Jump to content

Korisni savjeti za DSI


notarica

Preporučene objave

nemojte se bojat, nije tesko.

ispitivaci su dobri, ne gnjave puno, cak i pomazu.

ako i ne znate neki odgovor, pokusajte nekom logikom se potrudit, najbitnije je da ne sutite cijelo vrijeme..

ja sam ucila iz veeelike knjige propisa, ali svakako proporucam ona pitanja i odgovore koji se mogu nac na stranicama ministarstva..

 

pazite jedino eu, ni to nije tesko, ali trebate se ipak potrudit zapamtit ove ugovore i ostalo...

 

moja iskustva su super, sretno i vama, od srca :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ISPIT POLOŽEN!!!

 

U mom slučaju, bilo je puno lakše nego što sam mislila...komisija je bila super...ne pitaju puno i hoće pomoći ako zapnete...

Podelili su nas u grupe...u mojoj su većina bili ekonomisti i imali smo puno bolju komisiju nego kolegica koja je pravnik...

Posebni dio mi je bio gospodarstvo i poduzetništvo....pitanja su bila: obrazovanje u poduzetništvu, poticaji za poduzetništvo žena, kakve mjere za poticanje poduzetništva postoje u mom gradu....(za prva 2 pitanja, sve ima u onom programu vlade za poticanje i razvoj malog gospodarstva) i naravno sve materijale možete koristiti...Na usmenom je gospođa pogledala malo rad i uglavom sam pričala šta i kako je kod nas...šta sam radila, kako poduzetništvo funkcionira, kakve olakšice postoje i slično...Jako fina teta :-)

 

Nakon toga smo išli na lokalnu i službeničke...nije bilo strašno, ali meni je taj dio bio najteži i ona je jedina malo više tražila...

Lokalna - jedinice lok. i reg. samouprave, njihovi poslovi, predstavnička tijela i njihovi poslovi, izvršna tijela i njihovi poslovi, proračun, grad Zagreb, mjesna samouprava...tu je bilo najviše nabrajanja i objašnjavanja, ali ako zapnete stvarno pomaže...

 

Službenički - službenici i namještenici, načelo hijerarhijske podređenosti, nalog, način popunjavanja radnih mjesta, postupak prijema u državnu službu, uvjeti za prijem u državnu službu, ko odlučuje o teškim i lakim povredama službene dužnosti...

 

EU - najviše sam se bojala, a ispalo najlakše...osnivački ugovori, jedinstveni eurpski akt, valovi proširenja, referendum i šta nakon njega (čeka se da nas svi prihvate, tj. ratifikacija od ostalih država), pa je pitao ko nas je dosad prihvatio (Mađarska, Bugarska, Slovačka) i to je to...

 

Uredsko - pisarnica, pismohrana, pismeno, prijemni štambilj, pomoćne evidencije, dostavna knjiga za poštu, neupravni akt, pečet i žig - razlike, ko izrađuje pečate i ko ih koristi, za šta se plaćaju upravne pristojbe...

 

ZUP I ZUS - stranka - šta je, ko može biti stranka i kakva može biti stranka u upravnom postupku, osobna dostava, rokovi - kako se računaju, nadležnost i vrste nadležnosti, tko rešava upravne sporove, načelo zakonitosti, koje akte donosi sud u upravnom sporu, na koji način se može predati podnesak i šta može biti podnesak...

 

USTAV I SUSTAV - ustav, ko ga donosi, trodioba vlasti, sabor, ustavni sud, akti vlade, biračko pravo, tijela državne uprave, koja su središnja, poslovi državne uprave, provedbeni propisi...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne želim te plašiti...nisam bila u toj grupi, pa ne mogu reći kako je sve bilo, ali posle ispita sam uspoređivala iskustva sa kolegicom koja je pravnica i zaključili smo da su oni imali puno više pitanja, da su morali više objašnjavati i da je kod njih u grupi bilo i ljudi koji su pali ispit...

Kod mene u grupi samo je jedan dečko pao zup i zus i to je sve....

Mislim da sve najviše ovisi o komisiji, naravno moraš učiti, jer ako zapneš, oni pomognu, navode na odgovor, ali ako nisi učio, to ti neće baš previše pomoći...kod nas su stvarno bili super, puno pomagali i nisu gnjavili...uglavnom su sve bili neki kratki odgovori...i pitanja koja sam navela nisu samo moja, već i od kolegice...

PUNO SREĆE...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

USTAV I SUSTAV:

1. što je ustavi tko ga donosi,

2. sabor i ovlasti sabora,

3. što je ustavni sud i koja mu je uloga,

1. tko obavlja poslove državne uprave i koji su to poslovi,

2. za što se ustrojavaju ministarstva i nabroji nekoliko,

3. koji su provedbeni propisi i tko ih donosi ( pravilnike, naputke i naredbe)

 

SLUŽBENIČKI ODNOSI I LOKALANA:

1. načela postupanja

2. prava i dužnosti državnih službenika

3.prijem u državnu službu

4. ocjenjivanje DS i podpitanje što ako je ds ocjenjen "ne zadovoljava" a što ako je ocjenjen s "zadovoljava"

5, povrede dužnosti lake i teže (nabrojit par jednih i par drugih, tko odlučiva o sankcijama za lake a tko za teže, koje su sankcije za lake i koje za teže),

6.odgovornost službenika za štetu

7. udaljenje iz službe kad i zašto,iznos plaće za vrijeme udaljenja

8.prestanak državne službe (podpitanje : prestanak DS po sili zakona)

1. europska povelja o lokalnoj samoupravi

2. tko donosi statut i što je njime uređeno

3.članovi gradskog vijeća (nisam sigurna ima li u skripti)

4.proračun (podpitanje: privremeno financiranje)

 

ZUP/ZUS i UREDSKO

1. načelo zakonitosti

2.postupovna sposobnost stranke, (podpitanja: što je zakonski zastupnik, a što i tko može biti opunomoćenik)

3.Svjedoci (što su i tko može biti)

4.rokovi

5.zapisnik

6.osobna dostava

7.djelovi rješenja

8. žalba

9.kako se pokreće upravni spor (kojim aktom)

1. što je pismeno

2.što je akt

3.što je pisarnica (poslovi pisarnice i odjeljci, objasni pismohranu, na koji se način arhiviraju predmeti, rukovnik)

4. pomoćne knjige nabrojit (objasni interna dostavna i dostavna za poštu i mjesto)

5.izrada pečata i žigova

6.izgled natpisne ploče

 

EU

1.Izvori prava (podpitanja; koji su primarni a koji sekundarni)

2 Vijeće (podpitanja:promjene Lisabonskim ugovorom, koliko ima formacija, što je i kolika kvalificirana većina)

3. Europska Komisija (sastav, poslovi, način biranja, tko je imenuje)

4.Što radi sud, mandat sudaca

5.objasni proces pridruživanja

6. jedinstveno tržište (podpitanja: četiri slobode i objasni slobodu pružanja usluga)

7.Schegen

8.kriteriji iz Kopenhagena

9. IPA, SAPARD, ISPA, PHARE

 

SRETNO !!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

imam vss,ali sam polagala za radno mjesto na kojem radim tj VŠS, poseban dio mi je bio zdravstvo:

- specijalizirane bolnice

- tijela zdravstvenih ustanova

- tko vrši i nad čime se vrši kontrola i inspekcijski nadzor

- liječnička povjerenstva

-liječničke komore (što su i čemu služe)

-što obuhvaća zdravstveno osiguranje

- liste lijekova

- prava na putne troškove (podpitanje : iznad koje udaljenosti)

- prava na bolovanje (podpitanje ; kad osiguranik nema pravo na bolovanje)

- ustroj HZZO-a (podpitanje : koliko članova ima upravno vijeće)

 

da to su bila sve moja pitanja !!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dali ste kod prijavljivanja ispita morali dostaviti u kopiju ugovora? naime radi se o tome da mi na ugovoru piše pripravnik u računovodstvu a ja radim na komunalnim djelatnostima. zvala sam Min uprave i gospođa mi je rekla da moram polgati ono kaj piše u ugovoru. a ispraviti se može jedino da se napravi aneks ugovora. zamolit ću gradonačelnika u pon da mi to isprave. jer ja proračun nebum nikad položila jer neznam kak se to radi. mislim da je njih (grad) najmanje briga kaj ću polagati jer ostala tamo nebudem i zar će neko doći kontrolirati (imam još 11 radnih dana tamo za odraditi) gdje ja radim??

od prvog dana kak sam to vidjela molila sam ih da mi to isprave, i nisu htjeli. jedna ženska samo kaže, nije ti to teško budeš položila. a kak kad nisam radila na tim poslovima? ko će mi to pokazati????? ja ću non stop padati ispit, a starci će bankrotirati. i kaj je najgore morat ću vratiti pare hzz-u jer nisam položila ispit. molim vas pomagajte u savijetima :place::place::place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Viksa86 je napisao:

Dali ste kod prijavljivanja ispita morali dostaviti u kopiju ugovora? naime radi se o tome da mi na ugovoru piše pripravnik u računovodstvu a ja radim na komunalnim djelatnostima. zvala sam Min uprave i gospođa mi je rekla da moram polgati ono kaj piše u ugovoru. a ispraviti se može jedino da se napravi aneks ugovora. zamolit ću gradonačelnika u pon da mi to isprave. jer ja proračun nebum nikad položila jer neznam kak se to radi. mislim da je njih (grad) najmanje briga kaj ću polagati jer ostala tamo nebudem i zar će neko doći kontrolirati

 

Pozdrav!

Sličan problem i mene muči..

Znam da se na obrascu za prijavu DSI treba navesti "poslovi koje obavlja" i ja sam misla staviti ono malo jedino što obavljam vezano uz poduzetništvo, što mi i piše u Ugovoru, ali u tom istom Ugovoru u kojem se pod posebnim programom opisuje koje poslove bi ja trebala raditi se navodi između ostalog: planiranje proračuna, upravljanje riznicom..

Te poslove ja nisam radila.. :misli: Pa mi je logično da ih ni ne navodim u obrascu, ali ako će trebati poslati kopiju Ugovora, onda će oni sami to pročitati tamo.. :-o

S obzirom da je proračun vezan uz polaganje FINANCIJA, ja bi polagala kao poseban dio PODUZETNIŠTVO..

Svaki savjet je dobrodošao,

hvala :-)

p.s. viksa86, možeš javit što si uspjela saznat, kad polažeš ispit inače? :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav!

Sličan problem i mene muči..

Znam da se na obrascu za prijavu DSI treba navesti "poslovi koje obavlja" i ja sam misla staviti ono malo jedino što obavljam vezano uz poduzetništvo, što mi i piše u Ugovoru, ali u tom istom Ugovoru u kojem se pod posebnim programom opisuje koje poslove bi ja trebala raditi se navodi između ostalog: planiranje proračuna, upravljanje riznicom..

Te poslove ja nisam radila.. :misli: Pa mi je logično da ih ni ne navodim u obrascu, ali ako će trebati poslati kopiju Ugovora, onda će oni sami to pročitati tamo.. :-o

S obzirom da je proračun vezan uz polaganje FINANCIJA, ja bi polagala kao poseban dio PODUZETNIŠTVO..

Svaki savjet je dobrodošao,

hvala :-)

p.s. viksa86, možeš javit što si uspjela saznat, kad polažeš ispit inače? :-)

 

Još ništa neznam. sutra mi je zadnji radni dan, ugovor još nisam dobila. vidi se kak su brzi i stručni na općini :palacdolje:

ako sutra ne dobijem ugovor, valjda ću ga ovaj tj dobiti pa ti napišem kaj su napisali. a oni me budu prijavljivali na ispit i pitanje je kaj budu nadrobili, kaj sam sve radila.

tak da neznam kad ću ići na ispit. nadam se ne brzo jer još nisam krenula učiti. po terenu sam bila i kad sma došla doma bila sma krepana i za ništ. nadam se da ću uspjeti naučiti. jer inače :place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hej, znači ti ćeš ići polagati ispit nakon što si odradila 12 mjeseci staža? Vidiš, ja dok sam zvala Zagreb da ih pitam nešto u vezi rokova, rekla mi je gospođa da moram izaći na ispit prije nego mi istekne tih 12 mjeseci, a meni ističe u srpnju, a pošto nema DSI u srpnju i kolovozu, onda moram to u lipnju riješiti.. :misli:

Nažalost, u Županiji gdje radim, vele da nemamo pravo na godišnji odmor, iako sam zvala u HZZ koji su mi rekli suprotno :-o

Javi šta si saznala po pitanju Ugovora, nama su dali naš primjerak i ja ga imam cijelo vrijeme.. :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tomilica je napisao:

Čudno da nemaš godišnji...što ti piše u ugovoru?

samo ti to provjeri dobro.

 

Piše mi ovako:

...kao polaznica stručnog osposobljavanja za rad bez zasnivanja radnog odnosa, sukladno Ugovoru sklopljenim između Vas i pročelnika Upravnog odjela ... primljeni ste na stručno osposobljavanje na vrijeme od 12 mjeseci, te je sukladno članku 5. Ugovora, poslodavac preuzeo samo obveze osiguranja uvjeta za neometano provođenje programa, plaćanje troškova prvog polaganja državnog stručnog ispita, te troškove prijevoza s posla i na posao.

Dakle, kako ste u Upravni odjel..., primljeni kao polaznica stručnog osposobljavanja za rad bez zasnivanja radnog odnosa, a ne kao vježbenik, ne ostvarujete pravo na godišnji odmor.

 

Malo sam se raspitala u HZZ-u i oni su mi rekli da imam pravo na godišnji... :misli::misli::misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vvolonter je napisao:

Hej, znači ti ćeš ići polagati ispit nakon što si odradila 12 mjeseci staža? Vidiš, ja dok sam zvala Zagreb da ih pitam nešto u vezi rokova, rekla mi je gospođa da moram izaći na ispit prije nego mi istekne tih 12 mjeseci, a meni ističe u srpnju, a pošto nema DSI u srpnju i kolovozu, onda moram to u lipnju riješiti.. :misli:

Nažalost, u Županiji gdje radim, vele da nemamo pravo na godišnji odmor, iako sam zvala u HZZ koji su mi rekli suprotno :-o

Javi šta si saznala po pitanju Ugovora, nama su dali naš primjerak i ja ga imam cijelo vrijeme.. :kavica:

Nemaš pravo na godišnji osim ako ti se poslodavac ne smiluje, mi nismo imali pravo zatim smo potpisali Anex ugovora gdje nam poslodavac omogućava G.O. od 20 radnih dana u svrhu polaganja DSI-a te naknadu za prijevoz :cager: tako da po meni to sve ovisi o poslodavcu :amen: :smijeh:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vvolonter je napisao:

Hej, znači ti ćeš ići polagati ispit nakon što si odradila 12 mjeseci staža? Vidiš, ja dok sam zvala Zagreb da ih pitam nešto u vezi rokova, rekla mi je gospođa da moram izaći na ispit prije nego mi istekne tih 12 mjeseci, a meni ističe u srpnju, a pošto nema DSI u srpnju i kolovozu, onda moram to u lipnju riješiti.. :misli:

Nažalost, u Županiji gdje radim, vele da nemamo pravo na godišnji odmor, iako sam zvala u HZZ koji su mi rekli suprotno :-o

Javi šta si saznala po pitanju Ugovora, nama su dali naš primjerak i ja ga imam cijelo vrijeme.. :kavica:

 

evo tek danas sam dobila aneks ugovora-upravni referent utvrđivanja i naplate komunalne naknade-vježbenik. kod nas u općini niko ništa nezna. mi smo imali pravo na godišnji, ja sam imala pravo na čak 5 dana, jer "šef" kod kojeg sam radila je rekao da je to meni dosta. a jedna cura je dobila 5 tjedana :-o

kaj se polaganja ispita tiče,svi po svojem pričaju. a cura koja je danas zvala ministarstvo je dobila takav špotanac, da smo ga trebale prijaviti. a ove kokoši koje sjede u općini samo dižu ruke od nas. pitanje je jel će nam platiti ispit. katastrofa. tih godinu dana kaj sam tamo provela bilo je grozno. a da mi daju 10 000 kn, ništa neće vratiti moje živce, nervozu, plakanje, podcjenjivanje, kak su mi se smijali u lice, omalovažavali. sramota. kakvi ljudi rade na državnoj s*s*. :palacdolje::place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A kolko sam ja čula ispit se treba prijaviti najkasnije 2 mjeseca prije isteka staža, tj. tih 12 mjeseci.. Nama ističe 17.7, ali ćemo prijaviti krajem travnja, tako da do kraja lipnja dođemo na red..

No opet, pročitala sam da se taj ispit mora položiti najkasnije 6mj nakon odrađenog staža..

Čini mi se da je cijena polaganja oko 800kn, nama Županija plaća prvo polaganje, tak većina prakticira.. Ali vidiš, taj godišnji nam nisu dali ipak.. :-(

Žao mi je kaj ti nije baš bilo bajno tih godinu dana, bez brige nisi jedina :palacdolje:

Treba imat sreće nekad :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

snezana84 je napisao:

Ne želim te plašiti...nisam bila u toj grupi, pa ne mogu reći kako je sve bilo, ali posle ispita sam uspoređivala iskustva sa kolegicom koja je pravnica i zaključili smo da su oni imali puno više pitanja, da su morali više objašnjavati i da je kod njih u grupi bilo i ljudi koji su pali ispit...

Kod mene u grupi samo je jedan dečko pao zup i zus i to je sve....

Mislim da sve najviše ovisi o komisiji, naravno moraš učiti, jer ako zapneš, oni pomognu, navode na odgovor, ali ako nisi učio, to ti neće baš previše pomoći...kod nas su stvarno bili super, puno pomagali i nisu gnjavili...uglavnom su sve bili neki kratki odgovori...i pitanja koja sam navela nisu samo moja, već i od kolegice...

PUNO SREĆE...

 

pozdrav. prijavili su me na DSI prije 2 tj. imam doma papira i zakona da neznam ni sama od kuda bi krenula. molim te da mi kažeš od kuda si učila? da li je dosta skripta iz ministarstva uprave + pitanja tj skripta iz legalisa ili treba još nešto? molim vas sve savjet i pomoć :-):-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav, molim za jedan koristan savjet.. na stranicama ministarstva uprave ima pitanja i odgovore za cijeli opći dio ali samo za (SSS) dok za VSS ima samo iz dva dijela - USTAVNO UREĐENJE i SUSTAV DRŽAVNE UPRAVE..

dali je neko učio po tim pitanjima i dali su dovoljna ova za SSS pa samo malo nadopunit odgovore ili se moram snalazit za ovih oostalih 5 dijela?? (Treba mi za VSS)

 

evo linkova...

 

http://www.uprava.hr/default.aspx?id=12915 VSS

 

http://www.uprava.hr/default.aspx?id=12208 SSS

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Bok svima! Ja sam na stručnom osposobljavanju do 31.7., u sedmom mjesecu nema ispita,a ispit mi još nije prijavljen budući da sam čula da se tek nakon 10 mjeseci može prijaviti.... Da li moramo u roku godine dana položiti ili, jer prema ovom mom rasporedu, ai zaposlenosti na samom radnom mjestu ne bih ni stigla u lipnju?

 

Ako je već negdje odgovor ja se ispričavam na ponavljanju!! :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, nakon 10 mj se može prijaviti ispit. Znači, nakon 31.5. ti trebaju poslati prijavu,dalje je sve na njima. Na seminaru su rekli da oni koji završavaju u 7 ili 8 mjesecu da idu na prvi rok u 9 mjesecu. Meni završava 28.8. i najvjerojatnije ću ići u 9 mj. Rekli su i da su velike gužve, te da se prijave pošalju na vrijeme (odmah nakon 10 mj rada) a sve ostalo je na njima, tako da ako te pozovu i nakon te godine dana nije nikakav problem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...
ajd neka mi netko pametan kaže da li mogu tipa u 9 mjesecu prijaviti državni, a tek u 10 otići na seminar, zaboravila sam da u kolovozu nema seminara, a ne bih išla u 9 jer imam još neke stvari oko faxa riješiti, pa eto jel se ovo gore navedeno može? hvala =)

 

hej, evo na ovim stranicama su ti termini za seminare http://www.ald.hr/ tako da možeš u rujnu otići, samo prijavi seminar mjesec dana prije bar.. Državni ispit moraš prijaviti najkasnije 2 mj prije isteka godine dana volontiranja.. ako ti u studenom završava volontoranje, možeš to tako riješiti kako si misla onda :) Puno sreće

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Državni stručni ispit sam položila 30.6. 2012. godine.

Voljela bih dati nekoliko korisnih savjeta kolegama pred kojima je put polaganja DSI.

 

1. Ispitivači su vrlo korektni i sam sustav provođenja DSI je jako dobro organiziran. Pripremite se na mogućnost ostanka od 8-13,00 sati, ali olakšavajuće je kad vidite da sve ide po planu.

 

2. Preporučujem da učite po pitanjima/odgovorima s njihove stranice i naučite dobro odgovore. Ispitivači u mojoj grupi htjeli su da dobro objasnimo odgovore (pomažu ako zapnete).

 

3. Što bolje naučite, prije ćete biti gotovi. Ako Vas ispitivač pita- Što je rješenje?, preporučujem da ne počnete objašnjavati kako se rješenje piše u vašoj upravi. Jer kad oduzmete tih dragocjenih 15 minuta vremena, on će se opet vratiti na isto pitanje i samo ste drugim kolegama oduzeli dragocjeno vrijeme.

 

4. Kolege s kojima sam ja polagala su super i općenito je bilo pozitivno okruženje. Samo dobro naučite i sve će biti super!

 

Sretno!!!

tajnapo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima, ispit prvi put uspješno položen, pa da s vama podijelim svoja iskustva. Napominjem da su ova pitanja za SSS.

U onom pismenom dijelu su mi pitanja bila iz uredbe o uredskom poslovanju - 1. napisati jedan neupravni akt i nabrojati njegove dijelove, 2. posebni postupci s primljenim pošiljkama, tj. ako su otvorene, oštećene i dr., 3. postupak u slučaju nenadležnosti. Za to sam imala oko sat vremena.

Usmeni dio iz tog dijela - jako ugodna gospođa, pitala me prijemni štambilj i što sadrži i sve o njemu, službena tajna, što znači oznaka na koverti "PONIŠTENO".

EU - starija teta, jako jako jako ugodna - pita tri pitanja, razlikuje SSS i VSS/VŠS - glavne institucije, kriteriji za članstvo i svaki objasniti, koji ugovor je prvi RH potpisala sa EU (to je sporazum o pridruživanju). Pomaže i pokušava iz vas izvući i minimum znanja za prolazak, postavlja potpitanja da bi sami došli do zaključka, a ne da vas gnjavi.

USTAV - temeljne odredbe RH, Hrvatski sabor, postupak imenovanja Vlade RH.

UREDSKO POSLOVANJE - što znamo o njemu, pisarnica, kako se razvrstavaju pismena, prijemni štambilj, osnovne evidencje uredskog poslovanja, KLASA i URUDŽBENI BROJ jako ih dobro naučite jer pita, koliko dostavnih knjiga ima(tri su i to interna dostavna knjiga, dostavna knjiga za poštu, dostavna knjiga za mjesto), dobro naučite sastavne dijelove rješenja, razlika između pečata i štambilja (naglasiti da pečat ima grb, a štambilj ne), tko izrađuje pečate i grbove, na temelju čijeg ovlaštenja (na temelju ovlaštenja MUP-a) a tko za to daje odobrenje (to je Ministarstvo uprave).

SUSTAV LOKALNE I PODRUČNE SAMOUPRAVE - vrste jedinica lokalne i područne samoup., što je grad, vrste tijela lok. i područ. samouprave, predstavnička i izvršna tijela, specifičnost grada Zagreba (on je i županija i grad).

SLUŽBENIČKI ODNOSI - tko obavlja poslove u državnim tijelima, kojim se propisima utvrđuju prava, obveze i odgovornosti državnih službenika, načela postupanja državnih službenika, temeljna prava drž. službenika, uvjeti za prijam u državnu službu, pretpostavke za prijem u državnu službu, kolektivni ugovor (o njemu samo rečenicu dvije), povrede službene dužnosti i tko o njima odlučuje i par navesti za lake i par za teške, status državnog službenika za vrijeme udaljenja iz službe.

ZUP/ZUS – teta crne kose zavezane u rep s naočalama, dosta strogo izgleda, veeelike crvene nokte ima :P, znaš ne znaš, druge nema, crpi, izvlači iz vas maksimum, rušila je dosta ljudi, ona pita zup zus i uredsko, nemojte zablokirati i učite iz zakona tj. Bar ga par puta pročitajte, i to su nas smjestili sve u jednu sobu i svakom koje pitanje i gotovo. Sjećam se da je pitala pisarnicu, evidencije uredskog poslovanja, ur. Broj, povrat u prijašnje stanje, rok za podnošenje žalbe, nije rušila bezveze, četiri ponavljača su pala nisu znala reć ništa, pitala je još načela samo nabrojati neka, sastavni dijelo vi rješenja. Traži razumijevanje predmeta, a ne bubanje na pamet zato si par puta pročitajte zakone tj. ZUP i ZUS.

SUSTAV DRŽAVNE UPRAVE – poslovi državne uprave, glavni tajnik ministarstva, tko donosi Pravilnik o unutarnjem redu tijela državne uprave.

Sve u svemu, ugodan ispit, ispitivači također, ništa ne izmišljaju nikakvu toplu vodu, učite i nema problema. Ja sam učila pitanja sa stranica Ministarstva uprave i svi su po tome pitali tj. Ispred sebe su imali ta pitanja, osim gospođe iz ZUP-a, ZUS-a i uredskog (to jedna osoba pita) koja je imala neka druga pitanja, ali uglavnom non stop se ista ponavljaju (samo slušajte dok druge ispituje), možda je bila specifična situacija jer smo svi bili u jednoj prostoriji i nije radila razliku između SSS i VSS/VŠS, dok svi ostali jesu. Sretno svima, učite, pročitajte i zakone par puta, ne učite na pamet, nego s razumijevanjem. Bez panike, pripremite se na to da u početku to ide dosta sporo npr. Mi od 08,30 do 12,30 nismo niti jedan predmet odgovarali (tj. Moja grupa jer nas je bilo dosta). Tako da, sretno svima još jednom 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ispit uspješno položen od prve :)))

pa da podijelimo iskustva:

VSS posebni dio financije....financije na pismenom izradi izvršenje proračuna za prva tri mjeseca 2012. - tu sam prepisala izvršenje koje sam imala :) uglavnom to ni ne pogleda, samo gleda da nije prazan papir...

na usmenom iz financija, bio nam je Fabijančić...za njega samo riječi pohvale, nije strašan kao što se pisalo tu na forumu...pita samo ono sve sa foruma...ja sam dobila županijske poreze da nabrojim i kažem nešto o porezu na plovila, amortizaciju, šta je carinska tarifa, tko ne smije podnijeti godišnju prijavu poreza na dohodak, zadaće hnb, i pita malo neka pitanja da vidi da li ste shvatili poreze, npr. mene je pitao ako sam ja banka koja obavlja poslove samo platnog prometa i kupujem računalo da li mogu odbiti pretporez na to računalo...uglvnom samo učiti porezni sustav, i malo carine, banke, hnb (osnovno o tome)...

na općem dijelu smo imali malo sreće - dobra komisija...

pitanja su sva sa foruma i sa stranice ministarstva...nije im u cilju rušiti i stvarno pomažu ako zapneš...ne treba štrebati napamet, nego se može svojim riječima, i bitno im je da kužiš o čemu pričaš...

žena na ustav/sustav nas nije puno ni pitala, sama je zaokružila što smo kao rekli, a postavila par osnovnih pitanja....

zup, zus, uredsko je prošla skoro cijelo područje ali isto ne treba definicije nego bitno da ste shvatili, i pita osnove, ne u detalje...

lokalna i službenički - sva pitanja s foruma, dosta pita ali isto osnove, i puno pomaže...

jedino eu imam zamjerke...bio nam je neki tip koji je bio pregovarač, i on traži detalje i postavlja glupa potpitanja pa dosta zbuni...on je dosta i rušio...

ali sve u svemu, nije strašno, ja sam učila sve skupa svega 4 tjedna, od toga 3 tjedna baš cijeli dan i sve sam prošla...

sretno svima!!!!!

e da, i u našoj grupi se nije pravila razlika između SSS i VSS....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

molila bih nekog da mi pošalje ažuriranu skriptu za DSI (VSS), trebam polagati 01.09. a imam hrpu papira i ne znam od kud početi. Radim u općini na mjestu Tajnik Općinskog vijeća i nemam pojma što ću polagati iz posebnog dijela jer mi u ugovoru stoji od blagajne, računovodstva, proračuna, javne nabave, imovinsko pravnih odnosa, financijskih izvještaja, ovrha do poslova vezanih za vijeće, tako da ne znam u koju skupinu spadam, niti što bih trebala učiti. Ako je netko imao takvo ili slično iskustvo molila bih ga da mi se javi na mail ( i pomogne u nevolji :)

milena.bizic@gmail.com

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
ispit uspješno položen od prve :)))

pa da podijelimo iskustva:

VSS posebni dio financije....financije na pismenom izradi izvršenje proračuna za prva tri mjeseca 2012. - tu sam prepisala izvršenje koje sam imala :) uglavnom to ni ne pogleda, samo gleda da nije prazan papir...

na usmenom iz financija, bio nam je Fabijančić...za njega samo riječi pohvale, nije strašan kao što se pisalo tu na forumu...pita samo ono sve sa foruma...ja sam dobila županijske poreze da nabrojim i kažem nešto o porezu na plovila, amortizaciju, šta je carinska tarifa, tko ne smije podnijeti godišnju prijavu poreza na dohodak, zadaće hnb, i pita malo neka pitanja da vidi da li ste shvatili poreze, npr. mene je pitao ako sam ja banka koja obavlja poslove samo platnog prometa i kupujem računalo da li mogu odbiti pretporez na to računalo...uglvnom samo učiti porezni sustav, i malo carine, banke, hnb (osnovno o tome)...

na općem dijelu smo imali malo sreće - dobra komisija...

pitanja su sva sa foruma i sa stranice ministarstva...nije im u cilju rušiti i stvarno pomažu ako zapneš...ne treba štrebati napamet, nego se može svojim riječima, i bitno im je da kužiš o čemu pričaš...

žena na ustav/sustav nas nije puno ni pitala, sama je zaokružila što smo kao rekli, a postavila par osnovnih pitanja....

zup, zus, uredsko je prošla skoro cijelo područje ali isto ne treba definicije nego bitno da ste shvatili, i pita osnove, ne u detalje...

lokalna i službenički - sva pitanja s foruma, dosta pita ali isto osnove, i puno pomaže...

jedino eu imam zamjerke...bio nam je neki tip koji je bio pregovarač, i on traži detalje i postavlja glupa potpitanja pa dosta zbuni...on je dosta i rušio...

ali sve u svemu, nije strašno, ja sam učila sve skupa svega 4 tjedna, od toga 3 tjedna baš cijeli dan i sve sam prošla...

sretno svima!!!!!

e da, i u našoj grupi se nije pravila razlika između SSS i VSS....

 

 

Pozdrav Maja! Dali bi mogla napisat odgovore iz tih pitanja iz posebnog dijela...pogotovo ovo za ovaj primjer šta si napisala...što te pitao u vezi carina?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Molim Vas da mi napišete iskustva sa seminarima za pripremu DSI.

Ima sad prijave do 29.09.2012. za pripremu za polaganje DSI pa se premišljam dali da se prijavim. Koliko košta?

Još nešto, molim savjet u svezi učenja. Učim po skripti i po pitanjima na stranicama Ministarstva uprave RH, međutim čini mi se da će mi se apsolutno sve izmišati, pusta nabrajanja.. :/ Koliko ste Vi učili?

 

Zahvaljujem na odg! :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hej, ja sam se prijavila za seminar i otići ću, kažu da je ok, a bar da malo ponovim sa još nekim, a i lakše mi sjedne ako čujem nekoga da govori o gradivu. Seminar se ne plaća.

 

Ja isto učim po nekoj skripti, ali sam prošla i zakone, a još ću i pitanja sa ministrarstva, ima puno, ja sam prošli tjedan počela, imam ispit 8.9.,

 

Mene muči posebni dio financije, tu ne znam od kud bih krenula, koje zakone....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Evo i to je prošli! Nije bilo strašno, ali koliko sam dobila dojam, da je i važna komisija, a naša je bila stvarno blaga i ok!!

 

Sve je bilo iz pitanja sa ministarstva, najviše je tražila iz ustava i sustava, svaka po 5 pitanja, po prosjek 35-40 minuta po ispitivaču se zadrži.

 

Iz ZUP i uredskog stvarno sreća s ispitivačem inače bih opala, ali nije teško pitao... rokovi, žalba, presude, nadležnost, nitko nije bio pravnik, pa lagano..

 

Treba se znat, za učenje dovoljno 3 tjedna laganini i pred kraj malo stisnuti, tko nema pojma ni o čemu... ja nisam bila s ni s čim upoznata od materije osim možda s izgledom grba i zastave i osnove EU, :))

 

samo polako ljudi, kad jedan prođe dalje sve ide lakše!

 

Sretno svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobila poziv za 29.09. a nadala sam se da će biti prva subota u 10. mjesecu. Učila sam već i prošla manji dio ali i zaboravila već jer nisam ponavljala. Imam i skriptu, zakone i pitanja s Ministarstva i neznam šta mi je najbolje učiti. Strah me da neću stići i da ću pasti. I da, visoka sam sprema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobila poziv za 29.09. a nadala sam se da će biti prva subota u 10. mjesecu. Učila sam već i prošla manji dio ali i zaboravila već jer nisam ponavljala. Imam i skriptu, zakone i pitanja s Ministarstva i neznam šta mi je najbolje učiti. Strah me da neću stići i da ću pasti. I da, visoka sam sprema.

 

Koliko ti je prošlo od prijave ispita do poziva?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo i ovdje ću malo pisati, jer znam koliko je meni bilo teško i sve zbunjujuće*položila sam državni stručni ispit prije 15-ak dana-diplomirani pravnik*ispitivači-prekul :) učila sam puno i više nego što sam trebala, ali bar sam smireno došla na ispit-tako i vi učite koliko god možete da tamo budete hladne glave, samo zbog toga*učila sam iz onih pitanja i odgovora sa stranice ministarstva*većina njih je obuhvatila sve potrebno, osim (to sam već pisala i pod drugim temama) zup, zus- ima malo pitanja, pa radije pročitajte cijeli zakon, stvarno nije težak i nema puno, što se zusa tiče-samo najosnovnije iz zakona povadite-tipa: tko su stranke, što je upravni spor*nemojte uopće uzimati nikakve skripte, ja sam s tim najviše vremena izgubila i na kraju shvatila da su potpuno nepotrebne*eto nadam se da sam pomogla, još ću malo zaviriti ako netko bude imao koje pitanje ;) sretno :D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja idem sada u subotu na ispit i izvan sebe sam! Koliko god učila stalno mi sečini da se vrtim u krug i da sam stalno na istom. Ništa mi ne ulazi u glavu! Bila su ti dovoljna pitanja s Ministarstva? Zup i Zus sam prošla po zakonu. Moram još proći posebni dio, imam malo EU i ponoviti sve. Valjda ću stići sve!

 

Jel ima još netko tko polaže 29-og? Kako vam ide?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da bila su dovoljna, sve je obuhvaćeno tim pitanjima, stvarno im svaka čast*a uči koliko možeš ;) samnom je bila cura koja je u nekim slučajevima gluposti pričala i ponavljala za ispitivačem i prošla - tako da, samo smireno*ako si bar neko kvalitetno vrijeme posvetila učenju, vjerujem da ćeš bez problema proći :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad si dobila poziv?

Mora li od dana primitka poziva do ispita proci minimalno 2 tjedna?

Jel nekom dosao poziv kasnije?

 

Dobila poziv za 29.09. a nadala sam se da će biti prva subota u 10. mjesecu. Učila sam već i prošla manji dio ali i zaboravila već jer nisam ponavljala. Imam i skriptu, zakone i pitanja s Ministarstva i neznam šta mi je najbolje učiti. Strah me da neću stići i da ću pasti. I da, visoka sam sprema.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

e super :) hvala ti. Meni jos nije stigao poziv, ali sam se uplasila da bi mogao biti 13.10.

Nadam se da nece biti prije 20. Sretno u subotu!

 

Bbuba kad su poskaka prijavu? Ja sam poslala prijavu 12.09. A rjesenje mi je stiglo pri dva dana da mi je ispit 10.studenog.. Mislim da ima previse prijava..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja idem sada u subotu na ispit i izvan sebe sam! Koliko god učila stalno mi sečini da se vrtim u krug i da sam stalno na istom. Ništa mi ne ulazi u glavu! Bila su ti dovoljna pitanja s Ministarstva? Zup i Zus sam prošla po zakonu. Moram još proći posebni dio, imam malo EU i ponoviti sve. Valjda ću stići sve!

 

Jel ima još netko tko polaže 29-og? Kako vam ide?

 

 

Pozz,,,i ja polažem 29.09. imam posebni dio financije i opći dio službenički odnosi...Sretno svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo malo kasnim s pitanjima i dojmovima od subote!

Uglavnom nije tako strašno kako sam ja očekivala! Ispitivači su stvarno ok, pomažu maksimalno i ako zapneš navode te na pravi put! Po meni mislim da su pitanja sa Ministarstva dovoljna za prolaz! Ali bi dodala da prođete sva pitanja koja imaju ovdje na forumu i nađete odgovore u skripti jer imaju neka pitanja koja pitaju ali ih nema u pitanjima s Ministarstva. Uglavnom se vrte jedna te ista pitanja i većina ispitivača ima pitanja ispred sebe i po tome pitaju. Bila sam gotova u 13:15, zadnja u svojoj grupi.

 

EU sam išla zadnja i bila sama kod njega. Priznajem mogao me srušiti ali izvukla sam se.

Pitao me Europsku komisiju - članovi, tko ih bira, koja je uloga u Eu, ovlasti, jedinstveno tržište, sloboda kretanja radnika, kriteriji za članstvo u EU i objasniti pravni i politički. Kako su mi ostali rekli vrtila su se stalno ista pitanja: osnivački ugovori, Vijeće EU, Europski parlament, Europsko vijeće, Sud pravde, valovi proširenja, schengenski prostor, pretpristupni programi koje koristi HR.

 

SLUŽBENIČKI - probni rad, teške povrede službene dužnosti,tko odlučuje o teškim povredama, pravilnik o unutarnjem redu, prestanak držaavne službe po sili zakona, etički kodeks državnih službenika, postupanje drž. službenika u međusobnim odnosima, postupanje šefice prema podređenom, postupanje šefice prema službenicima od kojih je jedna žena, oženjeni i slobodan muškarac i gay (prema svima jednako, bez diskriminacije).

Dečka koji je bio sa mnom je pitala: dužnost čuvanja službene tajne, opći uvjeti za prijam u drž. službu, primanje stranca, kojim ocjenama se ocjenjuje drž. službenik, lake povrede službene dužnosti i koje su kazne, tko odlučuje o lakim povredama, godišnji odmor, nakon koliko vremena službenik ima pravo na godišnji.

 

LOKALNA - tijela u općini, koja su, što rade, na kojem bi ja mjestu kao dipl. iur u općini mogla raditi, izmjene statuta (da se objavljuju u glasilu županije i mora se dostaviti uredu državne uprave u županiji), tko donosi izmjene statuta, kojom većinom, mjesni odbor.

Dečka koji je bio sa mnom je pitala: grad i koji su mu poslovi, tijela grada Zagreba, prihodi jedinica, status grada Zagreba.

 

DRŽAVNA UPRAVA - poslovi državne uprave, tijela državne uprave, koja su, tko upravlja njima, nabroji državne urede, tko čini uži kabinet Vlade.

 

USTAV - za koje povrede odgovara predsjednik RH, tko imenuje sudce.

Dečka koji je bio sa mnom je pitao: zasjedanje Sabora, nadležnosti Sabora, biračko pravo (ne mogu se više sjetiti :( ).

 

ZUP - tko može biti opunomoćenik, načini rješavanja u upravnom postupku.

Curu koja je bila sa mnom je pitao rokove na dane, na koliko dana se rok računa u upr. postupku (30 dana), načela upravnog postuka, objasni načelo materijalne istine.

 

ZUS - ne mogu se sjetiti.

 

UREDSKO - dokument, klasifikacija, što označava koji broj u klasifikaciji, zaglavlje i kojim propisom je uređeno, razlika pečata i štambilja.

Curu koja je bila sa mnom je pitao: pismeno, uruđbeni broj, kako se plaća upravna pristojba.

 

POSEBNI DIO sam imala poljoprivredno zemljište i na pismenom je bilo promjena namjene i raspolaganje poljoprivrednim zemljištem. Na usmenom me pitao da mu pričam o raspolaganju poljoprivrednim zemljištem jer sam mu napomenula da sam radila na natječaju za zakup. Jako ugodno, brzinsko, pismeni nije pogledao nego me samo pitao jel sam imala kakvih problema i stvarno preporučam ovaj posebni dio!

 

Puno hvala memyselfme, Bela352 i bbuba na podršci! Cure odlične ste! :*

 

Ako vas još nešto zanima samo pitajte! I sretno s učenjem!

I to je to! Jedino je ispitivač iz EU bio malo mrk, svi ostali su super!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo da se i ja javim sa svojim dojmovima.

Imao sam DSI jučer (06.10.2012.) - VSS

 

Dođete u zgradu Ministarstva Uprave, tamo vas prozove teta koju pratite cijeli dan. Ona vam pokazuje gdje morate ići i kada morate ići. Ako imate kakvih pitanja, slobodno ju pitate jer ona je uz vašu grupu cijelo vrijeme. Naša teta je bila super, opuštena i zafrkavala se s nama :)

----------------------------------------

 

POSEBNI DIO: Zakon o obrtu - imao sam dva pitanja na pismenom.

 

Prvo pitanje = Koja su registarska tijela (mislim da je bilo vezano za trgovačko društvo ako se dobro sjećam...)

Drugo pitanje = Koja je aktualna Nacionalna Klasifikacija Djelatnosti i kada je stupila na snagu. Odgovor je NKD 2007 koja je stupila na snagu 01.01.2008.

Možete koristiti BILO ŠTA kod sebe osim mobitela. Ja sam si isprintao sve moguće zakone vezane za obrt.

 

Na usmenom sam imao 2-3 pitanja i malo porazgovarao s čovjekom. Sjećam se da me pitao gdje su upisuju obrti i trgovačka društva (odgovor je obrtni registar i trgovački registar) i još me pitao jedno pitanje ali se ne mogu sjetiti što je bilo... Uglavnom, proučite Zakon o obrtu i Pravilnike vezane za obrt i ponesite si sve to da imate za pismeni dio. Možete naći na idućeg linku:

http://portor.mingorp.hr/pravna_regulativa.htm

 

OPĆI DIO

Odmah da kažem da su svi ispitivači bili dobri, i nisu previše gnjavili. Naravno da su tražili znanje ali su pitali uglavnom osnova pitanja i ako je netko zapeo, pomagali su i postavljali potpitanja kako bi naveli na točan odgovor.

 

Ulazi se po dvije osobe kod ispitivača. Svaki ispitivač pita 2 poglavlja osim Europsku Uniju. (Ustav/Sustav drž. uprave; Službenički odnosi/JL,P®S; ZUP i ZUS/Uredsko poslovanje; zasebno EU). Sa mnom je bio jedan dečko sa SSS, i nisu pravili neku razliku ako je netko SSS, VŠS ili VSS. Naizmjence ispituju jednog pa drugog.

 

Sad ću Vam napisati pitanja koja su bila meni i kolegi do mene:

NAPOMENA: Pitanja koja napišem su pitanja koja se sjećam da su bila, možda sam izostavio neka jer se ne mogu sjetiti :frajer:

 

USTAV

1) Kako je ustrojena vlast u RH?

2) Nacionalne manjine (što su i njihovo sudjelovanje u Saboru)

3) Nadležnosti Hrvatskog Sabora

4) Koji je najviši Sud u RH?

5) Hrvatski Grb (gdje i kada se pojavljuje)

6) Akti Vlade

7) Koja je izvršna vlast, koja zakonodavna

SUSTAV DRŽAVNE UPRAVE

1) Tko obavlja poslove državne uprave

2) Koja su tijela državne uprave?

3) Čelnici u tijelima državne uprave (ministri, ravnatelji, predstojnici)

4) Nabrojati neke državne upravne organizacije ili državne urede (ne sjećam se koje od tog dvoje je pitala mog kolegu, trebao je nabrojati samo nekoliko... čisto da vidi ispitivačica jel zna o čem se radi)

5) O čemu Vlada odlučuje?

Možda još nešto ali se ne sjećam

 

Teta koja je ispitivala Ustav u Sustav drž. uprave je bila malo loše volje pa je znala nekoga i rušiti, srećom ja sam prošao (Nabavili smo koju foru i oraspoložili ju hehe). Do sada je ona bila najzahtjevnija ali to je u redu jer traži da znamo sve osnove, malo pokuša pomoći ako zapnemo. Sve u svemu, nije loše.

-----------------------------------------------------

 

SUSTAV LOKALNE I PODRUČNE(REGIONALNE) SAMOUPRAVE

1) Što je općina/grad/županija?

2) Tko obavlja nadzor općih akata JL i P® samouprave?

3) Kako se razrješuje gradonačelnik?

4) Vrste jedinica lokalne i područne samouprave i njihovi poslovi?

5) Tijela grada Zagreba?

6) Predstavnička i izvršna tijela

SLUŽBENIČKI ODNOSI

1) Tko obavlja poslove u državnim tijelima?

2) Tko su državni službenici a tko namještenici

3) Načela postupanja državnih službenika

4) Temeljna prava državnih službenika

5) Probni rad

6) Etički kodeks/Etički povjerenik

7) Slobodni dani

 

Fina teta, ispitivala Sustav JL,P®S i Službeničke odnose, nije nas puno zafrkavala, za 5 minuta smo bili vani, ti započmeš odgovor a ona ga dovrši i eto prolaza :)

-------------------------------------------------------------------

 

UREDSKO POSLOVANJE

1) Pisarnica

2) Pismohrana

3) Pismeno/podnesak/akt

4) Razlika između pečata i štambilja

5) Osnovne evidencije uredskog poslovanja

6) Klasifikacijska oznaka/urudžbeni broj (objasniti)

7) Upravne pristojbe (Za što se plaćaju i na koji način)

8) Natpisna ploča (što sadržava i gdje se ističe)

ZUP/ZUS

1) Tko rješava u upravnim postupcima

2) Koja su javnopravna tijela?

3) Stranka

4) Pita da objasniš jedno od načela. ovaj put je bilo: SLužbena uporaba jezika i pisma

5) Kako se pokreće upravni postupak

6) Početak roka određen na dane; da li utječu nedjelje, blagdani, neradni dani (dečka do mene je pitao na mjesece)

7) Kad i na koji način se pokreće upravni spor?

8) Žalba (ono nešto treba znati... prvostupanjsko/drugostupanjsko... zaboravio sam kako točno to ide...)

 

Mislio sam da će mi ZUP/ZUS biti najteži ali je bio možda čak i najlakši. Ispitivač je bio odličan, postavljao je jednostavna pitanja, ako nisi znao postavio je potpitanja i pomagao ti da se sjetiš ako si zapeo. Dosta potpitanja postavlja, važno mu je da razumiješ kako to sve funkcionira.

-----------------------------

 

EUROPSKA UNIJA

1) Glavne institucije EU (sve morate znati nabrojati)

2) Pita jednu od institucija i sve o njoj (Europski Parlament, Vijeće EU i Europska Komisija - te 3 najčešće pita i dobro ih proučite)3) Valovi proširenja

4) Schengenski prostor

5) Kriteriji za članstvo u EU

6) Fondovi (pretpristupni i programi zajednice = nešto znati reći o njima)

 

Dobar ispitivač, pita svakoga 3 pitanja i na svako pitanje postavi jedno ili dva potpitanja. Također pita osnovne stvari koje se moraju znati. Ništa strašno, vrlo brzo smo bili gotovi.

-------------------

 

Da zaključimo:

Morate dobro naučiti;

Nije tako strašno, nije tako teško;

Za prolaz morate znati barem osnovu iz svakog dijela;

Proći ćete svi :mir:

 

P.S. Preporučam da oni koji idu ubuduće na DSI da nakon toga ostavite pitanja i dojmove ovdje na forumu. Znam da su meni pomogla ova pitanja s foruma, i na njih sam se bio fokusirao. Puno sreće svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija