Jump to content

Invalidska mirovina i otpremnina (i općenito mirovina i otpremnina)


anonimno

Preporučene objave

Ima li radnik pravo na otpremninu ako odlazi u invalidsku mirovinu po ZOR-u?? Radi se o invalidskoj mirovini zbog profesionalne nesposobnosti za rad (pa stoga, ugovor o radu ne prestaje po sili zakona kao kod opće nesposobnosti za rad).

 

- da li se otpremnina jamči zakonom samo u slučaju otkaza ugovora o radu ili u slučajevima kad radnici odlaze u mirovinu (bilo koju, dakle starosnu ili invalidsku)?

- da li u ovom slučaju poslodavac mora dati otkaz radniku i po toj osnovi mu onda isplatiti otpremninu?

 

Znam da kolektivni ugovori reguliraju pravo na otpremninu i u slučajevima odlaska u mirovinu, ali ako ne spominje otpremninu i nema je ni u kol. ugovoru/ugovoru o radu - znači da uopće nema pravo na to, jel tako??

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Istina je da nije isto opća nesposobnost za rad i profesionalna nesposobnost za rad. U slučaju profesionalne nesposobnosti za rad poslodavac je dužan radniku ponuditi sklapanje ugovora o radu za obavljanje poslova za koje je sposoban. Ako to nije moguće daje mu otkaz (osobno uvjetovani) i radnik ima pravo na otpremninu temeljem Zakona o radu.

Istina je da Zakonom o radu se jamči samo mirovina u slučaju otkaza, a kolektivni ugovori obično predviđaju i otpremninu u slučaju odlaska u mirovinu.

Istina je da ako otpremnina za mirovinu nije predviđena kolektivnim ugovorom ili ugovorom o radu poslodavac je nije dužan isplatiti.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Glede invalidske mirovine mozes prouciti članak 84. ,85. i 86. Zakona o radu (NN.137/04)

Citiram čl.86.

 

Radnik koji je pretrpio ozljedu na radu, odnosno koji je obilio od preofesionalne bolesti, a koji nakon završenog liječenja ne bude vraćen na rad, ima pravo na otpremninu najmanje u dvostrukom iznosu od iznosa koji bi mu inače pripadao.

Radnik koji je neopravdano odbio zaposlenje na ponuđenim mu poslovima, nema pravo na dvostruku otpremninu.

Visinu otpremnine kako zbog odlaska u invalidsku tako i redovnu mirovinu najčešće reguliraju kolektivni ugovori (3x prosječna plaća u RH 3.320.- x 3 , oslobođeno plaćanja poreza do 8.000,00 kuna).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Zanima me slijedeće, ako je za radnika doneseno rješenje o pravu na invalidsku mirovinu kojim mu se utvrđuje profesionalna nesposobnost i pravo na mirovinu od datuma 07.01.2008., kada ga se odjavljuje iz radnog odnosa odnosno s kojim datumom??

Jer u rješenju stoji da primitak pravomoćnog rješenja ne znači prestanak radnog odnosa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

maya01 je napisao:

Zanima me slijedeće, ako je za radnika doneseno rješenje o pravu na invalidsku mirovinu kojim mu se utvrđuje profesionalna nesposobnost i pravo na mirovinu od datuma 07.01.2008., kada ga se odjavljuje iz radnog odnosa odnosno s kojim datumom??

Jer u rješenju stoji da primitak pravomoćnog rješenja ne znači prestanak radnog odnosa.

 

Tako je, ne znači. Po Zakonu o radu radni odnos po sili zakona prestaje dostavom rješenja o općoj nesposobnosti za rad.

 

Ne možete odjaviti radnika na temelju rješenja o profesionalnoj nesposobnosti bez da s njim sklopite sporazumni prestanak ugovora o radu ili da mu date otkaz. Ukoliko je kod radnika utvrđena profesionalna nesposobnost za rad, poslodavac mu je dužan ponuditi posao koji će odgovarati njegovoj preostaloj zdravstvenoj sposobnosti.

Ukoliko takvog radnog mjesta nema kod poslodavca, postupa se kako sam na početku ovog posta napisao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Zanima me, ako je doneseno rješenje o pravu na invalidsku mirovinu kojim mu se utvrđuje profesionalna nesposobnost i pravo na mirovinu, u kojem iznosu se isplaćuje otpremnina???

zbunjuje me tumačenje iz Zakona o radu, točnije poglavlje o otpremninama ( dolje citat)

 

 

 

Otpremnina u slučaju ozljede na radu ili profesionalne bolesti

 

Članak 86.

 

(1) Radnik koji je pretrpio ozljedu na radu, odnosno koji je obolio od profesionalne bolesti, a koji nakon završenoga liječenja i oporavka ne bude vraćen na rad, ima pravo na otpremninu najma­nje u dvostrukom iznosu od iznosa koji bi mu inače pripadao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

poslodavac ti mora isplatit 3 prosječne plače u RH,i to bi trbao isplatit po prestanku radnog odnosa,neki isplaćuju,po pravovaljanosti rješenja,pošto imaš mirovinu zbog opće nesposobnosti nemaš pravo na veću otpremninu,visinu prosjecne plače,donosi vlada RH,i iznosi oko 3400,ako je opća nesposobnost nastala kao posljedica ozljede na radu onda imaš pravo na odštetu,i to sve,ako nije drukčije određeno kolektivnim ugovorom,konzultiraj se kod poslodavca,da imaš pravo na tu otpremninu,mirovina zbog opće nesposobnosti se računa kao da si radio puni radni vijek,ako si bio branitelj,imaš pravo na određeni postotak,zavisno o duljini sudjelovanja u ratu,od 10-30% na mirovinu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zeljkoda je napisao:

poslodavac ti mora isplatit 3 prosječne plače u RH,i to bi trbao isplatit po prestanku radnog odnosa,neki isplaćuju,po pravovaljanosti rješenja,pošto imaš mirovinu zbog opće nesposobnosti nemaš pravo na veću otpremninu,visinu prosjecne plače,donosi vlada RH,i iznosi oko 3400,ako je opća nesposobnost nastala kao posljedica ozljede na radu onda imaš pravo na odštetu,i to sve,ako nije drukčije određeno kolektivnim ugovorom,konzultiraj se kod poslodavca,da imaš pravo na tu otpremninu,mirovina zbog opće nesposobnosti se računa kao da si radio puni radni vijek,ako si bio branitelj,imaš pravo na određeni postotak,zavisno o duljini sudjelovanja u ratu,od 10-30% na mirovinu

Pozdravljam zeljkoda!!!

Hvala na opširnijem odgovoru.

Nešto sam malo doznao ali nisam bio siguran,još jednom hvala.

bog!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nakon 6 mjeseci bolovanja upučen sam na procjenu radne sposobnosti. Dobio sam rješenje da sam profesionalno radno nesposoban sa rehabilitacijom.Sada me zanima što je za mene najbolje odnosno koje su moje mogučnosti s tim rješenjem.Moram li prekinuti bolovanje ili nemoram odnosno prekida li se automatsko? dali mogu na burzu ikako? da li je to automatska invalidska mirovina? Koliko sam saznao nijedna varijanta što se financija tiče nije bolja od bolovanja.Evo muči me puno pitanja pa ako netko ima odgovore ili slična iskustva molim za pomoć.Inaće imam 46godina i ukupno 26godina radnog staža 11 u Hrvatskoj i 15 u Sloveniji. :-?:-?:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa nemožeš prekinut bolovanje,odi i dalje lječniku,profesionalna rehabilitacija je osposobljavanje,za određeno zanimanje koje je vještak procijenio da si sposoban radit,s tim da te s rehabilitacije mogu ponovo poslat na vještačenje,ako oni smatraju,da te nemogu osposobit,ili si nesposoban,onda te vještak samo može poslat u invalidsku mirovinu,ili,ako rok žalbe nije prošao žali se na rješenje od HZMO-a da nisi sposoban za rehabilitaciju,pa češ vidit,nemožeš na burzu,za vrijeme profesionalne rehabilitacije dobijaš naknadu,jedino po završetku,ako oni smatraju,da si osposobljen,ideš na zavo za zapošljavanje,ili si sam nđi posao sličnih kvalifikacija

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zbog niza bolesti i operacija stalno sam (sa prekidima) na bolovanju..tražio sam sam procjenu preostale sposobnosti i utvrđena je nesposobnost160% koja je prevedena na 100% ali nemam prava na plaćanje invalidnine? to je bilo prije godinu dana ,ja sam i dalje uglavnom na c/c, i ne znam šta dalje..dali ta moja potpuna nesposobnost znači da sam invalid...dali mogu ostvarit neka prava kao invalid?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zamoljavam g.Flokija za odgovor, što se tiče mog problema, jer mislim da je on najkompetentniji. Naime dobio sam prof. nesposobnost za rad i nastavio raditi s preostalom radnom sposobnošću. Firma je takvoj kategoriji radnika nudila stimulativnu otpremninu od 100000kn, no nisam se usudio potpisati, jer bi mi mirovina bila cca 1800kn, a u velikim sam dugovima i kreditima. Proljetos odlazim ponovno na vještačenje i dobijam opću nesposobnost. U takvim slučajevima znam da HZMO šalje obavijest poslodavcu, izabranom liječniku, HZZO-u i radniku o ocjeni njegove radne sposobnosti, odnosno nesposobnosti. No u mojem slučaju netko je zaštekao, i to se nije desilo. Za poslodavca sam ja još invalidni radnik s profesionalnom nesposobnošću za rad po ZOPHBDR-a (uzgred, u firmi sam zaradio i profesionalno oboljenje 2000g.) Sad ću uzeti otpremninu, velim sam sebi i odoh u mirovinu.

Hladan tuš - stim. otpremnine privrememo ukinute zbog

recesije(u travnju).

Dr.Taborski odobrava ocjenu, predmet se vraća u područni ured HZMO-a na izradu rješenja. Tada se dešava najgori mogući scenario; saznajem da će pretkraj ovog mjeseca rješenje stići u firmu, a iz Zagreba (provjereno) iz pravne službe dobijam informaciju da će ponovno biti ponudena otpremnina i to od 170000kn. Navodno, usklađivanje s propisima - normama EU za invalidne radnike. Moram napomenuti da sam po primitku rješenja o profesionalnoj nesposobnosti za rad (konačnog), u studenom 2008g. podnio žalbu na rješenje zbog nepravilno izračunatog staža - nedostajalo je oko 9mj.Do danas nisam dobio nikakav odgovor na tu žalbu. Da li bih to mogao iskoristiti da opstruiram otpravu rješenja, tj. prolongiram na taj način saznanje pravnika moje firme o općoj nesposobnosti koja mi je dodijeljena? Znam, da to možda na prvi pogled ne djeluje etički i moralno,no potpuno smo obespravljeni(ne svi), zakidaju nas gdje god mogu, moj je obraz svijetal, finacijska situacija (i zdravstvena) moje obitelji je katastrofalna; blago rečeno, bez preuveličavanja.

Zanima me situacija oko umirovljenja: DA li mirovina po općoj nesposobnosti za rad nastupa odmah datumom zaprimke rješenja u mojoj firmi ili Tek kad rješenje postane pravomoćno (rok za žalbu)??? :misli::place::-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zaboravio sam pripomenuti da sam 2000g. nakon priznatog profesionalnog oboljenja u firmi, premješten na lakše radno mjesto. Ali isto tako donošenjem privremenog rješenja o profesionalnoj nesposobnosti za rad na temelju ZOPHBDR (ptsp i dr.) 2007g., a konačnog 2008g., trebao sam biti premješten na neko drugo, još lakše radno mjesto. Je li to sve pravno gledajući regularno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Forrester je napisao:

Ima li ikoga tko bi se bar pokušao uživiti u moju situaciju, i možda dati neki korektan i svrsishodan savjet? thanks :vrti:

 

Forrester,

ne čini li ti se da ti malo manipuliraš situacijom u kojoj se nalaziš? Nevidim baš previše veza između tvojih dugova i procjene radne sposobnosti koju si dobio. Odnosno ti si invalid radi toga što je to tako i vjerojatno ne tvojom voljom i to nema veze s time imaš li na računu milju kuna ili si toliko dužan. To možda tebi izgleda malo grubo, ali čovjeće pa nitko u životu ne dobiva sve što bi želio. O općoj nesposobnost rekao je Floki u svom postu upućenom nekom drugom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

Forrester je napisao:

Ima li ikoga tko bi se bar pokušao uživiti u moju situaciju, i možda dati neki korektan i svrsishodan savjet? thanks :vrti:

 

Forrester,

ne čini li ti se da ti malo manipuliraš situacijom u kojoj se nalaziš? Nevidim baš previše veza između tvojih dugova i procjene radne sposobnosti koju si dobio. Odnosno ti si invalid radi toga što je to tako i vjerojatno ne tvojom voljom i to nema veze s time imaš li na računu milju kuna ili si toliko dužan. To možda tebi izgleda malo grubo, ali čovjeće pa nitko u životu ne dobiva sve što bi želio. O općoj nesposobnost rekao je Floki u svom postu upućenom nekom drugom.

Razumijem što si htio reći i isto tako razumijem (bez ljutnje) da nisi shvatio za što sam ja molio! Dugovi su tu, dospio sam u njih upavš u vir zatvaranja jednog kredita drugim itd.,itd.-to sad nije bitno. Isto tako zanam da sam invalid zato što je to tako. Jedina mi je želja bila da od nekog kompetentnog,pravno potkovanog i recimo suosjećajnog forumaša dobijem savjet kako da "uštopam" slanje rješenja u moju firmu za koji tjedan. To bi spasilo moju obitelj - kuća, kombi od 11g.(jedino vozilo koje posjedujem), kako sada stvari stoje odlaze u nepovrat; možda već do kraja ove godine. Ipak hvala na odgovoru. :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Forrester je napisao:

Cigo1 !

Hvala, to se traži, bolji mi je taj tvoj odgovor nego da sam popio duplu dozu depakine chrono,normabela i fevarina. Trebamo pomagati jeadan drugom, koliko je to moguće. Hvala još jednom! :-)

 

Forrester lopino,

nemoj hvalit i kaj se "hvališ"?! Ja sam na coaksilima i misarima, no trebamo se malo šaliti u ovim je...im vremenima, ":-P je jedina kriva linija koja može ispraviti mnoge stvari", veli jedan pametni gospodin. Bok.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Floki je napisao:

maya01 je napisao:

Zanima me slijedeće, ako je za radnika doneseno rješenje o pravu na invalidsku mirovinu kojim mu se utvrđuje profesionalna nesposobnost i pravo na mirovinu od datuma 07.01.2008., kada ga se odjavljuje iz radnog odnosa odnosno s kojim datumom??

Jer u rješenju stoji da primitak pravomoćnog rješenja ne znači prestanak radnog odnosa.

 

Tako je, ne znači. Po Zakonu o radu radni odnos po sili zakona prestaje dostavom rješenja o općoj nesposobnosti za rad.

 

Ne možete odjaviti radnika na temelju rješenja o profesionalnoj nesposobnosti bez da s njim sklopite sporazumni prestanak ugovora o radu ili da mu date otkaz. Ukoliko je kod radnika utvrđena profesionalna nesposobnost za rad, poslodavac mu je dužan ponuditi posao koji će odgovarati njegovoj preostaloj zdravstvenoj sposobnosti.

Ukoliko takvog radnog mjesta nema kod poslodavca, postupa se kako sam na početku ovog posta napisao.

Oprosti Floki, poštujem tvoju kompetenciju i nedavno sam te usrdno molio za savjet,sugestiju, ali radni odnos ne prestaje po sili zakona dostavom rješenja o općoj nesposobnosti za rad!! Neki dan mi je predstojnica jednog područnog ureda HZMO-a, osobno rekla, da je rješenje izvršno za njih (HZMO),ali ne za poduzeće. Firma može dati otkaz radniku tek kad rješenje postane pravomoćno (postoji rok za žalbu, 15 dana, čini mi se). Tako mi je rekla gđa predstojnica, načelnica ili kako se već zove. Pozdrav. ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

scampy je napisao:

zbog niza bolesti i operacija stalno sam (sa prekidima) na bolovanju..tražio sam sam procjenu preostale sposobnosti i utvrđena je nesposobnost160% koja je prevedena na 100% ali nemam prava na plaćanje invalidnine? to je bilo prije godinu dana ,ja sam i dalje uglavnom na c/c, i ne znam šta dalje..dali ta moja potpuna nesposobnost znači da sam invalid...dali mogu ostvarit neka prava kao invalid?

 

 

obzirom da je forrester zauzeo sve moguće postove,moj mali se potpuno izgubio...molio bi da mi neko malo pojasni sve ovo jer je ovo sve novo za mene...hvala...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Anonimno je napisao:

Ima li radnik pravo na otpremninu ako odlazi u invalidsku mirovinu po ZOR-u?? Radi se o invalidskoj mirovini zbog profesionalne nesposobnosti za rad (pa stoga, ugovor o radu ne prestaje po sili zakona kao kod opće nesposobnosti za rad).

 

- da li se otpremnina jamči zakonom samo u slučaju otkaza ugovora o radu ili u slučajevima kad radnici odlaze u mirovinu (bilo koju, dakle starosnu ili invalidsku)?

- da li u ovom slučaju poslodavac mora dati otkaz radniku i po toj osnovi mu onda isplatiti otpremninu?

 

Znam da kolektivni ugovori reguliraju pravo na otpremninu i u slučajevima odlaska u mirovinu, ali ako ne spominje otpremninu i nema je ni u kol. ugovoru/ugovoru o radu - znači da uopće nema pravo na to, jel tako??

 

 

U odgovorima na ovo pitanje spominje se otpremnina od 3 prosječne plaće u RH. Molim, gdje se nalazi podloga za takvo što kada Zakon o radu spominje da radnik ima pravo na otpremninu u slučaju osobno uvjetovanih otkaza (kada se ugovor o radu otkazuje zbog zaposlenikove nesposobnosti za rad) prema sljedećem, čl.125,st.2:

 

Otpremnina se ne smije ugovoriti, odnosno odrediti u iznosu manjem od jedne trećine prosječne mjesečne plaće, koju je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za svaku navršenu godinu rada kod toga poslodavca.

 

Tu je i gornja granica za ovakvu otpremninu, naravno:

 

Ako zakonom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije određeno drukčije ukupan iznos otpremnine iz stavka 2. ovoga članka ne može biti veći od šest prosječnih mjesečnih plaća koje je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu.

 

Ukoliko ste nesposobni za rad i poslodavac Vam ne može pronaći posao na kojem biste mogli raditi (a sve ima dokumentirano po propisanoj proceduri) može Vam uručiti takav otkaz, a pravo na gore opisanu otpremninu stječete ukoliko ste prije stečenih uvjeta kod poslodavca proveli minimalno 2 godine neprekinuto.

 

Poslodavcu nije važno da li ćete nakon uručenog otkaza otići u mirovinu ili na zavod za zapošljavanje, tako da ukoliko se to programom poduzeća u kojem radite zove - otpremnina radi odlaska u mirovinu - takva vrsta otpremnine opisana je zakonom jedino u Pravilniku o porezu na dohodak kojim je dozvoljeno isplatiti 8.000,00 kn neoporezivu radniku radi odlaska u mirovinu (nevažno koju).

 

Još jedna stvar. Prilikom obračuna otpremnina, ali samo u slučaju ako ste dobili otkaz i pod uvjetima iz Pravilnika o porezu na dohodak, može se uzeti u obzir 6.400 odnosno 8.000 kn neoporezivo po godini neprekinutog radnog staža kod poslodavca koji isplaćuje mirovinu. Napominjem, ovo nije način na koji se računa otpremnina ili daje nekome pravo na toliki iznos po godini staža, ovo je način na koji će se isplata takvih otpremnina tretirati, ovisno o tome koji iznos i pod kojim uvjetima će vam poslodavac otpremninu isplatiti.

 

U slučaju bilo kakvog sporazuma između Vas i poslodavca, poslodavac je dužan obračunati poreze i doprinose na ugovorenu otpremninu pa morate paziti na to da li je iznos u takvim sporazumima određen u bruto ili neto iznosu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

molim vas za pomoć.zaposlen sam u firmi skoro 4 godine.prije 2 i pol godine sam otišao na bolovanje zbog dijabetesa i dvije operacije na kralježnici.na bolovanju sam proveo nešto manje od dvije godine.vratio sam se s bolovanja i nastavio normalno obavljati svoj posao bez ikakvih privilegija iako mi je ustanovljena profesionalna nesposobnost za rad.primam i mjesečnu naknadu od 440 kuna od mirovinskog.prije par dana sam saznao da mi firma želi dati otkaz iz tog razloga što mi ne mogu naći lakše radno mjesto.ja lakše radno mjesto nisam niti tražio a otkaz pogotovo ne želim.da li mi netko može reći kako da se ponašam u slučaju da mi šef donese da potpišem otkaz i da li imam razloga za tužbu protiv firme,i kolika bi mi bila mirovina ako prisilno odem u nju.radim u kasinu tako da mi malo lošija kralježnica i dijabetes ne smetaju za normalno obavljanje posla.unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Danas sam bio kod odvjetnika u gradu i dobio sasvim drugačije pojašnjenje jednog pravnog problema, od onoga kojeg sam svojevremeno dobiou podforumu:Prava branitelja. Naime nalazim se u invalidskoj mirovini po ZOPHBDR, i uz to nastavio radit na lakšem radnom mjestu u firmi. Radnicima tog profila je firma davala stimulativne otpremnine za sporazumni raskid ugovora.U proljeće su ta sredstva potrošena, a par tjedana nakon toga ja sam kod ovlaštenog vještaka dobio opću nesposobnost. Sada dolazim do poante;(HZMO nije poslao ni firmi,ni meni nikakvu pisanu obavijest)- na upravnom vijeću je donesena odluka o ponovnoj isplati tih otpremnina početkom siječnja. E sad,odvjetnik mi je rekao da ako bih ja potpisao sporazum s firmom npr. 11.1.2010.,a oni od HZMO-a dobiju rješenje recimo 15.1. o mojoj općoj nesposobnosti (koja je vještačenja još u svibnju 2009.), da tada pravno gledajući mi nisu dužni isplatiti otpremninu; a ako su je već isplatili mogu me tužiti. Zaboravio sam termin iz nekog članka zakona kojeg je naveo taj odvjetnik (nešto kao pravno ništavno, gledajući retroaktivno, valjda). Kao što sam rekao na ovom forumu sam prije više tjedana dobio sugestiju u smislu:"Ono što se jednom isplati, više se ne vraća". Molim te Floki, da li je ovaj odvjetnik u pravu? :svorc::place::klanja:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemoj me krivo shvatiti Floki i ostali pravno upućeni koji se bave i objavljuju uglavnom na ovom podforumu. Nisam mislio na vas. To je možda prije 2mj. na podforumu o pravima branitelja bilo odgovoreno da ništa neću morati vraćati(jedna ili dvije sugestije); pa sad je pitanje jesu li oni u pravu ili pomenuti odvjetnik. MOLIM SAVJET! :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kada kažete da ste "dobili" opću nesposobnost još u proljeće 2009. godine, ako sam dobro shvatila, no rješenja još dan danas nema. Imate li vi kakvu dokumentaciju o tome?

 

Kao što Vam je i Floki odgovorio, u slučaju opće nesposobnosti za rad, ugovor o radu prekida se po sili zakona dostavom pravomoćnog rješenja.

 

Sve dok rješenje nije dostavljeno, vaš ugovor o radu i sva prava koja se po njemu stječu su važeća.

 

Podsjećam Vas da ste sami (forum: prava branitelja) naveli da ste ispitali rok u kojem je HZMO dužan dostaviti rješenje i da je to rok od 60 dana. Nije li u Vašem slučaju taj rok prošao?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Desirebloom je napisao:

Kada kažete da ste "dobili" opću nesposobnost još u proljeće 2009. godine, ako sam dobro shvatila, no rješenja još dan danas nema. Imate li vi kakvu dokumentaciju o tome?

 

Kao što Vam je i Floki odgovorio, u slučaju opće nesposobnosti za rad, ugovor o radu prekida se po sili zakona dostavom pravomoćnog rješenja.

 

Sve dok rješenje nije dostavljeno, vaš ugovor o radu i sva prava koja se po njemu stječu su važeća.

 

Podsjećam Vas da ste sami (forum: prava branitelja) naveli da ste ispitali rok u kojem je HZMO dužan dostaviti rješenje i da je to rok od 60 dana. Nije li u Vašem slučaju taj rok prošao?

U svibnju sam dobio opću, i tad je predmet išao u Zagreb kod dr.Taborskog. On je odobrio nalaz područnog vještaka (provjerio sam). Dokumentaciju o tome ne posjedujem - rješenje je trenutno na prijepisu. Napominjem da HZMO (ne znam čijom greškom, ili to tako ide, pošto sam prije toga imao profesionalnu nesposobnost) nije poslao nikakvu obavijest ni HZZO-u,ni firmi, ni meni, ni mome liječniku opće prakse. Pitanje pravne naravi koje mi se nameće: - u slučaju da mi poslodavac isplati stimulativnu otprem. kao radniku s prof. nesposobnošću za rad (to je uvjet) a,nakon toga od HZMO-a dobije rješenje o mojoj općoj nesposobnosti za rad (znači nema potrebe stimulirati me da odem u mirovinu), koja faktički datira od svibnja kada sam vještačen; da li u tom slučaju firma ima pravni osnov za povrat stim. otpremnine koju mi je isplatila. Napominjem da ja do dan, danas, nemam nikakav pravni dokument o općoj nesp., već samo usmeni izrijek liječnka-vještaka Područne službe HZMO. Mislim da je da je sada potpuno jasno, što me muči, i da bi na to mogao odgovoriti pravnik ili osoba koja je doživjela sličan problem. Pozdrav svim pravnim znalcima, kao i svim ostalim forumašima! help! :-?:mase2:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija