Jump to content

javnobilježnička nagrada


josavka

Preporučene objave

Sve što je u ugovorima pod a i b se ne nasljeđuje, tj. ne ulazi u ostavinu, pa se tako ni ne gleda vrijednost imovine.

Sve što je u oporuci, kao i sve što se nasljeđuje po zakonu, procjenjuje se vrijednost te imovine, te ovisno o vrijednosti određuje se naplata.

Raspon je od 30,00 do 2.500,00 kuna + pdv + potreni troškovi (pošte, oglasa, dopisa, Hrvatskog upisnika oporuka).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

notarica je napisao:

Sve što je u ugovorima pod a i b se ne nasljeđuje, tj. ne ulazi u ostavinu, pa se tako ni ne gleda vrijednost imovine.

Sve što je u oporuci, kao i sve što se nasljeđuje po zakonu, procjenjuje se vrijednost te imovine, te ovisno o vrijednosti određuje se naplata.

Raspon je od 30,00 do 2.500,00 kuna + pdv + potreni troškovi (pošte, oglasa, dopisa, Hrvatskog upisnika oporuka).

 

Kako to mislite , da se ne nasljeđuje pod a) i b)? :kavica:

 

Znači li to , ako imam ugovor

a) ugovor o doživotnom uzdržavanju

b) ugovor o dosmrtnom uzdržavanju

 

a u oba ugovora stoji nekretnina ( stan ,koji bi ionako nasljedio po zakonu ) da se tada ne gleda vrijednost imovine , koju nasljeđujem ?

 

Koliko onda iznosi , maksimalna javnobilježnička nagrada , kad me se pozove na ostavinsku raspravu , kad bi majka umrla ?

 

Molim jasan odgovor .

 

Hvala !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve sam vam jasno napisala. Čitati pažljivije i ne miješati nasljedna prava s ugovornim pravima.

Sva imovina po ugovorima se ne nasljeđuje, već kao ugovorno pravo automatski pripada davatelju uzdržavanja. To nema veze s ostavinom i nasljeđivanjem.

Vlasništvo po Ugovoru o dosmrtnom ste već ionako za života primatelja uzdržavanja mogli prenijeti na sebe.

A vlasništvo po doživotnom uzdržavanju možete prenijeti na sebe tako da u gruntovnicu odnesete ugovor s smrtnim listom.

Dakle, nema veze s ostavinom.

Ugovore pokazujete na ostavini samo kao dokaz da ta imovina ne ulazi u ostavinu.

Raspon i troškove naplate sam vam jasno napisala.

Nadam se da je jasnije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

notarica je napisao:

Sve sam vam jasno napisala. Čitati pažljivije i ne miješati nasljedna prava s ugovornim pravima.

Sva imovina po ugovorima se ne nasljeđuje, već kao ugovorno pravo automatski pripada davatelju uzdržavanja. To nema veze s ostavinom i nasljeđivanjem.

Vlasništvo po Ugovoru o dosmrtnom ste već ionako za života primatelja uzdržavanja mogli prenijeti na sebe.

A vlasništvo po doživotnom uzdržavanju možete prenijeti na sebe tako da u gruntovnicu odnesete ugovor s smrtnim listom.

Dakle, nema veze s ostavinom.

Ugovore pokazujete na ostavini samo kao dokaz da ta imovina ne ulazi u ostavinu.

Raspon i troškove naplate sam vam jasno napisala.

Nadam se da je jasnije.

 

 

Na ovom forumu nismo svi pravnici , odvjetnici ili javnobilježnici , pa da razumijemo sve iz prve.

Svi poznajemo svoja zanimanja , za koja smo se školovali .

 

Ipak hvala , na strpljenju . :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Molim pomoć!

Zanima ne da li se može nekako osloboditi od plaćanja troškova javnog bilježnika. Znam za oslobođenje od sudskih troškova, ali ne znam da li se to odnosi na javne bilježnike. Javna bilježnica, koja nam je dodjeljena nakon smrti oca, nam je zaračunala maksimalnu tarifu koju smo dužni podmiriti (po njenim riječima) "bez obzira na naša primanja jer smo nasljednici".

Isto tako, nam je rekla da ona ne uzima u ostavinu dugove po kreditima i karticama koji su ostali poslije oca te da se o tome moramo dogovoriti mimo nje?!? Da li je to istina?

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Molim vas, može li mi netko reći kakva je praksa kod podmirenja javnobilježničke nagrade i troška nakon ostavinskog postupka, odnosno tko je dužan podmiriti troškove ostavinskog postupka i kaže li izričito bilo koji zakon kako ide taj dio ostavinskog postupka ?

 

Naime u postupku su četiri nasljednika, no ukupan iznos računa je poslan samo meni kao jednom od nasljednika. Obzirom da su odnosi između nasljednika narušeni i dogovor nije moguć zanima me je li ovo uobičajena praksa ili je bilježnik dužan poslati račune za iznos troška pojedinačno svakome od nasljednika ?? Moram još napomenuti da se mi kao nasljednici nismo solidarizirali pred javnim bilježnikom u vezi plaćanja troška, nije bilo nikakvog dogovora da će jedan od nasljednika podmiriti cijeli trošak ! Isto tako, od bilježnika još uvijek nisam dobila nikakvo rješenje o nasljeđivanju, poslali mi samo račun ! Postoji li neki zakon na koji se mogu pozvati ili je ovo normalno da jedan nasljednik podmiruje trošak za sve nasljednike ?? :-?

Proučavala sam Zakon o nasljeđivanju, Pravilnik o visini nagrade i naknade troškova javnog bilj. ..., Zakon o javnom bilježništvu... i iz toga bi se moglo isčitati da svaki nasljednik plaća svoj dio troška ali to se nigdje baš izričito ne navodi ! Npr. Zakon o sudskim pristojbama (N.N. 126/03, Tar. br. 12, nap. 3) kaže da nasljednici plaćaju pristojbu u omjeru nasljeđenih dijelova, ali to je za sudove..., a kakva je praksa sada, kod javnih bilježnika ?? Ne znam zašto je javnom bilježniku problem poslati svakome od nasljednika račun za njegov dio troška, nego ovako nasumce odabrati jednog od nasljednika i poslati mu cjelokupan račun, kakva je to praksa :-? ?? Mislim ok, razumijem da je njima to tako jednostavnije :vrti: ali je li to normalno i može li se to tako raditi ?? Javna bilježnica koja vodi postupak kaže da ne postoji nikakav kriterij na temelju kojeg su izabrali mene kao osobu koja je dužna podmiriti trošak..., jednostavno to ide tako nasumično... :-o:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Da ne otvaram novu temu imam konkretno pitanje i nadam se brzom odgovoru.

 

Ima tri nasljednika završeno u 12 mjesec prošle godine plačena javnobilježnička nagrada .

 

Problem

 

Javni bilježnik neda riješenje o nasljeđivanju dok ostalo dvoje ne plati javnobilježničku nagradu.

Zvali smo HJK i kažu da ne postoji zakon kojim nam to smije raditi al da je takva praksa.

Mene zanima na koji naćin da dobijem svoje riješenje koje sam uredno platio.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija