Jump to content

darovanje prve nekretnine suprugu


lutra

Preporučene objave

Kupila sam stan prije 2 godine na kredit. Decko i ja smo ga zajedno otplacivali, iako je kredit je bio samo na meni. Moja primanja su tada bila bolja od njegovih, a osim toga banka je zahtijevala da se decka tretira kao suduznika, za sto on nije imao uvjete, tako da je taj nacin bio neostvariv. Buduci da sam ja dizala kredit, tako je moralo stajati i u kupoprodajnom ugovoru, dakle vlasnik stana sam samo ja.

Stan je veci od 50m2 tako da sam platila porez na dodatnih 14,81 m2 prosle godine u 11.mj.

U svibnju ove godine smo se vjencali. Buduci da je stan zapravo zajednicki, ali ne i na papiru, odlucili smo po savjetu pravnika napraviti darovni ugovor, tako da ja njemu darujem 1/2 stana. Takoder mi je receno da se ne placa nikakav porez jer je rijec o darovanju izmedju suprznika.

No, u poreznoj upravi me docekalo neugodno iznenadjenje. Naime, receno mi je da sada moram platiti citav porez na nekretninu, jer je darovanje izvrseno prije isteka roka od 5 godina. Nitko me dotada na to nije upozorio.

Moze li se tu ista uciniti, buduci da se radi o supruznicima, i da nam je to prva nekretnina?

Ispada da na svoju prvu nekretninu moramo platiti citav porez, sto ne bi bio slucaj da smo vjencani bili prije kupnje stana.

Postoji li uopce drugi nacin da se suprug zastiti i da mu pripadne 1/2 stana, ako ne darovnim ugovorom (zbog kojeg smo prisiljeni platiti cijeli porez)?

Sto sada?

Molim za pomoc.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve je vec gotovo. Darovala sam mu 1/2 stana, ali ne mozemo vjerovati da sad moramo platiti porez za cijeli stan. Porez kojeg bi, kao supruznici cija je to prva nekretnina, zapravo trebali biti oslobodjeni.

 

Moze li se opozvati ugovor?

Ali opet, ako opozovemo ugovor, kako drugacije da suprug ostvari pravo na 1/2 stana koji mu pripada?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako si ti vlasnik stana a u braku ste

činite zajedničko domačinstvo.

ako jedan od bračni partnera ima nekretninu broji se kao da je nekretnina zajednička.

probaj problem rješiti žalbama i Upravnim postupkom.

možda upravni sud neće djeliti mišljenje porezne uprave.

 

www.upravnisudrh.hr

www.porezna-uprava.hr

ako opozoveš ugovor opet platiš porez po ugovoru.

možda je to trebalo rješiti tužbom.

muž te tuži i traži pola a ti na sudu priznaš tužbeni zahtjev.

vuk sit ovce na broju.

nebi te mogli teretiti za porez ,nisi prodala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija