Jump to content

Korisni savjeti za DSI


notarica

Preporučene objave

Netko od zapisnicara!! Kako je proslo...???

 

Pozdrav.... polagala sam 15.10.2016. za zapisničara....sa SSS.

Što se tiče općeg dijela samo učite pitanja sa ministarstva jer samo pitanju po njima i niš više.... jedino malo prolistajte zakon o EU , to jedino malo opširnije pitaju.

Što se tiče posebnog dijela, pišete pismeni to možete sve prepisati iz sudskog poslovnika, ali imate još tri usmena djela, Zakon o sudovima - super žena, sve pomaže, Zakon o pristojbama - ono osnovno morate znati,isto ok žena, i Sudski poslovnik - isto, ono osnovno što radite....

Sve u svemu ljudi su ok, samo morate osnovno znati,..

Ja sam učila 2 tjedna, i prošla sve od prve....

Samo pričajte, i pričajte, gdje neznate definiciju pričajte iz osobnog iskustva...

I da ponesite punooo vode i neš za pojest ... jer traje od 08,30 do 14,00h...

POZDRAV SVIMA I SRETNO...

 

Ažurirano

 

mora se učit EU. a sudski poslovnik ide pod posebni dio, a pravilnik o E-spisu ne morate ni učiti...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav.... polagala sam 15.10.2016. za zapisničara....sa SSS.

Što se tiče općeg dijela samo učite pitanja sa ministarstva jer samo pitanju po njima i niš više.... jedino malo prolistajte zakon o EU , to jedino malo opširnije pitaju.

Što se tiče posebnog dijela, pišete pismeni to možete sve prepisati iz sudskog poslovnika, ali imate još tri usmena djela, Zakon o sudovima - super žena, sve pomaže, Zakon o pristojbama - ono osnovno morate znati,isto ok žena, i Sudski poslovnik - isto, ono osnovno što radite....

Sve u svemu ljudi su ok, samo morate osnovno znati,..

Ja sam učila 2 tjedna, i prošla sve od prve....

Samo pričajte, i pričajte, gdje neznate definiciju pričajte iz osobnog iskustva...

I da ponesite punooo vode i neš za pojest ... jer traje od 08,30 do 14,00h...

POZDRAV SVIMA I SRETNO...

 

Ažurirano

 

mora se učit EU. a sudski poslovnik ide pod posebni dio, a pravilnik o E-spisu ne morate ni učiti...

 

A reci mi sta te pitala iz zakona o pristojbama i sudovima..ako se sjecas!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posebni dio ti ovisi o tome koje poslove navedeš u prijavi kada prijavljuješ DSI. Ja sam imala opisati postupak donošenja proračuna,opisati opći i posebni dio proračuna, opisati plan razvojnih programa.

 

 

Pozdrav, da li mi možeš molim te napisati što si navela pod opis poslova koje si obavljala?

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani forumaši, javljam se kako bih podijelio svoja (iznimno) pozitivna iskustva s jučerašnjeg (19.11.) polaganja Državnog stručnog ispita. Tijekom pripreme čitao sam iskustva kolega koji su prethodno polagali i držim da je korektno, sada kada sam i sam položio, ostaviti poneki savjet budućim pristupnicima.

 

Polaganje DSI-a bilo mi je jedno od stresnijih iskustava. Nisam na stručnom osposobljavanju, raspoređen sam na radno mjesto i nikako nisam htio dopustiti neuspjeh i, ne daj Bože, pad. Dani slabog spavanja, učenje do kasno u noć, apsolutna isključenost iz svakodnevnih događanja bili su sastavnicom mojih dana, vjerujem da je to zajedničko brojnim kandidatima dane uoči ispita. No, skratimo nepotrebne uvode, jučer je konačno došao i ispit.

 

Ispit, znači ispit sam po sebi bez pritiska kojeg sam stvorio sam u svojoj glavi i prema pričama kolega koji su bili prije ili su pisali na forumu, je bio jedno sjajno iskustvo. Komisija su bili toliko normalni ljudi da vam ne mogu opisati, ispitivanja su bila više razgovori nego šturo ispitivanje principom pitanje i odgovor i položiti je bilo stvarno i više nego moguće. Nemojte me shvatiti krivo, učiti i znati se mora, ali ako imate elementarno znanje o najosnovnijim pojmovima, prema mom iskustvu, pasti je nemoguće (barem je jučer tako bilo).

 

Učiti prema stranicama Ministarstva je i više nego dovoljno, rekao bih i previše. ZUP i ZUS postoje brojne skripte, ali već kad savladate samo načela položili ste pola ispita. Posebni dio imao sam iz protokola i odnosa s javnošću pa kako se taj dio ne spominje često, slobodno me pitajte ako nekog nešto zanima.

 

Ne mogu da se ne dotaknem i tajnice koja je odrađivala administrativni dio posla. Gospođa se, ako nisam upamtio krivo, zove Slavica, ima crvenkasto obojanu dugu kosu i nosi naočale, rekao bih četrdesetak godina. Žena je sjajna, kao da proživljava s vama svaki predmet i navija za prolazak, a prije da savjet o ispitivaču koji vam slijedi. Nemam kako pohvaliti gospođu pa onda evo barem ovako javno, svima želim da vas ona prozove da ste u njenoj grupi.

 

Uglavnom, to je to, pitajte dok mi je svježe ako želite da se još uključim s ponekim odgovorom, ali ponavljam, ako ste učili iole i ako se možete iole kvalitetno izraziti pasti nećete sigurno! VSS, magistar ekonomije. Sretno svima! :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav ekipa..budući sam položila DSI pa da i ja podijelim svoje iskustvo u polaganju istog! Naime, polaganje je bilo 19.11. u Ministarstvu uprave za mjesto zapsiničara!! Prvo smo imali posebni dio koji se sastojao od izrade pismene zadaće: 4 pitanja, sat vremena pisanja i služenje svom raspoloživom literaturom!! (Moja pitanja su bila: zapisnik, oblik i sadrzaj otpravka, razgledavanje pismena u državnom odvjetništvu, vrste klasifikacija u državnom odvjetnistvu)...zatim slijedi usmeno ispitivanje iz posebnog dijela: sudski poslovnik, sudske pristojbe i zakon o sudovima!!! Ispitivacice maksimalno ljubazne i prijatne...naucite osnovno!!!

Pohvalila bih gospodu zaduzenu za administrativni dio..izuzetno ljubazna i draga osoba!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve skripte koje vam trebaju nalaze se na stranicama Ministarstva uprave (za svaku stručnu spremu) pa si možete skinuti i sprintati. Sažeti dio nalazi se i na stranicama Državne škole za javnu upravu( tražite pod prijavama za seminare za polaganje DSI koji se održavaju u Zg. i besplatni su-imate skraćeno za svako područje). Molim nekoga tko je položio da napiše koliko je čekao potvrdu. Položila sam 5.11. a potvrde još nema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi forumasi, polozila danas 3.12.2016., jedno stvarno lijepo iskustvo. Polagala sam dio za sudskog zapisničara. Puno mi je pomogao ovaj forum pa stavljam i svoje iskustvo. Znači tajnica je jedna divna gospođa koja nas je odmah po dolasku opustila i uputila u prostoriju za pisani dio ispita. Pisani dio ispita su bila pitanja: Poslovni broj spisa(sve o tome) i poslovnik, zatim radnje koje sudac poduzima kad stranka podnese tužbu i računanje sudske pristojbe na spor u kojem je vrijednost predmeta 150.000,00kn i još nešto o sudovima i vrstama sudova, na tom dijelu se mogao koristiti sav materijal koji smo imali sa sobom, i oni izađu iz prostorije i ostavljaju nam oko sat i pol vremena, nikako se ne smije koristiti mobitel to su naglasili. Zatim se ide po sobama na odgovaranje, gospođa iz službeničkog i lokalne je bila toliko jedna topla i draga osoba ali zahtjeva znanje i naravno ispituje sve po skriptama s Ministarstva uprave, ali kod nje se mora znat, naime kolegica koja je bila s menom nije znala ni tko su službenici, tako da...Zatim sam isla opet zajedno s kolegicom na odgovaranje iz ZUP/ZUS i uredsko poslovanje, gospoda je također bila divna i htjela je pustiti kolegicu, ali ona nažalost nije znala ni što je uredsko poslovanje niti što je upravna stvar, mene je pitala tko odlučuje u upravnom sporu, tko je tužitelj, tko zainteresirana stranka, koje su glavne evidencije, što je pismohrana. Zatim se ide na USTAV/SUSTAV, e tu je gospođa toliko draga da vas toliko opusti, nevjerovatno, pita temeljne slobode i prava, što je ustav, predsjednik, vlada, državne upravne organizacije, naime opet je kolegicu rušila jer nije znala navesti ni zašto je bitan USTAV, a kolegica naime i radi na neodređeno na sudu, pa ne znam di je tu pravda-dok sam vidjela i čula kolegice koje su stvarno naučila gradivo i stvarno znaju praksu su nezaposlene, no dobro. Na EU je isto jedna gospođa koja je draga, mlađa od ostalih i pita osnove,čiste osnove. Zatim moj posebni dio su bili poslovnik, zakon o sudovima i pristojbe, pitaju sve ono što se tiče posla koji ste obavljali, i sve iz onih pitanja s Ministarstva uprave. Nadam se da sam nekom pomogla, i mora se učit, ne može se samo pročitat. Sretno svima;)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam polagala za VSS. Položila sam. Izuzetno traumatično iskustvo, i poprilično sam sigurna da se i na om polju događaju slične stvari kao na testiranjima za posao, ako me razumijete to želim reći. Mene su recimo pitali stvari na ZUSU i USTAVU za koje su mi i pravnici koji rade u istom ministarstvu rekli da to čak niti oni ne znaju niti ih je itko to pitao. Srećom sam ja ispit spremala pola godine i učila cijele propise napamet (one "skripte" su u mom slučaju bile beskorisne) jer sam predvidjela takav scenario. Mah, ne želim se niti prisjećati.

 

Uglavnom, pazite da si ažurirate Zakone, otkad je nova vlada, ima i novih propisa i/ili izmjena.

 

EU na koji se svi žale mi je još bio i najjednostavniji. A učila sam po svome, s neta skinula najvažnije +onaj propis naveden u popisu literature, bio mi je dovoljno.

 

Bilo je...svačega. Ovisno o tome tko je kandidat.

 

Ažurirano

 

Možete mi se javiti za materijale, pogotovo EU, ali ne poklanjam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

evo,baš danas sam pristupila ispitu i položila iz prve bez puno zavrzlame...iako nisam baš bila nešto optimistična slušajući iskustva drugih..treba zapeti i proučiti materiju s razumijevanjem što je moguće više,...učenje napamet nema neke svrhe,osim definicija naravno.nakon neprospavane noći dobar je osječaj da je to a/a..komisija je bila začuđujuče susretljiva,na moje iznenađenje..nakraju..valjda je svima u interesu da se proširi obzor znanja....i evo,,porukica za laku noć...zagrijte stolicu nekoliko tjedana i sigurno će netko to znati cijeniti...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

S obzirom da mi je procesljavanje ovog foruma puno pomoglo, mislim da bi bilo vrijeme da i ja ostavim svoju "recenziju" na ispit.

Polozila 17.12. SSS mirovinsko.

U posebnom dijelu sam dobila 5 zadataka, odnosno pitanja iz zakona o mirovinskom osiguranju (npr. prijevremena starosna mirovina za zene u 2016. godini...) nakon toga je usljedilo ispitivanje posebnog dijela, postavljeno mi je jos 5 pitanja iz zakona i opcenito sam morala ispricat koje poslove sam obavljala na strucnom.

Za opci dio imam samo rijeci hvale za ispitivace, krasni i susretljivi, medutim, treba se znati, posebno ako ste visa, a pogotovo visoka sprema.

Ucite prije, dodite opusteni i nece bit nikakvih problema ☺ sretno svima!

Zup zus i uredsko, ustav i sustav - ispitivaci stvarno traze da znate

Eu - za sss osnove osnova, glavne stvari o eu, simboli, valovi prosirenja, kriteriji, ugovori

Sluzbenici i lokana - zena je svjesna da su to svima najproblematicnija dva predmeta pa ima itekako razumijevanja, ispitivanje se svede na razgovor..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Sve skripte koje vam trebaju nalaze se na stranicama Ministarstva uprave (za svaku stručnu spremu) pa si možete skinuti i sprintati.

 

Na stranicama Ministarstva uprave pronašao sam pitanja i odgovore, odnosno popis literature s linkovima - na to si mislila? Skripte kao takve nisam pronašao.

 

Ažurirano

 

Može li netko napisati kako izgleda usmeni ispit iz općeg dijela, za visoku stručnu spremu? Koliko detaljno treba poznavati materiju? Pretpostavljam da pitanja i odgovori s web stranice Ministarstva uprave nisu dovoljni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Bio sam na DSI 28.01. i prošao, nije bilo teško ako se bar nešto zna, ispitivači su super, pomažu i nekad i sami odgovore, ali ako nešto i kratko kažete bitno da je točno, ja nisam baš tip za usmeno odgovaranje i odgovarao sam stvarno kratko. Uvijek bih rekao nešto točno i to ih je navelo da mi ipak daju plus. VŠS - Opća uprava. Sve bitno se nalazi u skripti iz Min. uprave za polaganje DSI i dva tjedna dobrog učenja je dovoljno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Bila sam na DSI 11.02. i moj savjet je uciti.Ispitivači su korektni, ali traže znanje. Ukoliko ste VSS, kao i ja ne možete izaći na ispit ukoliko ste samo pročitali.Položila sam, ali pitanja nisu bila lagana pogotovo što se tiče EU, ZUP i ZUS. Što se tiče učenja koliko Vam vremenski treba morate procijeniti sami. Recimo ja sam učila 5 dana po 16 sati dnevno, s tim da se u poslu služim s većinom zakona koji su navedeni u općem dijelu. Pozdrav i sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima!

Ma evo, pošto se i moj rok za polaganje ispita bliži, htjela bih pitati jednu stvar... Polažem financije VSS, pa u pravilniku o državnim ispitima vidim da su te financije u dva dijela, drugi se nadovezuje na prvi i vezan je za financijski i proračunski sustav... Izgleda da će to biti sastavni dio mog posebnog dijela, pa me zanima onda trebam li i očekivati pitanja iz prvog dijela (porezi i slično), ili samo da se usredotočim na taj drugi dio vezan za financijski i proračunski sustav? Malo sam zbunjena... A rješenje još nisam dobila. Svaka pomoć od vas što ste polagali financije bi mi dobro došla. Hvala :)!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...

Evo i mog iskustva od danas, VSS. Opci dio sam ucila iskljucivo prema pitanjima za SSS i potpomagala se slajdovima sa predavanja i to ne za sve ispite. Za mene sasvim dovoljno jer nijedno pitanje izvan toga nije bilo.ovo je sto se mogu sada sjetiti sto je meni i kolegama koji smo zajedno usli bilo, takoder svaki predmet po 5-6 pitanja osim EU tri pitanja, EU- odabrati sam jednu instituciju pricati o njoj(takoder i kolegice isto pitanje tri koje smo zajedno usle), specificnosti proracuna i valovi prosirenja(svaka od kolegica po dva).

uredsko i ZUP/ZUS osnove po pitanjima za SSS i to Stambilj, knjiga pismohrane, pismeno, pisarnica, interna dostavna knjiga. Osobna dostava, ocevid, izjava stranke, opunomocenik, zalba, rokovi. Ustav: nadleznost vlade, najvise vrednote poretka,sudovi, tko predlaze promjene ustava. Sustav dr.u. upravni nadzor,inspekcijski nadzor, drzavni sluzbenici i namjestenici i dr. Lokalna:izvrsna i predstavnicka tijela,samoupravni djelokrug gradova i opcina,statut... nazalost drugo se ne mogu sjetiti.

Pitanja su bila iskljucivo osnova nikako nisu zeljeli bacati vec su pomagali i cak davali odgovore. Neki nisu bas znali ali sto.nisu znali govorili su nesto drugo i uspjeli su proci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo i mog iskustva od danas, VSS. Opci dio sam ucila iskljucivo prema pitanjima za SSS i potpomagala se slajdovima sa predavanja i to ne za sve ispite. Za mene sasvim dovoljno jer nijedno pitanje izvan toga nije bilo.ovo je sto se mogu sada sjetiti sto je meni i kolegama koji smo zajedno usli bilo, takoder svaki predmet po 5-6 pitanja osim EU tri pitanja, EU- odabrati sam jednu instituciju pricati o njoj(takoder i kolegice isto pitanje tri koje smo zajedno usle), specificnosti proracuna i valovi prosirenja(svaka od kolegica po dva).

uredsko i ZUP/ZUS osnove po pitanjima za SSS i to Stambilj, knjiga pismohrane, pismeno, pisarnica, interna dostavna knjiga. Osobna dostava, ocevid, izjava stranke, opunomocenik, zalba, rokovi. Ustav: nadleznost vlade, najvise vrednote poretka,sudovi, tko predlaze promjene ustava. Sustav dr.u. upravni nadzor,inspekcijski nadzor, drzavni sluzbenici i namjestenici i dr. Lokalna:izvrsna i predstavnicka tijela,samoupravni djelokrug gradova i opcina,statut... nazalost drugo se ne mogu sjetiti.

Pitanja su bila iskljucivo osnova nikako nisu zeljeli bacati vec su pomagali i cak davali odgovore. Neki nisu bas znali ali sto.nisu znali govorili su nesto drugo i uspjeli su proci.

 

 

 

Pozdrav,da li ima negdje na internetu za skinut slajdove sa predavanja.

Usput, koji si dio iz posebnog dijela polagala?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav,

zanima me ima li ovdje kandidata za DSI, a da su primljeni u radni odnos na neodređeno?

Naime, ja sam jedan od tih i osjećam još veći pritisak zbog mogućnosti gubitka radnog mjesta u slučaju pada na ispitu.

Isto me zanima mora li se odgovarati na pitanja opširno ili je dovoljno odgovoriti u jednoj rečenici? Nisam tip koji puno priča, pa ne bi htio pasti zbog kratkih odgovora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eto, dat cu odgovor sam sebi, pa mozda nekome pomogne kao sto su meni pomogli vasi savjeti ovdje.

Imao sam ispit danas, 06.05. VŠS

USTAV/SUSTAV-super ispitivacica, prica vise od vas, ali kad skuzi da znate o cemu vi pricate, prolazite. Sto je ustav, sto znaci da je bas temeljni akt, prava i slobode, trodioba vlasti, sudovi. Poslovi drz.uprave, inspekcijski, upravni nadzor

LOKALNA/SLUZBENICKI-isto odlicna ispitivacica, svi odgovori kratki bez podpitanja. Status velikog grada, koji je status Zagreba, pravni akt koji donose predst.tijela, koliko traje mandat predst.tijelima, teske povrede sl.duznosti, nacin zaposljavanja, premjestaji iz 1 drz.tijela u 2.

ZUP/UREDSKO-ispitivac koji na prvu djeluje strogo, ali razumije da ako niste pravnik nemate sve u malom prstu. Od pravnika ocekuje vise znanja. Puno pitanja, ali sve kroz pricu. Dijelovi rjesenja, tko donosi rjesenja u 1.stupnju i u kojem roku, racunanje rokova, stvarno osnove (ali ja nisam pravnik). Sto je pisarnica, pismohrana, pismeno, u kojim slucajevima sluzbenik u pisarnici ne smije otvoriti postu, dijelovi neupravnog akta, pecat i zig.

EU-ispitivacica koja nece samo kimati glavom na sve tocne i netocne odgovore nego ce vas kroz pricu navesti na "pravi trag". Europska komisija, parlament, vijece i podpitanja vezana za ta tijela, stvarno osnove osnova.

Na kraju stvarno nije tesko, ispitivaci imaju razumjevanja da je sve skupa stvsrno stresno i da ono sto inace znate sad vise ne znate jer vas je pojela trema. Samo pricati i ni slucajno nemojte reci da ne znate. Pricajte neki drugi odgovor barem :) sretno svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi forumaši, obzirom da sam položila DSI, 6.5.2017. a uglavnom sam ovdje skupljala sva iskustva, znam da vam ne mogu otkloniti traume učenja i neprospavanih noći, i da vam sva ova iskustva to ne mogu učiniti,ali bar mala pripomoć.

Dakle, učiti svakako morate, ja sam to počela malo kasno ali uspjela sam. Na pismenom dijelu, stručni dio ispita, ponesite skripte, zakone i sve što vam može pomoći (ja nisam, i počela je panika, ali ima dobrih ljudi i ako vam nešto treba, pitajte, pitala sam i dobila zakon koji mi je falio). Uglavnom na pismenom možete prepisivati. Pisala sam ispit iz tri djela (za sudskog zapisičara, ali isti je bio za upisničare i arhivare). Pitanja su bila: koji sudovi postoje u RH, prava i dužnosti sudaca - Zakon o sudovima, izvornik i prijepis (objasniti) , izgled jednog sudskog akta (presuda)- - poslovnik, i na kraju, da li se za uvid u spis plaća pristojba. Dakle treba ju vam Zakon o sudovima, Sudski poslovnik, Zakon o sudskim pristojbama i ponesite i Zakon o državnom odvjetništvu, jer nikad se ne zna. Nakon toga, slijedi usmeni dio - stručni. Prvo smo bile ( ide va spo dvoje) na ispitu iz Zakona o sudovima, ispitivačica predobra, pitala je uglavnom ono što smo pisale u pisanom dijelu. Zatim smo išle na sudske pristojbe, pitanje tipa tko ne plaća pristojbe, rok zastare na plaćanje pristojbi, na temelju čega određujemo visinu pristojbe... dalje nisam sigurna - meni najgori dio jer sam najmanje učila i najmanje znala, ali predavačica stroga ali pomaže, i na kraju pitanja iz poslovnika - najlakši dio jer to je dio u kojem vas se pita o onom što radite- ženskica predobra ( svima njima je jasno da ste pod stresom, i da vas dere trema).

Nakon toga slijedi vam opći dio, državni_službenik vam je sve objasnio i odlično opisao ispitivače, očito da smo bili u istoj grupi, i premda je polagao za VŠS pitanja su ista i uglavnom su pitanja sa Ministarstva uprave, jedino bih vam predložila da EU učite sa njihovih web stranica jer je lakše za čitati, a imate i nekoliko simpatičnih videozapisa https://europa.eu/european-union/index_hr

I na kraju, sretno i imajte na umu da nije ništa strašno ali da znati morate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
  • 4 mjeseci kasnije...
  • 2 mjeseci kasnije...

Pozdrav ekipa! Jedno pitanje za one koji su svježi sa DSI-om... Da li je na kraju (jer iskustva su drugačija) dovoljno učiti opći dio sa  linka    odnosno na Primjerima pitanja i odgovora  sa ministarstva uprave  ili je potrebno to proširiti  :-o    https://uprava.gov.hr/ustrojstvo/uprava-za-sluzbenicki-sustav/drzavni-strucni-ispit-789/primjeri-pitanja-i-odgovora-za-provjeru-znanja/primjeri-pitanja-i-odgovora-za-srednju-strucnu-spremu/11867

...I da li se recimo ne prolazak posebnog dijela ispita gleda kao pojedinačni ispit, pa na temelju toga ostvaruje mogućnost popravka samo tog ispita?

uređeno: od 1vank0
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
  • 5 mjeseci kasnije...
  • 10 mjeseci kasnije...

U subotu, 31.8. i ja se riješih tereta zvanog DSI! Kao prvo, stvarno nije teško ako ste učili. Prolaz vam je osiguran. Bitno je da znate reći par smislenih rečenica na svako pitanje i većina vas prekida i prelazi na drugo pitanje. Par njih koji su pali,1 ili 2 predmeta stvarno nisu znali osnove osnova, npr. nabrojati tijela državne uprave, trodiobu vlasti i sl....Većina ispitivača ima podjelu pitanja po stručnoj spremi,no ja nisam primijetila nikakvu razliku u težini pitanja iako sam VSS. Ispitivačica iz službeničkih odnosa i lokalne pita zbilja osnove- tko donosi proračun, kada idu prijevremeni izbori za načelnika, temeljni financijski akt općine, temeljni opći akt, kategorije državnih službenika, uvjeti za prijem, povrede službene dužnosti. zbilja osnove i odgovor zahtjeva doslovno par smislenih riječi. Europska unija-osnivački ugovori,samo ih nabrojat, institucije pa o jednoj malo više, značaj lisabonskog ugovora-koje novine unosi, koji je postupak nakon potpisivanja Ugovora o pristupanju...navodno da VSS vole pitati zajedničke politike, tako nam je rečeno na seminaru. ZUP, ZUS i uredsko- što je upravni postupak, šutnja administracije, koji su rokovi za donošenje rješenja, upravni spor, koji akti se donose  u kojem postupku, rok za žalbu, ogledni spor, izvršnost drugostupanjskog rješenja, pečat, žig, tko određuje brojčane oznake, glavna dva upisnika u uredskom, interna dostavna knjiga...Ustav i sustav-trodioba vlasti, pučki pravobranitelj, trodioba vlasti, ovlasti predsjednika, vlada, za što služi državni pečat, tijela državne politike, čelnici, poslovi državne uprave, koje poslove obuhvaća provođenje državne politike, kome se mogu povjeriti poslovi državne uprave i čime se to povjerava (isključivo zakonom)....Zbilja osnovna pitanja iz svih predmeta i stvarno nema straha od pada ako ste se donekle pripremili, pročitali skriptu. Prijavite se na seminar, koristan je, imate PP prezentacije iz svih predmeta na web stranici Državne škole za javnu upravu. Sretno svima i bez panike!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav!

Čestitke na polozenom ispitu!!!! ;)

Svaka čast! 

Ja idem 07.09. :( pa me zanima da li mozda znas sta je bilo na pismenom i usmenom na posebnom dijelu za financije? Radim kao suradnica u račinovodstvu i ne znam sto bi mogli pitati. 

I da li za prolazak na opcem dijelu moras znati bas sve odgovore ili?

 

Hvala i pozdrav! 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam polagala upravno područje financija, stvarno nije teško. Pismeni bude nešto vezano uz opis poslova koji ti je naveden u prijavi za DSI, imali smo sat vremena za pisanje. Možeš koristiti svu literaturu,čak i mobitel jer nas nitko nije nadzirao, no to uzmi s rezervom, možda nije tako u svakoj grupi. Na usmenom osnove, malo o poslovima konkretnog radnog mjesta, što radiš, pa osnovna pitanja o proračunu, koji dijelovi proračuna, tko ga donosi, predlaže, pa malo o porezima-lokalnim,koji su. Imaš na webu od porezne uprave lijepu sistematizaciju tih poreza i ukratko o svakome od njih. Ja sam za svaki slučaj još naučila malo o bankama, carinama, trošarinama, HNBu,ali nije mi trebalo.

Ne treba znati odgovoriti baš na svako pitanje, ali pitanja su stvarno jednostavna, tako da ti ne bi trebao biti problem ako si prošla skriptu. Bitno je da znaš nešto smisleno reći o tome što te pitaju da vide da si prošla taj dio. Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav ekipa, također se pripremam za polaganje DSI, radim u komunalnom redarstvu kao SSS. Da li netko tko je položio DSI može podijeliti svoje iskustvo i pitanja na istome. Isto tako ako netko ima skriptu za komunalne redare te ako je voljan da istu pošalje na mail sasalakovic@gmail.com bio bi jako zahvalan.

Lp,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Obzirom da prezirem facebook grupe, stavio bih dojmove s mog nedavnog polaganja DSI za VSS. Dovoljno je odgovoriti jednom rečenicom ili riječju, odnosno, znati o svakom pitanju minimalne osnove. Ja sam isti pripremao ulazivši u detalje kao da učim pravosudni, što je ispalo bespotrebno i koštalo me stresa i zdravlja. Ispitivači su u slučaju moje grupe  pomagali kandidatima i to drastično, pao je 1 kandidat s SSS nakon što je dobio 5 dodatnih pitanja. Ovo su dakako subjektivni dojmovi, obzirom da postoji nekoliko ispitivača koji zahtijevaju veliki stupanj znanja (EU i lokalna). Dakle, ovisi o povjerenstvu.

uređeno: od gala385
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...
  • 5 mjeseci kasnije...

Jučer (02.06.) riješen DSI za VSS , pa možda nekom pomognu svježe informacije.

Posebni dio (u dijelu koji se odnosi na ostale poslove iz područja opće uprave i općih poslova) - ponesite skripte, zakone i sve što vam može pomoći jer možete sve to koristiti prilikom pisanja. Pitanja: Što je dokument? Što je akt? Kako se pokreće upravni postupak? Savjet da napišete što više. Obzirom da sam opisivala detaljnije ispitivačica me ništa iz toga dijela nije dodatno ispitivala. Pitanja na usmenom dijelu posebnog su bila: Upravne pristojbe? Kako se naplaćuju? Tko smije izrađivati pečate i žigove s grbom RH? Tko daje ovlaštenje, a tko odobrenje za izradu pečate? Kome se daje ovlaštenje, a kome odobrenje? Sadržaj pečata i žiga s grbom RH.

Ustav/Sustav - super ispitivač, konkretno pitanje konkretan odgovor bez objašnjavanja. Pitanja: Tko je dužan poštivati odluke Ustavnog suda? Koju vrstu akta donosi Ustavni sud? Tko bira pučkog pravobranitelja i na koje vrijeme? Može li provedbeni propis na temelju zakonskog ovlaštenja djelovati retroaktivno? Gdje se obavljaju provedbeni propisi i kada stupaju na snagu? Na temelju čega se povjeravaju poslovi državne uprave? Tko imenuje državne tajnike?

 ZUP-ZUS/Uredsko – ispitivačica isto super, navodi na odgovor ako se ne zna. Pitanja: Kada se primjenjuje ZUP? Što je rješenje i u kojem roku se donosi? Kada se žalba odbija, a kada odbacuje? Što je pismohrana? Što predstavlja urudžbeni broj? Izgled i postavljanje natpisne ploče tijela državne uprave?

Službeničko/Lokalna - ispitivačica isto super, svi odgovori kratki, prije početka ispita malo ležernog razgovora da smanji tremu.  Pitanja: Dužnost prisutnosti na radnom mjestu? Što je radno vrijeme? Kako se izračunava plaća? Nabrojati neke teške povrede službene dužnosti? Kazna za lake povrede službene dužnosti? Djelokrug općine/grada? Tko donosi opće akte JLP(R)S?

EU - ispitivačica odlična jer ako se ne zna pokušava navesti na odgovor. Pitanja: Objasniti Europski parlament? Kriteriji za članstvo u EU? Put Hrvatske prema EU?

Rezime: Učiti se mora i nemojte shvatit olako. Obzirom da sam specijalist javne uprave i materija mi je bila otprije poznata nisam danonoćno učila, ali svejedno mi je trebalo nekih 20 dana za učenje. Prvih 10 dana sam počela lagano sve to iščitavat, a zadnjih 10 dana nisam imala „života“. Učila sam po pitanja objavljenima na Ministarstvu i prezentacijama sa seminara Državne škole za javnu upravu koje budu na njihovoj web stranici i ako mi nešto nije bilo najjasnije još sam se pomagala i zakonima. Savjetujem da se i prijavite na taj seminar jer napomenu na što da se dodatno obrati pažnja. U konačnici ispit nije težak, ali mora biti znanja. Gori od učenja i ispita je taj silni stres koji sve to učini barem 5 puta težim.

Sretno svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija