Jump to content

Plaćanje čistačice - obveza ili ne???


brtve

Preporučene objave

Primjenjuje se Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. Vi ste kao suvlasnik zgrade dužni plaćati pričuvu, a iz pričuve se plaća i održavanje zgrade, u što spada i čišćenje. Dakle, morate plaćati osobu koja čisti zgradu.

Kažete da želite sami čistiti svoje pripadajuće dijelove. To je u većini zgrada nemoguće, jer vaš pripadajući dio nije samo onaj ispred vašeg stana već i hodnici kojima prolazite, stepenice, lift, ulaz u zgradu... Pa, zar mislite sve to čistiti? Ako niste zadovoljni sadašnjom čistačicom, iznesite prigovor na sastanku suvlasnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lutjena je napisao:

Primjenjuje se Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. Vi ste kao suvlasnik zgrade dužni plaćati pričuvu, a iz pričuve se plaća i održavanje zgrade, u što spada i čišćenje. Dakle, morate plaćati osobu koja čisti zgradu.

Kažete da želite sami čistiti svoje pripadajuće dijelove. To je u većini zgrada nemoguće, jer vaš pripadajući dio nije samo onaj ispred vašeg stana već i hodnici kojima prolazite, stepenice, lift, ulaz u zgradu... Pa, zar mislite sve to čistiti? Ako niste zadovoljni sadašnjom čistačicom, iznesite prigovor na sastanku suvlasnika.

 

..ali što ukoliko ja imam zaseban ulaz, i ne koristim zajednički hodnik...zašto moram plaćati nešto što ja ne koristim ????

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

brtve

Novak

 

 

 

Pristupio: 11/5/2008

Broj objava: 4

 

 

Stambena pričuva - hitvno molim odgovor

Molim da li mi netko može stručno odgovoriti na neka pitanja:

1. Ukoliko plaćam pričuvu da li sam dužan mimo pričuve još dodatno plačati i čistačicu ili se to može namiriti iz pričuve ?

2. Da li odluka o uzimanju čistačice treba biti donesena većinom ili moraju biti suglasni SVI STANARI ?

3. S obzirom da se čistačice plaćaju "na crno" i zapravo POVEĆAVAJU IZNOS ZAKONOM UTVRĐENE PRIČUVE, da li tada postoji OBVEZA da se ona plaća jer zapravo omoguće manipulaciju gotovim novcem na način da predstavnik stanara naplaćuje iznos za čiišćenje koji ne mora odgovarati stvarnom iznosu, a to nitko ne može kontrolirati.

4. Da li sam dužan plaćati čistačicu za čišćenje stubišta, a imam poseban ulaz ?

 

Zahvalan sam ukoliko mi netko može stručno i argumentirano odgovoriti i uputiti me točno na konkretne odredbe važećih propisa vezano na gore navedeno.

 

 

 

12:27 20/5/2008

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

Prema članku 86. Zakon o vlasništvu poslovi redovnog održavanja naplaćuju se iz pričuve. Ako radite legalno čistačicu ćete platiti preko upravitelja s vašega računa, pri čemu se zaračunavaju svi odbici u skladu s poreznim zakonom. Ili ćete sklopiti ugovor preko vašega predstavnika s ovlaštenom tvrtkom za čišćenje, pa će opet upravitelj s vašeg računa davati novac toj tvrtki. Davanje novca na ruke je ilegalno, ali radi se i tako i to je jeftinije dok se ne otkrije da netko radi na crno. :)

 

Zaključak - čistačicu morate plaćati iz pričuve. Punkt.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Kažete da želite sami čistiti svoje pripadajuće dijelove. To je u većini zgrada nemoguće, jer vaš pripadajući dio nije samo onaj ispred vašeg stana već i hodnici kojima prolazite, stepenice, lift, ulaz u zgradu... Pa, zar mislite sve to čistiti?

 

da. moje je pitanje upravo za taj slučaj: postoji li način da me netko prisili da plaćam čišćenje ako BESPLATNO čistim cijelo stubište, lift i metem pred ulazom barem jednom tjedno a po potrebi i češće?

zar se stanari jednog ulaza ne smiju dogovoriti da zajednički naizmjence počiste - i da pritom uštede svi skupa i pomognu time i onima kojima i iznos za čišćenje predstavlja problem?

i usput: ulica u kojoj se zgrada nalazi nije u sustavu komunalnog čišćenja. znači tu nikad ne prođe smetlar ni vozilo koje usisava ili pere cestu - za lišće u slučaju da se netko posklizne ili led smo odgovorni mi stanari - jesmo li onda dužni plaćati naknadu za komunalno čišćenje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jel te smeta cijena čišćenja, učestalost ( nabijanje nepotrebnog troška ), kvaliteta posla, osoba ti se ne svidja, misliš da možeš bolje ali se ne usudiš predložit sam sebe, smeta ti predstavnik stanara, upravitelj ili dio/svi susjedi, svrbe te prsti za mishaflom i metlom, misliš da je dobar biznis al te frka uči u isti, škrt si ili ti smeta zajedničko nešto pa se ne želiš podredit al se ne bi ni selio jer ipak ima benefita ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija