Jump to content

Pravomoćnost rješenja o prekršaju


anonimno

Preporučene objave

Pozdrav!

 

Danas sam se neugodno iznenadio kad mi je za prekršaj u prometu (crveno svijetlo, Čet/Pet, 03.00 sati) počinjen prije 2 godine i 4 mjeseca uručeno rješenje

 

 

 

Prekršaj je počinjen 9.5.2003.

Saslušanje/suđenje je održano 13.5.2003. na prekršajnom sudu u Dubrovniku.

Rješenje sa tog saslušanja doneseno je 7.7.2003

14.7.2003. podnesena je žalba Visokom prekršajnom sudu u Zagrebu

Visoki sud donio je pravomoćno rješenje 20.4.2005. koje je sudu u Dubrovniku dostavljeno 28.6.2005., a meni na ruke 7.9.2005.

Sud u Dubrovniku se još nije javio.

 

 

Znam da je apsolutna zastara 2 godine od datuma počinjenjenja, ali... ne znam od kojeg se datuma računa pravomoćnost presude.

Od datuma koje je navedeno na rješenju Visokog suda u ZG ili od datuma kada sam ja to rješenje primio na ruke?

 

Na pravomoćna rješenja znam da nema mogućnosti žalbe, ali mislim da ima mogućnost nekog obavješćivanje o pogrešci...

 

Zbunjen sam, a ne znam koga pitati što se tiče svih ovih silnih datuma i pravomoćnosti...

 

Jeli moj predmet pao u zastaru?

 

Unaprijed zahvaljujem na pomoći!

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hmmm...

evo nekog članka iz zakona o prekršajima

 

Članak 43.

 

(1) Kad sud izrekne novčanu kaznu, u rješenju će odrediti i rok plaćanja te kazne koji ne može biti kraći od osam dana ni dulji od tri mjeseca, računajući od dana pravomoćnosti rješenja, odnosno dostave drugostupanjske odluke.

 

 

Nisam pravnik, ali možda ovo u prijevodu na laički znači "od primitka na ruke"? A meni je, usput budi rečeno, izrečena i kazna oduzimanje dozvole + 3 kaznena boda pa ne znam odnosi li se ovaj članak samo na novac ili na sve...

:-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ova dva datuma su bitna, što znači da je VPS donio odluku prije nastupanja apsolutne zastare (2 godine).

 

Aaaaaaaaargh.... :-)

Znači ode vozačka :-(

 

Što mi je sad raditi? Otići na MUP sa vozačkom i platiti kazne sam ili trebam pričekati nekakav poziv za to?

 

Ima li kakvog načina žalbe/priziva opoziva... ili nečega trećeg?

 

Zanima me i slijedeće... Da nisam primio rješenje tj. da sam bio na službenom putu :-) , što bi se tada dogodilo?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

malo je falilo...

a, sada više ništa...

rješenje je pravomoćno i ne brinite..već bi ga uručili..

pogledajte u rješenja što piše u kom roku trebate platiti, pa ako je puno novaca i ne možete odjednom, prošećite do suda pa se pokušajte dogovoriti za plačanje..

za dozvolu, tj. za upis zabrane upravljanja mislim da zovu iz policije, ali to nisam sigurna..

možda se javi tko "sa iskustvom" ili potrebnim znanjem tog dijela..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Xsara je napisao:

malo je falilo...

a, sada više ništa...

rješenje je pravomoćno i ne brinite..već bi ga uručili..

pogledajte u rješenja što piše u kom roku trebate platiti, pa ako je puno novaca i ne možete odjednom, prošećite do suda pa se pokušajte dogovoriti za plačanje..

za dozvolu, tj. za upis zabrane upravljanja mislim da zovu iz policije, ali to nisam sigurna..

možda se javi tko "sa iskustvom" ili potrebnim znanjem tog dijela..

Pa već mi je uručeno rješenje od VPS, imam ga u ruci, sa njim nema nikakvih naznaka kome i u kojem roku da se javim, niti uplatnica, niti rokova za plaćanje... Samo 2 lista papira na kojima je žalba odbijena...

 

Mislim, ne bih sad volio da me zbog nejavljanje ili izbjegavanja još globe ili nedajbože pošalju u zatvor na 2-3dana...

 

rješenje je pravomoćno i ne brinite..već bi ga uručili...

Ovaj dio nisam razumio... Valjda već bu ga uručili?

 

Ajme što sam nevičan ovom pravnom govoru...

:oops:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

za dozvolu, tj. za upis zabrane upravljanja mislim da zovu iz policije, ali to nisam sigurna..

 

aha, zovu iz policije, posalju preporuceno... zna to malo zbuniti jer nemaju odgovarajuce formulare pa posalju onaj "poziv za obavijesni razgovor". pod razlog navedu davanje informacija u vezi vozacke dozvole, a za rok javljanja stave "odmah po primitku"... a uopce ne zele nikakve informacije, samo bi sarali po zadnjoj stranici...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I još jedna stvar... Pošto je to bilo prije 2 godine, ja blage veze nemam gdje bi mogla biti originalna odluka, niti uplatnica niti išta drugo...

 

Što s time?

 

Otiđem li onda na sud sa rješenjem VUS-a i zatražim to ponovno...

 

Kao što sam već rekao, ne želim da mi opet dolaze "preporučene pošiljke" s porukom nisi platio - ideš u zatvor...

:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mda? Misliš, ostaješ vječno obilježen kao "onaj koji je prošao kroz crveno"

 

da, gotov si. od sada ce te svi gledati s prezirom i zivot ti vise nikada nece biti isti...

;-)

 

Zar ti to stvarno napišu na "rozu knjižicu" ili je to samo u policijski registar?

 

upisu na zadnju stranicu "zabrana upravljanja vozilom B kat od... do... " i pecatiraju ispod. ujedno unesu i u vlastiti IS. upisuju u vozacku (a ne zadrzavaju vozacku kod sebe) zato sto se zabrana odnosi samo na odredjenu kategoriju, ostale kat. i dalje vaze.

ako te bas toliko smeta, kad ti istekne zabrana operi vozacku u vesmasini i trazi drugu (to rade sverceri rabljenih auta sa knjizicama vozila, pa onda tvrde da su "prvi vlasnik")

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija