Jump to content

Samoobrana.


mcgreg

Preporučene objave

Evo recentni događaji naveli su me na ovaj post.

 

Kakvo pravo ima osoba u RH na samoobranu, tj. ako me neko napadne goloruk da li mu ja smijem vratiti bez posljedica po mene (zakonskih)?

ili

ako napadne šipkom, palicom ili nožem? da li mu smijem oteti isto i ubiti boga u njemu njegovim oružjem?

ili

u noći neko upada u stan/kuću da li ga smijem "poštelati" s palicom br. 5 ?

 

 

 

 

p.s. nisam paranoičan ali se bavim poslom koji je u "rizčnoj" skupini

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imate ga pravo napasti onom silom koja je potreba da se napada odbije.

 

Dakle nemate pravo "ubiti Boga u njemu", ali onesposobiti protupravnog napadača za daljnje napadanje da.

 

Dakla kada Vas netko napada nožem možete ga čak upucati, ali ako napdača nakon toga padne na pod onesposobljen, nema "pripucavanja".

 

Ako Vas napadne palicom pa je vi oduzmete i on se dade u bijeg, ne smijete ga uhvatiti da bi ga prebili, već samo da bi spriječili njegov bijeg.

 

 

Ako Vam upadne po noći u stan ne možete ga "proštelati" samo zbog toga, već samo zbog obrane od napada. Naravno nitko Vam ne brani da mu zaprijetite da ćete ga "proštelati" ako bude bježao, ali ga ne smijete "proštelati" osim ako ima oružje kod sebe za koje je očito da bi on mogao upotrijebiti da bi ostvario naum krađe ili drugog kaznenog djela.

 

Oružje u ovom smislu može biti i palica, nož i svaki drugi podesan predmet.

 

Dakle sve možete učini da bi odbili protupravan napad, ali ne smijete prerkoračiti silu, odnosno sila mor abiti adekvatna samo da bi se napad odbio

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ok, ovo je jasno, nije ni potrebna osveta u smislu daljnjeg premlaćivanja nakon zaustavljanja napada.

 

za mene ne predstavlja neki problem i siguran sam da se mogu bez oružja suprotstaviti nožu ili boxeru, pitanje je npr. ženu koja se mora suprotstaviti većem napadaču, da li smije upotrijebiti vatreno oružje kontra noža ili palice?

 

da li normalna osoba smije upotrijebiti nož kontra metalne palice?

 

 

 

 

p.s. ovo o poštelavanju je lokalizam za podešavanje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija