Jump to content

krađa,šta da napravim(struja)


roziv

Preporučene objave

znam jednu osobu koja uredno krade struju već nekoliko godina,pravi se veliki frajer,uzima i ono što je njegovo i što nije...šta da napravim...dali da to prijavim,kome se mogu obratiti,ako to napravim dali mogu ostati nepoznata osoba..kakva je procedura.hitno trebam odgovor...hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

roziv je napisao:

..šta da napravim...dali da to prijavim,kome se mogu obratiti,ako to napravim dali mogu ostati nepoznata osoba..kakva je procedura.hitno trebam odgovor...hvala

 

Svakako, kao uzoran građanin ove nam lijepe domovine, dužni ste svako djelo za koje smatrate da je protuzakonito, ali da imate argumente i dokaze prijaviti Policiji.

Svoje podatke netrebate dati, a ako želite ostati anonimus, najbolje je to poslati im E-mailom.

Na taj način ćete se odužiti domovini a lopov vjerojatno neće završiti u zatvoru.

Ako je boga i pravde, platit će veeliku kaznu.

BTW, moj dalji susjed je struju krao nekih 10 godina, platio 40.000,00 Kn globe

pa sad ko želi nek krade

Good luck

Mike

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja bi te savjetovao da to ne cinis!zasto?zato jer nitko nece nista poduzeti!kako znam?osjetio nepravdu na vlastitoj kozi...nisam nikoga prijavio niti imam namjeru,nije moj posao ali onih koji je,ne brine to puno!neka se pravi vazan ko god hoce i kolko hoce!...dat cu ti primjer:

prije nekoliko godina...posjedujem mali stancic od 25m2 i dugo sam izbivao iz njega,podstanare nisam nikad imao...i u vjeri kako nemam skoro nista struje platit,mozda nesto iz zajednicke potrosnje...iznenadio sam se kada sam vidio dug od oko 5000kn...nisam nista mogao jer vise nisam imao prijasnje staro stanje od zadnje uplate jer je jako dugo vremena proslo...da stvar bude gora,nakon 2 mjeseca sam dobio na 18 000kn dug nakon sto sam uplatio onih 5000kn...pokusao na sve nacine dokazat da su pogrijesili,cak i kod prvog ocitanja nakon dugo vremena mi je njihov djelatnik "otkrio" da mi brojilo ide unatrag po stanju koje on ima u onom prijenosnom uredjaju...sto nije tocno nego on ima napuhano stanje po zaduzenju a ne obracunu...prekontrolirali su sat,sve OK...nazalost pocetno stanje neznaju ni oni jer su mi u medjuvremenu prekinuli stari ugovor i zasnovali novi...tko je taj novi ugovor uopce potpisao zna dragi bog,ja nisam ali sam im u jednom razgovoru rekao da se malo previse ipak bahate jer da svoj posao uopce ne rade i skrenuo paznju da osobno znam 4 osobe u neboderu koje kradu struju ali nije na meni da brinem tudju brigu nego svoju,placeni su pa neka traze a ne najlakse natovarit prvom neurednom platisi,medjutim...proslo je preko 2 godine,ti isti i dan-danas kradu strujunisu ni prestajali svo ovo vrijeme,nikad im nitko nije bio ni u kontroli od kad sam ja spomenuo sto govori dovoljno kako tamo nitko neradi nista,samo uvaljuje najslabijima...moj savjet ti je ostavi se onog sto te se netice i gledaj da ti se nedesi sto i meni iako nisam nikad nikog imenovao sto necu ni uciniti!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ok...to stoji što si ti napisao...ali taj čovjek maltletira meni dragu osobu,..netko mu nekako treba stati na kraj...a možda je taj isti čovjek zaslužio da malo osjeti kada i kako je kad on treba izvaditi pare iz svog đjepa...jer sto batina po tuđim leđima ide bez problema.......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

probaj si zamislit jednu drugu situaciju,doticni krade struju jer mu je netko otkrio iz HEP-a kako to uciniti ili poznaje nekog iz HEP-a ili njegov netko poznaje sto znaci da bi mozda mogao biti otkriven/a...osobno se nebojim nikog i u svojim slucajevima sam znao nekom zavrnut vrat ali sam naucio da to bas i nije pametno jer zna opet past na tvoj racun...ako te to bas toliko boli,mozda da nam opises malo jasnije situaciju pa ti predlozimo neki odgovor!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako on tvog starog maltretira zbog "odojaka" a ti bi ga prijavila zbog struje...razumijem tvoju zelju za osvetom ali moras onda stvarno pazit i pusti poznanstvo sa odvjetnicima,cist racun-duga ljubav...to treba ucinit anonimno...da nebi bilo problema koje sta rekao i kome...potrazi nekog tko nije iz HR i neka posalje jedan mail sa svim detaljima najblizoj policijskoj upravi,oni preko granice nece provjeravat tocnost mail-a ali unutar i na navedenoj adresi vjerovatno hoce!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

..potrazi nekog tko nije iz HR i neka posalje jedan mail sa svim detaljima najblizoj policijskoj upravi,oni preko granice nece provjeravat tocnost mail-a ali unutar i na navedenoj adresi vjerovatno hoce!

 

Čovječe pa di ti živiš????

Policija da ide provjeravat IP adresu zbog nečije prijave krađe struje.

Najprije trebaš pobiti desetak ljudi, pa će onda možda ić provjeravat IP s kojeg je poslan mail.

 

Kaj god, poštovana gospođo, slobodno sa svog maila prijavite drznika policiji, niko vas nikad neće provjeravat.

Budite sigurni u to.

Good luck

Mike

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bojim se da si u nekim stvarima jos uvijek "premlad"...kada bi sa tocnoscu znao s kakvim se sve glupostima bavi nasa policija i obavjestajne sluzbe...posramio bi se kao gradjanin gdje zivis...malo sam se okusao u pitanjima ali nisam dobio niti jedan odgovor na nivou odvjetnicke profesije nego nekog nadobudnog studenta...nasa policija na tvoju i nasu zalost ne radi svoj posao u mjeri koja bi zadovoljila gradjanstvo i samu profesiju krenuvsi od prometa u kojem se gine svaki dan naveliko pa do nerazjasnjenih kriminalnih slucajeva...tebi za informaciju,policija nece vlastitim snagama preispitivati tvoju IP adresu nego ce to proslijediti tvom davatelju usluga koji je onda duzan sve tvoje podatke proslijediti istoj a tocno se zna u koje vrijeme si ti primjerice koristio koju IP adresu...svaki podatak u policijskom racunalu uz mrvicu truda,dostupan je svakom policajcu bilo gdje u hrvatskoj gdje kum kumu za kumu posudi i gumu...sve je vrlo jednostavnije nego mislis!osobno se nebi nikakvim informacijama razbacivao sa svoje adrese...napravit ce to za mene ante iz australije :smijeh:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

roziv je napisao:

pa eto znam točno gdje mu se nalazi kabl koji mu vodi na tavan,,,,a puno toga znam o njem...i da ima stvari koje nebi smio imati-----

 

na temelju kabla koji vodi na tavan si zaključila da čovjek krade struju? :vrti:

ja samo opaskom upozoravam da je lažno prijavljivanje kazneno djelo.

i navodim da prijava mora biti potkrijepljena dokazima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jos niste rijesili problem!!!...mozda je ipak najbolje da se ostavis toga...pokusao sam ti u pocetku price ukazati na to da bi mozda otkrivanjem njega povukla bijes ko zna koliko jos njih,nije on sam...tolike godine krast struju moras ili bit djelatnik HEP-a ili biti bivsi djelatnik ili da si usko povezan s nekim ko je...jer najveci kradljivci su upravo navedeni,otkrio sam to njuskajuci povodom svog problema...pricekaj pametnije vrijeme,vjeruj mi!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

krasno li je to poduzece i njegovo poslovanje gdje oni nemogu uz sve sigurnosne sheme otkrit kradljivce...mogu ali nece,nece sebe otkrivat a ko bi radio u ovoj drzavi...bolje imat narod koji nevoli samog sebe,zeljan da susjeda prokaze...u ovoj drzavi se jos uvijek koriste metode"zavadi pa vladaj"...bas smo si krasni,tako nam i treba!...moj susjed krade struju i jos njih sestoro,oni to vide na glavnom brojilu ali se nezamaraju puno,natovare drugima na ledja i problem rijesen...sad bi ja trebao prokazat susjeda i zamjerit mu se dok se onaj u HEP-u smijulji i uziva gledajuci nas koliki smo kreteni...nadam se da ce doci i taj dan kada ce taj iz HEP-a nesto i radit,biti kaznjen za svoj nerad...sve je to jedna velika NULA!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

KuRiJeOkO je napisao:

krasno li je to poduzece i njegovo poslovanje gdje oni nemogu uz sve sigurnosne sheme otkrit kradljivce...mogu ali nece,nece sebe otkrivat a ko bi radio u ovoj drzavi...bolje imat narod koji nevoli samog sebe,zeljan da susjeda prokaze...u ovoj drzavi se jos uvijek koriste metode"zavadi pa vladaj"...bas smo si krasni,tako nam i treba!...moj susjed krade struju i jos njih sestoro,oni to vide na glavnom brojilu ali se nezamaraju puno,natovare drugima na ledja i problem rijesen...sad bi ja trebao prokazat susjeda i zamjerit mu se dok se onaj u HEP-u smijulji i uziva gledajuci nas koliki smo kreteni...nadam se da ce doci i taj dan kada ce taj iz HEP-a nesto i radit,biti kaznjen za svoj nerad...sve je to jedna velika NULA!

 

Ma izgleda da nemaju tehničkih mogućnosti ustanoviti TKO TOČNO krade struju. Samo vide na glavnom brojilu, kao što ti reče. Pa jedino što su se dosjetili, nuditi 10.000 kn prokazivačima kradljivaca struje.

Moja poznata kupila je stan u kojem su bivši vlasnici godinama krali struju. Čak su njoj, ako plati neku pinku (!!!) htjeli otkriti kako se to radi. Ona nije bila zainteresirana, ali uzalud - poslije je imala problema s HEP-om, neidentificiranih. Nju teretili za nešto, bogapitaj što. U toj zbrci, opći zaključak nam je bio da su ti ex-stanari uistinu imali neku vezu u HEP-u. Njima nikada nisu radili probleme, svih tih godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo da se uključim u diskusiju, nadam se dovoljno kompetentno.

Imate nekoliko mogućnosti za prijavu neovlaštene potrošnje električne energije a koju želite odabrati ovisi samo o Vama.

Vaše ime ukoliko se odlučite za moguću novčanu nagradu ostaje tajna, a kako su mnoge tajne procurile u javnost osobno nemam vjere u ovu tajnost.

Uvijek možete prijaviti anonimno a Hep-u je u interesu da spriječi neovlaštenu potrošnju i tako smanji gubitke.

 

Ipak sve ovisi o Vama a mogućnosti su tu da ih iskoristite

 

ovdje možete skinuti obrazac za prijavu - http://www.hep.hr/ods/kupci/obrazac.pdf

 

ovdje možete pogledati pravilnik o sprečavanju neovlaštene potrošnje električne energije -

http://www.hep.hr/ods/propisi/bilteni/bilten165.pdf

 

I bi svjetlost :ideja:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

KuRiJeOkO je napisao:

krasno li je to poduzece i njegovo poslovanje gdje oni nemogu uz sve sigurnosne sheme otkrit kradljivce...mogu ali nece,nece sebe otkrivat a ko bi radio u ovoj drzavi...bolje imat narod koji nevoli samog sebe,zeljan da susjeda prokaze...u ovoj drzavi se jos uvijek koriste metode"zavadi pa vladaj"...bas smo si krasni,tako nam i treba!...moj susjed krade struju i jos njih sestoro,oni to vide na glavnom brojilu ali se nezamaraju puno,natovare drugima na ledja i problem rijesen...sad bi ja trebao prokazat susjeda i zamjerit mu se dok se onaj u HEP-u smijulji i uziva gledajuci nas koliki smo kreteni...nadam se da ce doci i taj dan kada ce taj iz HEP-a nesto i radit,biti kaznjen za svoj nerad...sve je to jedna velika NULA!

 

Poštovani KuRiJeOkO, u svakom žitu ima kukolja a gdje ima puno žita ima više i kukolja.

Razumijem Vaš bijes ali se prisjetite da u Hep-u ima i pošteninih pa nije u redu da ih svrstavate s nepoštenima. Predlažem Vam da napišete u najgoru ruku "čast iznimkama" kako nebiste povrijedili i one poštene.

 

U koliko Vas zanimaju sve sigurnosne sheme za otkrivanje kradljivaca obratite mi se pm-om pa Vam mogu nabrojati što sve to koči u otkrivanju istih, a oni to dobro znaju.

 

Uz dužno poštovanje Vašeg mišljenja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nemam namjeru gledat na iznimke jer je njih nazalost vrlo malo a oni su sami sebi na cast jer su iznimka pa im netrebam ja sam dodjeljivati nista...govorim o vecini u HEP-u za koje tvrdim da su prvi koji cine krivicno dijelo jer one na terenu nitko ne kontrolira sto govori nedavno uhicenje velikog broja djelatnika zagrebacke elektre,siljo i ekipa su u pola cijene prodavali HEP-ove bandere,prikljucke u pola cijene i to je islo od najnizeg do najviseg djelatnika...da je tako svugdje imao sam priliku cuti nakon sto se meni natovarila struja onih koji kradu samo zato sto sam duze od dvije godine izbivao iz stana u kojem nitko nije zivio pa nisam nista ni placao jer sam smatrao da je zajednicka potrosnja toliko mala da nema potrebe za redovitim placanjem pa sam to uzeo olako i rekao ako je to 20-40kn mjesecno platit cu svake godine ili dvije,tri 1000kn i sve ok...medjutim desilo se sto se desilo,krivim sebe ali sam od tada dosao do svakojakih saznanja kako sve kradu struju i tko su pokretaci svega toga...postenima mogu reci svaka cast u HEP-u ali to niti njima niti nama nista ne znaci...!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

KuRiJeOkO je napisao:

nemam namjeru gledat na iznimke jer je njih nazalost vrlo malo a oni su sami sebi na cast jer su iznimka pa im netrebam ja sam dodjeljivati nista...govorim o vecini u HEP-u za koje tvrdim da su prvi koji cine krivicno dijelo jer one na terenu nitko ne kontrolira sto govori nedavno uhicenje velikog broja djelatnika zagrebacke elektre,siljo i ekipa su u pola cijene prodavali HEP-ove bandere,prikljucke u pola cijene i to je islo od najnizeg do najviseg djelatnika...da je tako svugdje imao sam priliku cuti nakon sto se meni natovarila struja onih koji kradu samo zato sto sam duze od dvije godine izbivao iz stana u kojem nitko nije zivio pa nisam nista ni placao jer sam smatrao da je zajednicka potrosnja toliko mala da nema potrebe za redovitim placanjem pa sam to uzeo olako i rekao ako je to 20-40kn mjesecno platit cu svake godine ili dvije,tri 1000kn i sve ok...medjutim desilo se sto se desilo,krivim sebe ali sam od tada dosao do svakojakih saznanja kako sve kradu struju i tko su pokretaci svega toga...postenima mogu reci svaka cast u HEP-u ali to niti njima niti nama nista ne znaci...!

 

E, pa ti ne znaš da si trebao samo otići u HEP, prijaviti da te nema u stanu i dobivao bi samo iznos mjesečne naknade za platiti. Tako je napravio moj frend koji je otišao u inozemstvo na 3 godine. Dobiva samo uplatnice na tih nekih 19 kn.

A Magel je jedini dao profi odgovor u ovom topic-u, svaka čast!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

draga marija,odavno vec nikome ne polazem racune kamo i na koliko odlazim da nekazem vec 38 godina...nisam ja trebao otici nikome i nizasto,postoji pocetno i krajnje stanje brojila,postoji kamata za eventualni dug ali da ne ponavljam cijelu pricu kako bi skuzila da HEP ne priznaje svoju krivicu itd,itd...predlazem da nezaCHATavate teme jer gube smisao,ovdje doticna trazi savjet i tudja iskustva,pisite sto znate...jos uvijek jadna nezna sto da radi...ja sam obrazlozio zasto mislim da nebi trebala a vi joj recite AKO znate zasto bi trebala...!i da ne zaboravim,pozdravljam postenog djelatnika HEP-a koji nije danas stigao na forumsku raspravu iz razloga jer je na poslu slucajno nesto radio!hvala!:)))))))))

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa dobro, temeljem čega su naplatili previše? Kao što kažeš, ima brojilo - početno i završno stanje? Ovo za prijavu da te neće biti sam mislila da je zgodno jer ti onda ne šalju visoke mjesečne obroke temeljem dosadašnje potrošnje, već samo mjesečnu naknadu. Kasnije platiš po stanju brojila i to je to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

roziv je napisao:

on s obzirom da nije prijavio izbivanje iz stana njima je falilo kuna pa su eto prvoj osobi u toj zgradi nakalemili bez obzira na sve ostalo.....a on je bio savršena prilika jer nikaj ne moze dokazati...........

 

 

i oni su to lijepo upakirali u pricu da su zbog mog neodazivanja na njihov pismeni poziv prekinuli jedan pretplatnicki odnos i zasnovali drugi :-D:-D

 

tako da sam na kraju bio duzan dva brojna stanja za dva brojila i sa hrpu drugih nelogicnosti...uglavnom,da ne prebiremo pretjerano,oni su to odlucili naplatiti na svoj nacin kakav god bio i sluze se svim sredstvima,samo da nemaju manjak pa bio ti kriv ili ne i zato nevidim razloga zasto bi netko nekog prokazivao kad ce oni ionako to sve naplatit nama dok nikad nece priznat svoju pogresku...!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

KuRiJeOkO je napisao:

 

prije nekoliko godina...posjedujem mali stancic od 25m2 i dugo sam izbivao iz njega,podstanare nisam nikad imao...i u vjeri kako nemam skoro nista struje platit,mozda nesto iz zajednicke potrosnje...iznenadio sam se kada sam vidio dug od oko 5000kn...nisam nista mogao jer vise nisam imao prijasnje staro stanje od zadnje uplate jer je jako dugo vremena proslo...da stvar bude gora,nakon 2 mjeseca sam dobio na 18 000kn dug nakon sto sam uplatio onih 5000kn...pokusao na sve nacine dokazat da su pogrijesili,cak i kod prvog ocitanja nakon dugo vremena mi je njihov djelatnik "otkrio" da mi brojilo ide unatrag po stanju koje on ima u onom prijenosnom uredjaju...sto nije tocno nego on ima napuhano stanje po zaduzenju a ne obracunu...prekontrolirali su sat,sve OK...nazalost pocetno stanje neznaju ni oni jer su mi u medjuvremenu prekinuli stari ugovor i zasnovali novi...

 

Pokušati ću iz ovih nekoliko podataka obrazložiti o čemu se radi.

navodite da ste dugo izbivali iz predmetnog stana, a kako rječ dugo može označavati bilo koje vremensko razdoblje, ovisi što je kome dugo, ja ću pretpostaviti da se radi o vremenu koje ću opisati i koje je regulirano u općim pravilima isporuke električne energije.

 

nadalje zajednička potrošnja može biti velika ukoliko je stan u višekatnici koja posjeduje lift ili više liftova.

zajednička potrošnja se obračunava svakih 6 mjeseci i može se dijeliti po broju stanova, po članovima domaćinstva, ili po kvadraturi stana, što se izravno dogovara u HEP-u. odatle vam je i dug od 5000 kn.

 

Tarifni kupac gubi status kupca ukoliko na isključenom obračunskom mjernom mjestu nakon prestanka ugovora o opskrbi(nakon opomena i neodazivanja da platite utrošenu električnu energiju - zajedničke potrošnje, a račun je bio veći od 1000 kn), odnosno prestanka ugovora o opskrbi i korištenju mreže u dijelu koji se odnosi na opskrbu tarifnih kupaca, nije u roku od tri godine zaključio novi ugovor o opskrbi, u kojem slučaju prestaje važiti i ugovor o korištenju mreže, odnosno ugovor o opskrbi i korištenju mreže u cijelosti te elektroenergetska suglasnost, a priključak se može demontirati.

 

18000 mi govori da Vaš stan od 25 m2 posjeduje trofazni priključak - 3,6 kW po fazi ili neka druga kombinacija.

 

ukoliko želite odgovore na Vaš problem trebali bi mi dostaviti više podataka

 

ljep pozdrav Vama i onom poštenom hepovcu koji ima puno posla

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

roziv je napisao:

pa koliko ja znam sa hepovcima može doći i policija....

 

Naravno da može doći policija, a za ulazak u stan treba sudski nalog.

E sad mi Vi recite koj će to sudac izdati nalog za ulazak u stan na temelju "mislim da on krade struju".

 

Nijedan sudac nije izdao nalog za ulazak u stan da bi se utvrdilo da li netko neovlašteno troši električnu energiju, a ako se zna da neovlašteno troši, odnosno krade onda se i zna tehnički postupak kako istoga isključiti iz elektroenergetskog sustava.

 

Evo Vam dva krajnja primjera za iskopčanje onih za koje se utvrdilo da neovlašteno troše električnu energiju.

 

1. Priključak je na stupu ispred kuće: iskopča se na priključku dok se ne podmire dugovanja po pravilniku za obračunavanje neovlaštene potrošnje.

 

2. Glavni vod je u zidu višekatnice i na katu utvrđenog kradljivca ima još nekoliko stanova. Jedno mjesto za isključenje je u stanu dotičnog kradljivca jer je u njemu i obračunsko mjerno mjesto (brojilo). On ne dozvoljava ulazak u stan, više godina ne plaća utrošenu energiju, od suda ne možete dobiti nalog... Sljedeće dostupno mjesto je razdjelnik na koji su priključeni i drugi stanari koji uredno podmiruju troškove električne energije, dalke ne možete ga iskopčati, a on godinama troši i ne plaća jer poznaje zakon. preostaje tužba Hep-a, on uredno odbija primiti poziv i tako u nedogled. dug raste i približava se nekoj brojci s 5 nula.

 

zato se priključci sada rade izvan stanova ili na fasadi kuća, a recimo u Sloveniji u posljednje vrijeme inzistiraju ako se radi o kući da se priključak radi s vanjske strane parcele da bi se nesmetano moglo intervenirati prema potrebi.

 

I bi svjetlost. :ideja:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

18000 mi govori da Vaš stan od 25 m2 posjeduje trofazni priključak - 3,6 kW po fazi ili neka druga kombinacija.

 

ukoliko želite odgovore na Vaš problem trebali bi mi dostaviti više podataka

 

ljep pozdrav Vama i onom poštenom hepovcu koji ima puno posla

 

 

hvala na trudu ali nista u ovom slucaju nece pomoci jer je sve placeno dok se postupak na sudu jos vodi a uz sve nelogicnosti od strane HEP-a nadam se da sad necu par godina placat struju...ako ima pravde ali i u to sumnjam!

 

prvo:brojilo nije trofazno,istina da je neboder od 72 stana ali je zajednicka potrosnja oko 40kn mjesecno po stanu sto je opet godisnje 480 pa puta cca tri godine sto me nije bilo ni 1500kn kako sam i sam na to tada gledao...govorim o danasnjoj cifri a onda je struja bila jos jeftinija jer se radi o razdoblju od 2000-20003god a 2004god sam platio oko 5000kn da bi mi kod tada prvog ocitanja njihov djelatnik rekao"VASE BROJILO IDE UNATRAG"...ustvari ne ide nego on ima u onom uredjaju jedno stanje"PO ZADUZENJU" a pravo je sasvim drugacije pa su nakon toga poslali kontrolu koja je utvrdila da brojilo radi OK i onda sam dobio iznos od oko 5000kn i rekao da su me svejedno ZAJE... jer su se prvo prevarili u stanju ali se preslo nekako preko toga....

 

 

prica se nastavlja nakon 2 mjeseca...dolaze mi dva djelatnika HEP-a na vrata i kazu oprostite imate dug elek. energije i moramo vas iskljucit...reko"platio sam vam vise nego i treba i slobodni ste"...gospodine imate dug na 16000kn :-o molim!...da 16000kn!...pred njima zovem broj koji su mi dali...njihova mi sefica kaze..."gospodine vas dug nije 16000kn nego 18000kn" :-o:-o ....ni ovim jadnim deckima vise nije bilo nista jasno...kazu da su prije pola sata isprintali nalog i nema sanse da je 18000kn,znaju oni svoj posao...zao im je,odlaze i upucuju me na njihovu pravnicu...imao sam jedan susret s njom...u njezinom uredu...dala je nalog jednoj djelatnici da joj donese moje dugovanje u LIPU!!!!...donijela je papir na iznos od 15000kn :-D:-o:-D i uz to navela da moze popricati sa sefovima da mi se oprosti kamata u iznosu od oko 4000kn... :-D:-D:-D:-D

 

ajmo bit realni...ko bi vam oprostio 4000kn kamate ako ste krivi,vjerovatno nitko!!!!cinjenica je da nemaju pravo stanje brojila,da u HEP-u ima svatko svoju racunica...da su prikinuli jedan pretplatnicki ugovor i zasnovali novi bez mog znanja,da sam dug rijesio obrocno i dobivao smijesne obavjesti...danas ste duzni 75000kn....za 2 mjeseca duzni ste 4400kn a nisam nista platio :-D a onda platim 3000kn i na kraju obracuna kaze duzni ste 8200kn jer ste u medjuvremenu potrosili za 6 mjeseci 1370kn...ma ima hrpu nelogicnosti a najveca prijevara je u svemu da ti prekinu jedan pretplatnicki odnos a zasnuju drugi i po tome te zaduze na DVIJE STRANE i ako uplacujes obrocno...ne smanjuju ti jedan dug pa drugi nego dijelem uplate na oba pa si stalno duzan na dvije strane ako si nemozes priustiti jacu otplatu...nebi sve ovo pisao i pricao o tome da ne dozivljavam iskrenu bahatost nase elektroprivrede i da nisam u medjuvremenu upoznao neke njezine dijelatnike i cuo svasta od njih...u vrijeme tih dogadjanja sam rekao njihovoj pravnici da ono s cime cu ih ja jednog dana prijavit ce biti njihov nemar jer je brebezobrazno se igrati na ovakav nacin dok u neboderu osobno poznajem njih bar petero koji kradu struju...kradu i dan danas jer od onda jos nitko nije bio u kontroli :-D osim meni zamjenit sat i to sam dobio neki razvaljeni koji sam morao slikat dok je jos bio na stolu da nebi bilo da sam ga ja razvalio...zasto mijenjat sat ako je onaj OK,valjda da se prikrije njihova greska ili sto!? :-D cirkus ljudi moji,mozemo mi ovdje govorit pravno OVO ili ONO...u ovoj drzavi nema reda i pravde a nece ga jos dugo biti...evo ja svoje iznosenje ovdje zavrsavam,hvala forumasima...nadajte se,to vam jedino preostaje!sretno svima! :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Budući da je "utvrđeno" da Vam brojilo ide unatrag :-D, moguće je da je prilikom prelaska s jednog na drugi sustav (nova oprema, novi softver?) došlo do pogrešnog prijenosa podataka, i da se iz toga više ne znaju izvaditi.

 

To mi je palo na pamet jer upravo imam posla s jednima (nije komunalac) kod kojih navodno imam dug, a u razgovoru smo došli do podatka da su mijenjali sustav i da nisu u stanju suvislo objasniti kako su podaci preneseni sa starog na novi. Budući da softver često rade "genijalni nećaci" (kao onaj koji je sam samcijat "informatizirao" bolnicu u Klaićevoj)... dalje ne trebam komentirati.

 

Postoji mogućnost i da netko krade sa zajedničkih instalacija, dakle potrošnja se registrira ali na brojilima za zajedničke potrebe.

 

Moj bi Vam prijedlog bio da uđete u sudski spor i zatražite procjenu Vašeg dosadašnjeg duga po sudskom vještaku a prema instaliranim trošilima, a za razdoblje od zadnjeg nespornog računa (ne zaboravite i na zastaru).

 

Postoje dva načina. Jedan je da pustite da oni Vas tuže. Međutim, zbog njihove bahatosti oni će vas isključiti iako ste osporili dugovanje, pa tek onda tužiti. Da biste dobili struju natrag morat ćete ih tužiti prije nego oni Vas i tražiti privremenu mjeru ponovnog uključenja.

 

Druga mogućnost, za koju nisam siguran da ide, je da vi podignete tužbu radi utvrđenja ne čekajući njihovu reakciju, pa da se u okviru toga sve utvrdi.

 

Inače, još jedno malo iskustvo.

 

Svojedobno sam radio u jednoj industrijskoj firmi koja je dobila mjesečni račun jedno 10 puta veći od uobičajenog. Firma je imala posebnu trafo stanicu samo za sebe, možete zamisliti o kojoj se svoti radilo.

 

Računica je pokazala da sva trošila koja firma ima u punom pogonu 24 sata na dan nisu mogla napraviti tu potrošnju. Ali HEP-ovci se nisu dali.

 

Razgovor je pokazao da blagoga pojma nemaju o osnovama elektrotehnike, najosnovnije pojmove iz fizike i formule za izračun snage koje se uče u osnovnoj školi nisu znali! Montipajtonovci su za njihovo lupetanje male bebe!

 

Nakon totalnog teatra apsurda i još jedne kontrole pokazalo se da su pri očitanju fulali jednu decimalu, tj. stavili decimalnu točku na krivo mjesto. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da se mnogi ljudi mogu poistovjetiti sa vašom mukom, tj. sa svima koji imaju neopravdano velike račune za struju.

Moj mali primjer, imam garsonjeru od 30kvadrata, prošle godine mi je račun struje skočio od 120kn mjesečno na preko 300kn, a da ja nisam mijenjala ništa u stanu niti sam trošila ništa drukčije. Dapače, otkad sam vidjela takav obračun počela sam štediti, imam šparne žarulje, veš mašina radi navečer kad je jeftinija struja...

Samo za usporedbu, moja mama ima duplo veći stan, stalno pere veš, ima klimu, i razne druge potrošače i plaća i dalje duplo manje ratu struje nego ja.

Evidentno da i meni netko negdje krade struju, samo sam odustala od takve bitke. Stan je u zgradi, ja ne znam da li bi to bio neki susjed ili neki djelatnik u HEP-u, niti ne znam kako dokazati.

Kad sam zvala HEP rekli su da mogu samo kupiti novo brojilo za cca.1000kn pa vidjeti da li je bila stvar u mom brojilu, koje je u redu,gledala sam navečer u sat kad počinje jeftinija struja i on uredno prebacuje na onaj drugi brojač točno u minutu, znači sat normalno radi ali su meni i dalje neopravdano porasli računi za istu potrošnju(sestra mi ima isto stan veličine mog, po zimi je trošila na stuju i dvije grijalice odjednom pa i ona ima duplo manju ratu od mene).

Ne znam...vidim po vašim postovima ovdje da je to teška i uzaludna bitka za dokazati tko, gdje i kako...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidim u ovim postovima dosta nesnalaženja, pa i određenog nemara da se brinete za svoja prava i novac.

 

Ako netko krade struju tako da se potrošnja registrira, onda ilegalni priključak mora biti iza brojila prema stanu. Ne treba Vam "stručnjak" iz HEP-a da to provjeri, može to svaki električar. Instalacija nakon brojila ionako nije u nadležnosti HEP-a. Postojanje krađe možete provjeriti i tako da isključite sva (ali sva) trošila u svom stanu i vidite da li brojilo nešto registrira.

 

HEP je dužan brojilo baždariti u određenim vremenskim razmacima i o tome izdati potvrdu. Ako to nije učinjeno, možete osporavati račun i tražiti plaćanje na temelju procijenjene potrošnje.

 

Možete se obratiti organizacijama za zaštitu potrošača koje će vas uputiti u detalje, a propise imate na HEP-ovim stranicama.

 

Komunicirati s HEP-om, kao i svakom drugom takvom organizacijom treba pismeno, jer je većina njihovih djelatnika nižih razina potpuno nesposobna i uz to ne snosi nikakvu odgovornost za svoje usmene izjave koje uostalom kasnije i ne možete dokazati. Pismeni dokumenti su za sud, ako do toga dođe.

 

Visina rate uopće nije važna za ocjenu da li se obračunava ispravno ili ne. Mjerodavan je samo obračun na temelju stanja brojila, a koje možete pribilježiti i sami. Platit ćete koliko je iskazana potrošnja, ne koliko je od vas ratama zatraženo.

 

Ako je rata nesrazmjerna stvarnoj potrošnji, možete je reklamirati i, u krajnjoj liniji ne plaćati te rate, pa kad Vam pošalju opomenu tražite (pismenim putem!) izvanredno očitanje.

 

I ako netko misli da će HEP, ili bilo kakva administracija, sam od sebe početi raditi bolje bez da se na njih vrši pritisak onda ne zaslužuje nego da mu uzimaju novac.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marija_1495 je napisao:

 

Ma izgleda da nemaju tehničkih mogućnosti ustanoviti TKO TOČNO krade struju. Samo vide na glavnom brojilu, kao što ti reče. Pa jedino što su se dosjetili, nuditi 10.000 kn prokazivačima kradljivaca struje.

Moja poznata kupila je stan u kojem su bivši vlasnici godinama krali struju. Čak su njoj, ako plati neku pinku (!!!) htjeli otkriti kako se to radi. Ona nije bila zainteresirana, ali uzalud - poslije je imala problema s HEP-om, neidentificiranih. Nju teretili za nešto, bogapitaj što. U toj zbrci, opći zaključak nam je bio da su ti ex-stanari uistinu imali neku vezu u HEP-u. Njima nikada nisu radili probleme, svih tih godina.

 

Nekako mi se čini da se sve svodi na ovo što je marija_1495 napisala.

Neki čak i znaju tko im krade struju pa se boje prijaviti osobu da ne bi došlo do neke osvete, neki su i ovdje napisali da oni koji dugo godina kradu struju su debelo povezani na neki način s hep-om...

Ne znam...ja bih voljela čuti nečiji primjer da je sumnjao u krađu struje, otkrio točno tko, koliko i kad, prijavio i dobio spor.

Osobno mislim da je ovo vrlo raširen problem u našoj zemlji, jako puno znam ljudi koji su na neki način bili oštećeni. Neki su se trudili dokazati pa nije uspjelo, nekima je to bio prevelik dodatni trošak, da sve rade isključivo o svom trošku a i opet nema garancije da ćeš išta dokazati.

Ima li kakvih novosti sa ljudima iz ovog topica, je li itko uspio od vas što dokazati konkretno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

georgia je napisao:

 

...

Ne znam...ja bih voljela čuti nečiji primjer da je sumnjao u krađu struje, otkrio točno tko, koliko i kad, prijavio i dobio spor...

 

Možete biti sigurni da nikada nitko nije prijavio HEP-u da mu netko krade struju, ušao s HEP-om u spor i dobio ga, i to iz vrlo jednostavnog razloga:

 

HEP nije nadležan za instalaciju iza brojila. Ako netko krade, krade vama i vi ste s lopovom u sporu, ne HEP.

 

HEP-u se krade električna energija koja se na brojilu potrošača ne evidentira, pa se prema tome od potrošača i ne naplaćuje.

 

Čitam sve ovo više puta i ništa ne shvaćam. Vi tvrdite da vam netko krade struju jer vam se mjesečna rata povećala!!!????

 

Pa kakve veze ima rata s krađom?

 

Možete tvrditi da vam netko krade ako se potrošnja, a ne rata, povećala. Koliko ste električne energije potrošili u zadnjem obračunskom razdoblju, a koliko u istom razdoblju prošle godine? Ako je razlika velika, a nije bilo promjene trošila onda možete vidjeti koliko vam je netko uzeo, ako je uzeo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 godina kasnije...

Mene zanima sta da radim u vezi struje koju mi krade HEP sam jer imam astronomske racune za struju a znam da nisam toliko potrosila. Oni tvrde da je sve u redu sa njihovim brojilom a da je kvar kod nas. Vec godinama meni je struja od 800 do 1000 kuna mesecno, sad imam dete, nemam apsolutno nikakva prava na porodiljno vec ono sto dobijem od decijeg ja za te pare njoj kupujem hranu. Moja plata ne moze njoj da kupi papice i mleko vec moram da se pozajmljujem od suseda jer sve pare dajem na struju. Dali postoji neki nacin da se ispita njihovo brojilo pa makar to bilo na sudski nacin?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad su ti susjedi doma isključi na par minuta sve što troši struju i gledaj brojilo.Ako vrti netko uzima ili ne valja brojilo a ako stoji sve je u redu s njim.

 

Ako se ima i uklopni sat za skupu-jeftinu možda je on blokiran na skupu pa jer račun onda veći.

 

Hvala ti na tom savetu ali ja zivim u kuci ( ne znam jesam li to vec rekla) isprobala sam sve i kad su mi iskljucili struju meni je doslo sledeci mesec da platim 500kn sto je malo ne logicno jer je sat bio u mirovanju mesec dana. Meni jedino preostale da prodam kucu i pravac van sa mojim muzem i decom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija