Jump to content

Aneks ugovora o radu pod prisilom


Veseli

Preporučene objave

Moja situacija:

- zaposlio sam se u privatnoj firmi kao rukovoditelj uvoza/izvoza,

- nakon 3 mjeseca rada vlasnik me pod prijetnjom otkaza prisilio da potpišem aneks ugovoru o radu,

- aneks je potpisan samo u jednom primjerku koji je ostao kod njega, na moje inzistiranje da i ja dobim svoj primjerak rekao mi je da zbog konkurencije koja je navedena u aneksu nesmijem dobiti svoj primjerak,

- u aneksu stoji da nesmijem 3 godine promijeniti posao na način da odem u konkurentsku firmu odnosno da uopće promijenim posao, kazna 50.000kn,

- u tom aneksu nisam dobio nikakvu pogodnost (povećanje plaće i sl.)

Moje pitanje je da li je takav aneks ugovora pravno valjan i da li ću uistinu morati platiti 50.000kn ako odem iz tvrtke?

Kako se mogu zaštiti ako odlučim dati otkaz?

Unaprijed zahvalan.

Veseli

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. poslodavac vam je obvezan dati vaš primjerak aneksa ugovora, a ako neće, prijavite ga inspekciji rada

2. sve ostalo što se tiče ugovorne zabrane utakmice možete pročitati u dolje navedenim člancima Zakona o radu

 

Ugovorna zabrana utakmice

 

Članak 100.

 

(1) Poslodavac i radnik mogu ugovoriti da se određeno vri­je­me nakon prestanka ugovora o radu radnik ne smije zaposliti kod druge osobe koja je u tržišnoj utakmici s poslodavcem te da ne smije za svoj račun ili za račun treće osobe sklapati poslove kojima se takmiči s poslodavcem (ugovorna zabrana utakmice).

 

(2) Ugovor iz stavka 1. ovoga članka ne smije se zaključiti za razdoblje duže od dvije godine od dana prestanka radnog odnosa.

 

(3) Ugovor iz stavka 1. ovoga članka može biti sastavni dio ugovora o radu.

 

(4) Ugovor iz stavka 1. ovoga članka mora se sklopiti u pisanom obliku.

 

(5) Ugovor iz stavka 1. ovoga članka ne obvezuje radnika ako njegov cilj nije zaštita opravdanih poslovnih interesa poslodavca ili ako se njime s obzirom na područje, vrijeme i cilj zabrane, a u odnosu na opravdane poslovne interese poslodavca, neraz­mjerno ograničava rad i napredovanje radnika.

 

(6) Ugovor iz stavka 1. ovoga članka je ništav ako ga sklopi malodobni radnik ili radnik koji u vrijeme sklapanja toga ugovora prima plaću manju od prosječne plaće u Republici Hrvatskoj.

 

(7) U slučaju iz stavka 6. ovoga članka na ništavost ugovorne zabrane utakmice ne može se pozivati poslodavac.

 

Naknada plaće u slučaju ugovorne zabrane utakmice

 

Članak 101.

 

(1) Ako ovim Zakonom za određeni slučaj nije drukčije odre­đeno, ugovorna zabrana utakmice obvezuje radnika samo ako je ugovorom poslodavac preuzeo obvezu da će radniku za vrijeme trajanja zabrane isplaćivati naknadu najmanje u iznosu polovice prosječne plaće, isplaćene radniku u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu.

 

(2) Naknadu plaće iz stavka 1. ovoga članka poslodavac je dužan isplatiti radniku krajem svakoga kalendarskoga mjeseca.

 

(3) Visina naknade plaće iz stavka 1. ovoga članka usklađuje se s kretanjem prosječne plaće u Republici Hrvatskoj.

 

(4) Ako je dio plaće radnika namijenjen za pokriće određenih troškova u svezi s obavljanjem rada, naknada se može razmjerno umanjiti.

 

Prestanak ugovorne zabrane utakmice

 

Članak 102.

 

(1) Ako radnik otkaže ugovor o radu izvanrednim otkazom stoga što je poslodavac teško povrijedio obvezu iz ugovora o ra­du, ugovorna zabrana utakmice prestaje važiti ako u roku mjesec dana od dana prestanka ugovora o radu radnik pismeno izjavi da se ne smatra vezanim tim ugovorom.

 

(2) Ugovorna zabrana utakmice prestaje važiti i kada poslodavac otkaže ugovor o radu nemajući za to ovim Zakonom oprav­dani razlog, osim ako poslodavac u roku petnaest dana od otkaza ugovora obavijesti radnika da će mu za vrijeme trajanja ugovorne zabrane utakmice plaćati naknadu u iznosu prosječne mjesečne plaće isplaćene radniku tijekom tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu.

 

(3) Visina naknade plaće iz stavka 2. ovoga članka usklađuje se s kretanjem prosječne plaće u Republici Hrvatskoj.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...

Poštovanje!

Upit:

1.Da li je takav potpisani aneks ugovora važeći,ukoliko nije ovjeren od strane firme,i

2.Da li takav aneks vrijedi ukoliko na njemu stoji uz to na primjer:"...djelatniku se neće prikazivati prekovremeni rad,niti se takav isplačivati."?

 

Hvala na odgovorima.

Pozdrav!

Dodatak na gore napisan odgovor:

Može pojašnjenje?

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija