Jump to content

Zamka - kupnja stana od starije osobe


Jethro

Preporučene objave

kupio bih stan od stare osobe. uredno bih joj platio i to je to.

međutim, pojavio se drugi problem:

nju su "uhapsile" dva lešinara - jedna penzionerka slovenka koja nema što

raditi, a vitalna je, i jedna psihologinja iz zg.

oni kao jednom tjedno dođu do nje, pometu i to je to.

strah me je da:

ne postoji negdje ugovor o darivanju stana/doživotnom uzdržavanju ili da

slučajno nisu

ishodovale oduzimanje poslovne sposobnosti istoj ženi. može li se to igdje

vidjeti?

starica je vitalna, al ne da joj se obijati pragove gruntovnice i čuda. uzeo

bih punomoć da umjesto nje ishodujem izvadak da znam što kupujem. ona veli

da je sve čisto i da nije ništa lešinarkama potpisivala.

pitanje: postoji li na gruntovnici neka klauzula u slučaju da joj je oduzeta

poslovna sposobnost? nešto tipa zabrana otuđenja.

što ako ja kupim stan od nje, dam lovu, a ovi nakon smrti dođu sa papirom

antedatiranim

da joj je oduzeta poslovna sposobnost i da su joj one skrbnice? a ja se u međuvremenu i knjižim i to sve...

hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani g.

Neke stvari oko vlasništva trebate razlikovati. Nije da vas omalovažavam, ali postoje neki načini na što trebate posvetiti pažnju.

Vlasništvo nekretnine nemože se steći na osnovu lijepih očiju, nekog prijateljstva ili dobro susjedskih odnosa.

Za prijenos nekretnine na nekog drugog, potrebni su slijedeći dokumenti.

 

1. Kupoprodajni ugovor

2. Ugovor u darivanju (darovni ugovor)

3. Ugovor u doživotnom uzdržavanju

4. Ugovor o dosmrtnom uzdržavanju.

 

Predlažem da vi napravite prvi i najvažniji korak prije ikakvih dogovora u kupnji stana.

 

Izvadite podatke o stanu (vlasnički list) u ZK uredu (gruntovnici). Provjerite na licu mjesta dali je taj stan uknjižen na osobu od koje trebate ili hoćete kupiti stan.

Ukoliko je stan uknjižen na tu osobu, tada ste bez brige.

Nikakve ostale dogovore, izgovore, ili prijetnje nekog trećeg netrebaju vas brinuti.

 

Nemojte ni slučajno nasjesti na vlasnički list od te osobe koji je stariji ni od 1 dana.

 

Ta osoba ako ima vlasnički list od prekjučer, mogla je jučer prodati stan.

Dakle, OSOBNO OTIĐITE U GRUNTOVNICU, PLATITE 20 KN ZA BILJEG I TAMO ĆETE DOBITI NAJSVJEŽIJE PODATKE O VLASNIŠTVU.

 

 

 

Ukoliko vlasnički list tog stana glasi na nekog drugog, moj je savjet zaboravite bilo kakvu transakciju, ni pod koju cijenu nemojte nasjedat na bilo kakve priče i uvjeravanja.

pred zakonom je samo dokumenat mjerodavan, lijepe riječi vam tu ništa ne pomažu

Good luck

Mike

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na iscrpnom odgovoru, no mislim da nisam bio skroz jasan.

postoji li mogućnost da kupljen stan od te starice kasnije bude predmetom spora, jer se npr ustanovi da je ona s istim lešinarima potpisala ugovor o doživotnom uzdržavanju (ne dosmrtnom!) te joj je nakon toga uzeta poslovna sposobnost ili da joj je samo uzeta poslovna sposobnost i ne može otuđiti stan nikome.

to da joj je uzeta poslovna sposobnost a time i zabrana raspolaganja nekretninom ne piše u gruntovnici.

vjerujem da je gruntovnica čista, dakle da je sve na njoj 1/1.

 

hvala još jednom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

buda1965 je napisao:

ako su penzionerka i psihologinja sklopile (a nadamo se da nisu)ugovor o dosmrtnom uzdržavanju onda je odmah stan prešao u njihivo vlasništvo.probaj ti dogovoriti i napraviti takav ugovor sa staricom ako ste u dobrim odnosima

 

Ukoliko je sklopljen Ugovor o dosmrtnom uzdržavanju, onda više od te starice nemate što kupiti jer je stan sad vlaništvo osobe koja je uzela staricu na dosmrtno uzdržavanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kužim što Jethro pita. Uistinu, čini mi se, ipak postoji teoretska mogućnost da je sklopljen ugovor o doživotnom uzdržavanju, ali se lešinarke još nisu upisale kao vlasnice u gruntovnicu.

Pa trebalo bi vidjeti negdje je li takav neki ugovor negdje urudžbiran, ovjeren. I je li gđi. oduzeta poslovna sposobnost. Je li to negdje moguće provjeriti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marija_1495 je napisao:

Kužim što Jethro pita. Uistinu, čini mi se, ipak postoji teoretska mogućnost da je sklopljen ugovor o doživotnom uzdržavanju, ali se lešinarke još nisu upisale kao vlasnice u gruntovnicu.

 

Prvo, kod ugovora o doživotnom uzdržavanju se uzdržavatelj ne može odmah upisati kao vlasnik, već tek poslije smrti primatelja uzdržavanja. Ovdje je riječ o ugovoru o dosmrtnom uzdržavanju.

Drugo, sve i da JOŠ nije upisano vlasništvo na temelju takvog ugovora, to ne znači da je moguće sklopiti drugi ugovor o dosmrtnom uzdržavanju, jer ne može netko prenijeti na drugoga više prava nego što mu pripadaju. Primateljica uzdržavanja je prenijela vlasništvo tim ugovorom na davatelja uzdržavanja, i pravno nije moguće sada sklopiti drugi ugovor iste vrste i upisati se kao vlasnik na nekretnini prije nego se upiše ova prva osoba koja je prva sklopila ugovor o uzdržavanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marija_1495 je napisao:

 

Pa trebalo bi vidjeti negdje je li takav neki ugovor negdje urudžbiran, ovjeren. I je li gđi. oduzeta poslovna sposobnost. Je li to negdje moguće provjeriti?

 

da je gospođi oduzeta poslovna sposobnost, onda ona ne bi mogla sklopiti ugovor o uzdržavanju, već bi joj se morao imenovati skrbnik, a to je neki član obitelji ili CSS. A što bi ti htjela - vidjeti sadržaj svih ugovora koji tebi padnu na pamet? Ne ide to tako. Jel bi voljela da javnost ima uvid u tvoj neki ugovor? Pravo zahtijevati neke provjere imaju samo osobe koje imaju pravni interes kojeg moraju DOKAZATI. A teško da ćeš ga dokazati došavši u gruntovnicu ili na sud ili kod J.B. rekavši mu: "Znate, mene zanima jel gospođa XY kod vas ovjerila svoj potpis na ugovoru odnosno pohranila ugovor?" Dakle, nije moguće. Ono što se može napraviti jest otići u gruntovnicu (ili pogledati preko interneta) postoji li na vlasničkom listu nekakva zabilježba na temelju takvog nekakvog ugovora. A to je u skladu s načelom javnog uvida u zemljišne knjige.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marija_1495 je napisao:

Dakle, ako ikakav takav ugovor postoji, mora biti teret upisan na nekretnini u gruntovnici?

Je li onda apsolutno siguran novi vlasnički list?

Mislim da ovakve opasnosti kojih se Jethro boji ipak postoje.

 

Ne mora biti upisan jer o davatelju uzdržavanja ovisi kada će sudu podnijeti prijedlog za uknjižbu vlasništva nekretnine na svoje ime na temelju tog ugovora o dosmrtnom uzdržavanju.

 

Glede ovog drugog dijela pitanja, uvijek se u ugovor o kupoprodaji stavlja klauzula da prodavatelj jamči, pod materijalnom i kaznenom odgovornošću da nekretnina koja je predmet kupoprodajnog ugovora nije opterećena i da je slobodna od svih tereta i svake osobe. To upravo radi zaštite kupca koji nekretninu kupuje bona fidae (u dobroj vjeri). A kako bi kupac dokazao da je kupovao bona fidae, prilaže najnoviji izvadak vlasničkog lista koji odgovara datumu sklapanja kupoprodajnog ugovora. To je ujedno dokaz da je prodavatelj postupao suprotno načelu savjesnosti i poštenja, i dokaz njegove pravne (građanske i kaznene) odgovornosti ukoliko bi se kasnije kao pitanje pojavilo polaganje prava na odnosnu nekretninu od strane trećih.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jethro je napisao:

hvala na iscrpnom odgovoru, no mislim da nisam bio skroz jasan.

postoji li mogućnost da kupljen stan od te starice kasnije bude predmetom spora, jer se npr ustanovi da je ona s istim lešinarima potpisala ugovor o doživotnom uzdržavanju (ne dosmrtnom!) te joj je nakon toga uzeta poslovna sposobnost ili da joj je samo uzeta poslovna sposobnost i ne može otuđiti stan nikome.

to da joj je uzeta poslovna sposobnost a time i zabrana raspolaganja nekretninom ne piše u gruntovnici.

vjerujem da je gruntovnica čista, dakle da je sve na njoj 1/1.

 

hvala još jednom.

 

postoji mogućnost za sve što ste naveli, ali upravo radi zaštite kupca u ugovor o kupoprodaji se stavlja određena klauzula (pročitajte moj prethodni post). Ukoliko je nekom oduzeta poslovna sposobnost, tom se mora postaviti skrbnik koji je dužan skrbiti o osobi kojoj je poslovna sposobnost oduzeta. U tom slučaju se ne može povući ugovor o doživotnom uzdržavanju jer ga je starica sklopila dok je bila potpuno poslovna sposobna, pa sada gunitkom poslovne sposobnosti, on ostaje na snazi. Eventualno bi se mogao pobijati u sudskom postupku, a tužbu bi onda trebao podnijeti skrbnik te starice ili neka druga pravno zainteresirana osoba koja ima pravni interes (primjerice, onaj tko je sklopio ugovor o kupoprodaji u dobroj vjeri a onda saznao da je predmetna nekretnina opterećena pravom trećih).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marija_1495 je napisao:

Kužim što Jethro pita. Uistinu, čini mi se, ipak postoji teoretska mogućnost da je sklopljen ugovor o doživotnom uzdržavanju, ali se lešinarke još nisu upisale kao vlasnice u gruntovnicu.

Pa trebalo bi vidjeti negdje je li takav neki ugovor negdje urudžbiran, ovjeren. I je li gđi. oduzeta poslovna sposobnost. Je li to negdje moguće provjeriti?

 

upravo to mare. jednostavno, nije mi jasno da li sam ja toliko nerazumljiv, nepismen ili pak nešto treće, meni neshvatljivo, kad od nekoliko gore navednih nitko me nije razumio. dapače, isto to pitanje sam postavio i odvjetniku koji mi je isto odgovorio kao i dečki gore.

no opet, vidim da si ti bila jezgrovita i ono što sam ja mislio, sažela u kraći tekst. problem je u meni. thx.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Floki je napisao:

marija_1495 je napisao:

 

Pa trebalo bi vidjeti negdje je li takav neki ugovor negdje urudžbiran, ovjeren. I je li gđi. oduzeta poslovna sposobnost. Je li to negdje moguće provjeriti?

 

da je gospođi oduzeta poslovna sposobnost, onda ona ne bi mogla sklopiti ugovor o uzdržavanju, već bi joj se morao imenovati skrbnik, a to je neki član obitelji ili CSS. A što bi ti htjela - vidjeti sadržaj svih ugovora koji tebi padnu na pamet? Ne ide to tako. Jel bi voljela da javnost ima uvid u tvoj neki ugovor? Pravo zahtijevati neke provjere imaju samo osobe koje imaju pravni interes kojeg moraju DOKAZATI. A teško da ćeš ga dokazati došavši u gruntovnicu ili na sud ili kod J.B. rekavši mu: "Znate, mene zanima jel gospođa XY kod vas ovjerila svoj potpis na ugovoru odnosno pohranila ugovor?" Dakle, nije moguće. Ono što se može napraviti jest otići u gruntovnicu (ili pogledati preko interneta) postoji li na vlasničkom listu nekakva zabilježba na temelju takvog nekakvog ugovora. A to je u skladu s načelom javnog uvida u zemljišne knjige.

 

 

gle...

kao prvo: nitko ne spominje dosmrtno uzdržavanje, nego DOŽIVOTNO. dosmrtno je transparentno i vidljivo u gruntovnici 8odmah se na temelju toga upisuješ!). doživotno - ne.

kao drugo: psihologinja (jedna od tandema lešinara kojeg sačinjavaju slovenka i psihologinja iz zg) joj je mogla oduzeti poslovnu sposobnost i imenovati drugu ženu kao skrbnika (slovenku), a prethodno je slovenka mogla napraviti ugovor o doživotnom.

čemu to sve? pa da se osiguraju na 101 način.

 

i još nešto: što ako je žena sklopila ugovor o doživotnom uzdržavanju sa lešinarima i npr ja sklopim s njom ugovor o dosmrtnom uzdržavanju i s tim se idem u gruntovnicu upisati?

naravno, sve uz pretpostavku da nije oduzeta poslovna sposobnost.

a što ako je?

uh, zavrzlama...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ok, ovako, možda sam ja blesava, ali uopće mi nije jasno čemu cijela ova prepiska, pa ako griješim molim da me ispravite

dakle, ako je u npr. ponedjeljak zk izvadak čist isti taj dan s gospođom sklopite kupoprodajni ugovor i isti taj npr. ponedjeljak ga odmah odnesete u zk odjel da se uknjižite kao vlasnik- gdje je problem?

naime načelo povjerenja jamči vam da nema drugih ugovora, a što se tiće oduzete poslovne sposobnosti i to također treba biti vidljivo u zk izvatku- da je vlasniku ograničeno/onemogućeno raspolaganje njegovom nekretninom, pa ako toga nema to vam je riješeno i tu je sve čisto

u zk pravu postoji i načelo prvenstva upisa- pa ako vi taj npr. pnedjeljak odmah odnesete papire na uknjižbu vi ćete biti upisani kao vlasni i k tome ako je zk izvadak bio čist i bez vidljivih zabilježbi kupac u dobroj vjeri, pa ako i dođe do nekog spora vi se po mom mišljenu nemate što brinuti, jer po načelu povjerenja ono što nije upisano u zk niti ne postoji, dakle ako nije zabilježeno da postoje neki drugi ugovori, sigurni ste, kao i ako u zk nije bilo vidljivo da je gospođi oduzeta p. sposobnost i da nije mogla raspolagat svojom nekretninom-vi to niste mogli znat i zato ste kupac u dobroj vjeri i mislim da se i u slučaju spora ne trebate brinuti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo raspitala sam se kod prijatelja koji je bio skrbnik svojoj mami i bila joj je oduzeta poslovna sposobnost.

Mislim da bi se moglo ovako: sklopite predugovor s gđom o prodaji stana i taj predugovor će dokazivati Vaš pravni interes (ili nekakvo pismo namjere, npr). Onda idite u CZSS i na Trgovački sud. Pri tim ustanovama mora biti podataka ako joj je oduzeta poslovna sposobnost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

ja imam sličan problem... dakle, sklopila sam predugovor o kupnji poslovnog prostora-potpisali predugovor kod jb i dala čovjeku na ruke kaparu koja nije mala... I sad dok čekam da se riješe moji papiri za kredit, vidla sam da se taj prostor i dalje oglašava da je za prodaju. Pitala sam prodavatelja zašto, pa mi je rekao da "ispituje tržište" jer ima još jedan prostor koji prodaje.

Dakle, strah me da se ne pojavi još par kupaca za isti prostor s kojima je isto potpisao predugovor i uzeo kaparu...

Drugi problem jeda banka kad odobri kredit, isplaćuje njemu na račun a znam da on neće potpisati prije nego banka isplati odnosno sjedne mu lova na račun. I predugovor je potpisao tek kad sam kod jb izbrojala kaparu na stol. Pa ne budem valjda kod kupnje hodala okolo s koferom punim para pa da brojimo tamo! Imate li prijedlog, kako to riješiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rok je prošao ali zaista ne krivnjom prodavatelja, jer se čekalo da se on upiše kao vlasnik (do sada je bila upisana firma graditelja) a banka meni neda kredit ako nekretnina nije upisana na prodavatelja (logično). Ja se čujem s prodavateljem redovito, i dogovorili smo da ja ne odustajem od kupnje iako je prošao rok. Naime, ja silno želim baš taj prostor i nije mi hitno, znaći nije u pitanju vrijeme.

Strah me jedino ovih igrica za koje čujem da su se ljudima događale, tipa prodaje nekolicini kupaca i slično...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

niste baš shvatili bit problema....

 

dakle, čekam da mi se odobri papirologija za kredit ... Dok se to ne riješi, ja ne mogu isplatiti novac. Naravno da prodavatelj nije isto lud da potpiše ugovor o prodaji a da nije primio novce!

Moj problem je kako se zaštiti od situacije da je on možda taj prostor prodao isto nekome drugome a taj se nije upisao... Slično kao i problem koji je otvorio temu.

 

 

Al u principu vidim da pravnog rješenja nema, odnosno ako ispadneš budala možeš se kasnije tužiti godinama, a to je najčešće izgubljen slučaj...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa ja Vam kažem da sklopite novi predugovor dok se ta papirologija ne riješi. Po njegovoj reakciji vidjet ćete na čemu ste, jesu li Vaše sumnje opravdane ili ne.

 

U biti, sumnjam da će Vas prevariti, riskirao bi potezanje po sudu a to danas nitko ne želi..

 

U svakom slučaju, vi ste bona fidae sklopili taj predugovor (u dobroj vjeri) pa biste eventualno i mogli pobijati neki naknadno nastali ugovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija