Jump to content

koji ugovori moraju biti ovjereni kod j.b.?


anika7

Preporučene objave

mike06 je napisao:

Svi!

Good luck

Mike

 

Mike, ajd nemoj pisati neistine po forumu...

 

Anika, ugovor o djelu ne mora.. kao ni ugovor o radu..

 

Moraju biti oni za koje je zakon izričito propisao.. Primjerice, ugovor o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju, kupoprodajni ugovor, ugovor o darovanju nekretnine i drugi, zbog same njihove prirode a radi pravne sigurnosti ugovaratelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Floki, ajd nemoj pisati neistinite po forumu...

Ugovor o dosmrtnom/doživotnom se ne ovjerava kod j.b., već potvrđuje(solemnizira).

Razlika između ovjere i solemnizacije je velika (nebo i zemlja), i već sam ti je objašnjavala.

Nemoj zbunjivati ljude.

Inače ćemo povesti anketu da te malo baniramo zbog pogrešnih odgovora. :-D (Poznato..?)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

notarica je napisao:

Floki, ajd nemoj pisati neistinite po forumu...

Ugovor o dosmrtnom/doživotnom se ne ovjerava kod j.b., već potvrđuje(solemnizira).

Razlika između ovjere i solemnizacije je velika (nebo i zemlja), i već sam ti je objašnjavala.

Nemoj zbunjivati ljude.

Inače ćemo povesti anketu da te malo baniramo zbog pogrešnih odgovora. :-D (Poznato..?)

 

oprosti draga moja, ako dođeš na sud tamo će ti ovjeriti ugovor o dosmrtnom/doživotnom uzdržavanju..

ja razmišljam malo šire, vidim da ti vrlo usko razmišljaš.. ja ne govorim samo o ovjeri kod j.b. već koji ugovori moraju biti po zakonu ovjereni.. a znamo tko je ovlašten vršiti ovjeru (notar/bilježnik i sud). i molim te, nemoj mi sad napisati da sud vrši solemnizaciju navedenih ugovora :vrti: osnovno je načelo prava: u korist stranke. i u korist stranke ja ću stranci savjetovati da ovjeri ugovor na sudu, jer će puno jeftinije proći nego da ide kod vas javnih bilježnika. Slobodno me ispravi ako griješim. :beljo: U tome se razlikujemo ja i neki drugi - ja svaki predmet promatram studiozno, i ne gledam samo u jednom pravcu, pravo je kompleksno i treba gledati široko. Za razliku primjerice od nekoga kome je osnovni cilj nagrnuti što više novaca i boli ga dupe za stranku, bitno da plati, pa makar nemala kruha sutra. Treba imati i ljudskosti u sebi, a ne samo misliti kako izvući što više para. :no-no:

 

Stranka koja treba ovjeriti ugovor o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju može to učiniti na sudu za nekih 400 kn, a de me prosvijetli, koliko košta solemniziranje istog ugovora kod J.B.?

 

Anketu o baniranju mene slobodno postavi, nemam ništa protiv :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

notarica je napisao:

oprosti dragi moj, pogledaj naslov teme!

Ako te netko pita što je jabuka, zašto naširoko lamentirati o uzgoju krušaka?! :smijeh:

 

Svaki čovjek je u životu vidio i jabuku i krušku i zna razliku među njima.

 

Ali nije svaki čovjek pravno upućen i nemaju svi saznanja o svojim pravima.

 

Ponavljam, treba široko gledati, treba gledati koja je svrha postavljanja teme, a svrha je saznanje koji se ugovori ovjeravaju.

 

To je širi pojam.

 

Uži je javni bilježnik.

 

I nikog neće glava zaboljeti od saznanja da se ugovori mogu ovjeravati i kod javnog bilježnika i na sudu, dapače, više će im koristiti saznanje da će sa ovjeravanjem ugovora puno jeftinije proći kod suda, nego da za taj isti ugovor moraju napraviti solemnizaciju kod javnog bilježnika.

 

Pitao sam te koliko dođe solemnizacija ugovora o doživotnom uzdržavanju kod javnog bilježnika - baš se pitam zašto nisi odgovorila.

 

Možda zato što 400 kuna za ovjeru kod suda izgleda (i jest!) puno manje u odnosu na oko 1500 koliko javni bilježnici uzimaju za solemnizaciju istog tog ugovora? :misli:

 

Ja sam socijalno osjetljiv, i uvijek ću radije ljudima savjetovati kako da za isti pravni posao jeftinije prođu!

 

Ja shvaćam da ti braniš svoj poziv, ali bar budi fer i priznaj da će stranka proći puno jeftinije kad ovjeri navedeni ugovor u sudu, nego kad isti mora solemnizirati kod J.B.!

 

Ne znam možemo li od javne bilježnice očekivati iskrenost (s obzirom da je izjašnjavanje o svim ciframa dosad izbjegnuto) ili pak previše tražim? :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija