Jump to content

oduzimanje vozačke dozvole


iva29

Preporučene objave

Poštovani!

Javljam Vam se jer trebam pomoć.Pred 3.mjeseca zaustavila me policija (kontrola alkohola) i napuhala sam 0,62.Jučer sam dobila rješenje:kazna 2000 kn i zabrana upravljanja vozilom 3.mjeseca.Piše da treba kaznu platiti u roku 8.dana.Nigdje ne piše da li se trebam javiti u policijsku postaju zbog te zabrane upravljanja.Ne piše od kad do kad imam zabranu.I neznam što sad?Znam da se po starom zakonu trebalo javiti u policijsku i onda su oni u vozačku upisali vrijeme zabrane upravljanja vozilom.Molim za savjet.Hvala

uređeno: od petpetica
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

iva29 je napisao:

Hvala, ali samo me zanima da li se moram javiti u policijsku ili to po novom zakonu nije potrebno nego mi već vrijedi ta zabrana i to je to-budući da sam dobila rješenje?

 

hm, evo i ja sam nakon par mjeseci dobio rješenje za prometni prekršaj i isto neznam od kada mi oduzimaju vozačku. Piše po pravomoćnosti presude ali nigdje ne piše kada to nastupa. isto neznam da li moram ići u policijsku postaju i kada mi oduzimaju vozačku.

 

Evo moje rješenje koje mi je malo prije stiglo.

 

http://img75.imageshack.us/img75/2592/image0002rr4.jpg

 

Nemogu bolje stavit sliku na forum pa ako nije problem samo kliknete desnu tipku i sa save picture prebacite na računalo i onda se sve jasno vidi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

iva29 je napisao:

Hvala, ali samo me zanima da li se moram javiti u policijsku ili to po novom zakonu nije potrebno nego mi već vrijedi ta zabrana i to je to-budući da sam dobila rješenje?

 

nakon što rješenje postane pravomoćno i izvršno, odnosno protekne rok za žalbu podnositelja zahtjeva i okrivljenika i nakon što protekne rok za plaćanje, sud će poslati rješenje nadležnoj policijskoj postaji sa klauzulom pravomoćnosti, te će vas polciijska postaja pozvati da vozačku donesete na upis zabrane. dakle, čekati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da prekinem tu neizvjesnost, nazvala sam policijsku postaju i pitala.Nisu mi znali točno reći što će bit ali navodno ću ili dobiti poziv da dođem u policijsku da mi upišu zabranu u vozačku ili ću samo dobiti obavijest u kojoj će mi pisat od kad do kad imam zabranu upravljanja i da će samo u kompjuter ubaciti vrijeme zabrane jer da on misli da se više ne upisuje u vozačku.Uglavnom preostaje mi čekanje, a i rečeno mi je da poziv ili tu obavijest mogu očekivati za 1-2. mjeseca jer su godišnji odmori...

U Vašem slučaju slijedi svakako slijedi poziv jer je tako navedeno.U mom rješenju se ne spominje nikakav poziv.

Kad će to bit??Pretpostavljam također nakon godišnjih odmora...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav!

 

Evo prije oko 2 sata i ja sam dozivio slican problem. Naime, zaustavila me policija, te sam putem dragera napuhao 0,70 (umanjeno za 0,10 ispalo 0,60) te mi ja dana kazna od 1000 kn i oduzeta vozacka na 6 mjeseci. Upravo sam gledao ovaj novi zakon o sigurnosti prometa na cestama te uocio da clanak 199 koji se bavi alkoholiziranim prijestupima ne spominje nikakvu kaznu o oduzimanju vozacke dozvole dok stariji zakon to izricito navodi (u trajnju od 3 mjeseca na vise za 0,5 i vise). Dakle novi zakon spominje samo novcanu kaznu... Da li je to nekakva rupa u zakonu ili mi je nesto promaklo??? Ovih dobivenih 6 mjeseci mi se cini malo previse za 0.60 pa sam zbunjen.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

sigao ti je obvezni prekršajni nalog od policije kojim se može izreći novčana kazna ali ne i zaštitna mjera jer ista nije predviđena ZSPCom.ako platiš kaznu zadržat ćeš vozačku-ako pišeš prigovor i uđeš u prekršajni postupak sud će ti vjerovatno potvrditi novčanu kaznu s tim da će ti sud na temelju prekršajnog zakona još i oduzeti vozačku. plati kaznu jer je to način da zadržiš vozačku. mala rupa u zakonu koju još nisu otklonili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Jackal je napisao:

btw. nema veze što ZSPCom nije predviđeno uzimanje vozačke za čl. 199. jer se zabranu upravljanja izriče Sud po Prekršajnom zakonu a ne više po ZSPCu

 

Pozdrav!

 

S obzirom da je moja situacija ista kao i kod reactor-a,ja sam platio kaznu. Vjerojatno sam dosadan,ali je li to znaci sigurno da necu dobiti obavijest o oduzimanju vozacke i ako je dobijem da li je valjana odluka o oduzimanju s obzirom da to nije po ZSPC-u vec po prekrsajnom zakonu. Odnosno da li moj slucaj sada nakon placene kazne ide automatski na prekrsajni sud ili ne?

 

Unaprijed hvala na pomoci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

trenutno je rupa u zakonu.policija jednostavno za novčane kazne do 2000kn ne može podnijeti zahtjev za pokretanje prek. postupka. međutim, ako pišeš prigovor na prek. nalog, onda sve ide na sud,a tamo možeš dobiti i nov. kaznu i zaštitnu mjeru zabrane upravljanja pa ti procjeni isplati li se žaliti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni je u petak, 05.09.2008, oduzeta vozačka dozvola zbog 1,20 promila, a na Prekršajnom nalogu (ne obveznom, već samo Prekršajnom nalogu), izrečena mi je novčana kazna od 2.000 kn, i zaštitna mjera oduzimanja vozačke dozvole na 9 (devet!!!) mjeseci, temeljeno na čl. 58 stavak 1. Prekršajnog zakona, sve na jednom obrascu. Izdana mi je i uplatnica na 2.000 kn.

Nije mi jasno gdje je sad tu gore spomenuta rupa u zakonu, a ako postoji kako da je iskoristim?

Unaprijed hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jackal je napisao:

trenutno je rupa u zakonu.policija jednostavno za novčane kazne do 2000kn ne može podnijeti zahtjev za pokretanje prek. postupka. međutim, ako pišeš prigovor na prek. nalog, onda sve ide na sud,a tamo možeš dobiti i nov. kaznu i zaštitnu mjeru zabrane upravljanja pa ti procjeni isplati li se žaliti.

 

Tvoji savjeti su vrlo upitni, temeljem čega daješ ovakve savjete?

 

Policija ima uputu od Ravnateljstva policije da uz Prekršajni nalog izriči i zaštitne mjere:

 

- do 0,5 g/kg 3 mjeseca,

- od 0,5 g/kg - 1,00 g/kg 6 mjeseci,

- od 1,00 g/kg - 1,50 g/kg 9 mjeseci,

- iznad 1,50 g/kg 12 mjeseci i

- odbijanje ispitivanja i liječ. pregleda 12 mjeseci.

 

Volio bih da navedeš jedan jedini primjer gdje je netko pravomoćno presuđen za upravljanje pod utjecajem alkohola da mu nije izrečena zaštitna mjera zabrane upravljanja vozilom. Naravno da postoji mogućnost koje zakon izričito predviđa, ali tu se ne radi o "rupama u zakanu".

 

Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

OKAN je napisao:

Jackal je napisao:

trenutno je rupa u zakonu.policija jednostavno za novčane kazne do 2000kn ne može podnijeti zahtjev za pokretanje prek. postupka. međutim, ako pišeš prigovor na prek. nalog, onda sve ide na sud,a tamo možeš dobiti i nov. kaznu i zaštitnu mjeru zabrane upravljanja pa ti procjeni isplati li se žaliti.

 

Tvoji savjeti su vrlo upitni, temeljem čega daješ ovakve savjete?

 

Policija ima uputu od Ravnateljstva policije da uz Prekršajni nalog izriči i zaštitne mjere:

 

- do 0,5 g/kg 3 mjeseca,

- od 0,5 g/kg - 1,00 g/kg 6 mjeseci,

- od 1,00 g/kg - 1,50 g/kg 9 mjeseci,

- iznad 1,50 g/kg 12 mjeseci i

- odbijanje ispitivanja i liječ. pregleda 12 mjeseci.

 

Volio bih da navedeš jedan jedini primjer gdje je netko pravomoćno presuđen za upravljanje pod utjecajem alkohola da mu nije izrečena zaštitna mjera zabrane upravljanja vozilom. Naravno da postoji mogućnost koje zakon izričito predviđa, ali tu se ne radi o "rupama u zakanu".

 

Pozdrav.

 

Hm, nisu baš upitni njegovi savjeti, već su itekako utemeljeni, naime treba odgovoriti na nagradno pitanje tko to može izreći sigurnosnu mjeru, policija ili samo sud (prema prekršajnom zakonu).

 

Ravnateljstvo policije može samo nešto predlagati, budući da sigurnosna mjera sada više nije ničim ograničena, a tu mjeru izriče samo i jedino prekršajni sud i to prema diskrecijskoj ocjeni (ukoliko se radi o prekršaju), a policija je obvezna podnijeti optužni prijedlog samo ukoliko se radi o novčanoj kazni od 2 soma kn i većoj......tu ti je rupčaga.

 

 

Kaj se primjera tiče, neizricanja sigurnosne mjere, imam ih koliko ti god srce poželi........

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo da se razumijemo:nisam nikad spomenuo pravomoćno rješenje već obv. prek. nalog policije. dapače, u više sam postova ponovio da SUD u svjim RJEŠENJIMA u gotovo uvijek uzima vozačku dozvolu za vožnju pod utjecajem alkohola. a što se tiče obv. prek. naloga čl. 199. ZSPCA ne predviđa oduzimanje vozačke dozvole za alkohol već samo novčane kazne.

čl. 239 Prekršajnog zakona propisuje da će ovlašteni tužitelj obvezno izdati obavezni prekršajni nalog za prekršaj za koji je zakonom predviđena SAMO NOVČANA KAZNA za fizičku osobu do 2.000,00 kn.

1.Znači za alkohol je zakonom predviđena SAMO NOVČANA KAZNA (do 1,00 promila)pa policajac u obv. prek. nalogu može izreći samo novčanu kaznu.

2.Oduzimanje vozačke je zaštitna mjera koja se izriče na temelju Prekršajnog zakona pa ju na temelju istog izriče Prekršajni sud.

3.Radi se o glupom feleru u zakonu;moguće je da je policija dobila naputke da oduzima vozačku doz. da bi se uklonila ova glupost, ali po Prekšajnom zakonu postupa Sud a ne policija, prema tome takvo postupanje nema pravnu osnovu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

rubens je napisao:

OKAN je napisao:

Jackal je napisao:

trenutno je rupa u zakonu.policija jednostavno za novčane kazne do 2000kn ne može podnijeti zahtjev za pokretanje prek. postupka. međutim, ako pišeš prigovor na prek. nalog, onda sve ide na sud,a tamo možeš dobiti i nov. kaznu i zaštitnu mjeru zabrane upravljanja pa ti procjeni isplati li se žaliti.

 

Tvoji savjeti su vrlo upitni, temeljem čega daješ ovakve savjete?

 

Policija ima uputu od Ravnateljstva policije da uz Prekršajni nalog izriči i zaštitne mjere:

 

- do 0,5 g/kg 3 mjeseca,

- od 0,5 g/kg - 1,00 g/kg 6 mjeseci,

- od 1,00 g/kg - 1,50 g/kg 9 mjeseci,

- iznad 1,50 g/kg 12 mjeseci i

- odbijanje ispitivanja i liječ. pregleda 12 mjeseci.

 

Volio bih da navedeš jedan jedini primjer gdje je netko pravomoćno presuđen za upravljanje pod utjecajem alkohola da mu nije izrečena zaštitna mjera zabrane upravljanja vozilom. Naravno da postoji mogućnost koje zakon izričito predviđa, ali tu se ne radi o "rupama u zakanu".

 

Pozdrav.

 

Hm, nisu baš upitni njegovi savjeti, već su itekako utemeljeni, naime treba odgovoriti na nagradno pitanje tko to može izreći sigurnosnu mjeru, policija ili samo sud (prema prekršajnom zakonu).

 

Ravnateljstvo policije može samo nešto predlagati, budući da sigurnosna mjera sada više nije ničim ograničena, a tu mjeru izriče samo i jedino prekršajni sud i to prema diskrecijskoj ocjeni (ukoliko se radi o prekršaju), a policija je obvezna podnijeti optužni prijedlog samo ukoliko se radi o novčanoj kazni od 2 soma kn i većoj......tu ti je rupčaga.

 

 

Kaj se primjera tiče, neizricanja sigurnosne mjere, imam ih koliko ti god srce poželi........

 

Štovani "Jackal" i "rubens" molim Vas da meni i ostalim forumašima objasnite:

 

1. Da li je policija ovlašteni tužitelj iz članka 109 Prekršajnog zakona.

 

2. Da li policija može primjeniti člank 228. Prekršjanog zakona koji glasi:

 

(1) Prekršajni nalog kao posebna odluka o prekršaju može se izdati:

1. prije pokretanja prekršajnog postupka,

2. nakon pokretanja prekršajnog postupka, bez provođenja glavne rasprave odnosno postupka.

(2) Prekršajni se nalog može izdati samo protiv punoljetnog počinitelja prekršaja.

(3) Ako ovim Zakonom nije određeno drukčije, prekršajnim se nalogom može, prema uvjetima ovoga Zakona, izreći odnosno primijeniti svaka od propisanih prekršajnopravnih sankcija za punoljetne počinitelje prekršaja, oduzimanje imovinske koristi, odrediti naknada paušalne svote troškova za izdavanje prekršajnog naloga i troškovi nastali utvrđivanjem prekršaja upotrebom tehničkih sredstava ili provođenjem potrebnih analiza i vještačenja.

(4) Prekršajnim se nalogom ne može izreći kazna zatvora ni zaštitne mjere, osim oduzimanje predmeta i zabrana upravljanja motornim vozilom.

(5) U postupku za izdavanje prekršajnog naloga na odgovarajući se način primjenjuju ostale odredbe ovoga Zakona ako odredbama o postupku za izdavanje prekršajnog naloga nije nešto drukčije određeno.

 

3. Kako tumačite da li policija može primjeniti odredbe članka 228 stavka 4 Prekršajnog zakona koji određuje zabranu upravljanja motornim vozilom?

 

4. Članka 58 Prekršajnog zakona određuje da se može izreći zaštitna mjera zabrana upravljanja motornim vozilom. Što mislite što o alkoholu određuje Nacionalni program sigurnosti cestovnog prometa i kakva je sudska praksa u svezi s tim?

 

Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obavezni prekršajni nalog i prekršajni nalog nisu ista stvar (čl. 239. PZa). da skratim: konkretno u slučaju alkohola do 1 promil policija MORA izdati obavezni prekršajni nalog i njime može izreći SAMO novčanu kaznu do 2000kn fizičkoj osobi,paušalni trošak do 100kn i naknadu stvarnog troška - dakle odredba čl. 228. nema s ovim nikakve veze.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na pocetku da pozrdavim sve prisutne..

 

Evo na moju nesrecu i ja sam u subotu navecer ostao bez vozacke .. Napuhao sam 1,21 sa tolerancijom 1,11... Znaci jos nisam dobio nikakvo rjesenje o kazni...Pa me zanima koliko kaznu mogu ocekivati i koliku zabrana upravaljanja!!

 

I jos jedno pitanje..Ima li kakve veze sto nikada do sada nisam kaznjavan??Ide li mi to u prilog ili ne ?

 

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u vašem slučaju će sudu biti podnesen optužni prijedlog pa ćete prvo dobiti poziv na sud. moguća kazna je 2000-5000kn i zabrana upravljanja vozilom u trajanju od 1 mj. do 2 god. ali to ovisi o odluci suda.ranija nekažnjavanost se uvijek uzima kao olakotna okolnost, to će vas odmah na raspravi uz osobne podatke pitati jeste li ranije kažnjavani i provjeriti evidenciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imao bih jos jedno pitanje!!! Ima li kakve sanse da dobijem presudu bez da me zovu na sud? znaci policija posalje zapisnik i na temelju toga me sud kazni? Mislim da bih meni bolje odgovralo da ja osobno idem dna sud i popricam sa sudcem :)

 

Ima li kakve veze sto sam potpisao zapisnik,odnosno papir na kojem se vidi koliko sam naphao za sada drugo nista nisam niti dobio!!

 

Jos jednom se zahvaljujem na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

moguće je da sud temeljem optužnog prijedloga donese prekršajni nalog, ali ta se praksa izbjegava.ako do toga i dođe na taj prekršajni nalog imate pravo prigovora pa se onda svejedno ide u prekršajni postupak na kojem ćete biti saslušani.dakle, u svakom slučaju doći ćete do suda a vaši potpisi nisu od nikakvog utjecaja jer samo potvrđuju da ste zaprimili zapisnik - ne znači da se s njime i slažete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

CarpH je napisao:

Na pocetku da pozrdavim sve prisutne..

 

Evo na moju nesrecu i ja sam u subotu navecer ostao bez vozacke .. Napuhao sam 1,21 sa tolerancijom 1,11... Znaci jos nisam dobio nikakvo rjesenje o kazni...Pa me zanima koliko kaznu mogu ocekivati i koliku zabrana upravaljanja!!

 

I jos jedno pitanje..Ima li kakve veze sto nikada do sada nisam kaznjavan??Ide li mi to u prilog ili ne ?

 

Unaprijed hvala!

 

Mislim da to neće bit baš tako ili nam CarpH nije sve rekao!! :-?

 

Optužni prijedlog za alkohol ide samo onda kada je u pitanju članak 199, kpč. 10, kada je propisana novčana kazna ili kazna zatvora!!

 

Ako je ovaj napuhao do 1.50 promila uz toleranciju, policijski službenici su mu morali izdati prekršajni nalog(Opći)na licu mjesta, jedino ako nije imao još neki prekršaj za koji je propisana mjera zabrane, onda je u pitanju stjecaj, tako da mu se onda može izdati optužni prijedlog!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma nisam nista presutio!!

 

Niti sam napravio bilo koji drugi prekrsaj!?

 

Vozio sam se glavnom cestom i prilkom skretanja u jednu ulicu pocela me pratit polcija,nakon 200-300m upalili rotirke ja stao sa strane..I nakon toga sam puhao..

 

Kao sto sam vec rekao napuhao sam sa tolerancijom 1,11 i dobio dva papira na jednom je pisalo kako mi se vozacka oduzima na 72 h i da taj papit moram priloziti prilikom podizanja iste ,a na drugom papiru je Zapisnik o puhanju u drger...i to je sve!!! I kao policajac je rekao kako kroz mjesec dana treba stici kazna ili sto vec ?! E sad dal je to ok ili nije , nebih znao reci!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne vidim razlog zašto policija u ovom slučaju ne bi mogla podnijeti optužni prijedlog.dakako da je moguć i opći prekršajni nalog, ali ne znači da nije bilo kako je CarpH naveo. bidići da mu je uručen samo zapisnik o alkotestiranju u potvrda o oduzetoj vozačkoj, znači da će vjerovatno biti podignut optužni prijedlog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jackal je napisao:

ne vidim razlog zašto policija u ovom slučaju ne bi mogla podnijeti optužni prijedlog.dakako da je moguć i opći prekršajni nalog, ali ne znači da nije bilo kako je CarpH naveo. bidići da mu je uručen samo zapisnik o alkotestiranju u potvrda o oduzetoj vozačkoj, znači da će vjerovatno biti podignut optužni prijedlog.

 

mislio sam da je počinio još kakav prekršaj s zaštitnom mjerom jer se u takvim slučajevima(stjecaj) uobičajeno podnosi opptužni prijedlog!!

 

može i optužni, kod njega, mada je uobičajeno izdavanje prekršajnog naloga(općeg) za takav prekršaj

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako, zaustavili su me i napuhao sam 1,32, dobio sam zapisnik, i oduzeta mi je vozacka na 8 dana. E sada mene zanima zas mi odma nije pisao kaznu, i kako to dode doma adreserano, jel se vidi da je sa suda? :-(

 

Sada sam malo citao nisam ni ja dobio nista osim Zapisnika i naredbe za oduzimanje vozacke kao i CarpH

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vidim da je ovo postala univerzalna tema za ove sa probleme sa alkoholom i vozačkama.ovako ja sam napuha 1.54 to je sa tolerancijom i oduzeta mi je vozačka na 5 dana.vidio sam na raznim mjestima da mi kazna može biti 3000 ticuće ili čak od 5000 do 15000 kn.mene zanima pošto sam ja na ovoj doljnjoj granici da mi vjerojatno neće dati 15000 kn kazne, i vidio sam da se vozačka oduzima na 6 mjeseci,pošto mi je ovo prvi prekršaj jel ima nade da mi sudac smanji globu i oduzimanje vozačke npr. na 3 mjeseca??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

IvoDU je napisao:

Jackal je napisao:

btw. nema veze što ZSPCom nije predviđeno uzimanje vozačke za čl. 199. jer se zabranu upravljanja izriče Sud po Prekršajnom zakonu a ne više po ZSPCu

 

Pozdrav!

 

S obzirom da je moja situacija ista kao i kod reactor-a,ja sam platio kaznu. Vjerojatno sam dosadan,ali je li to znaci sigurno da necu dobiti obavijest o oduzimanju vozacke i ako je dobijem da li je valjana odluka o oduzimanju s obzirom da to nije po ZSPC-u vec po prekrsajnom zakonu. Odnosno da li moj slucaj sada nakon placene kazne ide automatski na prekrsajni sud ili ne?

 

Unaprijed hvala na pomoci.

 

Može li netko konkretno odgovoriti na ovo?

 

Naime, stigao mi je "prekršajni nalog", ime prezime, bla, bla.. i onda:

Temeljem čl. 39. Prekršajnog zakona izriče se ukupna novčana kazna od 1200kn

i

Temeljem čl.58 Prekršajnog zakona izriče se zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom B kategorije u trajanju od 3 mj.

Dalje piše da sam dužan platiti u roku 8 dana itd, ali oduzimanje vozačke se više ne spominje.

 

Znači, da li mogu očekivati obavijest o oduzimanju vozacke i ako dođe da li da se pozovem na spomenutu rupu u zakonu i kome?

Ispričavam se na poduljem postu i unaprijed hvala!

 

P.S. radi se o prekoračenju brzine od 15km/h u naseljenom i 0.2 promila alkohola!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jedna stvar je ostala nerješena. opći prekršajni nalog ili optužni prijedog. ide opći prekršajni nalog, ali policijska praksa je da policajac na terenu ne piše taj obrazac. vjerujem da će ga u dogledno vrijeme pisati. sad se radi na način da policajac samo izdaje zapisnik o alkotestiranju i mjeru opreza, a u postaji sačini "radnu" verziju optužnog prijedloga. u postaji na osnovu te "radne" verzije sačinjavaju opći prekršajni nalog (obrazac 108) i počinitelju ga šalju poštom. prekršajni sudac dobija i onu "radnu" verziju optužnog prijedloga. jednoga dana kada shvate da počinitelji odbijaju primiti opće prekršajne naloge, opremit će policijske službenike obrascima 108 koji će postati pravomoćni u prvom stupnju na mjestu prekršaja. do tada će vladati nered

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

jedna stvar je ostala nerješena. opći prekršajni nalog ili optužni prijedog. ide opći prekršajni nalog, ali policijska praksa je da policajac na terenu ne piše taj obrazac. vjerujem da će ga u dogledno vrijeme pisati. sad se radi na način da policajac samo izdaje zapisnik o alkotestiranju i mjeru opreza, a u postaji sačini "radnu" verziju optužnog prijedloga. u postaji na osnovu te "radne" verzije sačinjavaju opći prekršajni nalog (obrazac 108) i počinitelju ga šalju poštom. prekršajni sudac dobija i onu "radnu" verziju optužnog prijedloga. jednoga dana kada shvate da počinitelji odbijaju primiti opće prekršajne naloge, opremit će policijske službenike obrascima 108 koji će postati pravomoćni u prvom stupnju na mjestu prekršaja. do tada će vladati nered

 

To vrijeme je došlo i traje....zato meni i nije bilo jasno zašto mu na mjestu događaja nisu izdali prekršajni nalog, a trebali su....

 

nisu sad oni napravili veliku grešku, sve je stvar dogovora nadležnog suda i nadležne pol. postaje...

 

Za alkohol se optužni prijedlog izdaje samo kad vozač ima udio alkohola u organizmu u iznosu preko 1.50 a za sve ostale količine alkohola do 1.50 izdaje se prekršajni nalog na licu mjesta!!

 

Vozač mora dobiti takozvanu mjeru opreza, kojom se vozačka uzima na 12 sati, 3 dana, 5 dana, 8 dana, ovisno o količini alkohola ili ako je recidivist obavezno ide na 8 dana.

 

Mora mu se uručiti prekršajni nalog i zapisnik o alkotestiranju!!

 

Nakon proteka roka koji je određen u mjeri opreza vozač dobiva svoju vozačku dozvolu u koju se naknadno nakon pravomoćnosti prekršajnog naloga može upisati zabrana(ako to odredi sud)!!

 

Znači samo sud na temelju pravomoćnosti može odrediti zaštitnu mjeru i bodove, ne policija!!

 

Policija alkotestira i privremeno oduzima vozačke dozvole!!!

 

U slučaju da vozač odbije alkotest kazna je puno puno veća, kao i zaštitna mjera i broj bodova!!

 

U slučaju da vozač dalje pokuša voziti automobil može ga se smjestiti u posebnu prostoriju dok se ne otrijezni, najduže 12 sati i može se o njegovom trošku vozilo premjestiti na sigurnu lokaciju!!

 

Može dalje , pitanja!!! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

što ako policajac odluči osobu odmah dovesti sucu za prekršaje? ipak ide optužni prijedlog sa zahtjevom za zatvorskom kaznom

 

Kazna zatvora je propisana samo za alkohol iznad 1.50 g/kg alkohola, samo tada ide optužni prijedlog!!

 

Nema šta policajac dovodit vozača na sud ako mu može izdati prekršajni nalog na licu mjesta(alkohol do 1.50)!!!

 

Jedino je malo drugačiji postupak sa strancima ali to sad nije tema ovoga!!!

 

Mislim, ovo pišem samo za primjenu ZSPC-a!!

Nisam siguran za druge zakone!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

ako osoba ima alkohol preko 1,5 promila uz novčanu kaznu određena je i kazna zatvora do 60 dana. čim je za neki prekršaj određena i kazna zatvora policajac može osobu uhititi i uz optužni prijedlog dovesti sucu za prekršaje (prekršajni zakon). o tome govorim. pročitaj post o novim zakonima i zatvoru

 

Ma kužim ja tebe...u pravu si ali za ovaj slučaj alkohola do 1.50 izdaje se prekršajni nalog... :palac:

 

Odmah na mjestu se dobije prekršajni nalog i fajront, jedino što se ponekad u iznimnim slučajevima(žurba) može skratiti postupak pa od stranke uzeti podatke, izdat mjeru opreza i zapisnik i podnijeti izvješće na temelju kojeg se kasnije izda prekršajni nalog....znači ne gubi se vrijeme u pisanju prekršajnog naloga na mjestu.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

sud odlučuje u granicama kojim od njega traži podnositelj zahtjeva. ukoliko policajac stranki izda prekršajni nalog u kojem nije navedeno da se traži izricanje zaštitne mjere zabrene upravljanja motornim vozilom, a stranka tu uplatnicu plati bez prigovora, nikad neće ni dobiti tu zaštitnu mjeru. tu se gješi

 

zar ima takvih podnositelja da ne traže zaštitnu mjeru??

pa to nitko nebi normalan stavio potpis na pismeno koje nije kompletirano??

 

mislim na ovo.... da optužni prijedlog ode prema sudu bez prijedloga za zaštitnu mjeru?? :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma ne na optužnom prijedlogu nego na prekršajnom nalogu. nemaju svi prekršajni nalozi prijedlog za izricanje zaštitne mjere. ima ga samo 108. ako ga policajac nema na terenu (najčešće ga nema), a izda neki drugi prekršajni nalog, stranka nikad neće dobiti zaštitnu mjeru. sva naknadna pismena o zaštitnim mjerama će pobiti svaki odvjetnik

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

ma ne na optužnom prijedlogu nego na prekršajnom nalogu. nemaju svi prekršajni nalozi prijedlog za izricanje zaštitne mjere. ima ga samo 108. ako ga policajac nema na terenu (najčešće ga nema), a izda neki drugi prekršajni nalog, stranka nikad neće dobiti zaštitnu mjeru. sva naknadna pismena o zaštitnim mjerama će pobiti svaki odvjetnik

 

Hmm, i tu si u pravu ali sad govorimo o greškama policajca na terenu ili nedovoljno dobre logistike(dopremanja naloga)

 

Daklem vako...svaki prometni policajac mora uz sebe imati oba obrazca i R107 i R108 i ne smije mu se dogodit da izda pogrešan nalog(ono, nije pametno da mu se to dogodi)!! :-D

 

Ako je alkohol u pitanju do 1.50 obavezno ide nalog R108 u kojemu ima predviđenog mjesta za zaštitnu mjeru, a ako osoba istovremeno nije vezala pojas izdaje mu i R107 nalog...

 

Obrazac R108 je zapravo Prekršajni nalog(Opći prekršajni nalog) ili skraćeno u zaglavlju "PN"

 

Obrazac R107 je zapravo Obavezni prekršajni nalog ili skraćeno u zaglavlju "OPN" i izdaje se za sve prekršaje do 2000 kuna za koje nije predviđena zaštitna mjera ili kazna zatvora!!!

 

Čak se može izdati ako se izriču negativni bodovi!!

 

E sad, ako se dogodi da treba hitno odradit nešto, stranci se ne izdaje ništa već policajac u postaju donosi takozvano izvješće o počinjenom prekršaju na temelju kojeg se izdaje prekršajni nalog u elektronsom obliku i u tom nalogu se mora obaveezno naglasiti kje mjere se traže kao sankcija pa tako i zaštitna mjera...

 

Postoje određena odstupanja od pol. uprave do uprave ali sve je stvar dogovara sa sudom....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

upravo tako. izvješće o počinjenom prekršaju se rijetko koristi. danas se sačini optužni prijedlog (radna verzija može i rukom), a skraćeni postupak ga preinači u obrazac pn 108 ili napišu pravi optužni prijedlog. na sud se šalje sve i tvoje i njihovo. sud, odo i postaje tjesno surađuju moguće su svakakve verzije dogovora na lokalnim razinama. debelo smo izašli iz teme

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

upravo tako. izvješće o počinjenom prekršaju se rijetko koristi. danas se sačini optužni prijedlog (radna verzija može i rukom), a skraćeni postupak ga preinači u obrazac pn 108 ili napišu pravi optužni prijedlog. na sud se šalje sve i tvoje i njihovo. sud, odo i postaje tjesno surađuju moguće su svakakve verzije dogovora na lokalnim razinama. debelo smo izašli iz teme

 

ma nismo.... :-D

 

razjasnili smo neka pitanja koja su postavljena od prije od strane drugih forumaša...ovo nek shvate kao topic edukativnog karaktera... :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zip je napisao:

 

Daklem vako...svaki prometni policajac mora uz sebe imati oba obrazca i R107 i R108 i ne smije mu se dogodit da izda pogrešan nalog(ono, nije pametno da mu se to dogodi)!! :-D

 

Ako je alkohol u pitanju do 1.50 obavezno ide nalog R108 u kojemu ima predviđenog mjesta za zaštitnu mjeru, a ako osoba istovremeno nije vezala pojas izdaje mu i R107 nalog...

 

Obrazac R108 je zapravo Prekršajni nalog(Opći prekršajni nalog) ili skraćeno u zaglavlju "PN"

 

Obrazac R107 je zapravo Obavezni prekršajni nalog ili skraćeno u zaglavlju "OPN" i izdaje se za sve prekršaje do 2000 kuna za koje nije predviđena zaštitna mjera ili kazna zatvora!!!

 

Ja sam dobio R109 i R115, napuho sam 1.20. Jel su nešt zeznuli ili će u postaji naknadno napraviti R108? Nisu imali ništa hitno za odraditi a ova dva papira sam čekao cca 20-30 minuta da ih ispune tak da su mogli i R108 odmah napravit?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

VedrY je napisao:

Zip je napisao:

 

Daklem vako...svaki prometni policajac mora uz sebe imati oba obrazca i R107 i R108 i ne smije mu se dogodit da izda pogrešan nalog(ono, nije pametno da mu se to dogodi)!! :-D

 

Ako je alkohol u pitanju do 1.50 obavezno ide nalog R108 u kojemu ima predviđenog mjesta za zaštitnu mjeru, a ako osoba istovremeno nije vezala pojas izdaje mu i R107 nalog...

 

Obrazac R108 je zapravo Prekršajni nalog(Opći prekršajni nalog) ili skraćeno u zaglavlju "PN"

 

Obrazac R107 je zapravo Obavezni prekršajni nalog ili skraćeno u zaglavlju "OPN" i izdaje se za sve prekršaje do 2000 kuna za koje nije predviđena zaštitna mjera ili kazna zatvora!!!

 

Ja sam dobio R109 i R115, napuho sam 1.20. Jel su nešt zeznuli ili će u postaji naknadno napraviti R108? Nisu imali ništa hitno za odraditi a ova dva papira sam čekao cca 20-30 minuta da ih ispune tak da su mogli i R108 odmah napravit?

 

Ti si najvjerojatnije dobio mjeru opreza izuzimanja vozačke dozvole na 5 dana ili 120 sati, te zapisnik o izvršenoj alkoholiziranosti vozača, jel tako??

 

Prema cijeloj toj priči od prije na ovom topicu neke postaje ne izdaju odmah prekršajni nalog, već podnose izvješće na temelju kojeg se u postaji donosi prekršajni nalog!!

 

Ništa posebno nisu pogriješili iako se negdje nalog izdaje na mjestu događaja pa to traje duže od 20 minuta zbog popunjavanja naloga!!! :palac:

 

Ako bi se cjelokupni postupak odradio na terenu vozač dobija tri papira!!!

 

1. Mjera opreza kojom se vozačka privremeno douzima

2. Zapisnik o alkotestiranju

3. Prekršajni nalog

 

 

E sad, ako vozač inzistira na daljnjoj vožnji pod utjecajem alkohola može samo zaraditi besplatno noćenje i spavanje u hotelu bez zvjezdica :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Kada sam podigao vozacku dobio sam onaj zapisnik i uplatnice, e sada tam pise da sam se vozio bez svjetla, sto mi nigdje ne pise na onim papirima sta mi je policajac urucio. A i svjetlila mi je komandna ploca kada sam stao, to sma 100% siguran, a ona svjetli samo ako su mi svjetla upaljena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

komandna ploča svjetli i kad je uključeno parkirno (poziciono) svjetlo, a ne može se upravljati vozilom sa parkirnim svjetlima. taj argument vam ne pomaže.

 

postoji mogućnost da su svjetla naknadno dodana jer je moguće da je policijski službenik pogrješio jer odmah nije uručio prekršajni nalog, pa ako se dodaju i svjetla, radi se o stjecaju prekršaja, te se prekršajni nalog uručuje naknadno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Situacija je sljedeća:

Dečko je vozio službeni auto i očito prekoračio brzinu. Slikali su ga i slika je došla na adresu firme.

Obzirom da je on na službenom putu obavijst je dobio od kolege koji mu je u kratkim crtama rekao da je došla slika i da je vozio 50km/h preko ograničenja. Obzirom da se radi o Zagrebu pretpostavljam da se cijeli Zagreb računa kao naseljeno mjesto.

Predviđena kazna za to je iznad 2000 ili 3000 kn (nisam sigurna), nešto kaznenih bodova (ne mogu sad naći stranicu na kojoj sam to pročitala) i oduzimanje vozačke do 6 mjeseci.

Kolega mu je napomenuo da mora negdje nešto ići potpisati.

 

Molim one koji su se našli u takvoj situaciji ili znaju nešto više o tome da mi kažu što sad može očekivati?

Za plaćanje kazne i bodove nije problem ali vozačka mu je potrebna zbog posla. Može li se ikako žalbom izbjeći ili smanjiti vrijeme na koje je vozačka oduzeta? I može li se u žalbi napomenuti nesređena obiteljska situacija?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

za taj prekršaj je predviđena najveća kazna od 5.000 do 15.000 kuna ili kazna zatvora do 60 dana, 3 negativna prekršajna boda i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom te kategorije od jednog mjeseca do dvije godine.

 

dobit će prekršajni nalog na najmanju kaznu ako do sada nije evidentiran u prekršajnim evidencijama.

 

ukoliko uloži prigovor na prekršajni nalog, posao je suda da smanji ili poveća kaznu koja je odredila policija.

 

radi se o jednom od 5 najtežih prometnih prekršaja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo sam ja našla:

 

Kazna minimalno 2000 kn

 

• prekoračenje brzine u naselju za 50 km/h + 3 kaznena boda + oduzimanje vozačke dozvole do 6 mjeseci

 

Ograničenje brzine na toj cesti je 70km/h.

 

Mislim da bi ovo bilo ono o čemu ti pričaš:

Kazna minimalno 3000 kn

 

• brzina u naselju dvostruko veća i ujedno veća od 100 km/h + 5 kaznenih bodova + oduzimanje vozačke dozvole 3 – 12 mjeseci

 

Obzirom da je vozio 110 km/h, a duplo bi bilo 140 km/h, nadam se da se radi o onom prvom.

 

Ako sam ja dobro razumjela zakon :misli:

 

Nažalost točnu situaciju još ne znam, vjerojatno do ponedjeljka dok on to ne pokupi na poslu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

postovani.

zaustavila me policija i napuhao sam 1.11 s tolerancijom 1.01. oduzeta mi je vozacka na 5 dana.nikakvu kaznu nisan dobija, vjerovatno moram cekat sud.jos sam mladi vozac i ovo mi je prvi prekrsaj s alkoholom.

prepostavljan da cu dobiti min. 2000 i 3 miseca bez dozvole.ako ne i vise.

i sad mene zanima dal je moguce da ja sad nakon ovih 5 dana ne dizem dozvolu vec je ostavin u policiji recimo 3 miseca tako ako me ponovno uhvate da ja samo recem da je jos nisam uzeo iz postaje pa se tako izvucem, a kad mi sud dosudi recimo 3 miseca ja iskoristim to sto je ona vec bila u postaji...

ako mi neko moze konkretno odgovorit bio bih zahvalan..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nakon isteka mjere opreza možete upravljati vozilom. Ukoliko Vas policija zetekne bez vozačke dozvole podlježete kazni od 300 kuna radi nenošenja vozačke dozvole.

 

Ukoliko Vam sud izreče zaštitnu mjeru oduzimanja vozačke dozvole, u trajanje mjere uračunat će se onaj rok od 5 dana kada je dozvola bila oduzeta zbog mjere opreza.

 

Policija rješenjem određuje datume zabrane upravljanja po roku koji presudi prekršajni sud.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

Pozdrav svima na forumu.

Evo našao sam ovu temu pa da postavim pitanje: napuhao sam 0,91, 0,81 sa tolerancijom, te su mi uručili zapisnik alkotestiranja, obavijest o privremenom oduzimanju dozvole na 2 dana, uplatnice (na 1000 kazna + 100 kuna sudski troškovi)i prekršajni nalog na kojem nisu naveli oduzimanje vozačke dozvole, odnosno taj dio stoji prazan.

Što to znači da će naknadno odrediti na koliko će mi oduzeti,

Ili kako piše na ovoj temi da mi uopće neće oduzeti?

 

Nemam iskustva pa molim za pomoć jer mi nije jasno iz prijašnjih odgovora, a ispada da ako na prekršanjom nalogu ne piše mjera zabrane, te se odmah plati kazna, neće niti izreći mjeru zabrane, a ako se piše prigovor tada sve odlazi na sud, a sud može odrediti i drukčiju kaznu ali i izreći mjeru zabrane.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hi, pozdrav svima!

 

Imam sličan problem vezano za oduzimanje vozačke dozvole tj. upisivanje zabrane u istoimenu... nije mi jasan taj protokolarni dio ili kako da ga nazovem:/.. naime , dobio sam od policije obavijest (samo na papiru printano ,bez kuverte i u poštanskom sandučiću) da od primitka ove obavijesti počinje teći zaštitna mjera upravljanja motornim vozilom..

 

2 upitnika?? datum u zaglavlju toga rješenja je 4 mjeseca stariji od dana primitka istoga(kako je to moguće i kako uopće onda odredit kaznu trajanja od -do) i jeli uopće taj dokument pravomoćan s obzirom da nije stiglo poštom,nije ga nitko potpisao niti osobno uručeno???

 

I za kraj .:) ako je sve to tako onda znači da i netrebam nositi vozačku da mi pečatiraju zabranu iako su mi rekli drugčije.... meni laički ovo izgleda sve s..... ako nije tako neka me netko prosvijetli. Hvala

:misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Očito je da ste izbjegavali primati pošiljke.

 

Dostava je izvršena sukladno čl. 148. Prekršajnog zakona.

 

Zaštitna mjera se više ne upisuje u vozačku dozvolu - za novije prekršaje.

 

Kršenjem izrečene zaštitne mjere činite i prekršaj i kazneno djelo za koje su određene visoke novčane ili zatvorske kazne, moguće uhićenje vozača, te produživanje zabrane upravljanja.

 

Sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala petpetica ali opet mi nisi konkretno odgovorio/la :) ...

 

>>Očito je da ste izbjegavali primati pošiljke.>>

 

o tome se i radi da prije nije dolazila nikakva pošiljka niti sam ih izbjegavao... dakle dobio san obavijest da ponovim(u poštanskom sandučiću ,bez kuverte i sa starim datumom)..očito da je to negdi stalo svo ovo vrijeme i po meni to nije valjano rješenje..?? 2. ako se to više ne unosi u knjižicu znači da je meni od datuma toga rješenja do danas ustvari istekla zabrana pa mogu ponovo vozit??

 

 

 

>>Kršenjem izrečene zaštitne mjere činite i prekršaj i kazneno djelo za koje su određene visoke novčane ili zatvorske kazne, moguće uhićenje vozača, te produživanje zabrane upravljanja.>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

 

ovo mi je jasno;dosta o zakonima

:-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nakon što se pošiljka dostavi na taj način nužno je o tome ostaviti pisani trag, tj. službenu zabilješku o datumu dostave.

 

Da bi izbjegli neugodne situacije, preporučam Vam da se informirate u policijskoj postaji (ili upravi) koja Vam je izdala vozačku dozvolu, o točnim datumima početka i završetka izrečene zaštitne mjere.

 

Ukoliko je dostava izvršena prije dan-dva, trebat će malo vremena da dođe na red za upis u informacijski sustav.

 

Nemojte upravljati vozilom te kategorije pred policijskom postajom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

>>>Nakon što se pošiljka dostavi na taj način nužno je o tome ostaviti pisani trag, tj. službenu zabilješku o datumu dostave.>>>

 

kao što sam rekao jedino šta imam je ta obavijest na kojoj je datum star 4 mjeseca..

 

 

>>>>Da bi izbjegli neugodne situacije, preporučam Vam da se informirate u policijskoj postaji (ili upravi) koja Vam je izdala vozačku dozvolu, o točnim datumima početka i završetka izrečene zaštitne mjere.>>>>

 

da i da mi kažu negdje smo bili zagubili vaše rješenje pa vam od današnjeg dana ide kazna... dakle jos 3 mjeseca bez vožnje...

 

 

>>> što se tičee članka 148 tu jasno piše da rješenje vrijedi kad je primaoc odbio potpisati itd...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

imam pitanje...Dobio sam na postu dokument na kojoj pise da mi je zabranjeno voziti motorna vozila B kategorije te da sam upisan u njihov registar vozackih dozvola o zabranama...ne piše mi da trebam nositi vozačku u Mup da mi je poniste..piše da zabrana vrijedi od primitka pošte..D li je potrebno nositi vozačku u Mup na ponistenje jer neki ljudi mi govore da treba makar mi nepise u obavijesti...Prošlo je vec tri od šest mjeseci od kada ne vozim... Da li mi kazna pravilno istječe?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam i ja pitanje,muž mi je u 12 mjesecu 2005 kad se vraćal s fešte,dopelal ga je prijatelj doma,išel preparkirat naš auto iz naše ulice (gdje se naplaćuje parking) u susjednu gdje se ne naplaćuje,avto je cjelo vrjeme bil doma,kod prepaekiranja tih 50 metri zaustavila ga policija i napuhal je 2,61 zeli su mu vozačku,dobil je i kaznu 3500 kn i 300 kn za pojas i 5 bodova,tak je pisalo u rješenju prekrš.sutkinje,policija mu neće vratit vozačku jer ga traže nekakav liječnički koji se ne spominje u rješenju,kaj je delati? on neće iti na lječnički jer veli da to ne piše u rješenju suda,jel ima zastare za potraživanje te lječničke potvrde,od prekršaja je prošlo 4 godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Deniss je napisao:

imam pitanje...Dobio sam na postu dokument na kojoj pise da mi je zabranjeno voziti motorna vozila B kategorije te da sam upisan u njihov registar vozackih dozvola o zabranama...ne piše mi da trebam nositi vozačku u Mup da mi je poniste..piše da zabrana vrijedi od primitka pošte..D li je potrebno nositi vozačku u Mup na ponistenje jer neki ljudi mi govore da treba makar mi nepise u obavijesti...Prošlo je vec tri od šest mjeseci od kada ne vozim... Da li mi kazna pravilno istječe?

 

Trebali ste se ranije informirati, slobodno ste mogli voziti od isteka roka mjere opreza do zaprimanja obavjesti.

 

Zabrana vam teče tek od zaprimanja obavjesti, umanjeno za trajanje mjere opreza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

osamica je napisao:

Imam i ja pitanje,muž mi je u 12 mjesecu 2005 kad se vraćal s fešte,dopelal ga je prijatelj doma,išel preparkirat naš auto iz naše ulice (gdje se naplaćuje parking) u susjednu gdje se ne naplaćuje,avto je cjelo vrjeme bil doma,kod prepaekiranja tih 50 metri zaustavila ga policija i napuhal je 2,61 zeli su mu vozačku,dobil je i kaznu 3500 kn i 300 kn za pojas i 5 bodova,tak je pisalo u rješenju prekrš.sutkinje,policija mu neće vratit vozačku jer ga traže nekakav liječnički koji se ne spominje u rješenju,kaj je delati? on neće iti na lječnički jer veli da to ne piše u rješenju suda,jel ima zastare za potraživanje te lječničke potvrde,od prekršaja je prošlo 4 godine.

 

Neka se samo inati. Time škodi samo sebi i svojima.

 

Osobe koje se ne odazovu liječničkom pregledu smatraju se isključenim iz prometa, te ukoliko upravljaju u tom statusu podliježu drastičnim novčanim i zatvorskim kaznama te uhićenju na mjestu počinjenja prekršaja.

 

Tu zastare nema. Nije sposoban upravljati vozilom dok liječnik ne kaže drugačije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

pozdrav,

 

pisem za frendicu. nocas je zaustavljena i kaznjena radi prelaska kroz crveno i voznje u alkoholiziranom stanju. napuhala je 1.09 (ispravljeno)jer je bila taman kojih 15-20 min prije i dobila kaznu od 2000 kn + 9 mjeseci bez dozvole (+ 80 kn test) i 2000 kn + 3 mjeseca bez dozvole radi semafora.

cudi ju cinjenica da je odmah dobila uplatnice a na njima ne pise do kad ima vremena platit.

vec je jedom kaznjena radi alkohola al tad joj je dosla kazna postom i uplatnica koju je uredno platila i odradila 3 mjeseca bez problema, takodjer koga god smo pitale nitko nije bio u situaciji da je dobio odmah uplatnice.

dali se ima smisla zaliti s obzirom da je vec usla u raskrizje kad se upalilo crveno i na cinjenicu da je policajac u izjavi zaokruzio da nije pristala na testiranje krvi i urina a to ju nije ni pitao?!

ona je te papire potpisala i uz to dobila uplatnice i gotovo :-?

kome se uopce zaliti i kako? i dali se tih 9+3 mjeseci racunaju kao 12 ili onih 3 ulazi u 9?

dali ce obavjest o oduzimanju vozacke doc postom i dali ce bit jos troskova za platiti?

uzeta joj je na 3 dana. znaci da mora po nju u srijedu ili cetvrtak?

 

 

:-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Poštovanje,

imam nekoliko pitanje ako mi može netko odgovoriti.Zaustavila me prometna policija i testirala na alkohol.Napuhao sam 0,71(0,61 sa tolerancijom).Od policijske postaje sam dobio prekršajni nalog u kojem stoji da sam kriv,kažnjava me se sa 1.000,00 kn i isriče zaštitna mjera zabrana upravljanja motornim vozilom B kategorije u trajanju od 6 mjeseci i 1 kazneni bod.Napominjem da zadnjih 10 god.nisam počinio nikakav prekršaj i da nemam kaznenih bodova.Isto tako napominjem da me policajac nije pitao prije koliko vremena sam zadnji put konzumirao alkohol.Zanima me šta da uradim,dali da pišem prigovor ili ne ili da samo platim kaznu,dali je policajac morao sačekati 15 min i dali to može imati kakav utjecaj na kaznu i zabranu od 6 mj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje,

u zapisniku stoji da sam konzumirao alkohol jedan sat prije testiranja što nije točno.Policajac me uopče nije pitao kada sam konzumirao alkohol nego samo koliko sam konzumirao.I neznam odakle mu podatak koji je napisao u zapisniku.U zapisniku stoji da sam testiran u 22 sata a alkohol konzumirao u 21 sat.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje,

zaboravio sam napomenuti da mi je policija nakon testiranja na alkohol dala samo zapisnik o ispitivanju prisutnosti alkohola u organizmu i naredbu o određivanju mjere opreza.Prekršajni nalog sam dobio poštom nakon više od mjesec dana u kojem su oni još uz alkohol nadodali nezaustavljanje na znaku stop,skretanje bez žmigavca i postavljeni vučni uređaj na automobilu-kuku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje,

još Vas jedno molim da me savjetujete.Dali da napišem u prigovoru samo da se neslažem sa prekršajnim nalogom i da tražim da predmet ide nadležnom sudu ili da uz neslaganje sa nalogom pojasnim s ćim se neslažem i zašto se neslažem.Ustvari ja uopće neznam šta da napišem jer do sada nisam imao takva iskustva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prigovor mora sadržavati broj prekršajnog naloga.

 

U prigovoru jednostavno napišite da se ne slažete sa iznesenim i da svoju obranu želite iznijeti na prekršajnom sudu, takav prigovor će policija proslijediti sudu, a sud će vas pozvati na saslušanje.

 

Na poziv se morate odazvati ili će vas policija prisilno dovesti sudu.

 

Do tada se smislite kako će te se braniti ili angažirajte odvjetnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

molio bi vas za savjet i pomoc...

juce sam zaustavljen i izmjereno mi je 0,67.. i kad su oduzeli 10% upisano mi je da su mi izmjerili 0.57 promila u krvi...trazio sam da ponovim test ali su mi rekli da jedino me mogu odvest u bolnicu na vadjenje krvi... dobio sam 12 sati privremeno oduzimanje vozacke.. 6 mjeseci oduzimanja i 1000 kn kaznu.i u izvescu upisali su da sam koristio jedan mali hajniken i 1 somersby.. sta sam i realno popio...

 

 

meni je vozacka od zivotnog znacaja.. jer posao mi je povezan s putovanjem... ako mi oduzmu na 6 mjeseci automatski gubim posao.. a jer sam stranac automatski mi se i viza ukida ak nemam posao... i morat cu napustiti hrvatsku... nisam pusac i izbjegavam alkohol.. ako vec pijem onda je to somersby ili radler 1 ili 2 flashe...nije meni problem da platim kaznu.. platio bi ja i 2000 kn samo da ne bi izgubio vozacku...jer je to za mene kraj...

jel itko isao na zalbu do sada? jel se nekome uvazila zalba da mu ne oduzmu vozacku na 6 mjeseci?

hvala na savjetima..

uređeno: od petpetica
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

di pise u zakonu da za moje zanimanje je potrebna ili nije potrebna vozacka dozvola? u natjecaju kad sam se prijavio trazili su netko tko ima vozacku B kategorije..

zatim ja sam iz osijeka... radno mjesto mi je u iloku i tovarniku po potrebi.. a nekad imam zamjene na druga mjesta..u okolnim selima.. tako da na dan napravim i vise od 100 km...

ja sam tu samo trazio savjet dali mogu koristiti te policajce koje su me zaustavili tjedan dana ranije za svjedoke jer su oni uocili da sprej moze podic nivo alkohola na kratko u krvi.. jer sadrzi puno alkohola u sebi...a ne da mi se tu objasnjava za koji posao je potrebna vozacka a za koji nije.. i da mi se brisu postovi..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Nakon isteka mjere opreza možete upravljati vozilom. Ukoliko Vas policija zetekne bez vozačke dozvole podlježete kazni od 300 kuna radi nenošenja vozačke dozvole.

 

Ukoliko Vam sud izreče zaštitnu mjeru oduzimanja vozačke dozvole, u trajanje mjere uračunat će se onaj rok od 5 dana kada je dozvola bila oduzeta zbog mjere opreza.

 

Policija rješenjem određuje datume zabrane upravljanja po roku koji presudi prekršajni sud.

 

Da li postoji rok u kojem policija treba/mora donijeti rješenje o početku datuma zabrane upravljanja po roku koji odredi prekršajni sud? Konkretno, rješenje suda je od 20. listopada 2010. - zabrana upravljanja 3 mjeseca. Međutim još nije dobiveno rješenje o datumu zabrane od policije?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odredbama Zakona o sigurnosti prometa na cestama i Prekršajnog zakona propisano je da se izvršenje odluke (prekršajnog naloga, presude i rješenja) o izricanju zaštitne mjere zabrane upravljanja motornim vozilom provodi nakon što je odluka postala pravomoćna i izvršna. Zaštitna mjera počinje teći od dana dostave obavijesti vozaču o početku primjene mjere.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dali se to može shvatiti da je odluka postala izvršna s datumom kad ju je sud donio, jer osoba je tako i shvatila i autom nije upravljala slijedeća 3 mjeseca od datuma donošenja sudske odluke, kaznu je platila od 600 kuna odmah, i nije vozila slijedećih 3 mjeseca. Dali za Policiju postaje obaveza da poštuje sud i da odmah upisuje zabranu u svoju evidenciju, mislim da bi takav postupak bio u redu, a ne nakon xx mjeseci donosi rješenje o zabrani vozačke na 3 mjeseca? zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne, odluka nije pravomoćna datumom donošenja. Danom donošenja su pravomoćne samo one odluke na koje žalba nije dopuštena.

Ostale odluke postaju pravomoćne kada isteknu žalbeni rokovi (u većini slučajeva je to 8 ili 15 dana), a žalba na tu odluku nije izjavljena.

Kada odluke postane pravomoćna ona se izvršava, ako nema zakonskih smetnji za njeno izvršenje.... da sad ne nabrajam.

Policija obavještava okrivljenika kada mu počima izrečena zaštitna mjera.

Nažalost to što osoba nije vozila tri mjeseca nakon donošenja odluke, neće joj se uvažiti u zaštitnu mjeru, tek kad dobije obavijest od policije da mu stupa na snagu zaštitna mjera zabrane, tek tada ne smije upravljati vozilom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači da je odluka postala pravomoćna nakon 8 dana koliko je bilo potrebito vrijeme za žalbu. Malo je nelogično da mjera zabrane upravljanja motornim vozilom mora biti posebno definirano od Policije a nakon stupanja odluke na snagu,. Zar za policiju ne važi Odluka suda, uostalom svaka mjera ima za cilj da se na neki način kazne i upozore osobe da više ne rade prekršaje, i da djeluju pozitivno na buduća postupanja kažnjenih osoba ..Ako je kazna stigla nakon dvije godine to stvarno nema smisla i osobi je očito omogučeno da dvije godine bude slobodna po kazni, što je malo dug period ( mogla je i umrijeti u međuvremenu )..Mislim da sam shvatio vas, oprostite na mom dužem ostajanju na ovoj temi , ali žalosno je da Policija tako sporo sprovodi Zakonske odredbe koje je naložio sud. zahvaljujem ,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posao suda je da pravično i zakonito sudi, policija opet ima svoj dio posla, između ostalog da vodi evidenciju o izrečenim zaštitnim mjerama, negativnim prekršajnim bodovima, mjerama upozorenja, prometnim nesrećama i njihovim posljedicama te o vozačima vozila i vozilima.

U ovom slučaju nakon donesene odluke, sud pismena dostavlja okrivljeniku i ovlaštenom tužitelju (policiji), koja također ima pravo žalbe na presudu donesenu od strane suda.

Izvršenje pravomoćno izrečene zaštitne mjere zabrane upravljanja motornim vozilom provodi se upisom u evidenciju o izdanim vozačkim dozvolama, što je posao dakle, policije, a ne suda.......a posla za policiju je nažalost sve više i više, narčito što se tiče upravljanja voozilom pod utjecajem alkohola.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Ovako imam pitanje, nažalost je u vezi s alkoholom i vožnjom... prekjučer me zaustavila policija i napuhao sam 0,79... sada pitanje, policajac mi je rekao da je to 1000kn kazne, ja sad neznam hoću li ostati i bez vozačke... to mi je prvi prekršaj a vozačku imam več koji 5-6 godina i aktivno vozim godišnje po 90000km pošto mi je to u opisu posla. hvala na svakom komentaru unaprijed...

I drugo pitanje tko određuje kaznu na kraju policija ili sud?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li postoji rok u kojem policija treba/mora donijeti rješenje o početku datuma zabrane upravljanja po roku koji odredi prekršajni sud? Konkretno, rješenje suda je od 20. listopada 2010. - zabrana upravljanja 3 mjeseca. Međutim još nije dobiveno rješenje o datumu zabrane od policije?

Rok je do 3 godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako imam pitanje, nažalost je u vezi s alkoholom i vožnjom... prekjučer me zaustavila policija i napuhao sam 0,79... sada pitanje, policajac mi je rekao da je to 1000kn kazne, ja sad neznam hoću li ostati i bez vozačke... to mi je prvi prekršaj a vozačku imam več koji 5-6 godina i aktivno vozim godišnje po 90000km pošto mi je to u opisu posla. hvala na svakom komentaru unaprijed...

I drugo pitanje tko određuje kaznu na kraju policija ili sud?

Nije nužno da će te ostati bez vozačke dozvole, u prigovoru priložite dokaze da vam je vozačka dozvola uvijet za obavljanje posla, mislim da u najgorem slučaju slijedi zabrana upravljanja u uvjetnom obliku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Poštovanje!

Npravio sam prometni prekršaj u zagrebu 10.6.2014 ušao sam u jednosmjernu ulicu ali s krivog smjera...zaustavila me policija tamo.. inace nisam iz zga..ali oni meni svjedno napisali kaznu novčanu od 2000 kn i da mi se oduzme vozačka dozvola na 3mj..ja sam 12.10.2014 poslao žalbu preporučeno na policisku postaju koja mi je izdala nalog...i čekao odgovor točnije poziv k prekšrajnom sudu...umjesto toga mi je dosla doma pravomočna presuda od strane policike postaje! tako da mi ništa nije jasno?? dali nisam trebao ići k sudu ili nešto takvo??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 godina kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...

Pozdrav svima,

 

evo javljam se i ja za slicnu temu jer nisam uspio skuziti ipak kad mi tece zabrana. Dobio sam zabranu odnosno nalog jucer ili danas (4.4.2022) postom na kojem pise 25.02.2022! ali na omotnici pise hrvatska posta 24.3.2022 i pise za zabranu sljedece: "...koja počinje teći od izvršnosti / pravomoćnosti ove odluke (naloga), odnosno protekom roka za dragovoljno izvršenje ili protekom 8 dana od dana pravomoćnosti."

 

Meni tu i dalje nista nije jasno. Kada mi pocinje teci zabrana? Kada provjerim status vozacke ovdje https://mup.gov.hr/status-vozacke-dozvole/283633  i dalje je vazeca. Provjeravao sam https://eprekrsaji.mup.hr/ svaki dan, ali i dalje tamo stoji "Nema prekrsaja"...

 

Je li moze netko iskusniji reci od kada mi tece zabrana? Platit cu kaznu odmah sutra ujutro ukoliko i dalje mogu 2/3. Nema mi smisla da nije moguce jer sam dobio jucer tek postu...

 

Hvala Vam svima unaprijed.

uređeno: od goshe
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija