Jump to content

Rastava braka i skrbništvo nad djetetom


Maverick

Preporučene objave

Nova sam ovdje i htjela bih da pitam posto nisam vjencana i imam dijete ,na sinovom rodnom listu nema od bivseg ni imena ni prezimena,na mom je prezimenu, da li bi mi mogao oduzeti dijete i sta da uradim da dobijem starateljsto nad sinom koji je sa mnom.Inace me bivsi ostavio sa 6.mj.trudnoce.Koji su meni papiri potrebni da bih dobila starateljstvo i kome da se obratim u ovom slucaju...hvala na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nova sam ovdje i htjela bih da pitam posto nisam vjencana i imam dijete ,na sinovom rodnom listu nema od bivseg ni imena ni prezimena,na mom je prezimenu, da li bi mi mogao oduzeti dijete i sta da uradim da dobijem starateljsto nad sinom koji je sa mnom.Inace me bivsi ostavio sa 6.mj.trudnoce.Koji su meni papiri potrebni da bih dobila starateljstvo i kome da se obratim u ovom slucaju...hvala na odgovorima[/QU

 

Bivsi vam ne moze pravno oduzeti dijete buduci da isti nije naveden u maticnom uredu kao otac dijeteta te stoga ni ne polaze nikakva prava na dijete tako da ni nema nikakve potrebe da poduzimate bilo kakve radnje jer ste vi trenutno jedini skrbnik dijeteta.

 

Nije lijepo to sto vas je ostavio za vrijeme trudnoce ali to nije ni razlog da dijete ne zna tko mu je otac.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nova sam ovdje i htjela bih da pitam posto nisam vjencana i imam dijete ,na sinovom rodnom listu nema od bivseg ni imena ni prezimena,na mom je prezimenu, da li bi mi mogao oduzeti dijete i sta da uradim da dobijem starateljsto nad sinom koji je sa mnom.Inace me bivsi ostavio sa 6.mj.trudnoce.Koji su meni papiri potrebni da bih dobila starateljstvo i kome da se obratim u ovom slucaju...hvala na odgovorima

 

Neretva vam je u bitnome već odgovorio/la.

 

Ja ću samo dodati, da bi uopće "otac" došao u teoretsku mogućnost koju vi navodite, morao bi biti utvrđen ocem, a za što prije svega treba pokrenuti postupak utvrđivanja očinstva (što je njegovo pravo, a u konačnici i pravo djeteta, iako vi to možda trenutno ne vidite tako).

 

A na temelju ovog što ste naveli o njemu (napuštanje vas i djeteta još za vrijeme trudnoće), otkuda uopće takve crne misli kod vas da bi "izgubili" dijete? Toga se definitivno ne trebate bojati. Iako morate znati da ukoliko bi on bio utvrđen ocem, da će imati i pravo da viđa dijete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...i sad odjednom mater mu govori da ce me tuziti i da ce mi uzeti dijete...

 

A zašto se vi brinete oko toga što njegova majka priča?

 

...u svakom slucaju selim za njemacku , i zelim da to sudski rijesim

 

Tu bi onda mogao nastati praktičan problem (mislim glede njegova viđanja djeteta).

 

Ali mi smo skroz otpočetka u teoretiziranju, trenutno on nije otac, AKO uopće želi imati što sa djetetom, morat će prvo biti utvrđen ocem, a to je primarno njegova odluka (OK, i vaša, ali koliko vidim vi i niste zainteresirani pokretati taj postupak). U duhu poštenja, bilo bi dobro da mu date do znanja da idete za Njemačku, pa onda vidite sami kako ćete to riješiti i da li ćete to uopće riješiti - ili sudskim putem ili putem njegova priznanja na koje ćete vi dati pristanak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači vi nećete pokretati pitanje utvrđivanja očinstva - onda je to isključivo njegova odluka.

 

I ponavljam vam navod Neretve i svoj navod - trenutno, u očima zakona, jedino ste vi djetetov roditelj. Ako ste odlučili preseliti u SR Njemačku, to možete napraviti, ali kako sam vam naveo, bilo bi dobro da djetetova oca o tome obavijestite, tako da bude upoznat sa tom činjenicom, kao i posljedicama njegova (ne)poduzimanja određenih radnji po pitanju očinstva. Vaša savjest čista, a i njegova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav svima!

Nalazim se u popriličnoj nezgodnoj situaciji i molim vas za savjet. Naime, bio sam u braku sa Poljakinjom. Vjenčali smo se i živjeli u RH, dobili dijete. Ona naglo odlazi u Poljsku i uzima dijete. Telefonski javlja da se više nema namjeru vratiti. Zatim saznajem i da me varala. Dugo sam pokušavao sve izgladiti, čak sam pristao i preseliti u Poljsku i preći preko svega. Vratio sam se u RH. Ne dopušta mi da vidim dijete osim na njezinom terenu i uz njezinu prisutnost. Uredno plaćam alimentaciju. Postupak razvoda pokrenula je na poljskom sudu. Rješenje od suda još nisam dobio, ali je zato stigla obavijest o sudskim troškovima koje ja trebam podmiriti. Ona je razvedena, ja nisam jer se bez rješenja ne mogu razvesti. Poslala mi je kopiju svojeg rješenja prema kojoj mi se alimentacija povećava, zabranjuje mi se viđati dijete bez njezine prisutnosti i isključivo na području Poljske dva puta godišnje. Nitko nije tražio na uvid moje prihode, na ročište nisam mogao doći jer sam ležao u bolnici. Odvjetnici u Rh tvrde da mi ne mogu pomoći. Zna li netko što mi je činiti? Volio bih normalno viđati svoje dijete i biti dio njezinog života, a mogu joj čuti glas jedino kad je novac u pitanju. Molim vas za savjet i unaprijed zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Dobar dan!! Ovako...10 god majka sam troje djece u dobi od 10god., 5god. i 2god. Muž mi je priznao da me varao u nekoliko navrata tokom ovih 10god s različitim ženama,a u veljači mi je ponovno priznao nove afere i nakon toga otišao i dolazio kući u 3 navrata tokom 3 tjedna. Kada se nakon ta 3 tjedna vratio kući pokušali smo spasiti brak (tj. samo ja jer me on i dalje nastavio varati s tom istom osobom zbog koje je i otišao a da ja to nisam znala). Sada nakon 10 mjeseci sam saznala da je njegova ljubavnica trudna (navodno s njim) i on želi otići s njom. Trenutno ON radi na pola radnog vremena (plaća oko 2200kn) ali i svira (gdje zaradi još nekih od 1000-6500(ovisno svira li svatove ili po kafićima)) i našao si je još jedan posao gdje će plaču dobiti po učinku tj.provizija (prva 3mj.). Krajem ove godine bi trebao dobiti otkaz s pripadajućom otpremninom (oko 16000kn). On još ne živi s njom ali je rekao kako će otići. Imamo zajedničku kuću, automobil vrijednosti 800eura i namještaj. On kaže da bi djeci i meni ostavio da živimo u kući za koju plaća kredit mjesečno oko 800kn i ima još jedan kredit oko 800kn. JA sam na porodiljnom još 10mj i dobijem mjesečno oko 2900kn ali sam prijavljena kao zaposlena osoba, i ja također imam kredit oko 1500kn mjesečno gdje mi je on i sudužnik i jamac.

Mene sada zanimaju moja prava i prava naše djece kao npr.:

1.Čija je otpremnina ako on ode prije nego dobije otkaz?

2.Da li trebamo ići na sporazumni razvod ili (pitam zbog toga da znam kada će moja djeca imati veća prava)?

3.Kako da ja utvrdim njegovu točnu plaču ako on npr neće prijaviti sviranje ili koliko točno zaradi?

4. Da li ja mogu njega i nju tužiti za psihičko maltretiranje djece i mene tokom ovih 10mj laganja i/ili imam pravo tražiti da plate stručnu pomoć našoj djeci jer se bojim za njihovo emocionalno i psihičko stanje ....

5. nakon kojeg vremena se njihova imovina (plaća) zbraja kao dohodak kućanstva

6. uputite me MOLIM VAS koja su još naša prava i šta mogu napraviti da zaštitim svoju djecu (pravno u vidu alimentacije ili imovine čega se još sjetite) jer je ona takva osoba da će sve uskratiti mojoj djeci (pogotovo jer i ona čeka dijete) i da li imam pravo od suda tražiti zabranu prilaska za nju našoj djeci i po kojim uvjetima??

Unaprijed zahvaljujem i nadam se da će mi netko pomoći jer trenutno ne znam šta napraviti!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

...već godinama proživljavam pakao a na najzadnje zdravlje mi je skroz uništeno... imam 2 djece...jedno je punoljetno, a drugo djete ima 16 godina. Htjela bih se sporazumno rastaviti ali znam da će mi pravit problem oko skrbništa nad djetetom jer već sad radi sve kako bi što više umanjio moj značaj kao majke i mene istjerao iz kuće. ...Moje pitanje : dali je moguće izbjeći CZSS i sporazumno se razvesti i skrbništvo podjeliti između majke i oca ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija