nije strasno, ali mora se znati. zanemarite te price od 3 ili 5 dana ucenja i prolaz, nije to dovoljno ni za procitat sve to skupa. druga grupa je primjerice imala onog Milana iz ZUP-a i rusio je jako puno ljudi. ali meni je recimo ipak bilo lakse od 90% ispita na mom faksu (pravnici, ne ucite za ispit na PFZG-u, odahnite :D).

 

ponesite si hranu/vodu, zaista je iscrpljujuce cekati ispred tih vrata. i sretno! nije to takav bauk, ali dajte si vremena da vam sve sjedne.

 

Čestitke. Po kojoj skripti si učila i da li su pitanja sa stranica ministarstva?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nema petog kriterija, 3 su iz kopenhagena i jedan madridski.....pitanje je bilo objasniti pravni kriterij.....p

 

 

ispitivac je postavio pitanje "kriteriji". nabrojala sam 3 kopenhaska i jedan madridski i objasnila sva 4. kada sam zavrsila, postavio je pitanje "a koji je peti kriterij za RH?". sama sam rekla ta suradanja sa haskim tribunalom jer sam pretpostavila da na to cilja. tako da je to tocan odgovor ako vam netko postavi tako nespretno pitanje :D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čestitke. Po kojoj skripti si učila i da li su pitanja sa stranica ministarstva?

 

ZUP i ZUS sam ucila direktno iz zakona. ustav sam ucila iz ustava. ostalo s pitanja za VSS s ministarstva uprave. za ZUP mislim da nije dovoljno iz bilo koje skripte. pogotovo zato sto ispituje i jedan dosta strog ispitivac (mislim da se Milan zove) koji bas inzistira na tocnim zakonskim formulacijama. ostalo je dovoljno sa stranica ministarstva i nisu me pitali izvan tih pitanja.

 

no, ono sto sam primijetila je da vise izlaze iz tih okvira za srednju strucnu spremu pa znaju zalutati izvan pitanja na stranici ministarstva uprave. tako da ne znam, mozda je za srednju strucnu spremu pametno pogledati malo i pitanja za VŠS barem. iako sam se uvjerila da su pitanja za SSS doista osnovna i puno laksa u odnosu na ono sto su postavljali VSS.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Polagala sam ja sad 13-og.Stvarno nije bila frka taj posebni dio riješiti.Na pismenom sam imala 4 pitanja - ovlasti komunalnog redara, što se propisuje odlukom o komunalnom redu,održavanje javnih površina i koje tijelo rješava po žalbi izjavljenoj protiv rješenja kom. redara?Na pismenom prepisuješ iz zakona a na usmenom nije ženskica puno gnjavila, pitala je komunalnu naknadu,doprinose,tko šta plača i mislim da je to bilo to.Počele smo onda brbljati o drugim temama (šta radim na stažiranju,da li sam šta naučila itd.itd.).

 

Pozdrav, ja polažem 10.7. Posebni dio komunalni redar. Mali me je strah jer više nisam sigurna ni u ono što sam prije znala. Zanima me dali Zup i Zus moras znati puno više od pitanja koja su na stranicama MU pošto su ovlasti komunalnog redara dosta visoke. I molim Vas da mi odgovorite dali je dosta učiti iz pitanja ili baš treba po Zakonima. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima. Ja sam jučer položila DSI VSS. Bila sam od 14:30 do 20:15. Moja grupa je bila ok - mislim na prolaznost. Ispitivači i više nego korektni. Jedino smo ih dugo čekali. Pitanja standardna s foruma. Evo čega se sjećam.

USTAV/SUSTAV: Ustav, kakva je RH, Sabor, Vlada, akti Vlade, uredovni dani - ulazilo se po 4, pitanja za cijelu grupu ista.

EU: po 3 pitanja: E. komisija, fondovi koje koristi Hrvatska i koje je koristila u pregovorima, 2. krug proširenja, E. parlament, euro, ulazilo se po 2.

USTAV - ispitivač, crne kose oko 50 godina, EU - ispitivač, crne kose, oko 45 godina.

Ostalo su bile ispitivačice.

SLUŽBENIČKI/LOKALNA: po 4 pitanja: općina, djelokrug općine, mjesna samouprava, E. povelja - što je, što obuhvaća, etički kodeks, kolektivni ugovor, faze prijema u službu. Bilo nas je troje. Kolega je pao oba, a kolegica samo lokalnu. Ispitivačica mlađa, tamne kose, oko 45-50 godina.

ZUP, ZUS, UREDSKO: po 4-5 pitanja: stranke, službena osoba, kako se pokreće postupak, dokazi, izreka - kakva je, žalba, prigovor, nadležnost, načelo utvrđivanja materijalne istine, brojčana oznaka, interna knjiga, razlika žig i pečat. Dosta se pitanja ponavljalo. Ispitivačica, plave kose oko 40 godina, ulazilo se kako je tko izašao.

Istina, moralo se znati. Oni koji su pali, sami su priznali da nisu učili.

Ispitivači su maksimalno bili korektni i pomagali, ali se moralo znati. Dajte si truda i naučite, mislim da je ovo zadnji rok prije rujna. A ja odoh na zasluženi odmor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije zadnji rok, ja polazem u petak, koegica u subotu (10.i 11.7.) Iskreno se nadam da ce meni sa SSS biti laksa pitanja. Tebi cestitam i uzivaj na zaista zasluzenom odmoru. :)

 

Ja isto u petak od 14.30h, u miša mu nisam mislio da će to trajat toliko dugo do 20.15h... i da nadam se da će bit lakša pitanja za SSS, mene sam frka što učim baš po onim pitanjima sa ministarstva a vidim da ne pitaju baš ta pitanja i ono vjerojatno znam odg ali pošto si stalno ponavljam po tim pitanjima nadam se da se neću zbunit...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dino i ja ucim po pitanjima sa ministarstva i isto me uzasno frka da se ne zbunim. A valjda budemo nekako. Uglavnom se ovdje javljaju svi sa visokom i visom spremom, a mi srednja se mozemo samo nadati da je nama lakse, bar koliko-toliko. Mozda se vidimo u petak, a mozda zavrsimo u istoj grupi. U svakom slucaju, sretno nam bilo! :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ispričavam se, moja kriva interpretacija. Mislila sam na 10. i 11.7. kada se polaže, a onda koliko sam shvatila tajnicu do rujna ne.

Inače, sa mnom su bili i VSS i SSS. Svima ista pitanja. Kolegica je pala EU i lokalnu (SSS), a položila ZUP-ZUS i UREDSKO, a kolega (VSS) je pao lokalnu i službeničke, za ZUP-ZUS nisam sigurna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ispiričavam se, moja kriva interpretacija. Mislila sam na 10. i 11.7. kada se polaže, a onda koliko sam shvatila tajnicu do rujna ne.

Inače, sa mnom su bili i VSS i SSS. Svima ista pitanja. Kolegica je pala EU i lokalnu (SSS), a položila ZUP-ZUS i UREDSKO, a kolega (VSS) je pao lokalnu i službeničke, za ZUP-ZUS nisam sigurna.

 

Aaaaaaq, bolje da mi to nisi ni rekla :( Nadam se da ce i Dino ovo vidjeti! :(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo i ja položila jućer (4.07.2015.), SSS, Referent za poslove pisarnice. Nije bilo teško, ali nešto se mora znati. bilo je ljudi koji su i padali. evo nekih pitanja:

POSEBNI DIO: na pismenom dijelu bilo je 3 pitanja :

1. Upravne pristrojbe (kada se naplaćuju, na koji način i tko kontrolira njihovu naplatu

2. Navedite pravila otiskivanja službenog pečata

3. Kako se obavlja razvođenje dovršenih predmeta

Na usmenom dijelu: 1. kakav mora biti Upravni akt kada se otprema

2. što je troškovnik pošte

3. što je rokovnik predmeta

4. koji su poslovi pisarnice

OPĆI DIO:

USTAV/SUSTAV (Super ispitivačica, pita po 3 pitanja iz svakoga): Koja su tijela državne uprave, što mogu poduzeti građani i pravne osobe radi nepravilnog postupanja tijela državne uprave, Koje akte donosi vlada.Koje su osobne i političke slobode i prava, koje su nadležnosti Predsjednika, tko može biti biran i na koje vrijeme za suca Ustavnog suda

EU (Ulazili po 3): pitala je Povijest, Institucije i ulazak HR u EU

LOKALNA/SLUŽBENIČKI (Ulazili po 2, malo stroža ispitivačica): Objasnite dužnost čuvanja službene tajnosti i poštivanja privatnosti, koji su uvjeti za prijam u državnu službu, što je plaćeni dopust, Koje su jedinice lokalne i podučne (regionalne) samouprave, Koji su oblici mjesne samouprave, Tko može birati na referendumu

ZUP/UREDSKO: Što znači načelo zakonitosti, kako se pokreće upravni postupak, kako se računaju rokovi. Koje su evidencije uredskog poslovanja (Osnovne i pomoćne),interna dostavna knjiga.

evo, to je to. učila sam samo po pitanja Ministarstva uprave. Sretno svima koje to čeka :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma već sam živčan toliko da nemogu to opisat... za vas koji ste bili nedavno jel se bira sam koje ćeš predmete prvo polagat il kak te zapadne tj. jel ima vremena za ponavljanje između polaganja? Amegi ti si sad tu navela pitanje iz EU Povijest? Šta sad točno to sve obuhvača? Ugovore? Živcira me to što učim po tim pitanjima sa ministarstva i onda nek pitaju tak a ne tak opširno... I šta ako neznam neznaš od ta tri dva pitanja? Ne pitaju više dalje... Mislim ono službeničkih odnosa ima jedno 65 pitanja, ono znaš ih 60 kak treba i poklopi te da neznaš ili se nemožes sjetit tih par koje ta baš pita i šljus!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma već sam živčan toliko da nemogu to opisat... za vas koji ste bili nedavno jel se bira sam koje ćeš predmete prvo polagat il kak te zapadne tj. jel ima vremena za ponavljanje između polaganja? Amegi ti si sad tu navela pitanje iz EU Povijest? Šta sad točno to sve obuhvača? Ugovore? Živcira me to što učim po tim pitanjima sa ministarstva i onda nek pitaju tak a ne tak opširno...

 

Dino, potpuno te razumijem, i samoj mi je tako, evo danas ucim od jutra bez prekida, listam, citam ponavljam, pisem, vise ni sama ne znam kako bi, do jucer sam bila uvjerena da sve znam, al danas mislim da nista ne znam! Malo je reci da sam ludaaaa. Jednostavno se bojim da cu se zbuniti i da ce zaista ispasti da ne znam, a znam! :P

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dino, potpuno te razumijem, i samoj mi je tako, evo danas ucim od jutra bez prekida, listam, citam ponavljam, pisem, vise ni sama ne znam kako bi, do jucer sam bila uvjerena da sve znam, al danas mislim da nista ne znam! Malo je reci da sam ludaaaa. Jednostavno se bojim da cu se zbuniti i da ce zaista ispasti da ne znam, a znam! :P

 

Mislim da ću morat drmnut pivu da me smiri

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma već sam živčan toliko da nemogu to opisat... za vas koji ste bili nedavno jel se bira sam koje ćeš predmete prvo polagat il kak te zapadne tj. jel ima vremena za ponavljanje između polaganja? Amegi ti si sad tu navela pitanje iz EU Povijest? Šta sad točno to sve obuhvača? Ugovore? Živcira me to što učim po tim pitanjima sa ministarstva i onda nek pitaju tak a ne tak opširno... I šta ako neznam neznaš od ta tri dva pitanja? Ne pitaju više dalje... Mislim ono službeničkih odnosa ima jedno 65 pitanja, ono znaš ih 60 kak treba i poklopi te da neznaš ili se nemožes sjetit tih par koje ta baš pita i šljus!

 

Sve ovisi kakav je ispitivač. U našoj grupi je bila super. 3 smo došle unutra i rekla da ima 3 pitanja, znači povijest, institucije i ulazak RH u EU. neka se dogovorimo koja će koje pitanje. svaka smo rekle 2,3 rečenice o temi koju smo odabrale i to je to. ulaziš kako te tajnica uputi i ima vremena ponavljat prije ulaska.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav ljudi, položila ispit 4.7. pa da vam objasnim malo kako je izgledalo :)

 

Ovako za početak dobro slušajte na prozivci jer sve ide jako brzo i naravno ja svoje ime nisam čula. No i da se to dogodi nemate frke jer vas portir odvede u sobu u kojoj pišete pismeni. Tajnica koja nas je vodila kroz sve to je bila jako draga žena koja je određivala kada će tko ići na koji predmet i to samo zato jer se ljudi boje pa ne žele ići. Pa recimo gledala je da svi idu nekako jednako i da svi imaju podjednako odgovorene predmete. Tako da se nije dogodilo da je netko bio na 4 predmeta,a netko na niti jednom. Pisati ću sva pitanja kojih se sjećam da je mene pitala i ljude s kojima sam bila.

 

POSEBNI DIO: EUROPSKE INTEGRACIJE (pismeni: strukturni fondovi, objasni projektni ciklus i ministarstvo reg. razvoja i fondova, usmeni: pretpristupni programi pomoći, malo više o IPI i programi Unije)

 

OPĆI DIO:

EU

žena iz ministarstva,stroga i mora se znati. Rušila sve koji nisu znali institucije,ali u detalje. Postavljala milijun podpitanja i dodatna pitanja da ne ruši,ali kasnije je bila toliko ljuta da je počela masovno rušiti.

1. europski parlament - sve o njemu,zastupnici,naši u parlamentu,kako se sjedi u parlamentu,ovlasti, koga nadzire u radu i koju instituciju posebno nadzire

2. europska komisija - tko ju čini, ovlasti, predsjednik, naš predstavnik u komisiji

3. kriteriji za članstvo - pošto sam vss tražila je detaljno objasniti

4. osnivački ugovori i koji ih zamjenjuju

5. 5. proširenje

6. ugovor iz maasrichta - objasni, znati tri stupa

7. lisabonski ugovor i promjene

8. na kojoj je funkciji u komisiji visoki predstavnik za vanjsku i sig politiku

 

USTAV/SUSTAV

žena savršena, pita,ako znaš,tj ako vidi da znaš krene i ona pričati

1. sabor - zastupnici,kada zasjeda

2. organski zakoni, kojom većinom se donose

3. tko može predlažiti zakone, tko proglašava zakone

4. kada vlada stupa na snagu

5. nabroji neke državne urede i neke drža-upr organizacije i tko im je na čelu

6. tijela državne uprave i podijeli ih

7. inspekcijski i upravni nadzor- razlika i objasni ih

8. što radi ministar,njegov zamjenik i njegov pomoćnik

 

SLUŽBENIČKI/LOKALNA

odgovarala zadnje i žena je zbilja super. Bila umorna već i prošla sva pitanja,pa imam osjećaj da je već pomalo izmišljala. Ali pomaže dosta.

1. dužnost čuvanja službene tajne

2. "zviždači" i cijela procedura oko njih

3. programi izobrazbe

4. studijski dopust

5. kolektivni ugovor i sve o njemu

6. objasni razmjerni godišnji odmor + sve o godišnjem općenito

7. sve o referendumu - kada se mora raspisati,kada može

8. sve o pojedinačnim aktima, nije dovoljno reci da ih donose upravna tijela,isto tako i sa općim aktima

9. kada se predstavničko tijelo smatra konstituiranim

10. prestanak mandata članova predstavničkog tijela

 

ZUP ZUS/UREDSKO

mlada ženskica,ozbiljna jako,konkretna pitanja,mi smo obje znale,pa ne mogu reći što se dogodi ako ne znaš

1. stranke u upravnom postupku i sporu

2. tko je tuženik u upravnom sporu i kako se pokreće upravni spor i u kojem roku

3. načini pokretanja postupka i objasni

4. ispitni postupak-objasni

5. tko zastupa nesposobnu stranku

6. sve o žalbi

7. nabroji dokaze i razlika između vještačenja i očevida

8. razlika između rješenja i zaključka + sadržaj rješenja

9. prijemni štambilj

10. sve živo o pečatu

11. ur. broj

12. uredske knjige, podjela i objasni dostavnu knjigu za mjesto i poštu

13. pristojbe i objasni konzularne

 

 

Eto to je to koliko se sjećam. Bila gotova u 14h. Ja sam zbilja puno učila i opet ne mogu reci da sam sve znala,a i zbuniš se. I svi smo individualci i nemojte slušati druge kada vam pricaju koliko su ucili jer su moji kolege ucili 5 dana i prošli jer su pametni dečki kojima treba puno manje da savladaju gradivo od mene,a i vrsni su govornici što je ključno za prolazak ako već i ne znate :). Sve o sreci ovisi,ali definitivno učite. Vi koji imate sada ovaj zadnji vikend prije njihovih godišnjih ne tješite se time da će vas puštati samo zato da ne čekate do jeseni jer ih to nije briga.

 

Informacija za sve ostale: ako padnete (ne daj bože :) ) prvi rokovi za ispit popravni su od 29.8. na dalje,a točan datum dobijete unutar tjedan dana. Tako nama rekli.

 

SRETNO SVIMA :) :) :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav ljudi, nisam do sad tipkala ovdje ali su mi pitanja s ovog foruma puno pomogla u pripremi samog ispita tako da želim i ja doprinjeti i pomoći iako vam u principu nemam ništa novo za reći :)

 

prvo ću vam napisati pitanja koja su bila 19.6. kada sam polagala (ne samo moja nego sva za taj dan) .. a onda vam kasnije mogu i ukratko objasnit moje pripreme (čitaj: stres, muku i patnju :) )

 

DRŽAVNA UPRAVA

1. Koji su poslovi državne uprave i tko ih obavlja?

2. Koje provedbene propise donose čelnici središnjih tijela državne uprave, na temelju koje ovlasti, te što se njima uređuje?

3. Provedba upravnog nadzora – tko provodi upravni nadzor i nad kime se on provodi; što se nadzire u upravnom nadzoru; koje mjere mogu poduzeti tijela državne uprave u svrhu otklanjanja uočenih nezakonitosti ili nepravilnosti?

4. Inspekcijski nadzor – tko ga provodi, što se nadzire u inspekcijskom nadzoru; koje su ovlasti i obveze inspektora te za što je inspektor odgovoran?

5. Koja su tijela državne uprave i na koji način se osnivaju, te koji su čelnici tijela državne uprave?

6. Nabrojite dužnosnike u tijelima državne uprave, te navedite tko imenuje državne tajnike u ministarstvu, ravnatelje državnih upravnih organizacija i državne tajnike središnjih državnih ureda, kome su odgovorni za svoj rad i objasnite nespojivost obavljanja dužnosti dužnosnika u tijelima državne uprave?

7. Zastupljenost pripadnika nacionalnih manjina u tijelima državne uprave?

8. Koje poslove obavlja ministarstvo i koje su nadležnosti ministra?

9. Koje poslove obavljaju državne upravne organizacije i koje su nadležnosti ravnatelja državne upravne organizacije?

10. Koje poslove obavljaju središnji državni uredi i koje su nadležnosti državnog tajnika središnjeg državnog ureda?

11. Uredi državne uprave u županijama i ispostave ureda (ustrojavanje, djelokrug i način upravljanja)

12. Upravne organizacije u sastavu ministarstva – koje se upravne organizacije mogu osnovati u sastavu ministarstva, za obavljanje koje vrste poslova se osnivaju, tko upravlja upravnom organizacijom u sastavu ministarstva, tko imenuje čelnika upravne organizacije u sastavu ministarstva i kome je odgovoran za svoj rad?

13. Što se uređuje uredbom o unutarnjem ustrojstvu, a što pravilnikom o unutarnjem radu tijela državne uprave i tko ih donosi?

14. Koje se unutarnje ustrojstvene jedinice mogu osnivati u ministarstvima i u državnim upravnim organizacijama, i koji su čelnici tih ustrojstvenih jedinica?

15. U kojim se tijelima državne uprave ustrojava tajništvo, koji se poslovi u pravilu obavljaju u tajništvu, nadležnost tajnika ministarstva i način imenovanja?

16. Koje su ovlasti vlade RH u provođenju nadzora nad obavljanjem poslova državne uprave?

17. Međusobni odnosi tijela državne uprave?

18. Odnosi državne uprave i građana, prigovori i pritužbe na rad tijela državne uprave?

19. Javnost rada i odgovornost za štetu?

20. Odnosi tijela državne uprave prema jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave odnosno pravnih osobama koje imaju javne ovlasti?

21. Sredstva za rad tijela državne uprave?

22. Raspored radnog vremena, uredovno vrijeme i uredovni dani

23. Tko čini vladu i koje poslove obavlja Vlada RH?

24. Opišite postupak predstavljanja Vlade Hrvatskom saboru?

25. Kako podnose ostavku predsjednik i član Vlade?

26. Koje su ovlasti predsjednika Vlade i potpredsjednika?

27. Tko čini uži kabinet Vlade?

28. Kako Vlada zasjeda i donosi odluke?

29. Tko i kako obavlja stručne i administrativne poslove za predsjednika Vlade?

30. Što znate o ustrojavanju središnjih ureda Vlade?

31. Tko je i što radi posebni savjetnik?

32. Nabrojite stalna i povremena radna tijela, urede i druge stručne službe vlade i njihovu nadležnost?

33. Tko imenuje tajnika Vlade i koje su njegove nadležnosti?

34. Nabrojite akte Vlade i što se svakim od njih uređuje?

35. Što je ured državne uprave u županiji?

36. Koje poslove obavljaju uredi državne uprave u županiji?

37. Što su službe u uredu državne uprave u županiji?

38. Tko upravlja radom službe u uredu državne uprave u županiji i kome je odgovoran za svoj rad i rad službe?

39. Kada se ustrojavaju odsjeci i poddosjeci u službama ureda državne uprave u županiji?

40. Što su ispostave ureda državne uprave u županiji, gdje se i kako ustrojavaju?

41. Tko upravlja radom ispostave ureda državne uprave u županiji/ tko može upravljati ispostavama koje imaju više ili manje od 10 izvršitelja?

42. Kada se u ispostavama ureda državne uprave u županijama mogu predvidjeti samostalni izvršitelji za obavljanje poslova?

EUROPSKA UNIJA

1. Koji su pravni temelji Europske unije?

2. Što se dogodilo s tzv. Ustavnim ugovorom iz 2004.?

3. Kako se zvala prva zajednica osnovana 1951.?

4. Koje zemeje su potpisale Pariški ugovor o osnivanju Europske zajednice za ugljen i čelik?

5. Kada dolazi do najvećeg vala proširenja i koje su se zemlje tada priključile Eu?

6. Koje su institucije Europske unije?

7. Koji su ciljevi Europske unije?

8. Koje su zajedničke sektorske politike Europske unije, tj. koja su to zajednička područja?

9. Kada je osnovan Europski monetarni sustav?

10. Kad je uveden euro, odnosno kada novčanice i kovanice ulaze u opticaj?

11. Što predviđa Schengenski sporazum?

12. Kako je sastavljeno i što je uloga Vijeća ministara tj. Vijeće Europske unije?

13. Što je Europsko vijeće, tko ga čini i kako se često sastaje?

14. Koja je uloga Europske komisije, od koliko se članova sastoji?

15. Koja institucija po ulozi i nadležnosti odgovara tijelu izvršne vlasti, tj. našoj Vladi?

16. Tko je aktualni predsjednik Europske komisije?

17. Koji su bili uvjeti RH za članstvo – koji kriteriji moraju biti zadovoljeni?

18. Kada je podnesen zahtjev za članstvo u EU?

19. Tko je hrvatski član Europske komisije?

20. Opište povijest pristupanja Hrvatske u EU?

21. U kojim institucijama EU Hrvatska ima svoje predstavnike?

 

 

LOKALNA I PODRUČNA (REGIONALNA) SAMOUPRAVA

1. Što uređuje ZLPS?

2. Definicija jedinice lokalne samouprave?

3. Definicija jedinice područne (regionalne) samouprave?

4. Tijela jedinica

5. Način izbora predstavničkog tijela

6. Djelokrug i ovlasti predstavničkog tijela

7. Prava članova predstavničkog tijela

8. Statut jedinica

9. Akti predstavničkih tijla

10. Izvršna tijela jedinica

11. Izbor župana

12. Izbor gradonačelnika i općinskog načelnika

13. Župan – poslovi i odgovornosti

14. Gradonačelnik – poslovi i odgovornosti

15. Upravna tijela jedinica

16. Poslovi upravnih tijela

17. Pročelnici upravnih tijela

18. Proračun jedinice lokalne samouprave

19. Prihodi jedinica

20. Raspisivanje lokalnih izbora

21. Tijela za provedbu lokalnih izbora

22. Zaštita izbornog prava

23. Referendum u jedinicama

24. Mjesna samouprava

25. Mjesni odbor

26. Raspuštanje predstavničkih tijela

27. Povjerenik Vlade Republike Hrvatske

 

SLUŽBENIČKI ODNOSI

1. Što uređuje Zakon o državnim službenicima?

2. Tko su državni službenici?

3. Tko su namještenici?

4. Pravilnik o unutarnjem redu?

5. Postupak prijama u državno tijelo?

6. Rješenje o prijamu i rasporedu na radno mjesto?

7. Uvjeti za prijam u državnu službu?

8. Zapreke za prijam u državnu službu?

9. Natječaj i interni oglas?

10. Probni rad?

11. Državna služba na određeno vrijeme?

12. Izvršavanje naloga čelnika tijela?

13. Odgovornost za povrede službene dužnosti?

14. Vrste povrede službene dužnosti?

15. Kazne za povrede službene dužnosti?

16. Udaljenje iz službe?

17. Odgovornost službenika za štetu?

18. Kategorije radnih mjesta?

19. Vježbenici?

20. Ocjenjivanje?

21. Premještaji?

22. Stavljanje na raspolaganje?

23. Plaće službenika i namještenika?

24. Prestanak službe po sili zakona?

25. Kolektivni ugovor?

26. Rješenje o prestanku službe?

27. Otkazni rok?

28. Zaštita prava državnih službenika – Odbor za državnu službu

 

UPRAVNI POSTUPAK I UPRAVNI SPOROVI

1. Načela općeg upravnog postupka

2. Tko može biti stranka u upravnom postupku

3. Kako se pokreće upravni postupak

4. Što su sve dokazna sredstva (dokazi)

5. Što se smatra podneskom

6. Kako se računaju rokovi

7. Što je dostava

8. Što je nadležnost i koje su vrste nadležnosti

9. Što je rješenje i o čemu se odlučuje rješenjem

10. Što je žalba? Rok za podnošenje žalbe? Tko rješava žalbu?

11. Postupanje prvostupanjskog tijela u povodu žalbe

12. Postupanje drugostupanjskog tijela u povodu žalbe

13. Prigovor

14. Zaštita od postupanja javnopravnih tijela

15. Zaštita od postupanja pružatelja javnih usluga

16. Što je predmet upravnog spora

17. Kako se pokreće upravni spor

18. Tko je nadležan za rješavanje upravnih sporova

UREDSKO POSLOVANJE

1. Što obuhvaća pojam "uredsko poslovanje" i kojim je propisom uređeno?

2. Pisarnica

3. Pismohrana/arhiva

4. Akt

5. Podnesak

6. Klasifikacijska oznaka

7. Urudžbeni broj

8. Prijamni štambilj

9. Interna dostavna knjiga

10. Predaja podnesaka usmeno na zapisnik

11. Kada se pošiljke ne otvaraju?

12. Čemu služe pečati i žigovi s grbom RH?

13. Što sadrži pečat i žig s grbom RH?

14. Tko izrađuje pečate i žigove s grbom RH i na temelju čijeg ovlaštenja i odobrenja?

15. Za što se plaćaju upravne pristojbe?

16. Tko je pristojbeni obveznik?

17. Koje su vrste oslobođenja od plaćanja upravne pristojbe?

18. Koji sadržaj mora imati natpisna ploča?

 

USTAV

1. Što je Ustav RH i kakva je država Republika Hrvatska?

2. Koje su temeljne odredbe Ustava RH?

3. Kako narod ostvaruje vlast u RH?

4. Koje su najviše vrednote ustavnog poretka?

5. Suverenitet RH i gdje se prostire?

6. Dioba vlasti u RH?

7. Mogu li se granica RH mijenjati i kako?

8. Državljanstvo RH?

9. Oružane snage RH?

10. Nacionalne manjine – pojam, prava i slobode?

11. Pravo na zastupljenost nacionalnih manjina i kako se ostvaruje?

12. Vijeće nacionalnih manjina i predstavnik nacionalnih manjina?

13. Mogućnost ograničenja ljudskih prava i temeljnih sloboda?

14. Koje su osobne i političke slobode i prava?

15. Tko ima biračko pravo u Republici Hrvatskoj?

16. Tko vodi evidenciju o biračima?

17. Pravo na štrajk, ograničenja?

18. Što je Hrvatski sabor?

19. Broj zastupnika u Hrvatskom saboru?

20. Kada Hrvatski sabor zasjeda redovito, kada izvanredno?

21. Imaju li saborski zastupnici imunitet?

22. Može li zastupnik svoj mandat staviti u mirovanje?

23. U kojim slučajevima zastupniku prestaje mandat prije isteka vremena?

24. Kako se donose organski zakoni?

25. Koje su nadležnosti Hrvatskog sabora?

26. Tko su ovlašteni predlagači zakona, a tko proglašava zakone?

27. Predsjednik Republike?

28. Ovlasti predsjednika RH?

29. Spriječenost predsjednika RH u obavljanju dužnosti?

30. Povrede Ustava od strane predsjednika RH?

31. Tko može predlagati kandidate za predsjednika RH?

32. Kako se bira predsjednik RH i tko utvrđuje rezultate izbora?

33. Tko čini vladu RH i kako se vlada bira?

34. Nadležnost Vlade RH?

35. Tko obavlja sudbenu vlast i koji je najviši sud u RH?

36. Tko imenuje i razrješuje sudce?

37. Sastav Ustavnog suda RH?

38. Koje su nadležnosti Ustavnog suda?

39. Položaj Ustavnog suda?

40. Imunitet sudaca Ustavnog suda?

41. Uvjeti za izbor sudaca Ustavnog suda?

42. Kako se bira predsjednik Ustavnog suda?

43. Način odlučivanja Ustavnog suda i obvezatnost njegovih odluka?

44. Jedinica lokalne samouprave i jedinice područne (regionalne) samouprave?

45. Tko sklapa i potvrđuje međunarodne ugovore?

46. Kakva je snaga međunarodnih ugovora?

47. Tko zastupa RH u Vijeću i Europskom vijeću te kako su zastupljeni građani RH u Europskom parlamentu?

48. Koja prava uživaju državljani Republike Hrvatske, a koja građani Europske unije u Republici Hrvatskoj?

49. Tko ima prava predložiti promjenu Ustava RH i tko odlučuje o promjeni Ustava?

50. Tko ima pravo pokrenuti postupak udruživanja RH u savez s drugim državama i ograničenja tog prava?

51. Državna znamenja RH – grb i gdje se rabi?

52. _ zastava i himna?

53. Državni pečat (izgled i uporaba)

54. Što su političke stranke, tko može postati njenim članom?

55. Kada politička stranka stječe svoje pravne sposobnosti a kad prestaju?

 

 

Meni je osobno taj državni ispit bio užasan ali zaista ne zato što je bilo teško nego zato što sam sama sebi bila najveći neprijatelj .. dakle, ja sam kampanjac i očito ću to uvijek ostati ali onda kad skužim da mi je zadnji čas sam u stanju uništit se od učenja .. zaista vas ne lažem kad vam kažem da sam u principu učila tjedan dana - ali tjedan dan, uz spavanje i minmalno hrane, čistog učenja .. nakon 5 dana sam se već doslovno tresla i bila predoziranja od slova, čitanja, pisanja .. službeno sam počela 'učiti' 1.6. ali bilo je dana kad nisam takla ništa, kad nisam bila baš skoncentrirana, kad bi pročitala 5 str. i slično tako da taj period niti ne računam .. naravno, jasno je da svi imamo drugačije radne navike, principe učenja i da je to dosta individualno ali za ispit ove težine mislim da je tri tjedna konkretnog učenja dosta i previše .. zaista ..

ono što svima savjetujem - bez obzira koliko vam je toga ostalo i/ili ste još željeli ponovit SPAVAJTE NOĆ PRIJE .. ja sam se gotovo srušila prije kraja ispita, iako samo ispitivanje zaista nije teško (ali uopće) cijeli taj ispit je koncipiran tako da je užasno naporno i iscrpljujuće + stres s kojim i ovako dođete (jer vjerujem da svi dođemo s istim osjećajem da ne znamo ništa s obzirom na količinu informacija koje smo pokušali usvojit, jednostavno je puno materije) .. dakle, nije kao na faksu da odeš na ispit, i bez obzira koliko bio težak, nakon tog ispita odeš doma spavat .. tu morate uzet u obzir da morate prvo rješit poseban dio, pa onda usmeni od posebnog, pa nakon toga kreće opći (dva po dva predmeta) a koncentracija od umora i stresa naprosto popušta ..

nama je gospođa iz lokalnih i službeničkih bila najstroža .. ali kad kažem najstroža mislim na to da nije počela pričati umjesto nas ukoliko netko nije znao :D dakle, ona jedina nije puštala ako baš nisi znao ali apsolutno ništa, iako je djelovala dosta hladno i ozbiljno ne bi rušila samo tako .. i ono što je super, čim bi počeo pričati (naravno ako si odgovarao točno) odmah bi te prekinula i krenula dalje .. kod svih ostalih je bilo bitno da samo nešto smisleno kreneš odgovarat i oni bi nastavili umjesto tebe tj. na svoj način objašnjavat kako stvari zapravo funkcioniraju .. ali čak i ako bi pogriješili pomagali su tako da zaista nije bilo strašno .. gospođa iz zupa, zusa i uredskog nas je pitala jesmo li pravnici i jesmo li na stručnom .. s obzirom da su u mojoj grupi svi bili na stručnom i nitko od nas nije pravnik ispitivanje je bilo super lako .. postavljala je ona neka teža potpitanja ali ako nisi znao sama je na njih odgovarala na način da nam je objašnjavala kako to zaista u praksi izgleda ..

da ne dužim (oprostite na ovoliko teksta, sad sam nadoknadila sve što do sad nisam pisala :D ) - nešto se mora znati (iako sam ja realno znala više nego što sam tamo pokazala na kraju) ali mjeseci učenja za ovaj ispit su zaista nepotrebni .. jedino ako smatrate sve te informacije bitnima za daljni profesionalni razvoj pa ih želite znati onda se tome baš posvetite .. inače, bez nervoze, spavajte, jedite, pijte puno tekućine (mene je energetska čokoladica spasila u jednom trenutku) , samo opušteno i bez većeg problema se to da rješiti .. većina komisije je zaista dobra (imam povratne informacije za tri komisije koje su bile tog dana i svi su rekli da im je komisija bila zaista ok) .. prestajem sa samoincijativnim pisanjem, ako sam uspjela nešto izostaviti vičiteee :) sretno ;)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima! Ja u petak idem na ispit i učila sam s Ministarstva skripte za SSS, jer i jesam te kvalifikacije. EU baš ne znam, sad ću je ponavljat nisam danas ništa jer je vrućina :D ostatak mi ide dobro ako mi se ne pomješa od treme.....:D Čula sam od svih koji su do sad bili da je dovoljno učit po skripti, pa se nadam da će to biti ok. Neke stvari znam "ko vodu piti",a neke polovično no znam,eu šteka no do petka stignem i to usavršit.... Kaj bu bu...Sretno nam svima !!! :roker:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ela88 i ja sam u petak,sss, isto ucim sa ministarstva. Ja cu sutra jos detaljno ponoviti sustav i sluzbenicke, jer mi sustav na mjestima zapinje, a sluzbenicke sam relativno malo ucila, nije da ne znam... al ono. A onda se bacam na uniju, i za nju, nije da ne znam, al kosmar mi je totalni u glavi :/

Samo nek nam je srece i to ce proci!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da i ja ću si još ponavljat sutra i prekosutra sve lekcije, da utvrdim, a danas sam malo samo eu jer to još ne znam baš najbolje. inače obavljala sam vježbenički s ekipom u državnoj i javnoj upravi (seljakali nas) i baš je kolega koji je zaposlen na neodređeno morao na ispit, a SSS je isto i rekao je da ništa opširno nije učio osim skripte za srednju i da u suštini treba znat reć makar nešto s tim da zaposlene za stalno malo više driblaju, ali i svi do sad koji su bili od kolega prije mene cca 12 vježbenika u godinu dana, dvoje ih nije položilo i to samo zato što nisu znali baš ništa, drugi su prošli od prve il su išli dodatno zbog 1 predmeta na popravak,al sve je prošlo ok. Tak će sigurno i nama. Sretno i čujemo se s pozitivnim rezultatima nadam se :))

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja sam na određeno još malo i gotovo.........čitam ovo već mjesecima nekad znam a nekad neznam ovo je toliko glupo napravljeno da je to užas to treba biti pismeno da ima a b c d i ponegdje što upisati i to bi bilo ok ja sa vss imam 1417 pitanja raznih gluposti + posebni dio, jedan dan čitam jedan predmet pa drugi, treći itd. i nakon 10 dana dođem na taj prvi i zaboravim većinu onih gluposti koje sam nabubao.... ovo je strašno na ovakav način polagati....polažemo i učimo stvari koje nikad nećemo koristiti ima korisnih stvari ali kome treba eu nego političarima koji su u vladi i saboru što će to nama i mnoge druge stvari....držite se što je tu je....ako pomažu ne bi trebalo biti problema....ako ste učili naravno..........držite i vi meni i ja ću vama fige da se riješimo ove brige.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

može se čitat u nedogled, dovoljna je sekunda nepažnje da se nešto pobrka koliko god se naučilo i onda banana. meni je zamjenik župana rekao da su sve to gluposti šta mi učimo i na koji način se to polaže,ali da je takva procedura i kako svi idu tako i mi. a niš odradit pa ćemo vidjet, nadam se da će nam komisija bit dobro raspoložena i susretljiva, a mi spremni i bez treme sve riješit. mene isto samo plaši nervoza, čak sam uvjerena da svi koji smo učili znamo dosta dobro sve lekcije samo što paničarimo i brijemo da niš ne znamo jer smo nabubali 6 različitih stvari i stotine novih pojmova koje smo možda i znali laički objasnit,al ovo su stručne gluposti. ja sam si pola odgovora pojednostavila kad sam učila, jer kad sam vidjela neke definicije i jedna te ista ponavljanja došlo mi je da si pucam u glavu od tih kompliciranja iz šupljeg u prazno, naročito u službeničkim odnosima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sretno, slomi nogu ili kako god bitno da pomogne kod prolaza pa da i tu muku skinemo s vrata jer ovo je grozno! Upravo me muz pitao uniju, znam, ali o svemu nesto, nista detaljno, nista posebno! Uzas, katastrofa... Da mi to bar treba za obavljanje posla nebi nista rekla... Onaj dio koji se odnosi na moj posao, a to je uredsko poslovanje znam i vise nego dobro... Ah... kako bude! A bude dobro, mora biti! :P

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

što je tu je, ovo se neda više viditi....... iz šupljeg u prazno..... jesu blaži prema nama koji smo sa zavoda bez zasnivanja radnog odnosa.......i meni ta unija nije legla ustvari ništa ne znam da baš znam ali nešto i znam ako će izvlačiti iz mene možda izvuku ovo je tragedija svi ti ustavi, zakoni, povelje, uredbe, odrebe, službe, sektori, odjeli, agencije, direkcije, predstojnici, zamjenici, ministri, načelnici, župani, gradonačelnici, redsjednici, premijeri onda onaj ombodusman ili kako li se veće zove :) onda one fanztazije koje moraš napamet učiti jer ima rečenicu možda dvije uglavnom patnja nema ništa gore nego kad vidim on crtice jednu ispod druge :( to je kao da učim pjesmice, ustvari ovo su bajke za velike, kakava pravna stečevina eu to su *****rije ali eto učite te sve likove...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

srećom pa je SSS manje opširna oko nekih stvari, a i primijetila sam da dosta pitanja počinje s definicijama i odgovorima koji se ne tiču tog pitanja, a odgovor tek dolazi poslije. tipa može li se protiv odluke vlade pokrenut žalba na rješenje o odlučivanju s povjerenstvom (neš u tom smislu) i prva rečenica stoji da može upravni spor, a zapravo odgovor na pitanje slijedi poslije da žalba ne može i ima tak dosta gluposti koje su namjerno/ili ne stavili i zakomplicirali, pa sam jedno vrijeme totalno krivo shvaćala neke stvari dok nisam povezala šta je pisac htio reći. ja se više bojim stručnog djela, pismenog ne jer nosim hrpu skripta, ali usmeni dio se nisam baš ništa pripremala, valjda se može proć dalje ako se usmeni stručni odradi labavije i s nabadanjem. mene u EU muče stvari oko eura i proračuna, te s čim se pregovara u pregovorima, zajedničke politike (neke zaboravim reć) i tak neke stupidnosti. jedva čekam kraj svega toga jer mi izaziva samo nervozu i idem sama sebi više na živce, a i svima oko sebe koje gnjavim s tim ispitom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vidite koliko je sad sati a ja se sa tim još mučim........kakve zajedničke politike.........euro koristi se od 1.1.2002. 19 od 28 država članica 338,6 mil stanovnika i onda kako su svima očite prednosti kad putuju u inozemstvo tj. u druge države članice većina štedi u euremi mogu uspoređivati cijene u drugim državama članicama..........mislim da....... europska središnja banka i nacionalne središnje banke država članica čine euro zonu....nisam ponavljao uniju nekoliko dana ali eto možda nešto znam provjeri za euro zonu....grčka je mislim poslje godinu dana uvela euro i nacionalne valute su povučene nakon dva mjeseca iz opticaja kad se uveo euro....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam si eu podijelio nekak pa sam to jučer nekako svladao nadam se, znači na osnivačke ugovore, na institucije, valove proširenja znam, zajedničke politike nisam sad sve što piše uglavnom cilj i preko kojih programa i fondova, ne zaboravite na 5 kriterija konvergenicje za euro... I onda idu koraci pristupanja eu i put Hrvatske uz jo par pitanja tipa proračun i SSP, Schengenski i pretpristupna pomoć...

Ustav znam i ne pada mi napamet sad znat apsolutno sve nadležnosti vlade i ovlasti predsjednika jer se to jednostavno nemoš sve sjetit, znam uvijek od tih nabrajanja bar više od neznam 70% :D.

Kod sustava drž uprave recimo nemogu zapamtit da me ubiješ koje poslove obavljaju uredi drž uprave i poslovi drž upravne organizacije...

Lokalna teška borba sa koje poslove obavlja predstavničko tijelo i koje poslova obavljaju župan gradonačelnik i općinski načelnik.. Jednostavno uvijek kad ponavljam to nejde i nejde, službeničkog ima najviše nekak onaj dio o raspolaganju me muči i još neka nabrajanja nesretna tipa čime se bavi etičko povjerenstvo i povjerenik za etiku.

Danas i sutra sve to ponavljat pa šta bude, velim najviše mi je problem što je to usmeni i što se moraš odmah šaltat tamo na licu mjesta i neznam nije mi to baš lako jer me neki dan cura ispitivala pa ono treba mi da se prisjetim odgovora. Da je pismeni prolazim bez ikakvih problema ovak me panika da me neće valjda pogodit tak neka pitanja koja nisu baš skroz ušla u glavu a još više da mi ne izvuče nešto što nema u tim skriptama. A posebni dio točno neznam šta će bit više, jer imam onaj ostali poslovi iz područja opće uprave.......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

osobno mi se miješaju stvari tipa kriterij za uvođenje eura, ostalo o euru znam, pa mi se miješa kako se puni proračun, uvijek zaboravim neš nabrojati.. Što se tiče povijesti EU, valova proširenja, ulaska u EU i pravila to znam ko dobar dan jer sam vodila prije prezentacije o tome. Tako da ako me pita valove ulaska u EU znam svaku godinu i državu koja je ušla, povijesni dio mi je najdraži i rad institucija.

Što se tiče lokalne, meni je bilo najlakše zapamtit kad sam se sjetila da je predstavničko tijelo gradsko vijeće ili županijska skupština, ali ja sam si uzela 2-3 stvari za nabrojati od toga i najdraži dio mi je obavljaju i druge poslove prema statutu i zakonu hahaha. Meni je od svih najviše problema zadavala pisarnica s pitanjem što obuhvaća pojam "uredsko poslovanje" i stalno govorim upisnik zapisnika umjesto upisnik predmeta upravnog postupka, kao i što u upravnom postupku govorim za ona 2 predmeta neposredno rješavanje i ispitni rok umjesto postupak i ne znam ništa o nadležnosti osim da se dijele na stvarno i mjesno no to ne znam objasniti,i u službeničkim odnosima ide odbor državni, znam da se bave rješavanjem žalbi i sve što rade,al nikad ih se ne mogu sjetit za odgovor zbog središnjeg tijela za službeničke odnose :D uglavnom mislim da je sasvim normalno da nam se neke stvari pomiješaju i da sigurno možemo razmislit koju minutu za odgovor kad nas pitaju, ja ću ih pitat da mi ponove pitanje ak niš drugo,jer ako ima više potpitanja ja ih zaboravim kad se koncentriram na odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ja si stalno govorim da se necu zivcirati, a svejedno me ubija. Kud imam problema sa srcem, ovih dana mi je i tlak visok i bas mi je grozno, na momente se smirim, narocito kad prodjem dio i vidim da znam, a kad zapnem i kad ne ide onda mi se srce uzlupa, iako sama sebi guram u glavu da nema veze ako ne znam, i onda mi nije dobro... i tako u krug... Nebi si voljela priustiti jos jedan krug ucenja za popravni jer ce me dotuci! :/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ponosno se javljam da sam prosla! :D

E sad ovako, prvo sam pisala posebni dio. Nakon toga SLUZBENICKI/LOKALNA ispitivacica savrsena, pita osnove, nista u detalje, bitno da nesto kazete.

USTAV/SUSTAV ispitivacica odlicna, isto tako bitno da se nesto kaze, ma zapravo SVI isitivaci su takvi, zaista neopisivo puno pomazu, mora se znati, ali ako vide da ista znas reci o postavljenom pitanju- dovoljno je! Ja sam zaposlena i nitko me nije pitao dali sam na osposobljavanju ili sam zaposlena, samo pitaju spremu. Uglavnom, ne bojte se, nije strasno, pomazu, svi su er i korektni, zaista im nije u interesu nikog rusiti, ruse samo one koji bas nista,ali bas nista ne znaju! Sretno svima i samo opusteno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

čestitam zeza :bananko:i ja sam položio:megafon: bilo je dobro jer sam sve znao, što me je pitalo, pitaju one osnovne stvari i svi su bili super, psebno žene iz unije i zaštite okoliša, svi su bili super ali ispitivačica iz eu je zaista posebno stvorenje, ma i ostale...... ispitivačica iz zup zus i uredskog pa i iz lokalne i službeničkih bio sam jedan tip iz ustava i sustava koji je isto super lik eto potrefilo se dobro a i učio sam skupio sam 5,5 kg papira za učenje pa ako netko zna kolika je cijena otpadnog papira po kili možda nešto i zaradim :jupii:nemojte se plašiti sa ovih 5,5 kg jer je potrebno dosta manje :jupii:ako niste sigurni u posebnom dijelu pišite što više jer mene je to možda spasilo zadnji sam ostao pisati inapisao sam 5 listova A4 sa obadvije strane....npr ako imaš neka kratka načela možeš ih i objasniti a ja se ponadao samo 3 i to kratka kad nakon 15 stranica još 7 velikih i dugačkih pa sam morao i njih opisati....:vojak: ne bojte se nije strašno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cestitam ti!!! Ocito nismo bili u istoj ekipi. Kod nas je zena iz EU jednu curu i decka pitala i nisu znali, zaokruzila im je pitanja koja da nauce, poslala ih van i rekla kad nauce nek se vrate! I prosli su! Ljudi bez straha, zaista nije strasno! :)

P.S. mislim da je kg papira nekih 20lipa tako da se ne budes obogatio! :P

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav ekipa! Čestitam svima! Ja sam također položila, ne znam da li je jučer itko i pao osim možda pojedinih predmeta?! Onakvu komisiju želim svim budućim pripravnicima-vježbenicima, jer su stvarno bili korektni.

Zaključak: dovoljno je učiti po skriptama s ministarstva uprave, znati neka bitnija pitanja s razumijevanjem i imati puno strpljenja za čekati na red za odgovaranje. Voditelje pitati za sve što vam nije jasno i ako trebate "puš" pauzu, neki predmet koji želite prije riješiti ili želite brže kući...i sretno svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prelako!!! Super komisija!!!

Ustav i sustav nas nista nije pita, samo je on prica!!! Znaci ni jedno pitanje me nije pita!!!

EU da izaberem pitanje!!!

Zup zus i uredsko-prethodno pitanje, jedinstveno upravno mjesto, ko je zainteresirana osoba u zusu, sto je spis, osnovne evidencije, razlika između pečata i ziga!!!

Lokalnu i službenike-sve klasika pitanja ona je jedina pitala malo detaljnije i vise pitanja al o svemu sam nesto rekla ili Muljala... Uglavnom prelako!!! Da sam učila 5 puta manje jednako bi prošla!! I imala sam vrimena sve ponovit između predmeta!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo neka pitanja :)

LOKALNA/Službenički

Izvršna i predstavnička tijela (tko su)

Tko donosi proračun

Što ako proračun ne bude donesen

Objasniti načelo hijerarhijske podređenosti (možete svojim riječima)

Objasniti dužnost poštivanja radog vremena (sve što znate reči svojim riječima)

Tko obavlja poslove u državnim tijelima (službenici i namještenici- tko je tko)

 

Tu sam ulazila sama i sama odgovarala!!!

 

USTAV/ SUSTAV

Što je sabor (broj zastupnika i na koliko godina se biraju)

Tko može biti biran za suca Ustravnog suda

Grb, zastava, himna- izgled, gdje se rabe i sve ostalo što piše u odgovorima na pitanja sa ministarstva, ali osnovno- koliko znate

Koji su poslovi državne uprave

Mjere upravnog nadzora

Tko obavlja poslove državne uprave

Koja su središnja, a koja prvostupanjska tijela

 

Tu smo ulazili nas troje i svi smo to sve odgovarali zajedno, nadopunjavali se, čak ponavljali jedan za drugim!!!

 

ZUP i ZUS/ UREDSKO

Javnopravna tijela (nabrojati)

Tko je stranka u upravnom postupku

Tko zastupa stranku ako ima, a tko ako nema postupovnu sposobnost

Tko može biti opunomočenik

Što je očevid, a što vještačenje

Objasniti načelo materijalne istine i načelo pomoći stranci

Kako se pokreče upravni postupak

Načini rješavanja upravne stvari

Kako se računaju rokovi

Dali nedjelje, blagdani i neradni dani utječu na računanje rokova

Što je osobna dostava

Što je pisarnica, a što pismohrana

Osnovne evidencije- nabrojati

Što je dostavna knjiga za mjesto

Što označava klasa, a što urudžbeni broj

Pomoćne evidencije- nabrojati

Neupravni akt- sastavni dijelovi- nabrojati

Tko izrađuje pečate i na temelju čijeg ovlaštenja

Kako se poništavaju državni biljezi

Gdje se ističe i što sadrži natpisna ploča

 

Tu smo ulazili po troje i napisala sam pitanja koja su nas sve tri pitali, sve što sam se sjetila!!!

 

EU

Vijeće, Parlamet, Komisija- sve što znaš o njima, ono osnovno

Što spada u primarno zakonodavstvo

Što je uspostavljno potpisivanjem Pariškog ugovora

Koje su 3 glavne institucije za odlučivanje u EU

Što je pravna stečevina i kako se dijeli

Što je cilj kohezijske politike

O čemu ovisi koliko će članova u Parlamentu imati koja država

Koje godine je HR potpisala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju.

 

Tu smo ušle nas dvije, kolegica nije baš znala, iskreno, ona je točno odgovorila samo na ovo zadnje pitanje i prošla je, ostalo je izvlačila iz nje, nešto je pogodila, a nešto nije uspjela ni pogoditi. Uglavnom za eu sam vam napisala pitanja koja su nas obje pitali i skupa smo odgovarale na način da ona nije znala, a ja sam ju nadopunjavala u njenim pokušajima. Žena pomaže maximalno i ne traži ništa u detalje.

Čak jedna djevojka i dečko nisu znali ništa unutra, ispitivačica im je zaokružila pitanja i poslala ih van neka nauče, kad su se vratili unutra prošli su.

 

Posebni dio sam imala Opće poslove

Tu vam je bitno uredsko poslovanje i da prelistate Zakon o upravnim pristojbama.

Na pismenom sam imala 3 pitanja koja sam doslovce prepisala iz Uredskog poslovanja.

1. Objasniti Klasifikacijsku oznaku i urudžbeni broj- sve o njima i prikazati na primjeru

2.Što je urudžbeni zapisnik

3.Kratko objasniti postupak razvođenja predmeta

 

Usmeni

Dijelovi neupravnog akta

Gdje se stavlja i što sadrži zaglavlje akta

Gdje se stavlja i što sadrži natpisna ploča

Kako se poništavaju biljezi

Kako i za što se plačaju upravne pristojbe

Tko kontrolira naplatu pristojbe

 

Ako se još nečeg sjetim, napisati ću!

 

Uglavnom 100-ti put ponavljam, dovoljno je učiti po pitanjima s ministarsva!

Svi pomažu, fer su ljudi, nije im u interesu rušiti, dat će sve od sebe da prođete, uvijek možete govoriti svojim riječima, bitno je da razumijete što vas pitaju, ne morate bubati napamet. Nemojte imati tremu jer vas ona može pojesti do te granice da ne možete progovoriti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...
Pozdrav,

molila bi pomoć za posebni dio ispita Opća uprava i lokalna i regionalna samouprava, (ne znam točno koji će mi dio biti) VSS.

Što se može očekivati na posebnom dijelu ispita.

Da li se na posebnom dijelu može koristiti literatura.

Pomagajte!

 

Bog,

 

na stranicama Ministarstva uprave imaš lijepu skriptu po pitanjima za lokalnu i regionalnu samoupravu ako ti može što pomoći, a za ovo drugo neznam,

pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija