Jump to content

Bianco sporazumni raskid Ugovora??


damir123

Preporučene objave

Ljudi, jeste li ikad čuli za ovako nešto? Prešao sam na novi posao,te mi je za uvijet postavljeno da ukoliko želim potpisati ugovor o radu moram potpisati i bianco sporazumni raskid Ugovora. Poslodavac se na taj način želi zaštiti te samo može ispuniti datum i potpisati se čime ja trenutno ostajem bez posla u bilo kojem trenutku i bez ikakvih prava (tipa naknada s burze i slično) Uopće neću pitati da li je ovakvo što legalno, znam da nije ali problem je što nisam dobio kopiju tog dokumenta.

E sad, znam da kad bih imao kopiju ugovora da bih napisao izjavu kojom objašnjavam da poslodavac zahtjeva moj potpis na ovom dokumentu uoči početka radnog odnosa, te isti s datumom ovjerio kod javnog bilježnika. Time bih jedan dan kad ostanem bez posla imao ovjeren dokaz da je sporazumni raskid Ugovora odrađen na nelegalan način čime bih mogao osporiti njegovo stupanje na snagu. ALI, (zašto uvijek mora biti ali???) kopiju toga nemam, niti mi ju ne žele dati. Da li mi je dovoljno napisati izjavu i istu ovjeriti kod bilježnika s opisom situacije? Imam li tada pravnu osnovu osporavanja tog dokumenta?

Iskreno se nadam da mi nikada neće trebati ali moram znati.

Hvala na odgovoru!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

damir123 je napisao:

Ljudi, jeste li ikad čuli za ovako nešto? Prešao sam na novi posao,te mi je za uvijet postavljeno da ukoliko želim potpisati ugovor o radu moram potpisati i bianco sporazumni raskid Ugovora. Poslodavac se na taj način želi zaštiti te samo može ispuniti datum i potpisati se čime ja trenutno ostajem bez posla u bilo kojem trenutku i bez ikakvih prava (tipa naknada s burze i slično) Uopće neću pitati da li je ovakvo što legalno, znam da nije ali problem je što nisam dobio kopiju tog dokumenta.

E sad, znam da kad bih imao kopiju ugovora da bih napisao izjavu kojom objašnjavam da poslodavac zahtjeva moj potpis na ovom dokumentu uoči početka radnog odnosa, te isti s datumom ovjerio kod javnog bilježnika. Time bih jedan dan kad ostanem bez posla imao ovjeren dokaz da je sporazumni raskid Ugovora odrađen na nelegalan način čime bih mogao osporiti njegovo stupanje na snagu. ALI, (zašto uvijek mora biti ali???) kopiju toga nemam, niti mi ju ne žele dati. Da li mi je dovoljno napisati izjavu i istu ovjeriti kod bilježnika s opisom situacije? Imam li tada pravnu osnovu osporavanja tog dokumenta?

Iskreno se nadam da mi nikada neće trebati ali moram znati.

Hvala na odgovoru!!!

 

hm vrlo zanimljivo

ali vi ste ovdje napisali da ste već prešli na novi posao

dakle već ste i počeli raditi

ako sam dobro shvatio??

 

moj savjet vam je da ne potpisujete ništa ni ugovor o radu jer vam ga poslodavac neče uručiti,

a ne potpisujte ni taj bianco sporazumni otkaz

 

jer ukoliko ne sklopite ugovor o radu u pismenom obliku a niti ne dobijete potvrdu da ste zaposleni a radite

tada se smatra da ste sklopili ugovor o radu na neodređeno

vrijeme

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, počeo sam raditi i potpisao sam i Ugovor o radu i bianco sporazumni otkaz kojeg oni čuvaju u arhivi ne bi li me mogli jednog dana samo tako otpustiti bez ikakvih prava jer naime imaju moj potpisani sporazumni otkaz koji će aktivirati kad god njima bude odgovaralo. Nažalost ,ali je tako. E sad je pitanje da li ga ja mogu osporiti eventualno jednog dana ukoliko ovjerim svoju izjavu o tome danas čime bih dokazao jednog dana da je potpisani sporazumni raskid potpisan pod neregularnim uvijetima?

Hvala ako itko zna odgovor bit ću jako zadovoljan...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da ne otvaram novu temu:

 

i sama sam imala identičnu situaciju.

naime, u početku sam imala 3 ugovora na određena od po 3 mjeseca, i zatim na neodređeno, da bi kasnije se pojavio šef sa bianco sporazumnim ugovorom i aneksom kojim se utvrđuje plaća za vrijeme trajanja godišnjeg brutto 1000kn manja nego inače u netto iznosu.

pitala sam što će biti ako ne potpišem, slijedio je odgovor - znaš i sama. potpis ili otkaz.

samohrana sam majka malodobnog djeteta i poznata je stvar da ne smijem dopustiti da budem 1 mjesec bez primanja.

da ne spominjem šikaniranja i konstantni mobbing i rad u nenormalnim uvjetima (na +38 bez klime itd)

 

što učiniti? primjerak bianco ugovora imam kao i primjerak aneksa.

navodim da na datumu aneksa piše 01,01,08. god a zapravo je potpisan u travnju '08.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

znači, pitanje koje postavljam jest slijedeće:

 

da li bi bilo dovoljno ugovor o radu, aneks ugovora o radu te bianco sporazumni otkaz ugovora o radu odnijeti kod bilježnika gdje bih dala izjavu da sam to potpisala pod uvjetom zadržavanja posla koje mi je neophodno s obzirom na okolnosti (malodobno dijete, samohrani roditelj, školovanje).

 

isto tako napominjem da na sporazumnom otkazu postoji potpis i pečat firme tako da je nedvojbeno istinit.

 

i još nešto, na aneksu ugovora o radu piše da nisam dužna odraditi otkazni rok. da li to znači da i ja mogu u slučaju pronalaska boljeg (ili drugog) radnog mjesta iskoristiti taj sporazumni otkaz i ne odraditi otkazni rok (inače traje 15 dana).

 

ugovor o radu je smiješan. nisu plaćene nedjelje, praznici, radi se 18 sati više te slobodni dani isključivo tijekom tjedna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nina_501 je napisao:

znači, pitanje koje postavljam jest slijedeće:

 

da li bi bilo dovoljno ugovor o radu, aneks ugovora o radu te bianco sporazumni otkaz ugovora o radu odnijeti kod bilježnika gdje bih dala izjavu da sam to potpisala pod uvjetom zadržavanja posla koje mi je neophodno s obzirom na okolnosti (malodobno dijete, samohrani roditelj, školovanje).

 

isto tako napominjem da na sporazumnom otkazu postoji potpis i pečat firme tako da je nedvojbeno istinit.

 

i još nešto, na aneksu ugovora o radu piše da nisam dužna odraditi otkazni rok. da li to znači da i ja mogu u slučaju pronalaska boljeg (ili drugog) radnog mjesta iskoristiti taj sporazumni otkaz i ne odraditi otkazni rok (inače traje 15 dana).

 

ugovor o radu je smiješan. nisu plaćene nedjelje, praznici, radi se 18 sati više te slobodni dani isključivo tijekom tjedna.

 

kada nešto doneš ovjeriti javnom bilježniku,on samo potvrđuje da mu je taj i taj dokument predan na ovjeru (on ne potvrđuje sadržaj teksta). Dakle, da mu doneseš papir na kojem ja napisano "ja sam majmun", on to mora ovjeriti. E sad, ja mislim da bi ti bilo pametno da poneseš te isprave koje si nabrojala kod J.B. i daš svoju izjavu o svom problemu i onda on to ovjeri. J.B. svakako neka konstatira svaki detalj (pa čak i to da si mu donijela bianco sporazumni otkaz i da on nije popunjen nikakvim tekstom, da se na njemu nalaze originalni pečat tvrtke XY i potpis direktora/ovlaštene osobe YX.

 

Naadalje, poslodavac je počinio prekršaj ako je ugovorio radno vrijeme dulje od 40 sati tjedno (u tvom slučaju 58 sati).

 

e sad - brkaš poove aneksa ugovora i posrazumnog otkaza. Aneks je dodatak UGOVORU O RADU. Sporazum o prestanku radnog odnosa je SPORAZUM O OTKAZU.

 

Ako ti u aneksu piše da nisi dužna odraditi otkazni rok, nisi dužna. Ali ti uviejk možeš koristiti ono što je za tebe povoljnije. Ako Zakon o radu, Pravilnik o radu, Kolektivni ugovor ili Ugovor o radu ISTO PRAVO (primjerice, plaću) RAZLIČITO tretiraju, na tebe se uvijek odnosi ono što je NAJPOVOLJNIJE riješeno nekim od tih akata.

 

Vidi, poslodavac postupa nezakonito ako sam ispuni bianco otkaz kad mu to bude odgovaralo. Pitanje je želiš li ti postupiti nezakonito?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mislim da ne brkam pojmove.

imam ugovor na neodređeno, zatim aneks ugovora o radu te sporazumni otkaz. dakle, radi se o 3 "papira".

 

prekršaj je počinio što se tiče radnog vremena, to znam i sama, no na platnoj listi je sve usklađeno u sitnicu bez obzira što je u stvarnosti sasvim drugačija stvar.

 

državni inspektorat je napravio uvid i sve je ocijenjeno kako korektno. nažalost, ja nisam bila prisutna kad je inspektorica bila već kolegica koja je u istoj situaciji kao i ja no nije spominjala neplaćanje prekovremenih, mobbing, neplaćen rad nedjeljom i praznikom.

 

pitanje jedno - na koji način ja tu postupam nezakonito?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nina_501 je napisao:

pitanje jedno - na koji način ja tu postupam nezakonito?

 

sporazumni otkaz je rezultat suglasja volja poslodavca i radnika. To suglasje volja oko uređivanja prava i obveza kod prestanka ugovorom o radu sporazumom mora biti izraženo ISTODOBNO, dakle, i radnik i poslodavac moraju ISTODOBNO staviti svoj postpis, kojim potvrđuju da su suglasni s odredbama tog sporazuma.

 

Budući da nikakav sadržaj tog sporazumnog prestanka ugovora o radu nije ugovoren, protupravno postupa onaj koji na već potpisani sporazum doda tekst koji ne predstavlja PRAVU VOLJU ugovornih strana - radnika i poslodavca.

 

Poslodavac očito ima namjeru postupati protupravno, no pitanje je jesi li ti sklona takvom postupanju. To osim što proizvodi učinke u građanskom pravu, predstavlja i kazneno djelo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

floki ti je dobro rekao - biljeznici ne ulaze u sadrzaj tih dokumenata, vec samo ovjeravaju istinitost potpisa. ti mozes dati tu izjavu, ali ce biljeznik samo ovjeriti da si to doista ti potpisala i nista drugo. to mogu i ja sada napraviti svom poslodavcu, kao i bilo tko drugi, i naravno da sud tako nesto ne uzima u obzir.

 

ako si potpisala bianco sporazumni, kad tad ce to poslodavac iskoristiti i vrijedi ti otkazni rok koji je tamo ugovoren, ako je tamo ugovoren, jer je to vasa sporazumna volja. obicno se sporazumnim otkazom ugovori i kraci otkazni rok. ti si imala izbor - potpisati ili ne, i nikakva izjava kod biljeznika te nece spasiti. ozes taj sporazum pobijati jedino zbog mana volje, ali to je jako tesko dokazati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sue je napisao:

floki ti je dobro rekao - biljeznici ne ulaze u sadrzaj tih dokumenata, vec samo ovjeravaju istinitost potpisa. ti mozes dati tu izjavu, ali ce biljeznik samo ovjeriti da si to doista ti potpisala i nista drugo. to mogu i ja sada napraviti svom poslodavcu, kao i bilo tko drugi, i naravno da sud tako nesto ne uzima u obzir.

 

Netočno. Bilježnici rade i nešto što se zove Posvjedočenje činjenica. Bilježnik može potvrditi da je mu određena osoba određeni dan predočila određene ugovore, papire, dokumente, iz kojih proizlazi to i to, i dala tu i tu izjavu. Takav zapisnik j.b. može biti i jedan od dokaza pred sudom, a težinu će ocijeniti sam sud.

Korisnost toga vidim u tome da npr. takav jedan zapisnik javni bilježnik na zahtjev stranke dostavi i poslodavcu na znanje.

Pa možda to poslodavca i malo potakne na razmišljanje. :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hm, ono što ja mislim, tj. oko vrijednosti ovjeravanja izjave i dokumenata kod j.b. da bi to u svakom slučaju bilo korisno ali i poželjno u slučaju da primjerice saznam da me je na temelju tok sporazumnog otkaza odjevio a da ja to nisam znala.

i u svakom slučaju da se ovjeri (ok, ili kako se to već kaže) da je taj sporazumni prazan, dakle bez datuma ali sa potpisom i pečatom firme.

to pretpostavljam jer bih u tom slučaju se obratila državnom inspektoratu i predočila im i ugovore kao i izjavu kod j.b.

te bi to dalo vjerodostojnost dokumenata, a ne da izgleda kao da ja izmišljam ili što već.

nije poanta da je pobijam sporazumni i da ostanem na tom poslu, već u tome da kada se otkaz i dogodi, da dotični uz sve to snosi posljedice svojih djela.

pitanje jedno, da li u tom slučaju i knjigovođa koja je sastavljala te ugovore i frizirala platne liste - da li i ona snosi dio odgovornosti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija