Jump to content

Koliko puta se (bez novih dokaza) moze ulagati zalba?


Lucijana

Preporučene objave

Moze li mi netko pojasniti kako funkcioniraju sudovi kod nas.

Ukratko bivsi muz se zeli dokopati moje imovine!Prije ulaska u brak raspolagala sam izvjesnom vecom svotom novca (za to imam sve bankovne izvadke).

Za vrijeme trajanja braka sagradena je od tog novca kuca za odmor.Upisana sam kao vlasnik.

Nakon rastave je pokrenio tuzbu da zeli pola kuce.

Opcinski sud je odbio tuzbu,no on je ulozio zalbu visem sudu.

To sad moze trajati i trajati i za sve to vrijeme on boravi u kuci pod izlikom da "jos nista nije odluceno".

Posto ne zivim u Hrvatskoj tesko mi je izlaziti na kraj sa njegovim neprestanim mjenjanjem brava (provalama) a policija veli da se to treba rijesiti na sudu!

Sad napokon PITANJE:

Sta ako ga i zupanijski sud odbije-moze li se on opet zaliti visem sudu i kad je kraj svim tim zalbama?

UNAPRIJED HVALA!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Protiv odluke županijskog suda kao drugostupanjskog suda u parničnom postupku nema mogućnosti žalbe, ali su mogući izvanredni pravni lijekovi, revizija (Vrhovnog suda) i ustavna tužba (Ustavnom sudu), i neki drugi.

 

Ustavna tužba je moguća uvijek, ali samo zbog povrede ustavnih prava u postupku, a ne zbog razloga za žalbu koje predviđa Zakon o parničnom postupku (pogrešno utvrđene činjenice, pogrešna primjena materijalnog prava itd.)

 

Revizija je moguća ako je vrijednost spornog dijela veća od određenog iznosa ili pod nekim drugim specifičnim uvjetima. Ove će odredbe vjerojatno uskoro biti promijenjenu.

 

Za razliku od žalbe, izvanredni pravni lijekovi ne utječu na pravomoćnost i izvršnost drugostupanjske presude, što znači da ćete moći ostvarivati svoja prava ovrhom, ako presuda bude u Vašu korist a druga strana je ne bude poštivala bez obzira na eventualne izvanredne pravne lijekove.

 

Međutim, u praksi se sa ovrhom može zastati ako je u toku rješavanje po izvanrednim pravnim lijekovima, a postoje i drugi načini odugovlačenja.

 

Isto tako, drugostupanjski sud (županijski) može vratiti prvostupanjskom sudu predmet na ponovno rješavanje ako utvrdi da je potrebno dodatno utvrditi neke činjenice bitne za postupak.

 

Što se trajanja postupka tiče, ovo zadnje je najgora varijanta, a nije rijetka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjedovni spor radi zaštite posjeda je moguće pokrenuti neovisno o vlasničkom sporu, ali načelno takav spor se mora pokrenuti unutar dosta kratkog roka nakon što je posjednik saznao za ometanje posjeda.

 

Nažalost, i on određenom duljinom boravka u kući može i sam steći posjedovno pravo, pa Vas tužiti za ometanje posjeda ako ga pokušate izbaciti prije konačne presude.

 

Za detalje pitajte odvjetnika, ali ako je već okončana parnica u prvom stupnju, pretpostavljam da Vi više nemate uvjeta za tužbu zbog ometanja posjeda.

 

U okviru vlasničkog spora moguće je zahtijevati privremene mjere, recimo ako dokažete da Vam prijeti velika šteta ako Vaš suprug ostane u kući, ili recimo Vi nemate drugog smještaja, a on ima. Privremene mjere ne utječu na konačnu odluku suda.

 

Za detalje se također morate obratiti odvjetniku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija