Jump to content

Ispitivači


tix

Preporučene objave

  • Odgovora 318
  • Tema pokrenuta
  • Zadnji odgovor

najviše su sudjelovali

Anonimno je napisao:

kod Vičića je važno ne dati se zbuniti i izbaciti iz takta, jer on često kandidate uzrujava nekim spikama u stilu 'majkoisusova pa to se mora znati!'...

 

Ne osporavam Vičiću ogromno znanje, stručnost i elokvenciju, ali zna biti prilično neugodan.

Slušala sam ga 2-3 puta, a jednom je npr. pitao pitanja iz pomorskog prava - teretnicu/odgovornost brodara za štetu/što je havarija/isključenje odgovornosti zapovjednika broda... kandidat je bio odvjetnički vježbenik i disao je na škrge nakon tih pitanja!

Osim toga, sklon je voditi tzv. "intimističke" razgovore s kandidatima-odvjetničkim vježbenicima, :palacdolje: što ne smatram nimalo profesionalnim, s obzirom da polažu pravnici i iz uprave, gospodarstva, nevladinih organizacija, sindikata itd...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...

Ja sam 2 puta slusao ispit kod sutkinje Baranovic i mislim da je sasvim ok. Djeluje dosta strogo ali je bila stvarno fer i naklonjena kandidatima. Kad se nesto ne zna bas dobro onda ona objasni. Trazi da se razumije gradivo a ne da se jednostavno reproducira nabubetano. Npr. voli pitati nadleznost VSRH i kad joj se nabroji ono sto pise u ZKP-u trazi da se objasni kada u 2 stupnju, kada u 3 stupnju, protiv kakvih odluka, kojeg suda itd. Oba puta je prilicni kratko ispitivala mozda zato jer je bila zadnja na rasporedu. Materijalno stbarno osnove bez inzistiranja na brijevima tipa pravila za odmjeravanje kazne kod stjecaja. Presude nije ni spominjala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Ako informacija stiže kasno, možda će dobro doći da umiri neku dušu u vremenu koje slijedi....

IVANIŠEVIĆ-prije svega iznimno ugodna, usmjerava na odgovor na način da ti stavlja riječi u usta, čini se, na primjeru (izdavanje građevinske dozvole ispita upravni postupak koji je stvarno jednostavan kada ona o njemu postavlja pitanja...Radno pravo-otazi ugovora o radu, djelovanje suda u slučaju otkaza, agencija za zapošljavanje, uglavnom pitanja koja su na legalisu već....ako ju dobiješ u komisiji ne bi trebao imati strah, naravno ukoliko si to gradio ovladao do jedne razine da razumiješ materiju i najznačajnije institute.Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Palarić- naizmjenično postavlja kandidatima pitanja.Sva pitanja koja su mi bila postavljena, objavljena su na Legalisu. Iako nema velike priče, jako ugodan.

 

Vlahinja- veseo čovjek,ispit jako ugodan, sklon zafrkanciji, ali traži da se zna. Najviše je pitao pravne lijekove i redovne i izvanredne ( razloge, rokove...) Pitanja su objavljena na Legalisu.

 

Jesenković- naučiti objavljena pitanja i nema problema.

 

Rašo- što reći? A malo je reći dobričina. Od presude pita, koje je to kazneno djelo,koja je glava, kojim se oblicima krivnje može počiniti, eventualno koja se kaznena djela još nalaze u toj glavi( samo neka, ne sva).

Ispit izgleda više kao razgovor u kojem on i sam sudjeluje. Postavi pitanje, na neko i sam odgovori,da uvod, nasmijan, smiren,pomaže, navodi, ma čudo od čovjeka.

 

Sučević- o njemu sam se naslušao i načitao svakakvih priča, uglavnom negativnih, ali to baš i ne odgovara istini.

Pitanja koja su objavljena može pitati,ali i ne mora.

Na mom ispitu, uzeo je ZOO, ZOV, Zakon o zem. knj, Zakon o nasljeđivanju, listao i postavljao pitanja, naravno najviše iz ZOO-a. Pita puno, ali se i ne mora sve znat. Ono što je obavezno kod njega jesu zakonske definicije,inzistira na njima. Voli kad imate stav i ne smijete s pustiti, odustati od ispita.Ako ne znate,borite se dosamoga kraja.

Iz trgovačkog, pitao je prvih 70 čl.ZTD-a, osnovne stvari o društvima( temeljne iznose, definicije,sadržaj društvenog ugovora i sl.,malo o stečaju i to je to ).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vlroncev je napisao:

Pozdrav svima!

 

Zamolio bi za opis g. Crnića kao ispitivača ako netko ima kakva saznanja o njemu. Hvala

istockphoto_5624771-nerd-study-series.jpg

 

Uglavnom,

 

Cenić je jedan jako ugodan ispitivač, prvo na početku te opusti, nemaš osječaj da si na ispitu, jer sve nekakao prođe kroz priču.

 

meni je bio u komisiji i ispit je prošao sa pozitivnim ishodom, tako da je ta agonije sada iza mene.

 

Mora se znat, traži znanje,ali sudjeluje u tvom odgovaranju, postavlja logična podpitanja, te ukoliko ne odgovoriš točno po zakonu, nego malo onako naklapaš, moguće da priohvati odgovor ( meni je rekeo " KOLEGA VIDIM DA TAJ INSTITUT BAŠ I NISTE PONOVILI, ALI PRIHVAČAM ODGOVOR "

 

šTO je najbitnije, drži s esvojih pitanja objavljenih na legalisu, postavlja pod pitanja, ali vezanio za postavljeno pitanje, nadasve ugodan ispitivač, mira, staložen, simpatićan..

 

Ukoliko vidi da nešto nisi baš svatio, sve ti lagano kroz priču objasni.

 

Ključ svega je nauči one institite koje provlači kroz pitanja i nema straha, ali nauči jako dobro naknadu štete i sve vezano za istu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vlroncev je napisao:

Hvala na informacijama kolega. Još samo jedno pitanje; koliko inzistira na samim ugovorima i da li se i u pogledu njih drži standardnih pitanja?

 

 

 

Što se tiće ugovora drži se isključivo pitanja, tako da ti nema straha..

 

JEDINO, pitanje njegovo koje pita, DA LI MOGU FIZIČKE OSOBE ZAKLJUČITI UGOVOR O KREDITU, odgovor je DA JER JE BITAN SADRŽAJ UGOVORA A NE NAZIV I TADA ĆE TO BITI UGOVOR O ZAJMU.

 

eto sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ERAKOVIĆ: vrijedi sve što je već rečeno o njemu..dugo pita..totalno ponavlja pitanja..uglavnom, super tip...da, ne gnjavi oko presude skoro ništa

 

KOS: ono da je simpatičan i da se šali ja nisam osjetio..totalno suprotno - bio je negativan, sitničav, prigovarao presudi.. neugodno iskustvo...možda je samo imao loš dan..uglavnom, bezveze tip

 

BULJAN: super žena.. također ponavlja pitanja.. ugodan dio ispita..

 

IVANIŠEVIĆ: isto ugodna žena.. uvijek vrti ista pitanja

 

KRILETIĆ: ona mi je bila nepoznanica jer je uletila umjesto Palarića...smirena i draga žena.. pomaže dosta..ne znam dal ponavlja pitanja

 

 

uglavnom super komisija..osim Kosa... prošli smo svi... sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na čestitkama :) da, što se tiče kosa izgleda da je imao loš dan tako da ne uzimate ovo moje iskustvo previše k srcu :) i ja sam cuo sve najbolje o njemu tako da sam se jako iznenadio.. ne treba nista uzimat zdravo za gotovo..svi oni imaju svoje lose i dobre dane.. što se tiče pitanja, stvarno sve imate na legalisu.. vrte se stalno ista pitanja i ukoliko se ne izmjeni komisija, nema problema. prodjite cijeli legalis i samo copy&paste u word document..i onda nakon par stranica skuzis da se na veliko ponavljaju pitanja..

nismo znali za izmjenu do 15 minuta pred ispit iako smo ispitivali sve moguce na pisanju presuda..jednostavno, bilo je nemoguce saznati ranije.. imali smo srece sto je to bas bio ustav tako da nije bilo problema..iako, nebi se bunio ni da je bilo kazneno ;)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kos...ne se opustiti i shvatiti olako, očito mu se malo više dana zalomi loše, jer sam čuo i doživio par loših iskustava, nekada ne vjeruješ da pusti, a nekada ne nevjeruješ da ne...tako da treba biti spreman ful jer moguće je pasti...u svakom slučaju sretno i neka mu je "taj" dan dobar! Presudu čita i komentira i ako je dobro ne napišeš pripremi se za usmeni to obraniti jer vraća i na pismeni dio ispita!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kada mi je ispit sam saznao negdje prije Božića...znači skoro mjesec dana prije ispita.. a promjene komisije su dosta česte..najčešće samo po jedan član.. treba pitati na pismenom dal se zna izmjena..nekad upali nekad ne.. što se tiče presude i kosa, sumnjam da bi vratio na pisanje presude jer meni je komotno mogao pa nije.. koliko sam čuo, nitko nikad nije pao na presudi.. iako znaju gnjavit sa tim.. mene je kos 7 puta pitao na temelju čega sam proglasio krivim okrivljenika.. trebalo ga je osloboditi uglavnom.. stvarno je bio naporan.. ok, krivo sam presudio al daj me pusti na miru s---njo, vidis da ne znam i da nikad nisam pisao presudu i pocni me pitat kazeno po sto si i dosao.. cini mi se da je zbog te presude bio negativan dalje na ispitu..a mozda i grijesim..nemam pojma...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

VIČIĆ- bahat i prepotentan!! bezobrazan!! vrijeda kandidate!! uz sve te komplimente ipak nije zlocest! nece srusiti ako znas. Sva su pitanja njegova i vec objavljena na legalisu. kad vidite da ste dobili Vičića, samo uciti po njegovim pitanjima.

 

LOVRIĆ- ok zena, pristojna, ugodna. Pita samo svoja pitanja, sve nekako općenito. kad kaze pitanje moras o tome pricat par minuta i ide dalje. Njena su pitanja duga, ne pita definiciju, nego npr. recite mi sto znate o zalogu.. pa treba pricat. ne propitkuje, suti i slusa, ako se zapne pomaze. Dobra i ne rusi tek tako. Ide na ruku kandidatu. ne treba briljirati kod nje.

 

KRILETIĆ – ugodna zena, pitanja sa legalisa

 

ČULE – lik je genije. pita neka cudna pitanja, al to fakat pita. I nemojte uciti ono sto je van njegovih pitanja na legalisu. Pita tocno takva pitanja. Pita sve ono sto kad ucis preskocis jer mislis da nije bitno. To sto on pita su definitivno lagane stvari i ide na ruku kandidatima. Malo oko presude nesto, zasto, kako, u koju glavu spada to djelo. Smije se kad se totalno fula presuda i to mu je sasvim nebitno.(moj dojam)

 

RAŠO- covjek je divan i krasan, pita osnove i sve ono stoje na legalisu. jasno mu je d ami koji nemamo veze sa kaznenim ne mozemo znati detalje. pita bas osnove osnova.

 

ĐURKOVIĆ – meni je bila krasna zena, pitanja iskljucivo i samo sa legalisa. Nista drugo osim njenih pitanja ne treba uciti. Kod organizacije biljeznike ne pita. Drzavno odvjetnistvo samo ona tri osnovna posla DO.

Ustav malo vise gnjavi od organizacije.

 

JESENKOVIC – stari covjek, u penziji, imas filing da te ispituje djed. totalno je predvidiv. pita iskljucivo i samo svoja pitanja. Nista sto vec nije objavljeno. Cita ih sa nekog papira. Uopce ne pita novi zpp kao ni ovrhu. Iz ostavine 4 pitanja. Uvijek, al bas uvijek vrti jedno te isto, cak i podpitanja. ali sva njegova pitanja dobro prodite jer se nazivcira kad se nesto nezna, a pogotovo ako malo izvrnes zakonski tekst.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Drage kolege,

Budući da sam ja tijekom učenja za pravosudni svakodnevno tražila utjehu na stranicama legalisa odlučila sam nakon uspješno položenog ispita podijeliti svoje iskustvo.

Polagala sam po skraćenom postupku, komisija Klier, Jasenković, Hrvoj-Šipek i Crnić.

KLIER-smiren, drag, pun razumijevanja, KZ ispituje puno više i detaljnije od KPP-a. Osim članaka iz KZ-a koje treba znati u cijelosti (zakon je mali i zaista ga nije problem naučiti ) zna tražiti da mu se da koji primjer (mene je tako pitao svršeni i nesvršeni pokušaj) ili teoretske stvari poput dualizma kaznenopravnih sankcija (za one kojima je komentar KZ-a preopširan, uz sam zakon naravno, preporučujem Garačičkinu skriptu, nije velika a ima odlične primjere). Što se tiče KPP-a pita puno manje, mene konkretno nije pitao gotovo ništa od objavljenih pitanja niti je tražio nabrajanja, pitao je troškove postupka, nadležnost žup. suda, Z. o sudovima za mladež (osnove-sastav, na koga se primjenjuje i sl.). U svakom slučaju onaj tko je naučio, kod njega ni u kojem pogledu neće imati problema. Ono što me kod njega najviše oduševilo je smirenost i nastojanje da opusti kandidata.

JASENKOVIĆ-jedan jedini savjet; davati mu što kraće i konkretnije odgovore na pitanja, glasno i razgovjetno jer se zna desiti da nešto krivo čuje pa se malo iznervira. Primjerice kada pita „kada sudac odlučuje rješenjem?“ treba reći „kada ne odlučuje presudom“ ili pak „tko sačinjava zapisnik“, odgovor je „sudac“ (nemojte mu govoriti ni slučajno zapisničar po kazivanju suca ma koliko bili uvjereni u točnost svog odgovora). Što se tiče samih pitanja sva su već objavljena. Voli doći ranije i započeti ispit. Tako da ukoliko vam se ne čaka do 16 sati, dođite već oko 15 i 15 i ispit s Jasenkovićem može početi. Dakle ni s njim ne bi trebalo biti nikakvih problema.

HRVOJ – ŠIPEK – ime joj je Zlata i zaista je zlatna, pitanja su uglavnom objavljena. Vesela, nasmijana, opušta, ne gnjavi ako ne znaš, ne treba štreberski izbiflati normu, nego lijepo, smireno svojim riječima i sa razumijevanjem dati odgovor na postavljeno pitanje. Ako kandidat malo zaluta u svom odgovoru ispravi ga uz osmijeh. Nemojte ovo nikako shvatiti kao uputu da ne učite, svakako učite, ali koji dan prije ispita, bez zamaranja oko detalja, čisto da shvatiti, tko, što, kada i kako radi.

CRNIĆ- moj favorit od kada sam ga prvi put slušala. Vrlo praktičan, pitanja su mu uglavnom objavljena (iako sam čula da zna zalutati van tih svojih okvira, ali sigurna sam da će se svaki kandidat i u tom slučaju snaći budući da se ispit ne priprema od trenutka kada se sazna komisija nego puno ranije). Dakle, vrlo pametan i ugodan ispitivač, više voli obvezno pravo od stvarnog, može mu se svojim riječima (kada je to moguće naravno) dati odgovor na pitanje. Kad vidi da znaš prekida na pola rečenice i ide dalje. Ne pita stečaj i mjenicu. Trgovačko pita osnove. Kod njega uz znanje još više prolazi razumijevaje. Sve u svemu čista petica.

To bi bilo sve što se tiče samih ispitivača. Što se tiče učenja – drage kolege svi ste vi pametne glavice jer da niste ne bi ni bili to što jeste. Svatko ima svoju priču; netko je dobio premalo vremena za učenje, netko ima klince, netko kao ja primjerice ima trbuh do zuba, nesanicu i žgaravicu  , ali uz volju, podršku okoline i učenje, kad god i gdje god je to moguće, za 2 – 3 mjeseca (6-8 sati dnevno) možete se fino pripremiti i položiti. Savjetujem da se ne zamarate komentarima o ispitivačima „babarogama“ jer su prenapuhani, osobno sam bila nekih 4-5 puta na slušanju i uvjerila se da nitko od njih ne dolazi s namjerom da vas baci, svaki od njih ima svoj sistem ispitivanja, svoja omiljena područja i pitanja, ali zato kad saznate komisiju imate neko vrijema za pripremu po njihovim pitanjima.

Još jednom sretno svima i nikako, ni u jednom trenutku ne odustajte!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo malo i o presudama.

Presude se dakle pišu prije izlaska na usmeni ispit. Meni je prvi dan bila kaznena presuda, a drugi građanska. Prije svega želim naglasiti da NIKADA prije toga nisam napisala niti jednu presudu, a pročitala sam ih tek nekoliko par dana prije ispita. Dakle cijelo moje znanje o presudama temeljilo se na njenim sastavnim dijelovima (uvod, izreka i obrazloženje). Pretpostavljala sam da ću se uz pomoć kolega koji samnom pišu pismeni uspjeti nekako snaći i iz samog spisa potrebne elemente ubaciti u gore navedene dijelove presude. Tako je i bilo; atmosfera opuštena, kolege vrlo suosjećajne i ljubazne spremne pomoći, svi smo jedni drugima davali primjere presuda ovisno o predmetu koji smo dobili, čak smo se međusobno konzultirali i oko sankcija. Pisali smo ih od 8 i 30 pa negdje do 14 i 30. Može se ostati i duže, pretpostavljam do 16 sati kada dolaze kandidati koji odgovaraju usmeni dio ispita. U svakom slučaju imate dovoljno vremena.

Ono što je najbitnije kod presuda je da ona ima sve elemente i da ne pogriješite kod sankcije (u smislu da ne oslobodite nekoga koga treba osuditi ili da ne primijenite sankciju koja nije propisana za to K. djelo). To ne bi trebao biti problem budući da kod kaznene presude iz optužnice vidite za koje kazneno djelo se počinitelj tereti a u samom KZ-u navodi se sankcija za to djelo (obratite pažnju na korice spisa na kojima zna pisati velikim crvenim slovima da li je primjerice primjenjena uvjetna osuda i sl., što vam može pomoći kod donošenja odluke). Čitajući sam spis (što traje nekih sat, sat i pol ovisno o predmetu) već ćete zaključiti koje bi bile olakotne a koje otegotne okolnosti i na temelju toga ćete procjeniti koju vrstu i mjeru sankcije bi trebalo izreći. Bez straha, u ovom slučaju vi ste sudac i vi donosite odluku po vlastitoj procjeni u okvirima zakonom predviđene visine sankcije, pa ako i naletite na nekog ispitivača koji misli drugačije vi mu lijepo obrazložite razloge kojima ste se vodili prilikom donošenja odluke i to bi trebalo u svakom slučaju biti OK.

Građanska presuda (u mom slučaju smetanje posjeda) bila mi je mnogo jednostavnija. Možda zbog iskustva od prethodnog dana s kaznenom presudom a možda sam jednostavno dobila nešto što je jednostavnije. U svakom slučaju procedura gotovo ista; isčitate predmet, krenete s tužbom, odgovorom na tužbu, dokazima (svjedoci, očevid, vještačenja i ostalo), procjenite je li vaš tužitelj u pravu ili nije i na osnovu toga donosite odluku.

Presude su nešto iz čega se uglavnom ne pada i što ne treba previše zabrinjavati. Ispitivači uglavnom vole započeti ispit s presudom ali zaista ne vjerujem da je iscrpno čitaju i traže u njima tipfelere; kao što sam već rekla, bito je da sadrži sve elemente i da odluka ne bude skroz promašena. Činjenica da vole krenuti od presuda i nije tako loša jer otprilike znate kako će ispit krenuti, tako sam ja znala da će građansko krenut s pitanjem „kako štitimo posjed“ što je doista i bilo prvo pitanje.

Još jednom sretno svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo upravo polozio pa evo mojih nekih dojmova

 

RASO

- covijek je jednostavno super, stvarno pita osnove

- pita oko kaznenog djela kojeg ste imali ( ja imao izazivanje prometne nesreće, pitao kako se moze pociniti to kazneno djelo - samo neizravnom namjerom ili nehaj (izravna bi bila ubojstvo), u koju glavu spada, jos neka kaznena djela koja spadaju u tu glavu, osnove za zalbu, ovlasteni tuzitelj, u kom roku se podnosi zalba, zastara kaznenog progona (ne zahtjeva da se znaju svi oni rokovi zastare), uvjetna osuda, novcana kazna ... nis posebno

- cini mi se da je malo nagluh, pa kod njega treba malo glasnije govorit (vidio/cuo na svoje oci/usi da je cura odgovorila na njegovo pitanje ali da je on nije razumio/cuo i doslovno ponovio isto sto i ona)

 

PALARIC

- sta se mene tice nekako najnezgodniji od svih ispitivaca koje sam imao. Kod njega se nis nezna - da li odgovor ispravan, da li treba jos nesto reci - on samo suti a iz izraza lica mu se nis ne moze skuzit

- uglavnom prolazi sve zakone, u pravilu po pitanjima koja su vec objavljena na legalisu - definitivno uciti po njegovim pitanjima

 

KOMADINA

-isto super, u pravilu pita sve zakone, ne cjepidlaci (meni rekao kad sam zeznuo neka nabrajanja da ni on sam ne zna sva, ali da pogleda zakon kad nije siguran)

- u pravilu treba ucit po njegovim pitanjima

 

ERAKOVIĆ (trebao biti Miletić)

- prolazi sve zakone, ali pomaze potpitanjima, primjerima iz prakse

- kod njega mi se nekako cini da nema standarnih pitanja, uglavnom pita osnovno (moze mu se zalomit pitanje tipa kako se prenosi dionica - indosamentom - kamo se to cini vidljivim - na prednjoj strani dionice i takva slicna pitanja - ali ako se ne zna nije nis strasno)

 

JUG

-u pravilu pita vec objavljena pitanja ( nadleznost, tuzba protiv RH, djelomicna presuda, međupresuda, revizija, sporovi male vrijednost ... )

- uglavnom prolazi sve zakone

- prekida kandidate ako se zna

 

Ostali dojmovi

- presuda

 

-pise se dva dana, prvi dan kaznena a drugi dan gradjanska, pise se od 08,30 -3,30, cini se da je dosta vremena ali nekako to vrijeme brzo prodje (ja sam tek oko 1 poceo pisati presudu - trebalo mi je vremena da proucim presudu, da skuzim sta se trazi ... uglavnom vrijeme brzo proleti

- uzmite hranu - nekakvu cokoladu, vodu, kekse... bilo sta ... do 3,30 se ogladni, a i mozak bolje funkcionira :-)

- oko presude se ne treba previse zabrinjavati - to ionako nitko ne cita - eventualno se cita izreka presuda

- probat nabavit sto je vise razlicitih presuda (nadam se da niste baksuz da od svih presuda bas nemate onu koja vam treba u tom momentu - mada se i to moze dogodit - tako u nasoj grupi od nas 5 (svaki imao po 30 kaz. presuda) nitko nije imao presudu davanje laznog iskaza, a jedna je cura upravo dobila to kaz djelo

- uzeti trgovački papir (mislim stvarno platio 1.450,00 kn i da nisu mogli kupit trgovački papir - ah ta stednja)

 

- mobitel

u pravilu se mora predati cim se dodje u ministarstvo, ali caka je da se jednostavno ponesu dva - jedan se predaje, a drugi se moze koristi u slucaju nuzde - dobro dodje

 

- ispit

u pravilu pocinje u 4 sata i traje jedno 3, 3i30 sata

svi kandidati jednako izgledaju - blijedi, prestraseni na smrt, bez zivota - nesto strasno - valjda se to mora proci na takav nacin

- probat se maknuti od promatraca i kandidata koji pocnu pilat sa pitanjima (legendarna pitanja Je li znas ono..., ja sam cuo da ...) - BJEZAT STO DALJE - oni grizu i opasni su po zivot, oni ce vas samo izbedirati, a u biti takve osobe pojma nemaju

-nabavit si neku amajliju (tipa napravit par sklekova prije ispita, uzeti neku sretnu majicu, gace, hlace, dirat konja na trgu... bilo sto, samo da vam da pocetnu sigurnost - ostalo je na vama, ucili ste i NECE biti problema ,mozak radi 100 na sat,jednostavno iz vas izlaze informacije za koje niste znali da postoje pohranjene u vašem mozgu - nesto nevjerovatno

 

-Osjecaj

nakon sto polozite ispit, osjecaj je super - kao da ste na tronu svijeta- imate osjecaj da sve mozete, a da ne govorim koliko lakse se osjecate :) najmanje 200000000 kg lakse :)

 

Uglavnom kolege i kolegice nek vam je sa SRECOM

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iskrene čestitke, kolega! :palac:

Što se mobitela tiče, jedan predaješ na porti kad već uđeš u ministarstvo, a drugi sam imala u torbi, možeš slobodno jer ih nitko ne pregledava, njima je bitno formalno da si ga predala, bezveze...i moj savjet ti je da poneseš neki stari, jer ga ionako moraš predati ugašenog, tako da možeš donijeti i "pračovjeka" od mobitela :zubo:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Evo kratko o mojoj komisiji:

 

KRILETIĆ (org.pravosuđa): žena je uljudna, smirena i ne ide puno u dubinu, ali pita iz svih 5 zakona (sudovi, DSV, odvj., DO i jav.bilj.).

 

JUG(GPP) obožava pitanja iz zadnje novele ZPP-a (od kada je na snazi, sve o reviziji, sporovima male vrijednosti itd.), a inače je ok, smiren i uljudan. Iz ovrhe i ostavinskog postupka važno je znati ulogu javnog bilježnika i pravne lijekove.

 

CRNIĆ (GP) traži razumijevanje, pita više iz obveznog i trgovačkog prava, a manje iz stvarnog i nasljednog. Inače je objavio nekoliko stručnih knjiga, pa to objašnjava zašto najviše pita o štetama, posebno neimovinskoj. To treba znati točno po ZOO-u. Naučite usporedbu odredbi starog ZOO-a („nematerijalna“ šteta) i novog ZOO-a („neimovinska“ šteta) jer razlika nije samo terminološka već sadržajna.

 

RAŠO (KP/KPP) čita pitanja s papira (znači, uvijek su ista), pomaže i imaš osjećaj da te nikad ne bi srušio, ali ne traži da se zna napamet već traži osnovno razumijevanje instituta kaz.prava.

 

Opći dojam: svi su se držali svojih (na Legalisu objavljenih) pitanja i bili su dobronamjerni i korektni ispitivači. Ustav, upravu i radno nisam polagala (skraćeni postupak).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo da se pohvalim... i ja konačno sretno položila ispit!

:-D

Komisija odlična- Miletić, Rašo, Palarić, Jug i Komadina. :palac:

 

MILETIĆ- jako fin gospodin, prvo uvod od nekih 5 minuta odakle smo, zašto se bojimo, što očekujemo, koja pošalica i tek onda ispitivanje. To mi je posebno godilo jer sam baš bila uplašena, pa se nekako opustila i sve je krenulo. Presude nije ni pogledao, bolje rečeno prelistao je pred nama i pitao što smo imali, prepričati, naknade štete, što se dalje nadovezalo na ispit. Pitanja? Sve već navedeno na Legalisu. Jedino, nemojte pogađati, ako nisi siguran bolje reci ne znam jer ne voli kada se služimo kao srećom. Ali ako se zna prekida i ide dalje,posebno trgovačko. Mene pita komanditno društvo-kakve članove ima , ja nabrojim i da ću pojasniti on kaže dosta. :palac: Ali jako ugodan pomaže ma sve pet!

 

RAŠO- Taj čovjek je predobar! Meni je samu sebe bilo loše za slušati, a njemu sve super. Pitao svakog možda 15 minuta, od toga on pričao 10min i gotovo. :-D samo ne treba šutiti-reći jednu rečenicu i dalje on pomaže i priča.

 

PALARIĆ- on ovako malo djeluje nezgodno jer nema ćaskanja i djeluje jako ozbiljno i nezainteresirano, ali ono što je bitno, da je korektan, pita svoja pitanja, ne očekuje da se sve zna i sve je brzo gotovo. :palac: Moj savjet je da se daju što kraći odgovori, jer ako krenete pričati on vas neće zaustaviti, a svi znamo gdje možemo završiti kad nas se pusti pričati u nedogled. :namiguje:

Evo primjer- Na pitanje tko imenuje predsjednika suda treba samo reći ministar pravosuđa. On će vas pustiti da objašnjavate proceduru, ali zapravo će biti zadovoljan i ovim kratkim odgovorom. A ako ga zanima širi odgovor, pitat će. U svakom slučaju ok čovjek, voli pitati izbore pa nije zgoreg malo škicnuti stranicu Hrvatskog Sabora o nekim općenitim informacijama vezano za izbore. :palac:

Naravno, ako uhvatite vremena! :kavica:

 

JUG- njega sam jedino slušala i kod njega odgovarala tako da ga nemam s kim usporedit. Meni je isto super čovjek- nekima djeluje kao arogantan,ali na mene nije ostavio takav dojam. Meni se svidjelo što pita jasno stvari, bez nekih trik pitanja i pomaže kod odgovora. Voli pitati reviziju, ali nas je jako malo pitao, samo da navedem koje imamo i kad sam krenula citirati članke, prekinuo me u pola i šibao dalje. Ovaj put je više pitao ostavinski postupak, ovrhu ništa. Ali ko i inače, pitanja s Legalisa. Zapravo, kodnjega je najsigurnije preći uvijek zadnje izmjene jer jako voli pitati upravo te izmjenjene članke.

 

KOMADINA- opet isti set pitanja!!! Znaš točno što je slijedeće pitanje. Ali i inače, čovjek je predobar, jako ugodan, prekida ako se zna. Pređe on sve zakone, ali ako se uči po njegovim pitanjima, nije to jako puno. :palac:

 

Moram priznati da je ovo na kraju bilo jedno ok iskustvo. Osim učenja. :vrti: Druga priča je kad sjedneš tamo, nakraju shvatiš da je bitno da si pohvato konce, da ne moraš znati odgovore na sva pitanja i malo sreće kao i za sve drugo u životu. E da i nemojte brzati, nitko vam neće zamjeriti,ako koju sekundu zastanete da se smisilite i onda date suvisao odgovor.

I hvala svima na komentarima i pomoći jer ovaj forum uvelike pomaže pri učenju. Hvala! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Dragi kolege,

evo i ja sam jucer polozila pravosudni ispit. Jos toga nisam skroz svjesna, ali svakako nevjerojatno dobar osjecaj.

Komisija je bila odlicna: Miletic, Palaric, Miljevic, Vlahinja i Jug. Bilo nas je 6, i samo je dvoje kolega nazalost palo po 1 predmet.

 

Miletic - iznimno ugodan i veoma kulturan gospodin koji je osim velikog strucnjaka u svome poslu i nadasve divan covjek i pedagog te zbilja stoji sve ono sto je do sada dobro napisano za njega. Prvo je malo porazgovarao s nama o tome odakle smo, sto radimo, kako nam je na poslu, kako se osjecamo sada na ispitu...

Pita najvise stetu, ali svakako prodje svu materiju i odmah vidi da li ste naucili i da li to razumijete.

Pohvalio nas je i pozelio nam svu srecu i dalje.

 

Palaric- istina je da pita veliki broj pitanja (nas je pitao i malo vise od standardnog), ali je bio i nasmijan i u svemu ugodan. I on nas je pohvalio i lijepo pozdravio nakon sto je zavrsio.

 

Vlahinja-super ispitivac; pita relativno kratko - blic pitanja uz par neizostavnih nabrajanja. Radno nas je pitao mozda svega 5 pitanja. Smijao se cijelo vrijeme i porazgovarao s nama o praksi, nekim slucajevima s kojima se susrece, pohvalio nas i sve je bilo veoma brzo gotovo.

 

Miljevic-krasan covjek i strucnjak u svome poslu uz kojega se na ispitu osjecate dobro jer daje poticaj i pohvale. On me je posebno odusevio. Pitao je standardna pitanja-vezano uz presude i sve u korelaciji s tim. Rekao nam je da smo polozili i da smo veoma dobro znali, a onda je jos malo porazgovarao. Ma ispitivac za pozeljeti.

 

Jug-njega smo malo cekali kao posljednjeg ispitivaca. Ozbiljan covjek, ali nadasve korektan, ugodan, fer. Istina je da najvise pita posljednju novelu ZPP-a, ali i ovrhu, ostavinski postupak...

 

Na kraju, kada dobijete to uvjerenje i kada vam svi ti ispitivaci stisnu ruku i cestitaju-to je poseban osjecaj i zbilja je vrijedilo ovih proteklih par mjeseci zrtvovati.

Sada se cini lako, ali mi je kada bacim pogled na tu hrpu knjiga i zakona (koje mi je muz jedva oteglio do automobila:-)) prilicno nejasno kako to sve sjedne na svoje mjesto i kako odgovori sami dolaze kada dobijete pitanje.

Ucenje je svakako bilo mucno razdoblje, ali sve se to moze. Nemojte se bojati i samo hrabro naprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav!

 

Evo i mojih viđenja samog ispita i same procedure..

 

Vičić - Čovjek koji dobro poznaje ZPP, ali prije svega praksu! Te zato i traži ponajprije razumjevanje i zaključivanje, ali da bi to mogli morate i poznavati gradivo. Kod njega svako pitanje dolazi u obzir jer on pita cijeli ZPP i to kako ga otvori, možda mu se više puta otvore troškovi, sastav suda, preinaka, presude, revizija, malični sporovi.. ali nema pravila. Učite sve iz ZPP-a, a ovrhu i obiteljsku koncentrirajte po njegovim pitanjima. Kod njega pitanju pomažu jer usmjeravaju na bitno. I kod njega treba se znati lijepo izražavati, govoriti smislene i povezane točne rečenice s pravničkim vokabularom! Traži, ali je dobar i korektan!

 

Gagro - jako dobar ispitivač, pita od svega nešto, i to uglavnom po pitanjima, ali je jako ugodan dobar!

 

Miletić - smiren i dobar pita jako puno toga i voli precizne i kratke odgovore, ali bazira se na osnovama, zato prođite njegova pitanja i ne petljajte, nema potrebe, govorite ono što vas se pita ni ne pokušavajte se praviti pametnima i dopunjavati odgovore jer vam neće ni dati. Međutim nastojte skoncentrirano odgovoriti na pitanje polako i bez panike samo bitno, u suprotnome će proširivati naizgled kratko i jednostavno pitanje!

 

Marković - također jako dobar ispitivač, pita nešto mali po ZUP-u, pa ZUS-u, ZOR, i službenike! Smiren i ugodan.

 

Rašo - također smiren i ugodan, dobar. pita najprije jednog pa onda drugog. Uvijek pita malo o glavi kaznenog djela iz presude pa onda krene na ZKP i KZ. Pita dosta toga, ali stvarno osnove te k tome još pomaže i navodi na odgovore. Jako je dobar i kad njeg dobijete ponovite po pitanjima osnove.

 

Presude su pak nešto što ćete se već nekako snaći, moja preporuka skompajte se s kolegama koji su iz vaše grupe i surađujte i tijekom pisanja presuda i kasnije, budite tim bude vam lakše!

 

Sretno svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jel netko slušao damjanović ili možda odgovarao kod nje?

pročitala sam šta piše ovdje na forumu i nije mi se po tim komentarima činilo ništa loše. piše kao da voli puno objašnjavati i da je ok, ali onda sam skinula njezina pitanja i malo gledala po njima pa mi se čini da jako detaljno pita i ima hrpa čudnih pitanja koja nitko drugi ne postavlja. i užasno puno pita trgovačko, a ja to još nisam ni pogledala. užas....

ako netko zna nešto više o njoj nek napiše

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Maja2304, ja sam odgovarala kod Damjanović, žena je skroz ok, istina da puno pita, i ide dosta u detalje, te također da stvarno pita ono što drugi ne pitaju, i to je naravno ono što smo svi vjerojatno preskakali tokom učenja (pogotovo iz trgovačkog). Međutim, moj dojam na ispitu je bio i više nego pozitivan što se tiče konkretne ispitivačice, jer se ona zadovolji ako joj se kaže glavno pitanje, a ako se ne zna podpitanje ona ga sama obrazloži i kroz razgovor krene na sljedeće pitanje, tako da nije strašno kao kad gledaš u njena pitanja i čudiš se što sve može postaviti. :misli::-D

Moj savjet je da ponavljaš dosta njena pitanja, jer su stvarno specifična, a iz trgovačkog bi bilo poželjno da naučiš povećanje i smanjenje temeljnog kapitala malo detaljnije iz zakona jer to voli pitati. Evo konkretno, ja sam trgovačko učila iz skripte, i kad sam saznala da mi je ona u komisiji, pola dana (kvalitetnog učenja) sam nadopunjavala i učila podosta pitanja iz zakona koja se u skripti niti ne spominju, tako da nema beda.

Sve u svemu bila je ljubazna i pristupačna, eto, to su moji skromni dojmovi, nadam se da će i tebi biti tako! :-) SRETNO! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

iDR je napisao:

Maja2304, ja sam odgovarala kod Damjanović, žena je skroz ok, istina da puno pita, i ide dosta u detalje, te također da stvarno pita ono što drugi ne pitaju, i to je naravno ono što smo svi vjerojatno preskakali tokom učenja (pogotovo iz trgovačkog). Međutim, moj dojam na ispitu je bio i više nego pozitivan što se tiče konkretne ispitivačice, jer se ona zadovolji ako joj se kaže glavno pitanje, a ako se ne zna podpitanje ona ga sama obrazloži i kroz razgovor krene na sljedeće pitanje, tako da nije strašno kao kad gledaš u njena pitanja i čudiš se što sve može postaviti. :misli::-D

Moj savjet je da ponavljaš dosta njena pitanja, jer su stvarno specifična, a iz trgovačkog bi bilo poželjno da naučiš povećanje i smanjenje temeljnog kapitala malo detaljnije iz zakona jer to voli pitati. Evo konkretno, ja sam trgovačko učila iz skripte, i kad sam saznala da mi je ona u komisiji, pola dana (kvalitetnog učenja) sam nadopunjavala i učila podosta pitanja iz zakona koja se u skripti niti ne spominju, tako da nema beda.

Sve u svemu bila je ljubazna i pristupačna, eto, to su moji skromni dojmovi, nadam se da će i tebi biti tako! :-) SRETNO! :palac:

Ja sam isto odgovarao kod Damjanović u ponedjeljak i slažem se sa kolegicom pa to neću ponavljati. Ono što mi se čini važnim za reći je da ispitivačica nema klasičan način ispitivanja, ispitivač postavi pitanje, a kandidat odgovara, već je kod nje više stil, da ona zada temu npr. pravo služnosti pa se sada priča o tome, pri tome mislim da i ona i kandidat pričaju, ako se nešto ne zna ona to kaže, ako se nešto krivo kaže ona ispravi i kaže točno.

 

Iz tog razgovora se naravno može vidjeti da li kandidat razumije ono o čemu priča ili je to čisto nabubano. Naravno moraju se znati osnovne stvari i osnovne definicije. Npr. ako se postavi pitanje pravo građenja mora se reći da je to ograničeno stvarno pravo na tuđoj stvari... nakon toga slijedi pitanje kako se upisuje u zemljišne knjige, e tu se već može i ne znati da se upisuje dvostrukim upisom (ja nisam to znao, ali sam nakon što mi je ona rekla da je to dvostruki upis «slikovito» opisao što to znači :)

 

Voli pitati posjed (stjecanje i zaštitu), zaštitu pr. vlasništva, ograničena stvarna prava, mene je pitala i javnu oporuku, predugovor, štetu (samo definiciju i pretpostavke odgovornosti) vrste dionica, načela kod tvrtke (nisam znao niti jedno, pa me pitala da kažem što je tvrtka i kako se štiti i kroz moju priču me navodila do pojedinog načela)

 

Moj zaključak je da je jako korektna, ne muči ljude, pomaže i navodi, a ponekad i sama kaže odgovor. Traži razumijevanje i osnovne definicije i dosta puta pita kako nešto prestaje npr. kao prestaje pr. građenja, vlasništva ili prestanak obveze.

 

Sretno svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S obzirom da imam Crnića u jednoj komisiji , a vidim po njegovim pitanjima da pita ugovore , zanima me da li netko zna je li dovoljno znati samo definicije tih ugovora i osnove kao što su bitni sastojci, forma i slično, ili moram sve znati,treba li npr učiti i znati nabrojati sve obveze ugovornih strana i slično.

Ako netko to zna bila bi jako zahvalna na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slušala sam Crnića prije par mjeseci i koliko se sjećam pitao je samo definiciju - što je npr. ugovor o osiguranju, ugovor o zajmu i sl. Ne pita obveze stranaka. Jedino je vezano za ugovor o uzdržavanju pitao formu ugovora.... Mislim da se ne treba zamarati detaljima, nego samo osnovno ... :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ja imam Crnića u komisiji. Kako nisam iz dosad objavljenih komentara uspjela izvući baš neki dojam o njemu, molila bih ako mi netko može odgovoriti koliko se on zapravo drži "svojih" pitanja, te koliko ide u dubinu. Naime, baš sam jučer prolazila po tim pitanjima, i stvarno ih nema puno :misli: .

Drugi član komisije mi je Brežanski, a ona ima uistinu jako puno pitanja, pa gotovo da nema stvari koje ne pita. Zato me zanima koliko ona tolerira neznanje, eventualnu zabunu itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo mojih dojmova sa ispita:

VIČIĆ- odlican,bio je jako dobro raspolozen,kao sto je netko napisao bio je to skoro kao ugodan razgovor,malo je napeto jer vrti zakon pa pita po njemu,dakle,pita sve.

jedino trazi da se lijepo izrazavas i da govoris tocno kao iz zakona,ali ako nesto ne znas on objasni,nije niti jednom podigao ton ili vikao ili bio bezobrazan.jos nas je i pohvalio.

DAMJANOVIC-isto jako ugodna,pomaze,navodi,ne moras odmah sipati sve iz rukava,sve najbolje....jedino to sto pita i trgovacko dosta,ali ni to ne moras sad pjevati,mene je bilo malo strah kad sam vidjela njezina pitanja,ali kad si tamo nije to tako strasno,ali za nju svakako preporucam i vedris klaric ali i zoo prelistati za pojedina pitanja (npr. tumacenje ugovora i sl.)

RAŠO- nemam komentara,naravno pozitivno,pitao je dosta,ali uglavnom osnove,bio je nekako dosta ozbiljan,ali bitno je da pricas,pa ako pogrijesis on usmjeri.pita sa svog papira,uglavnom vrti isto,ne zamjera greske,ide dalje...

ĐUROVIĆ-isto jako ugodna,ne zamjera kao nista,ali eto dosta ih je taj dan rusila ustavno ili organizaciju samo zbog neznanja nekih par stvari koje je po meni mogla tolerirati,ali eto......uvidjavna,pa ako bi eventualno pao neka druga 2 predmeta,onda ona kao ne bi rusila.....

JURIĆ-KNEZEVIC-najmanje mi se svidjela,mozda zato sto sam pala upravu,ali bilo mi je jako tesko odgovarati na neka njena pitanja iz uprave i jako je hladna,rezervirana nekako pa mi nije bas ostavila dojam,mada sam citala prije komentare ljudi koji su pisali da je super,ali sve je to subjektivno.

Nekima je i Vicic uzas a meni je odlican.Eto,puno srece svima,ja sam dosta rijesila,ali moja uprava me jos ceka u 9.mj,ne bih htjela ponavljati kod iste ispitivacice,ali ako me zadesi,kaj sad.........

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo da jos jednom svima kazem, jer nemam vise vremena ovde stati imam sortirana sljedeca pitanja:

kriletic

kos+baranovic (kompilacija)

brezanski,

lovric

buljan

vicic

 

pitanja sam skidao sa ovih stranica i izbacivao ona koja se ponavljaju....ako ikome to treba javite se na mail

robbyzimmet@yahoo.com

iz splita sam, ako to ista znaci ali eto...

i molio bih vas sve buduci da cu izaci na cisti blef upravno pravo, radno, ustav i organizaciju da ako je ikako moguce da mi nabavite najzadnja pitanja od kriletic, gagro, te ivanisevic markovic....to bi mi zbilja znacilo

ako imate eto lipo razmjenimo ovo sta ja imam i vi i super

ja sam doduse vadio kriletica ali mi trebaju zbilja minimalna pitanja i to pitanja koja UVIK pita....ako mi itko to moze osigurati biti cu zahvalan do neba

osim toga ako treba kome, brezanski sam napravio malu skriptu odgovarajuci....ima 25 strana-(nekih 215 pitanja) po principu pitanje-odgovor.

e sad koliko je to dovoljno ili nije ne znam, ovisi o tome kolike smo srice da nas potrefe pitanja koja su na legalisu, ali eto....barem je nesto

meni je ispit usmeni 9.7. i imam dojam da cu dozivit tamo infarkt od zivaca....ima jos ko ispit tada?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

09.07.

 

Buljan, ugodna, dobra i praktična ispitivačica, pitanja sam već pozaboravljala ali bila su tipa vps, rokovi, mirovanje postupka, punomoćnici, revizija...ako nešto ne znate zaista pomogne da se sjetite i neće uzeti za zlo što niste odmah ispalili odgovor. Često postavlja podpitanja ali koja su sasvim logična i nadovezuju se no ono što odgovarate. Smirena je i draga.

 

Kriletić, također jedna ugodna žena, ne pili po onim detaljima tko točno koga bira, više pita uopćeno, malo nadležnosti, što je sud, vrste, javni bilježnici, odvjetništvo, tarifu. Može se s njom i popričati o pitanju, dobra ispitivačica.

 

Kos, neznam što bih rekla, točno je sve što se ovdje već pisalo za presudu, gleda je, pita zašto tako i kako. Meni je bio optužni prijedlog s predloženom sankcijom od 8 mj bezuvjetno, a ja sam dala 5 mjeseci i to uvjetno pa me pitao zašto, iskreno ja ne uopće ne sjećam tog prijedloga sankcije, sasvim sam ga smetla s uma. U svakomm slučaju ispit sam prošla i naglašavam da mi je to bila prva presuda koju sam napisala u životu, tako da se ne morate bojati. Svi su na pismenom jako kolegijalni i spremni pomoći jedno drugome i nosite primjerke presuda.

procesno mu je jako važno, prvo pita njega pa materijalno, zna biti nezgodan, ali ako znate proći ćete, neće vas rušiti, kao što ni nitko ne ruši tek tako, ali se zna malo iznervirati zbog neznanja, posebice ako se pnovi u par pitanja za redom.

 

Brežanski, jedna ugodna stara gospođa koja pita dosta i podugo, ali ništa strašno, najviše gp naravno, pita i opći dio, iz trgovačkog nekoliko pitanja, iz ovrhe možda dva, prođe i nasljedno,meni se činilo prilično (oporuka, ošasna imovina, zastarjevanje među naljednicima, ugovor o doživotnom, izdvajanje u korist nasljednika...) stečaj ne pita, zmeljišni dio ne pita. Očekuje znanje, ali ne da morate odgovarati ko iz topa i spremna je pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

ja sam bila slušat 14.12. ujutro i mogu ti komentirat one koji su bili.

 

Đuro Sessa - čovik je super ugodan, pomže, i što me oduševilo cura je dobila pitanje iz ob - Mjere za zaštitu prava i dobrobiti djeteta, na šta je komentira da zna da je zeznuto pitanje i da joj neće uzet za zlo ako ne zna

 

Mladen Turkalj - ok je, u principu ne prekida nego pusti da sam rećeš šta imaš

 

I. Kaladić - isto ok, i ne traži puno.

 

Uglavnom svi su bili jako ugodni, i izgledalo je da žele šta više pomoć onima koji odgovaraju. Stvarno svaka čast

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja sam odgovarala u početku ovog roka tako da mogu reći iz osobnog iskustva :

-Novak--možda ima malo stroži nastup ali je meni

žena bila sasvim ok...hoće pomoć i samo želi da se koliko je moguće razumije kazneno..oko novog zkp-a nije puno pilila iako sam izvukla 3 pitanja (na svu sreću naučila)...sve u svemu ok

 

Hamarić-suuuuuperrrr...on pita zadnji tako da ne muči ljude..moraju se znat osnove..skripte dovoljne..

 

Bošnjakovića sam slušala...čovjek je divan...drugo nema šta za reći..

 

meni je bila neka nova ženska iz uprave-ali nažalost nisam zapamtila kako se zove..ali je stvarno bila super..mlada..čim vidi da znate vas prekine i eventualno pita podpitanje..

 

Sretn ljudi...mogu vam samo dati jedan savjet---slobodno se bojite i neka vas bude strah..to je onaj pozitivan strah koji vas tjera da bolje i više učite..

 

ne predajte se....i svatko tko je učio će proći u to nema sumnje :palac: SRETNO!!!! I SVE NAJBOLJE U NOVOJ GODINI!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Za informaciju kolegama. Ja sam slušala ispit 20.06.2011. u 14h, u Komisiji su bili: Novosel Barica (predsjednica Komisije), Brežanski Jasna (GP i Trgovačko), Mikšić Ivan (GPP i Obiteljsko), Garačić Ana (KP i KPP) te Marušić Babić Gordana (Radno i Upravno). Dva kandidata su odustala tako da je bio samo 1 kolega koji se, moram priznati vrlo hrabro "držao" do kraja i naposljetku POLOŽIO!!!!! :palac: Svima nam je bilo izuzetno drago. Kolega je odgovarao kratko i jasno na sva postavljena pitanja i nije bilo puno potpitanja od strane ispitivača, dapače, znali su ga i prekinuti. Ustav...je izvrsno znao, bez greške, čak bih rekla "briljirao" :-o , GP i Trgovačko također, GPP i Obiteljsko ga Mikšić nije puno "gnjavio", e malo je ipak "zapeo" kod Garačić, i na 2 pitanja nije znao odgovor, no bio je iskren i rekao da ne zna te je ispitivačica prešla na drugo pitanje i oprostila "neznanje" prethodnog. Radno i Upravno je koncentracija već "padala", no sve u svemu prošlo je dobro. On se bojao, no mi smo ostali sa njime čekati i znali da je položio. Svi sretni otišli doma...učiti... :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Ja sam do sada od apsolutno svih koji su položili, pa čak i od onih koji nisu, čula same pohvale o ispitivačima. Dakle, da komisija više "pomaže" nego što ima "želju" nekoga "srušiti".

Dakle, ako znate, hrabro :frajer: ,

kratko, jasno odgovarajte na pitanja bez upuštanja u bespotrebne rasprave i sve će biti izvrsno. :palac:

P.S. nešto izrazito bitno, ako ne znate, iskreno priznajte i neće biti problema, samo se nemojte upuštati u nekakva "muljanja". Ja sam osobno slušala kad je mladi kolega položio kod isp.Garačić, a nije znao (apsolutno ništa) odgovore na 2 pitanja, no bio je iskren i ona je samo rekla "idemo dalje".

Dakle, samo hrabro :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Usmeni mi je 16.12. na Upravnom. Predsjednik komisije mi je Marijan Hanžeković. Obzirom da dotični prvi put uopće ispituje kandidate na usmenom dijelu pravosudnog ispita molio bih kolege i kolegice ukoliko ih prije navedenog datuma bude ispitivao istoimeni da podijele dojmove o ispitivaču. Prvenstveno mislim na pitanja iz trgovačkog prava jer ne bi htio ulaziti u dubioze kod tih pitanja a znam da je Marijan Hanžeković "stručnjak" u trgovačkom pravu pa da ne bi ulazio u detalje. Hvala unaprijed i sretno svima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Teddy - MARIJA KRILETIĆ ne pomaže! Čita iz svoje skripte, stavlja neke oznake pored svega što te pitala! Opći dojam - žena ne zna Pravo EU! Želi čuti ono što piše u njenoj skripti! Čini se zato jer bez skripte ne zna! Ostavlja loš dojam, i kao ispitivač, i kao osoba, i kao pravni znalac! Vrlo često ljudi ne prolaze kod nje!

 

Npr. za razliku od gospođe ANE GARAČIĆ, koja je zahtjevni ispitivač, ali apsolutno sve zna, barata svime, ima zavidno znanje, i puno traži. Jednaki kriteriji prema svima! Druga je stvar što je kod nje vrlo teško proči pismeni! Ali, ponavljam žena ZNA dio prava kojim se bavi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Erakovića je super. Pomaže.

 

Čule je isto odličan, pomaže. opušten je.

 

Pronašao sam neke papire sa slušanja od Kriletić, u 6 mjesecu je bila super volje, nije puno tražila, pomagala, ugodna, istina opet manje pitala europsko, više Ustav i Org, to više voli.

 

Lovrička ne priča puno, uglavnom sluša, nema puno potpitanja.

 

Ma svi su oni uglavnom dobri :) ... sretno svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Međutim, isto tako sam čuo da su sastavi komisije podložni promjenama što znači da nam osim Marijana Hanžekovića ostali možda neće biti isti. Znači tek par dana prije bi trebali sa sigurnošću znati tko nam je zasigurno u komisiji. Dok je ispit bio organiziran po starom sistemu komisija se znala promijeniti dan prije ispita tako da ništa još nije sigurno. Ali zasigurno treba naučit kazneno odlično ukoliko sutkinja Garačić bude ispitivala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A da li vas mogu pitati kako ste saznali sastav komisije?? Ja sam mislila da to vidimo /znamo doslovce kad se pojave na usmenom. Inače, znam da je bitno tko je u komisiji, ali mi se to čini puno manje bitnim sad u ovom sustavu sa karticama-izvučeš svoje pitanje i na tebi je da odgovoriš, pa ako dobro znaš, ne vjerujem da će ići u detalje sa potpitanjima. Ili?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma ja sam bio na Ministarstvu slušati ispit i zamolio pravosudnog policajca da mi kaže. Oni to ne bi smjeli govoriti ali ako ih lijepo zamolite kažu. Opet ponavljam, komisija je vrlo često podložna promjenama i zapravo možemo biti sigurni tek dva dana prije ispita koja nam je komisija osim predsjednika koji je uvijek stalan član. Što se tiče ispitivanja, kartice se vuku, kandidat kaže koliko zna ali svaki ispitivač će postaviti bar po jedno podpitanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@ zacko i kašikara

 

pošto pišete da ste bili na odgovaranju odnosno slušanju ispita, dajte ljudi pitanja.... pitanja stavite na forum da možemo popuniti ovu listu novog zkp-a...

 

sad je najmanje bitno može li se ili ne, i kako saznati sastav ispitne komisije. ionako su pitanja po karticama i 90% stvari je na kandidatu a ne na članovima komisije kojih je ionako 5 i svi su istovremeno prisutni i slušaju što pričate...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko sam vidio kolegica Maajda u rubrici Pitanja popisala dosta pitanja.

Meni su bila ova:

Uhićenje

Sudac istrage- radnje suca istrage

Vrste odluka u ZKP-u i način donošenja odluka -vijećanje i glasovanje

Dokazno ročište

Suđenje bez prisutnosti okrivljenika u redovnom i skraćenom postupku

 

A reagirao sam jer mi je bezveze da netko zna a netko nezna unaprijed tko mu je u komisiji.

Koliko god se to činilo nebitno može biti i ključno barem kod rasporeda zadnjeg ponavljanja a i priprema za stil ispitivača.

Glupo mi je da sad pravosudni policajci mogu sa tim dilat. Smiješno!

A ako je to toliko nebitno onda neznam zašto su kolege uopće to pitali policajce!? Naravno da je dosta bitno i da će se bolje prema tome pripremit.

Tolko od mene! Sretno svima!

Ja sam hvala Bogu gotov pa me ovo uopće niti ne dira ovo ali sam ipak reagirao jer se ne slažem sa time da svi nemaju iste uvjete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Jučer položio! Moji dojmovi o komisiji:

 

Hanžeković(GP,Trgovačko)-jedan jako ugodan čovjek, smiren i pun strpljenja...ispituje sporo i dugo...ispred sebe ima svoj mali laptopić iz kojeg čita zakone...sve u svemu odličan!

 

Medančić(GPP)-odličan, ne traži puno ali postavlja puno podpitanja i zahtjeva samo koncizne odgovore.treba samo znati povezivati.pita logično.nakon svake grupe predmeta izađe na hodnik i bodri kandidate :-) ocjena izvrstan!

 

Garačić(KP,KPP)- izuzetno zahtjevna ali nadasve korektna i poštena.treba znati njezinu skriptu. pita puno na primjerima i jaaaako voli sudsku praksu.o svakom pitanju treba reći po par rečenica.nikakve nabrajalice.to je ne zanima.kad dobijete institut nešto malo kažete i ona počne s primjerima.treba dobro povezivati.barata strašnim znanjem!ocjena odličan!

 

Turkalj(Radno, Upravno)- dvije rečenice o svakom pitanju.on postavi još jedno podpitanje i to je to.traje 10 minuta.odličan!

 

Slavica Marić Okičić(Ustav, Org., EU)- o svakom pitanju dvije rečenice.postavi još jedno do dva podpitanja i to je to.treba uzet u obzir da je to bila zadnja grupa i da nam je koncentracija već bila nikakva.uglavnom draga i pomaže.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Ispit sam slušala 05.12.2011., i moj dojam je da se ne bi trebalo zamarati s ispitivačima previše. Svaki je na svoj način više - manje korektan. Vjerujem da nitko nema namjeru rušiti. Mislim da svi trebamo obratiti najviše pažnje na same sebe.

Smanjiti stres jer ih to smeta (bilo da si budući javni bilježnik, odvjetnik, sudac....morao bi biti koliko - toliko smirena osoba)....zatim, IMATI STAV....kolegica koja je odgovarala možda i nije baš savršeno znala (odvjetnička vježbenica), no bila je (izvana) jako sigurna u sve što govori, pa i kad je bilo malo grešaka, sama se nasmijala i ispravila, a što im se dopalo. Druga kolegica je bila tiša, no dosljedna....djelovala je jako smireno i prošla. Na žalost, jedan kolega je pao koji se malo zbunio na KP-u i KPP-u...nije da nije znao, no djelovao je malo zbunjeno. Iskreno, do tada je jako dobro sve znao, pa smo mi slušači bili, kao i on sam, malo šokirani kad je gospođa izašla iz dvorane i objavila kako je pao te da može ponovo za 4.mjeseca. Eto, ukratko. Sve u svemu, lako komentirati iz pozadine, no sjesti naprijed "hladne glave" :misli: ...neće biti baš jednostavno.

Ako ne izvana, ipak svi "kuhamo" iznutra :panika:

No, sretno svima.....

pozzzz :mase1:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...

Majdaaa je napisao:

Kad sam pohađala teoretski dio stručnog obrazovanja, rekli su da predavači koji su nam predavali neće biti na usmenom. Zanima me je li stvarno tako ili se ipak zna desiti da predavač bude na usmenom dijelu ispita?

 

 

Mogu ti biti ispitivači koju su ti predavali.

 

Npr. sudac Kos i sutkinja Ana Garačić te mogu ispitivati KPP i KP iako su ti bili predavaci na HOK predavanjima.

 

Vidjela i čula na vlastite oči :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija