Jump to content

Korisni savjeti za DSI


notarica

Preporučene objave

  • 2 tjedna kasnije...

Ljudi, evo da vam se javim, danas sam položila za sudskog zapisničara :DD dojmovi su super, ja sam prezadovoljna, ispitivači odlični :) Evo pitanja koja su mene pitali

 

USTAV RH

Vlada RH (cure koje su bile sa mnom pitala je sabor i predsjednika)

Ustavni sud, nadležnosti

Osobne i političke slobode i prava

 

ZAKON O SUDOVIMA

Državno sudbeno vijeće

Poslovi sudske uprave, tko ih obavlja

Imunitet sudaca

Vrste sudova (cure je pitala nadležnost županijskih i općinskih sudova)

 

ZUP

Postupovna sposobnost stranke

Načelo samostalnosti i slobodne ocjene dokaza

Dokazna sredstva

Žalba, rok za žalbu

ZUS

Odluke koje donosi upravni sud u upr. sporu

Stranke u upravnom sporu

Rok za podnošenje tužbe

Tko rješava upravne sporove

 

SLUŽBENIČKI ODNOSI

Postoji li dužnost čuvanja službene tajne

Način popunjavanja radnih mjesta

Zapreke za prijam u državnu službu

Način prestanka državne službe

Prestanak državne službe po sili zakona

 

SUDSKE PRISTOJBE

Za što se plaćaju

Kada se plaćaju pristojbe

Kako se plaćaju

Kada prestaje pravo na naplatu pristojbe

 

SUDSKI POSLOVNIK

Poslovi sudske uprave

Vrste arhiva

Poslovni broj sudske uprave...

 

 

Ide se po troje u sobu.. Učiti možete pitanja sa stranice ministarstva uprave (Ustav, ZUP i ZUS i službeničke), a zakon o sudovima, sudskim pristojbama i sudski poslovnik morate čitati i čitati i čitati :) Daktilografija, pišete minutu i deset minuta na interstenu. Vjerujte mi, trud će vam se isplatiti :))) sretno svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bok svima!učim lagano za DSI već mjesec dana i konstantno imam osjećaj da ništa neznam,zlo mi je već od te materije...trenutno si vadim pitanja s foruma koja ljudi stavljaju nakon ispita jer vidim da se ponavljaju.. idem na ispit 16.1., posebni dio mi je obrt-da li ima netko iskustva ili zna kako izgleda taj posebni dio?Ima li vas puno koji idu sljedeću subotu?

Hvala :)

Boook

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima! U subotu polazem i hvata me frka oko posebnog dijela..Imam kulturu..procitavsi vase postove,nekako se najmanje o tom podrucju pisalo pa bih molila ako netko ima vise informacija o polaganju posebnog dijela iz kulture..od cega se sastojao pismeni dio?Usmeni??Moraju li se svi zakoni proc??zakon o hrt-u,Hini??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kasifikacijska oznaka, urudžbeni broj, upravne pristojbe i natpisna ploča. uz opći dio treba prelistati i zakon o upravnim pristojbama :) Može pitati i izradu upeavnog ili neupravnog akta iako ne vjerujem da hoće. Sretno

 

Ažurirano

 

Kasifikacijska oznaka, urudžbeni broj, upravne pristojbe i natpisna ploča. uz opći dio treba prelistati i zakon o upravnim pristojbama :) Može pitati i izradu upeavnog ili neupravnog akta iako ne vjerujem da hoće. Sretno

 

 

nisam napisala da odg.ide anastazija10

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo polozen danas DSI!!!!!!kako dobar osjecaj,strasno olaksanje.Evo pisem post pa mozda nekome pomogne...

Sto se ucenja tice,ja sam bila VSS a pitali su me kao i za SSS,mislim da nema nikakve razlike i u mojoj komisiji koja je bila fenomenaaaalna,nitko nije radio razliku u pitanjima...Uciti,uciti,uciti...ja sam ucila mjesec dana i jos mi je jucer falilo,bila u komi...Posebni dio je nista,bezveze,ako znate sto vam treba samo prepisujete iz zako a i idete na formalni usmeni...Ja sam pisala obrt:posebni uvjeti za obavljanobrta,obrtnik,sjediste,jedinstveni pogon,zajednicko poslovanje

 

E sad,ovaj drugi dio trajao je jakooo digo,od otprilike 10-14h, dosta je zamorno ali ok...prvo sam odgovarala USTAV/Sustav...ne sjecam se skroz svih pitanja ali se sjecam ovih-ustav,dioba,sudovi,tko ih imenuje,vlada,sto radi;tijela drzavne uprave,sto rade,upeavni nadzor,koje akte donosi vlada,kakao se ustrojava unutarnje ustrojstvo,bile oko 30min unutra

Zatim je slijedila EU,tog sam se,uz sustav najvise bojala a bilo je najlakse...pitala je nabrojati gl.institucije,odabrati da sama jednu objasnis,valovi prosirenja i osnivacki igovori s time da pricas par recenica i odma te prekine,bile smo unutra cca 5-10min

Onda JLRS i Sluzbenicki...zenskica isto ok,sve osnovno...veliki grad,statut,sve o predat.tijelima,laki i teske povrede,kada drz.sluzbenik mora/kada moze odbiti neki nalog, koje su kazne za lak/teske povrede,tu smo bile unutra oko 20min

I na kraju Zup/uredsko,vec mi se sve pomijesalo i nisam bas znala neka pitanja na Zupu ,ali sam znala tko pokrece,ko je duzan postupati,zalba,kako i u kojem roku se pokrece spor;uredsko sto je uredsko poslovanje, opce evidencije,klasifikacijska i urudzbeni,neznam vise..to ne sve sto se sjrcam.

istina je da im nije cilj rusiti,ako znas barem 2/3 pitanja pustaju ali te nemogu pustiti ako neznam sto je ustav sto je bilo danas slucaj..koliko ja znam samo je jedna cura pala sve,i jedno ili dvoje po jedan predmet

Moj savjet je da ucite no pitaju stvarno osnove,barem je moja komisija bila takva.. a mislim da je i 90%tako...danas su bile sve zene u komisijama i vise nego korktna pitanja

I to je rijeseno

Puno srece svima koji polazu dalje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Petra988 zanima me može li se svojim riječima odgovarati i nabrajanja jer se mora sva znati ili je dovoljno nekoliko npr lake/teške povrede????

 

TeaJuric ono sto ja predlazrm i savjetujem svima ucite po akriptama za vasu struku jer nikad neznate sto ce vas pitati...u vecini slucajeva stvarno pitaju samo osnoveno npr zena iz ZupZus,Uredsko nas je pitala prije ispitivanja koja smo sprema i pitala nas je s tog papira ali niti ta pitanja nisu bila nista spektakularno. Sto se nabrajanja tice,kada ih inas 2,3 moras sve znati a npr.teske,lake povrede kojih imas desetak,moras i nabrojiti njih nekoliko,barem 3,4...nikome se neda tamo slusati vas 5min da to sve nabrajate....ja sam stekla dojam da samo zele viditi da baratate materijom i da znate o cemu se ovdje radi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim vas da mi odgovorite ako je netko polagao DSI za sudskog upisničara da li se iz općeg dijela polaže onih sedam pitanja sa stranice Ministarstva uprave i što bude u posebnom dijelu? Hvala :-?:misli::-)

 

Ažurirano

 

Molim vas da mi odgovorite ako je netko polagao DSI za sudskog upisničara da li se iz općeg dijela polaže onih sedam pitanja sa stranice Ministarstva uprave i što bude u posebnom dijelu? Hvala :-?:misli::-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav ljudi, evo da i ja podijelim iskustvo s polaganja ispita. Polozila sam, komisija je bila stvarno korektna i mogu reci da doista nije strasno, nemojte se zabrinjavati jer ako ste imalo ucili i prosli sve, nece biti problema. Nisu pitali nista strasno,niti previse i cim bi vidjeli da nesto znas bi presli na drugo pitanje i brzo bi zavrsili. Stvarno evo po tezini se ne moze usporediti niti sa jednim ispitom na faxu osim po stresu u danima prije ispita i na sam dan i to je to.

Posebni dio se pise sat vremena i sve imate u literaturi, a nakon toga se ide na usmeni dio iz tog dijela, neke kolege su pitali nevezano za ono sto su pisali u ispitu,a mene ono sto sam imala u pismenom ali dosta sturo i kratko. Napisati cu ono sto sam zapamtila sto su pitali na nasem roku.

Opci dio

Ustav i sustav drzavne uprave:

-sto je ustav, najvise vrednote, tko donosi ustav, poslovi drzavne uprave, upravni nadzor i tko ga vrsi,

Europsko:

-komisija, parlament, euro, cetvrti val prosirenja, kriteriji za ulazak u eu, programi pomoci hrvatskoj prije ulaska ( ipa,phare itd) i nakon (strukturni i kohezijski fond)

Sluzbenicki i lokalni:

- statut, eticki kodeks, lakse i teze povrede, udaljenje i otpust iz drzavne sluzbe, jedinice lokalne i podrucne samouprave, predstavnicko i izvrsno tijelo, kako se financiraju jedinice lok i pod samouprave, sluzbenici i namjestenici, ugovor o djelu- moze li se sklopiti za poslove iz djelokruga drzanog tijela (ne moze), kojim propisima se utvrduju prava i obveze drz sluzbenika (zakonom), a materijalna pitanja (kolektivnim)

Zup/Zus i Uredsko:

- stranke u postupku, vodenje postupka, rokovi, klasifikacijski i urudzbeni broj, prijamni stambilj, dosje, predmet, pisarnica

Eto to je otprilike to koliko sam zapamtila, nadam se da sam pomogla i samo hrabro

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozz svima :)

 

Imam ubrzo ispit Dsi pa ako moze mala pomoc, inače sam VSS(mag. iur).

ODlučio sam počet učit sa Eu al se čini dosta komplicirano i loše napisano, pa me zanima jel itko to kratio sažeo pa da pošalje skriptu.. JEl se može učit Eu za VSS po pitanja za SSS il po pitanjima za VŠS ? tnx :amen:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozz svima :)

 

Imam ubrzo ispit Dsi pa ako moze mala pomoc, inače sam VSS(mag. iur).

ODlučio sam počet učit sa Eu al se čini dosta komplicirano i loše napisano, pa me zanima jel itko to kratio sažeo pa da pošalje skriptu.. JEl se može učit Eu za VSS po pitanja za SSS il po pitanjima za VŠS ? tnx :amen:

 

Evo kako sam ja učila.Svaki predmet sam si podcrtavala što je bitno. Slažem se da je EU malo čudno napisana, ali ne znaš kod kojeg ćeš ispitivača doći.

Recimo mene je pitao predsjednika E. komisije - što u skripti ne piše. Izvuci samu srž svakog pitanja, npr. datume, godine, članove, predsjednike, ugovore, njihove promjene, fondove.... Kod svakog pitanja uzmi bitno. Maksimalno skrati, ne moraš znati sve od riječi do riječi, ali da znaš osnove. I da možeš pričati svojim riječima.

Nažalost, nemam na kompu, pa da ti pošaljem i ne nemoj učiti po pitanjima drugih struka. Pokušaj tako. Meni je pomoglo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozz svima :)

 

Imam ubrzo ispit Dsi pa ako moze mala pomoc, inače sam VSS(mag. iur).

ODlučio sam počet učit sa Eu al se čini dosta komplicirano i loše napisano, pa me zanima jel itko to kratio sažeo pa da pošalje skriptu.. JEl se može učit Eu za VSS po pitanja za SSS il po pitanjima za VŠS ? tnx :amen:

 

Pozdrav i ja sam mag.iur.

Iz čega imaš posebni dio?? Ja imam javnu nabavu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Položila sam državni sad u subotu pa da pomognem što se tiče posebnog dijela. Ja sam magistra prava i pisala sam posebni dio iz dijela opća uprava-opći i ostali poslovi.

 

Bila su tri pitanja:

1. Izradi akt s proizvoljnim informacijama vezano za svoj program stručnog osposobljavanja. Tu sam izradila akt kao što sam ga radila na poslu.

2. Kako se rukovodi sa predmetima u pismohrani?

3. Čemu služu knjiga pismohrane?

 

Kao što se vidi, jedna izrada akta i dva pitanja iz uredskog poslovanja. Na usmenom dijelu sam dobila još par pitanja iz uredskog i to je bilo to, vrlo lagano.

 

Djevojka sa sss koje je bila u mojoj grupi i isto imala posebni dio iz opće uprave imala je ista pitanja. Tako da mislim da pitanja nemaju veze sa spremom koliko sa dijelom iz kojeg pišete posebni dio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ustav i dražavna uprava: sta je ustav, sto je državno odvjetništvo, kojom većinom se može glasati u saboru, poslovi pomoćnika ministra, ograničavanje slobode.. bilo je nas 4 i svakog po koje pitanje pita to je što se sjećam

europska unija: sta je parlament i komisija, sjedišta, tri hrvatska zastupnika u eu parlamentu, upitnik koliko pitanja, postupak pristupanja u eu, poglavlja u ssp, valovi proširenja,

lokalna : biranje župana, proračun grada, mjesni odbor.

uredsko: štambilj, pomoćne knjige, spis, dosije,

zup: nadležnosti, rješenja.

to je što sjećam, ima neki spisak pitanja koja pitaju pa napisi email da ti ih pošaljem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam dobila mail od kolege, ali nikako ne mogu otvoriti ta pitanja, kolega koji mi je proslijedio mail rekao je da ima isti problem da ne može otvoriti folder gdi su pitanja, pa ako netko može poslati ponovno na isti mail sarah239@net.hr u nekom drugom formatu..

Hvala!

 

I ja sam 12.03 ;) Aj pošaljem ti na mail s pitanjima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

[TABLE=class: outer_border, width: 440, align: left]

[TR]

[TD]ISPITNA PITANJA KORISNIKA NATAK

Pitanja sam stavila ovdje pod privitak radi direktnog pristupa tako da ih je dovoljno skinuti odavde umjesto individualnog slanja e-mailova korisnicima (jer je lakše, naravno).

 

 

P.S.

Osobno sam cenzurirala ime polaznika radi zaštite podataka :)


PRIVICI:

Pet je privitaka među kojima su 4 slike te 1 Wordov dokument.

1.) Službenički odnosi

2.) Lokalna i područna (regionalna) samouprava

3.) Uredsko poslovanje

4.) EU (dio)

5.) ZUP/ZUS (Wordov dokument)

 

 

Eto, to je to. Nadam se da sam vam svima olakšala :)

Sretno svima!!!

 

Opet P.S.

Ako iz nekog razloga nije moguće skinuti sliku ili je kompjuter ne raspoznaje ili je drugi problem u pitanju, skinite si slike s ispod navedenih linkova, a Wordov dokument skinite odavde :)

1.) http://s29.postimg.org/bewa0rj2f/Sluzbenicki_odnosi.png

2.) http://s29.postimg.org/bqdqdizif/Lokalna_i_podrucna_samouprava.png

3.) http://s29.postimg.org/s3xpwofnr/Uredsko_poslovanje.png

4.) http://s29.postimg.org/ogddcvi2v/image.png

 

Gibam, idem ponavljati Ustav :D Ostalima laku noć! :D

 

-------

 

ZUP/ZUS (word - kliknuti na link za skinuti):

ZUP_ZUS.docx

 

Ostalo (slike - kliknite na slike pa spremite svaku posebno, a ako ne bude uspješno, koristite poviše navedene linkove):

Sluzbenicki_odnosi.jpg

Eu.jpg[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

Uredsko_poslovanje.jpg

Lokalna_i_podrucna_samouprava.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija