Jump to content

Povlastica na uvoz automobila


makinay

Preporučene objave

Imam pitanje vezano za povlastice na uvoz automobila na koje imaju pravo roditelji poginuli branitelja.

Clanak 60.st2.Zakona o pravima hrvatskih branite­lja iz Domovinskog rata i članova ­njihovih obite­lji glasi:

"(2) Bračni drug, punoljetna djeca i roditelji smrtno stradalih, zatočenih ili nestalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata imaju pravo na uvoz osobnog automobila bez plaćanja carine, posebnog poreza i poreza na dodanu vrijednost jednokratno, ako to pravo do sada nisu iskoristili."

 

Situacija je takva da je otac iskoristio povlasticu 2005.godine i jasno je da on nema vise pravo na povlasticu.Moje pitanje je da li oba roditelja imaju pravo odnosno da li ima i majka poginulog pravo na povlasticu nakon sto je otac svoju iskoristio.

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u zakonu su svi nabrojani.ako branitelj nije bio oženjen povlasticu će iskoristiti roditelji,zajednički ne ponaosob.i mirovinu će primati jednu ne dvije.ako je bio oženjen onda povlasticu iskoristiti supruga.po tvom tumačenju za jednog poginulog branitelja povlasticu-e mogu iskoristiti najmanje troje i njegove obitelji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

buda1965 je napisao:

u zakonu su svi nabrojani.ako branitelj nije bio oženjen povlasticu će iskoristiti roditelji,zajednički ne ponaosob.i mirovinu će primati jednu ne dvije.ako je bio oženjen onda povlasticu iskoristiti supruga.po tvom tumačenju za jednog poginulog branitelja povlasticu-e mogu iskoristiti najmanje troje i njegove obitelji.

 

 

gle ako nisi siguran onda nemoj ni odgovarati.

Nije moje tumacenje nego praksa da pravo na povlasticu ima svako dijete poginulog (to znam sigurno),supruga i roditelji.

Jedini sto meni nije jasno da li ima jedan ili oba roditelja.

Ti tu nesto pricas ako je bio ozenjen /nije bio ozenjen...uopce ne razumijes problematiku a odgovaras kao da si siguran milion posto

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nešto si krivo informiran.

roditelji poginulog hrvatskog branitelja imaju pravo na kupovonu auta sa povlasticon i to jednokratno a roditelji se trebaju dogovoriti ko će koristiti povlasticu.

obitelj poginulog branitelj(supruga i djeca)imaju takođe pravo na jednokratnu kupnju automobila sa povlasticom.

takođe se dogovore ko će povlasticu iskoristiti.

znaći jedan auto na povlasticu za obitelj poginulog

jedan auto na povlasticu za roditelje poginulog i to bez obzira dali pravo po povlastici iskoristili obitelj (žena i dijeca).

zakonski u obitelj spadaju supruga i dijeca( i usvojena)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da nonamee, ja isto imam takvu informaciju iz prve ruke(sto se tice bracnog druga i djece-svako ponaosob).

 

Zasto sam postavio ovdje pitanje vezano za povlasticu za drugog roditelja?

 

Otac iz price iz mog prvog posta mi je rekao drugacije.

Naime kad je 2005 dizao povlasticu(ili kako se vec zove taj papir koji se izdaje u uredu) da mu je sluzbenica rekla da ima i njegova supruga odnosno majka poginulog branitelja na svoju povlasticu tj. da imaju svaki svoju.

 

nonamee jel tvoja informacija provjerena na konkretnom slucaju ili si jednostavno dobro upucen(a) u tu problematiku?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pravo na povlasticu ima svaka od navedenih osoba ponaosob, ali jednokratno - dakle, i otac i majka i djeca i bračni drug - ali svaki od njih jednokratno. Prema sadržaju pitanja otac koji je povlasticu iskoristio više nema pravo, a svi ostali, pod pretpostavkom da im je status priznat konačnim rješenjem - imaju pravo. Informirati se u Uredu državne uprave po mjestu prebivališta potencijalnog korisnika. Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Evo svjeze informacije za povlastice. Juce sam s majkom podigla povlasticu za uvoz osobnog automobila. Sluzbenica nam je rekla da na povlasticu ima pravo i otac i majka ali da je mogu dobiti svako ponaosob samo jednom, osim u slucaju kad su roditelji bili razvedeni, jer tad pravo na povlasticu ima samo onaj roditelj kod kojeg je poginuli branitelj živio u zajedničkom kućanstvu najmanje 5 godina prije smrtnog stradavanja.

 

Za Zagreb:

-Za osobe koje imaju prebivalište na području: Centra, Črnomerca, Medveščaka, Novog Zagreba, Pešćenice, Susedgrada, Trešnjevke i Trnja, i za osobe bez prebivališta u Republici Hrvatskoj, zahtjev za izdavanje povlastice se podnosi na lokaciji Područnog ureda Črnomerac, Trg Francuske Republike 15.

-Za osobe koje imaju prebivalište na području Dubrave, Maksimira i Sesveta, zahtjevi se podnose na lokaciji Područnog ureda Dubrava, Dubrava 49.

 

**Ukoliko ste tijekom prethodnih godina mijenjali prebivaliste u gradu Zagrebu povlasticu mozete dobiti na onoj adresi na kojoj ste predali zahtjev za obiteljsku invalidninu.

 

Procedura na Dubravi:

Nositelj prava na povlasticu treba doci s osobnom iskaznicom. Sluzbenica vam da izjavu koju trebate ispuniti i ovjeriti kod javnog biljeznika, u kojoj pise da pod materijalnom i krivicnom odgovornoscu nositelj povlastice izjavljuje da do sad nije koristio isto pravo. Napravite dva primjeraka jer ce vam ista trebati i prilikom kupnje automobila. S ovjerenom izjavom ponovo kod iste sluzbenice (soba 98) koja vam da zahtjev koji treba ispuniti i odnijeti na salter broj 1 u prizemlju. Dole ćete dobiti urudzbeni broj i s njim ponovo u sobu 98. Malo pricekate, i imate rjesenje o povlastici u rukama :kavica: .

 

Prilikom kupnje automobila u autokuci:

Nositelj povlastice mora biti prisutan. Uzet ce vam original povlasticu i izjavu koju ste napravili prilikom podizanja povlastice. Dat ce vam punomoc koju morate ovjeriti kod javnog biljeznika u kojoj pise da se ovlascuje autokucu da vas zastupa na carini.

To je za sad sve, cekam autic. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lijep pozdrav, jučer sam malo pratio forum, odnosno nočas pa me zainteresirala vijest o povlasticama za uvoz automobila. A pošto sam u fazi kupnje nekog vozila to mi je došlo kao melem na ranu.A upoznat sam sa viješču da nam povlastice više ne važe, kao i mnogi drugi. A to se moglo i zaključiti iz rasprave. Pa stoga molim dotičnu (emarijanu) da mi iskreno odgovori dali nam važe ili ne važe povlastice da ne ispadnem neki papak,i dali je imala kakvih problema kada je došla zatražiti povlasticu, odnosno morala objašnjavati,dokazivati da zakon još vrijedi za povlastice da nije van snage

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bv42 je napisao:

lijep pozdrav, jučer sam malo pratio forum, odnosno nočas pa me zainteresirala vijest o povlasticama za uvoz automobila. A pošto sam u fazi kupnje nekog vozila to mi je došlo kao melem na ranu.A upoznat sam sa viješču da nam povlastice više ne važe, kao i mnogi drugi. A to se moglo i zaključiti iz rasprave. Pa stoga molim dotičnu (emarijanu) da mi iskreno odgovori dali nam važe ili ne važe povlastice da ne ispadnem neki papak,i dali je imala kakvih problema kada je došla zatražiti povlasticu, odnosno morala objašnjavati,dokazivati da zakon još vrijedi za povlastice da nije van snage

U mojem slucaju nositelji povlastice su otac i majka, kao roditelji poginulog branitelja. Tko ima pravo na povlasticu napisano je gospon Prekaljen u prethodnom postu.

Evo jedan koristan link za sve invalide i clanove obitelji poginulih branitelja: http://www.domovinskirat.hr/content/view/4848/992/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na temelju članka 171.Zakona o općem upravnom postupku(NN.53/91) i članka 2.stavka 3 Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz domovinskog rata i članova njihovih obitelji (nn 108/96)izdaje se slijedeća

 

POTVRDA

 

da je xxxxxx xxxxx iz xxxxx jmbgxxxxx mjesto rođenja xxxxxx

 

sudjelovao kao hrvatski branitelj iz Domovinskog rata u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u smislu člana 2.stavka 1.i 2. Zakona opravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji u razdoblju od -do ukupno xxxxx mjeseci i xxxx dana te ostvaruje pravo na popust pri plaćanju carine i poreza na promet od xxx %.

Ova potvrda izdaje se glede ostvarivanja prava na :

 

uvoz automobila (članak 39.stav 3.Zakona

 

 

ovo je prepisana moja neiskorištena potvrda izdana 08.10.1997.ntpr,sova1,bv42 i mene zanima da li još vrijede potvrde koje su izdane po gore navedenim člancima.

 

što tvrdi nonamee i što je napisala emarijana vjerovatno vrijedi za branitelje sa statusom RVI.mi imamo neiskorištene potvrde kao branitelji.

Da li ih možemo iskoristiti?

 

nonamee ili moderator molim konkretan odgovor.Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

buda1965 je napisao:

nisam mislio na neki određeni zakon već zophbdr.negdje davno je bilo napisano da tko je iskoristio povlasticu do određenog datuma taj je iskoristio a ostali recimo da je "propala".hvala na informacijama.

 

Ovo se odnosi na nas civilce odnosno osobe s invaliditetom a čiji invaliditet je nastao rođenjem ili pak nesrećom itd a nema veze s domovinskim ratom. Nama su pravo na uvoz "vratili" ove godine nakon što je bilo ukinuto ja mislim 2003. Interesantna je stvar da mi moramo i dalje plaćati pdv, toga nas nisu oslobodili (za razliku od ratnih vojnih invalida koji neplaćuju pdv). Još interesantnija je činjenica što carina na uvoz vozila s područja EU već nekoliko godina iznosi točno 0%. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija