Jump to content

Molim za savjet!!!


anonimno

Preporučene objave

Molim za savjet!!!

Prije par godina sam kupio jednosobni stan u velikoj stambenoj zgradi sagrađenoj 1975. godine, koji nikad nije bio gruntovno upisan. Zgrada nije etažirana.

Stoga sam ja, kao četvrti izvanknjižni vlasnik, da bih se mogao upisati, morao dokazati pravni slijed vlasništva nad stanom od prvog vlasnika do mene, tj. morao imati 4 originala ugovora ili ovjerene kopije istih i tabularnu ispravu. Posjedujem tabularnu ispravu, original prvog,

original trećeg i original četvrtog ugovora. Međutim kod drugog postoji problem.

Pošto nisam bio u mogućnosti od mojih prethodnika nabaviti original drugog ugovora, uspio sam ishodovati kopiju predmetnog ugovora iz Arhive porezne uprave koju sam i ovjerio kod javnog bilježnika. Međutim, na toj kopiji nema pečata ovjere potpisa jer je po zakonu iz 1988.

godine, trebalo najprije platiti porez pa tek onda otići na ovjeru potpisa.

Pokušao sam i kontaktirati tadašnju vlasnicu predmetnog stana radi naknadne ovjere, ali

sam saznao da je gospođa umrla prije nego li sam ja kupio stan. Ostavinski je postupak nakon njene smrti proveden 2000. godine na kojem nije bilo spomena predmetnog stana jer ga je naravno bila prodala još 1988.g.

Iz Arhive općine sam jedino uspio pribaviti njenu izjavu da na dan sklapanja predmetnog ugovora ne posjeduje nikakve nekretnine na području SFRJ.

Pošto sada nikako ne mogu ovjeriti taj potpis na tom ugovoru iz razumljivih razloga, a

posjedujem osim te kopije i dva dokaza koja eksplicite pokazuju da je tadašnja vlasnica

prodala taj stan: prvi je njena izjava da na dan kupoprodaje više ne posjeduje nikakve nekretnine na području SFRJ a drugi je rješenje Porezne uprave u kojem se navodi da je tadašnja vlasnica prodala predmetni stan da bi s time mogla kupiti kuću na drugoj adresi.

Pitanje glasi: da li mogu i kako, na osnovu svega navedenog, upisati predmetni stan

kao svoje vlasništvo u gruntovnicu ili knjigu položenih ugovora općinskog suda?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija