Jump to content

mirovina


Gacka

Preporučene objave

...hvala esade na informacija ... blog ti je sasvim uredu i pun informacija ... svaka čast na trudu....

 

... da, sad mi je puno jasnije jer iz ovog naputka proizlazi da kao viši narednik pri umirovljenju bi bio promaknut u višeg nadzornika , a to je u prevođenju u vojni čin -- čin pukovnika Hv , ... da i slaže se jer mi je kolega na istom radnom mjestu u drugom mjesecu o.g. otišao u mirovinu i dobio čin pukovnika... samo ga nisam pitao za iznos mirovine... a predpostavljam da je oko 5000 kn....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne mora biti ukoliko mu je mali omjer rat-mir i zavisi je li profesionalna ili opća nesposobnost.

Što se tiče činova, prema Pravilniku o usklađivanju činova pripadnika MUP-a u odnosu na činove HV-a, viši policijski narednik sa statusom HRVI prilikom odlaska u mirovinu po ZOPHB dobiva čin samostalnog policijskog inspektora (nadzornici više ne postoje), a to je rang čina bojnika i tako mu se izračunava mirovina. Znači bojnik, a ne pukovnik. Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako ti je osobno zvanje viši policijski narednik, 99,999% da će dobiti čin bojnika. Tako to taj Pravilnik određuje, a čin bojnika ti je visoki čin, koji ti s onim parametrima koje si naveo jamče visoku mirovinu. Uopće ne trebaš imati razloga za zabrinutost, jer 50:50, pa još i opća, pa čin i na kraju ćeš imati mirovinu kao što si imao i plaću, ako ne i bolju.

Samo još jedno pitanje. Je li ti ideš u mirovinu iz MUP-a ili si u MUP-u bio samo za vrijeme Domovinskog rata?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E to ti je već nešto sasvim drugo što se čina tiče. Onda si ti već dobio to rješenje o zvanju i ono ti je kako si naveo viši policijski narednik, a to ti je onda prevedeno u vojni čin časnički namjesnik. Svejedno i s tim činom i onim parametrima bi trebao imati 4500-5000 Kn mirovine, možda i koja Kuna više, a nikako manje. Jedino ako si imao neki viši čin, tj zvanje do '96. godine, tj do kraja rata, onda ti se ono uzima ako je za tebe to povoljnije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...e commando .... a u naputku MUP-a od 28.02.97. Uredba o zvanjima i uvjeta za postavljanje u zvanja piše da je viši narednik - časnički namjesnik, ali u toč.I B piše koji imaju stečeno zvanje promaknut će se u ... viši narednik u viši nadzornik ... a što je po istom naputku MUP - viši nadzornik - HV = pukovnik... neznam dali ima koji novi naputak i uredba o zvanjima od MUP-a, ovo sam skino na blogu kod esada .....

 

... kaj veliš na to ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ništa od toga. Na snazi ti je novi Pravilnik od 27.01.2006. godine i na temelju njega si dobio rješenje o zvanju i to što si dobio, dobio si. Vjeruj mi nije ti ni to loše. Imat ćeš onoliku mirovinu koliko sam ti napisao, što je jako dobra mirovina i nemoj živjeti u lažnoj nadi o pukovničkoj mirovini, jer bi se tek tada razočarao kada bi dobio rješenje s određenim iznosom mirovine. To ti govorim za tvoje dobro. Kažem ti, mirovina oko 5000 Kn je više nego dobra, jer si dobio opću s dobrim omjerom rat-mir, što je danas velika rijetkost, jer su vještaci u mirovinskom sve "škrtiji" prilikom odmjeravanja tog omjera bez obzira koliki postotak invalidnosti imaš i kakav ti je ratni put. Uglavnom sada dijele profesionalnu i to koliki ti je postotak invalidnosti, toliko ti daju u omjeru da je invalidnost, tj nesposobnost vezana za obranu RH, a sve ostalo je van toga. Sad se opusti i čekaj rješenje. Nema ti druge.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zabluda sa tim policijskim zvanjima i nazivima:

MUP HV

naziv: staro zvanje = novo zvanje= sadasnje zvanje

 

narednik = viši.pol.narednik = stožerni narednik

 

viši narednik=policijski inspektor=časnički namjesnik

 

dakle viši policjijski narednik i viši narednik su dva naziva iz različitih vremena a jako imaju slićan naziv koji dovodi u zabludu.

nekadasnji viši narednik je sada policijski inspektor,a što je časnički namjesnik

 

nekadasnji narednik se pretvorio u viši policijski narednik što je sada stožerni narednik.

dakle viši narednik je jači za jedan čin od višeg policijskog narednika :-D

zakljućno stara rješenja u MUP-u VIŠI NAREDNIK ,se prevode u sadasnja POLICIJSKI INSPEKTOR=ČASNIĆKI NAMJESNIK

i + 3 = pukovnik e sad prvilnici mogu to okrenuti na nesto drugo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nešto malo više od polovice neto plaće koju je do sada dobivao. Računaj da ako ide u prijevremenu policijsku mirovinu nekih 60-65 % od neto plaće koju je do sada dobivao,a to ti je odprilike jer nisi napisao gotovo ništa od podataka koji bi bili značajni za izračun mirovine.

 

Ako nije branitelj ovo pitanje je postavljeno u pogrešnom podforumu. Pitanje treba biti postavljeno u podforumu Radno i socijalno pravo.

 

Ako bude radio još 5-6 godina (do 40 god. staža) policijska mirovina bi mu trebala biti nešto povoljnija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...

... evo i ja jučer dobih rješenja za privremenu mirovinu i to 2.057,10 kuna sve dok mi se ne izračuna i ne obrade podaci iz radne knjižice, a onda bi po rješenju trebao dobiti noivo rješenje i razliku mirovine.

Do drugog rješenja pozdrav svima. Javim se kada dobijem konačno rješenje.

Ivan .....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolega u tvom slučaju tvoj stvarni mirovinski staž nema veze, ti ideš u invalidsku mirovinu a ne u radnu, tako ti se automatizmom daje 40 godina staža, ako se odlazi u invalidsku mirovinu prema zakonu o braniteljima ne treba uopće pisati koliko imaju stvarnoga staža jer svakako dobivaju puni staž bez obzira na stvarni staž.

Pozdrav Maks

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To što ste naveli važi samo ako je uzrok invalidnosti 100% u svezi DR, a u slučaju 50%:50% (i sličnim...) će i "civilni" dio nositi izračun za četrdeset godina staža samo ako ima staža preko trideset godina ( cca preko 30,77 godina) i sudjelovanja u ratu (sudjelovanje ili dragovoljac,...) za uvećanje 30%.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovdje treba biti jako oprezan sa izračunom mirovina, vidim da ima svega i ne kužim kako neki dolaze do određenih brojki. Zakon o pravima branitelja je jasan a isto tako i o mirovinskom osiguranju jer se na žalost naše mirovine vežu i za to. Do izlaska novoga zakona o braniteljima koje je ministrica Kosor uvela imali smo uvećanje mirovine svi koji smo HRVI i to negdje oko 34 kune po mjesecu , kada je poštovana ministrica donijela novi zakon ukinut je dodatak na mirovinu a oni koji su ga ostvarili njima je ostao i nikada ga neće ukinuti, pa sada vi branitelji procijenite ako je moj kolega dobio mirovinu 2500 kuna i još dodatak 2300 kuna što je 4800 i sada mu je u prevođenju napisano da je to sve mirovina a svima koji su otišli poslije 01.01.2005. kada je ministrica Kosor uvela novi zakon i ukinula dodatak na mirovinu moj drugi kolega ima samo 2500 kuna ( i sve izgleda da je osoba A bila u ratu a osoba B nije , iako su obojica bili rame uz rame, samo to netko iz vlade ne zna) .., Osobno smatram da je na snazi najgori zakon o braniteljima koji je izglasan. Znam da će biti oni koji će odmah skočiti i reći da nisam u pravu ali prije nego to kažu neka usporede zakone pa neka onda kažu što je istina a što nije a ja tvrdim a isto tako mogu dokazati sve nedostatke novoga zakona.

Pozdrav Maks

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Maks je napisao:

Prijatelji dragi ako je čovjek dobio opću nesposobnost, onda više nema veze radni staž o čemu vi pričate?????....

 

Pričamo o radnom stažu - mirovinskom stažu i invalidskoj mirovini osobe koja je stekla taj staž, predlažem da pozorno pročitate osim ZOPHBDR i ZOMO odnosno Zakon o pravima iz mirovinskog osiguranja DVO i OS ! Biti će jasnije kako radni staž određuje iznos mirovine pa makar ona bila i temeljem opće nesposobnosti za rad !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Hello svima !

 

Evo dobre vijesti prvo za mene onda za sve koji se spremaju ili čekaju rješenje za mirovinu....

...napokon sam dobio prevođenje policijskog čina iz zvanja koje sam imao a to je viši policijsk narednik.... sada za mirovinu u glavni inspektor policije....a prevedeno u čin HV - to je pukovnik, i kao takav odlazim u mirovinu što i nije loše sa 30% invaliditeta, opća nesposobnost, 50-50% rat-mir..... o visini mirovine i ne razmišljam... smatram da ću biti zadovoljan iznosom.....

...kada dobijem nešto novo javim se ...lijepi pozdrav svima...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dali netko prima mirovinu pukovnika HV, HRVI, opća nesposobnost... i u kojem iznosu.... ????

 

Vrlo kulturno postavljeno pitanje.

 

Ja (nekada satnik) odnedavno pukovnik (HRVI) dobivam mirovinu sa činom pukovnika, 100% opća nesposobnost ali kada si tako lijepo pitao, ne mogu se nikako sjetiti koliko je iznos odnosno koliko dobivam mjesečnu mirovinu.

 

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Stvarno ste mi nekada čudni kada tako kalkulirate sa visinom mirovine i sa tim izračunima mirovine.

Ja ni u jednom trenutku nisam ni pitao za postotak RVI a na komisiji niti pitao na komisiji za umirovljenje da li sam prošao ili ne.Pa dobijete rješenje doma i to je to .Samo se bez veze opterećujete i još vam sve to sporije prolazi.

BOK

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ambrus je napisao:

Stvarno ste mi nekada čudni kada tako kalkulirate sa visinom mirovine i sa tim izračunima mirovine.

Ja ni u jednom trenutku nisam ni pitao za postotak RVI a na komisiji niti pitao na komisiji za umirovljenje da li sam prošao ili ne.Pa dobijete rješenje doma i to je to .Samo se bez veze opterećujete i još vam sve to sporije prolazi.

BOK

 

 

Stvarno svaka čast :palac: biti toliko cool je danas velika prednost, samo nastavi tako !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija