Jump to content

Otvaranje obrta nekoliko pitanja


damir123

Preporučene objave

Pozdrav,

 

zanima me ako je osoba u stalnom radnom odnosu- puno radno vrijeme, i ako još uz to otvori obrt, koje radno vrijeme može staviti u obrtu pošto je od 7:00-15:00 na poslu, jel to može biti od 17:00-19:00? Znači ne radi se o maloprodaji niti o ugostiteljskom obrtu..

 

Unaprijed hvala na odgovoru.

 

Možete radno vrijeme sebi prilagoditi, nije striktno određeno za obrt - osim ugostiteljstva ili trgovine, ukoliko se radi o drugoj vrsti pružanja usluga, ne bi bilo loše da ostavite i kontakt broj da bi korisnici usluga mogli lakše doći do vas, osobno sam to uvijek sugerirala.

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možete radno vrijeme sebi prilagoditi, nije striktno određeno za obrt - osim ugostiteljstva ili trgovine, ukoliko se radi o drugoj vrsti pružanja usluga, ne bi bilo loše da ostavite i kontakt broj da bi korisnici usluga mogli lakše doći do vas, osobno sam to uvijek sugerirala.

LP

 

Hvala Vam na odgovoru.

 

Što se tiče inspekcije rada, radno vrijeme mora biti istaknuto ili?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav! Nova sam ovdje pa se unaprijed ispričavam na kakvoj pogrešci...

 

Naime na umu već duže vrijeme imam jednu ideju za koju sam upravo odlučila tražiti informaciju da li se to uopće može??? Malo sam zelena oko ovakvih stvari pa bih vas molila i za strpljenje..

 

Zamislila sam preuređeni prostor u kojem izrađujem i prodajem zalogaje (po razvitku i konkretne obroke) za vegetarijance, vegane, raw food, bezgluteinsku prehranu, i općenito 'zdravi gablec', do takve hrane bih došla u svojem vrtu i vrtovima ili obrtima i opg-ovima ljudi za koje znam ili saznam da izrađuju meni potrebne namjernice..u isto vrijeme rado bih kod kuće uz pomoć prijatelja i bračnog druga izrađivala razne rukotvorine (nakit, ukrasi za dom isl) koje bih u svojem prostoru prodavala.. uz to rado bih se i povezala sa lokalnom zajednicom te bi nudila i njihove proizvode.. ovisno o smjeru razvoja ove hrpe svačega rado bih se proširila i na turističku ponudu (izleti, smještaj isl; također na razini lokalne zajednice)...

 

Moje inicijativno pitanje je.. Da li je ovo moguće i na koji način??

 

Unaprijed puno hvala na pažnji! :tilt:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imate Razvojnu agenciju Zagreb http://www.raza.hr

 

Zatim, Plavi ured http://www.plaviured.hr

 

Zatim, Zagrebački inkubator poduzetništva http://www.zipzg.com

 

Provjerite i Poduzetnički impuls Ministarstva poduzetništva za ovu ili iduću godinu (radi potpora), kao i mjere poticanja zapošljavanja HZZ-a (npr. "Tvoja inicijativa-tvoj posao", radi se o onoj mjeri od 25.000,00 kn za samozapošljavanje)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

obzirom da ne mogu nigdje pronaći ovakvu informaciju molim za pomoć.

 

1. Mogu li se privatne poduke gitare registrirati kao slobodan obrt?

2. Može li se ta djelatnost obavljati u stambenom prostoru?

3. Pod koju djelatnost po NKD-u to spada?

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

obzirom da ne mogu nigdje pronaći ovakvu informaciju molim za pomoć.

 

1. Mogu li se privatne poduke gitare registrirati kao slobodan obrt?

2. Može li se ta djelatnost obavljati u stambenom prostoru?

3. Pod koju djelatnost po NKD-u to spada?

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru

 

Ne, ne i neznam :D :Troll: :D

Nitko liku ne zeli pomoci? :/

uređeno: od G-man
reklamiranje
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lp. Zanima me jedna vrlo vazna informacija. Planiram otvoriti obrt za pedikuru i manikuru tj. Ugradnju noktiju.

Vec sam bila na opcini vezano za papire i objasnili su mi da ne treba nikakakva diploma, certifikat ni slicno.

 

1. Mene zanima da li ja pod tim obrtom, registriranim pod djelatnost za ugradnju noktiju- ili kako se strucno vec zove- imam pravo raditi masazu?

Ako bi posle otvaranja obrta, mjesec-dva zavrsila neki osnovni tecaj za masazu, da li bi mi bilo dozvoljeno raditi i masazu?

Druga stvar koja me zanima :

 

2. Da li ja kao obrt koji ima samo mene prijavljenu tj.vlasnicu, trebam imati prikazan ulaz i izlaz robe, tj.materijala koje nabavljam?

 

3.Da li ja trebam imati fiksalnu kasu tj. U kojem obliku izdajem racun?

 

4. Zanima me da li sanitarna inspekcija dolazi u provjeru odmah pri otvaranju salona, i u biti koliko cesto dolaziti u kontrole kozmetickim salonima za ugradnju noktiju?

 

5.I zadnja stvar koja me zanima. Da li mogu sama voditi knjige (jer imam iskustva u tome iz bivseg salona ali namjestaja) ili moram imati strucno lice za vodjenje knjiga?

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

otvorite obrt za poduku ili instrukcije, prvi ured državne uprave da vam da osnovne instrukcije, onda po poticaj

 

Ažurirano

 

Lp. Zanima me jedna vrlo vazna informacija. Planiram otvoriti obrt za pedikuru i manikuru tj. Ugradnju noktiju.

Vec sam bila na opcini vezano za papire i objasnili su mi da ne treba nikakakva diploma, certifikat ni slicno.

 

1. Mene zanima da li ja pod tim obrtom, registriranim pod djelatnost za ugradnju noktiju- ili kako se strucno vec zove- imam pravo raditi masazu?

Ako bi posle otvaranja obrta, mjesec-dva zavrsila neki osnovni tecaj za masazu, da li bi mi bilo dozvoljeno raditi i masazu?

Druga stvar koja me zanima :

 

2. Da li ja kao obrt koji ima samo mene prijavljenu tj.vlasnicu, trebam imati prikazan ulaz i izlaz robe, tj.materijala koje nabavljam?

 

3.Da li ja trebam imati fiksalnu kasu tj. U kojem obliku izdajem racun?

 

4. Zanima me da li sanitarna inspekcija dolazi u provjeru odmah pri otvaranju salona, i u biti koliko cesto dolaziti u kontrole kozmetickim salonima za ugradnju noktiju?

 

5.I zadnja stvar koja me zanima. Da li mogu sama voditi knjige (jer imam iskustva u tome iz bivseg salona ali namjestaja) ili moram imati strucno lice za vodjenje knjiga?

Hvala unaprijed

 

ukoliko imate položen stručni ispit možete raditi, a prije toga bi savjetovala da posjetite za potrebne informacije gospodarsku inspekciju, oni kontroliraju i kažnjavaju po zakonu o obrtu, pa inspekciju rada, pa sanitarnu inspekciju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

Trebao bih informaciju oko otvaranja obrta za selidbe i kombi prijevoz.

Otvorio bih obrt putem financiranja HBOR-a kao poduzetnik početnik.

 

Moje pitanje je:

 

Ukoliko HBOR odobri novčana sredstva, da li s tim istim novčanim sredstvima (kredit) mogu kupiti i dostavno vozilo do 3.5 tone za obavljanje navedenog posla?

 

Zahvaljujem se na odgovoru.

 

1.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani, molim za pomoć.

Planiram otvoriti obrt za shiatsu masažu te me zanima u koju djelatnost se ubraja shiatsu prema NKD 2007 te da li trebam položiti ispit o stručnoj osposobljenosti u obrtničkoj komori. Naime, bila sam u Uredu državne uprave i tamo su mi rekli da ne trebam polagati taj ispit, a u obrtničkoj komori kažu da je ispit uvjet za otvaranje obrta. Ne znam kome da se obratim za točnu informaciju. Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, molim za pomoć.

Planiram otvoriti obrt za shiatsu masažu te me zanima u koju djelatnost se ubraja shiatsu prema NKD 2007 te da li trebam položiti ispit o stručnoj osposobljenosti u obrtničkoj komori. Naime, bila sam u Uredu državne uprave i tamo su mi rekli da ne trebam polagati taj ispit, a u obrtničkoj komori kažu da je ispit uvjet za otvaranje obrta. Ne znam kome da se obratim za točnu informaciju. Unaprijed hvala

 

Bog, djelatnost bi bila ''96.04'', a treba imati položen tečaj za masera ili fizioterapeuta. Minimalnih uvjeta nema ali bi se trebao imati prostor s ugovorom o zakupu osim ako se ne radi o tome da vi odlazite masirati kod naručioca usluge. Obrt se naravno moze otvoriti i bez svega toga ali je to onda ''bez početka rada''. Za sam početak treba svakako ispuniti te uvjete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Pozdrav,

nov sam pa se izvinjavam unaprijed na greškama.

 

Otvorio bi neku vrstu fast fooda ali baziranoj samo

na dostavi pa me zanima da li se mora imati odredenni prostor za

takvu djelatnost ili jednostavno mogu tako nesto obavljati iz svoga

doma ili u nekom iznajmljenom stanu preuredenog za djelatnost

koju mislim obavljati?

Zanima me tko odreduje radno vrijeme dostave tj.da li se mogu

obavljati takvi poslovi 0-24 ?

Da li se moze takav posao registirati naprimjer na pola godine tj.raditi

samo za vrijeme sezone?

 

Unaprijed zahvaljujem

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

zanimaju me odgovori na nekoliko pitanja:

1)Poslodavac plača doprinose pa ih vjerovatno ne moram plačati ukoliko otvorim opg, je li tako?

2) želim otvoriti opg u svojoj obit.kući i proizvoditi suvenire: sapune od maslinovog ulja i lavande vrečice( masline i lavandu imamo na zemlji), zatim ušečerene kore od naranče, marmeladu od naranče i mandarine(sve imamo na zemlji), začine u bočici... pa me zanima da li za proizvodnju ovih suvenira moram zadovoljiti u kući neke minim.teh.uvjete.

3)također ove proizvode/suvenire želim prodati putem interneta /facebooka i davati ih da ih prodaju u suvenirnicama

4) kakvo je knjigovodstvo, što moram zadovoljiti i koje knjige sve treba voditi.

 

Unaprijed hvala na odgovorima i Vašem kvalitetnom savjetovanju!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

zanima me sljedece: uskoro otvaram obrt i dogovorio sam s najmodavcem stana u koji useljavam da smijem registrirati obrt. S obzirom da cu koristiti poticaje za samozaposljavanje jako mi je zanimljiva varijanta da s poticajima pokrijem prvih 5 mjeseci zakup prostora dok ne krenem zaradjivati dovoljno da sve platim iz obrta.

 

Dobio sam informaciju da trebam napraviti ugovor o zakupu poslovnog prostora koji se ovjerava na Poreznoj. Sada, s obzirom da je ugovor o najmu stana vec napravljen ima li itko ideju kako napraviti novi ugovor iz kojeg je vidljivo da se radi o zakupu poslovnog prostora? Svi ugovori koji su dostupni online su ili za najam stana ili zakup poslovnog prostora, a meni treba oboje jer ce se polovica stana koristiti za stanovanje, a druga polovica za obavljanje djelatnosti.

 

Poreznu ne mogu dobiti na telefon vec 3 dana a HZZ mi ne daje ispravne informacije.

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 5 mjeseci kasnije...

Postovani,

 

Muz mi ima otvorenu firmu d.O.o. koja se bavi sa prijevozom putnika. On je vlasnik firme te kao takav je i prijavljen u firmi te placa sebi placu i doprinose tj.sve po zakonu sto ide. A ja sam direktor firme i nisam prijavljena jer imam drugi posao. E sad mene zanima,obzirom da je muzev posao samo sezonski posao jer zivimo u takvom gradu da moze funkcionirat samo ljeto, zanima me da li on mora sebi i zimi placat placu i doprinose ili postoji mogucnost neka da se firma zamrzi odredjeni period pa oper ljeti da nastavi s radom. Pitam jer nam je puno izdvajati zimi za doprinose i placanje racunovodstva pa ako postoji kakva opcija da mi je navedete bila vi vam jako zahvalna. Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Prema Zakonu o doprinosima obrtnik koji uz radni odnos ima otvoren obrt obveznik je doprinosa za mirovinsko i zdravstveno osiguranje i kao obrtnik i kao radnik.

 

Takva djelatnost smatra se kao druga djelatnost.

Godišnja osnovica za obračun doprinosa obvezniku koji, prema propisima o porezu na dohodak, od druge djelatnosti utvrđuje dohodak, obračunava se prilikom godišnje porezne prijave. Doprinosi će vam se obračunati na osnovu dobiti utvrđene u poreznoj prijavi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani,

Naime, poduzeće je osnovano u Francuskoj, i tamo obavlja sve djelatnosti, ali osnovana je i podružnica u Hrvatskoj, koja trenutno posluje kao knjigovodstveni servis.

Podružnica je u potpunom vlasništvu firme u Francuskoj.

Knjigovodstveno me zanima, kako provoditi knjigovodstvene promjene u Hrvatskoj, u podružnici. Zasebno ili mora biti u zajedničkoj suradnji sa poduzećem koje je osnovalo?

 

Unaprijed hvala na odgovoru,

 

S poštovanjem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

prema Zakonu o računovodstvu, odredbe toga zakona, kada se radi o vođenju poslovnih knjiga i financijskih izvješća, primjenjuju se kao i za domaća TD, i na poslovne jedinice TD i trgovca pojedinca sa sjedištem u stranoj državi ako prema propisima te države ne postoji obveza vođenja poslovnih knjiga i sastavljanja financijskih izvešća, kao i poslovna jedinica poduzetnika iz strane države koji su obveznici poreza na dobit sukladno propisima kojima se uređuju porezi.

 

Odredbe Zakona o računovodstvu su dužni primjenjivati i podružnice inozemnih poduzetnika u RH, ako ista nije poslovna jedinica, prema propisima kojima se uređuju TD

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
Nema na čemu,ako Vam je potrebno još informacija u svezi sa samim poslovanjem obratite se na moj PM

 

Lijepi Vam pozdrav!

Vidim da tema dugo nije aktivna pa sam se osijecala slobodno da vam se javim u PP. Molim Vas ako imate volje da mi odgovorite na par pitanja. Nadam se da vas neću udaviti.

Naime planiram otvoriti caffe bar.

Moje prvo pitanje je:

1: Koliko djelatnosti mogu navesti i dali sve moraju biti baš povezane samo s caffe barom?

Mogu li uvesti i djelatnosti tipa: web design, tiskanje prozvoda tipa, vizitki, kalendara cjenika, djelatnosti vezane za graficki design. I željela bih da moj caffe bar može izlaziti na društvena događanja i nuditi usluge na javnim priredbama, tipa, priprema jela i pića. I caterring .

Hvala Vam puno na odgovoru unaprijed. :mase2:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lijep pozdrav. Zanima me da li postoji vrsta masaze, bilo kakva, koja moze ici pod slobodni obrt? Hvala vam puno unaprijed.

 

Koliko je meni poznato, ne. Taj dio zanimanja još uvijek spada po NKD pod 96.04 - Djelatnosti za njegu i održavanje tijela, te kao takvo nije slobodno zanimanje. Potrebna je stručna osposobljenost u zvanju masera.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav

 

Zanima me sta bi mi sve trebalo za obrt sto se tice slasticarne?

 

I obrt za prodaju proteina i sportske opreme?

Hvala

 

Bog, slastičarna je vezani obrt te zahtjeva školu, sad zaviti ako ce se pripremati i usluzivati sladoled i slastice treba slastičar 3-godišnja škola, ili ako će se samo usluživati onda može i tečaj. U slastičarni nema alkohola i treba ishoditi minimalne uvjete kod nadležne sluzbe (Ured drz. uprave ili Grad ZG). Za prodaju proteina i sportske opreme moze pod istim obrtom, samo treba upisati izdvojeni pogon ako je na drugoj adresi jer je to onda trgovina, koja isto treba rješenje za minimalne uvjete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lijepi Vam pozdrav!

Vidim da tema dugo nije aktivna pa sam se osijecala slobodno da vam se javim u PP. Molim Vas ako imate volje da mi odgovorite na par pitanja. Nadam se da vas neću udaviti.

Naime planiram otvoriti caffe bar.

Moje prvo pitanje je:

1: Koliko djelatnosti mogu navesti i dali sve moraju biti baš povezane samo s caffe barom?

Mogu li uvesti i djelatnosti tipa: web design, tiskanje prozvoda tipa, vizitki, kalendara cjenika, djelatnosti vezane za graficki design. I željela bih da moj caffe bar može izlaziti na društvena događanja i nuditi usluge na javnim priredbama, tipa, priprema jela i pića. I caterring .

Hvala Vam puno na odgovoru unaprijed. :mase2:

 

Bog, što se tiče djelatnosti broj nije limitiran, i nemoraju biti povezane s caffe barom. Djelatnost caffe bara 56.30 moze vam biti glavna (pretežita) ujuedno i sjedište obrta, dok druge mogu isto biti upisane pod istim obrtom. Samo se raspitajte u Uredu za tiskarske djelatnosti koje su vezane, dali treba imati dodatni prostor za to. Ako da, onda treba izdvojeni pogon s poslovođom.

Vi se s vašom obrtnicom mozete javiti na natjecaje koje raspisuju gradovi/općine radi npr nekog sajma, adventa ili kojekakvih manifestacija, pa čak i ako niste ugostitelj (Zakon o ugost. djelatonsti NN 85/15 čl. 12. st. 2.) te ako dobijete mozete tu djelatnosti obavljati izvan sjedista. Ako imate vrstu objekta s jelom, onda mozete i vršiti dostavu iz vlastitog asortimana (restorani, objekti brze prehrane, pizzeria itd), ali ako zelite bas biti ''catering'' onda morate i biti ta vrsta ugostiteljskog objekta koji kao i ostali zahtjevaju minimalne uvjete. Raspitajte se u Uredu za više info.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim Vas pomoć.

Imam turističku agenciju i u ponudu bi voljela uvrstiti cooking class - tečaj kuhanja tradicionalne kuhinje. Znači radi se o tome da bi voljela surađivati s gospođom koja je domaćica i taj tečaj bi vršili kod nje u kući, s tim da ona ima i obrt za turizam. U principu, nekoliko ljudi bi došlo u pitomo selo kod lokalne gospođe koja bi ih učila naučiti spremiti npr.sarmu. Znači radi se o novoj ponudi-tečaj kuhanja a ne o klasičnojugostiteljskoj djlatnosti pripremanja i posluživanja hrane. Imam par pitanja pa molim pomoć ili me uputite na Zakon/Pravilnik/ Instituciju da to provjerim.

1. Treba li gospođa registrirati ugostiteljski obrt? IlI se tečaj kuhanja može klasificirati kao kuhanje za vlastite potrebe pa to nije potrebno, nego se samo doda djelatnost priprema hrane na obrt za turizam koji ona već posjeduje?

2. Može li se tečaj kuhanja klasificirati kao npr. gastro savjetovanje?

3. Treba li u oba slučaja (pitanje 1. i 2.) ishoditi potvrda o ispunjenju minimalnih tehničkih uvjeta.

 

Hvala unaprijed na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani,

pročitala sam sve ove postove no nisam našla ništa odgovore na svoja pitanja, pa se nadam da ćete i meni pomoći kao i ostalima.

 

Ovako namjera mi je otvoriti centar za poduke gdje bih bila jedina zaposlena. Nedavno sam završila preddiplomski sveučilišni studij za taj predmet. Iskustva u podukama imam jer sam tijekom studiranja radila preko studentskih ugovora za neke od centara. Poduke bih održavala u svom prostoru (stan glasi na moje ime) u zaseboj prostoriji ili ukoliko netko želi, na njihovoj lokaciji. Radila bih 9 mjeseci godišnje jer preko ljeta nema potrebe za podukama. Za prvu godinu ne vjerujem da ću premašivati 100 računa mjesečno, odnosno cca 4 000-6 000 tisuća kuna mjesečno.

 

Moja pitanja su:

 

1. Što mi preporučate otvoriti? Tražim samo način da se legalno bavim podukama i legalno oglašavam.

2. Imam li, i ako imam pod kojim uvjetima, pravo na određenu naknadu za samozapošljavanje? (trenutno sam prijavljena na biro-u i ovo bi mi bio prvi posao koji ne ide preko studentskog ugovora)

3. Moram li tu prostoriju u stanu posebno prijavljivati ili ne?

 

Unaprijed hvala na odgovoru i srdačan pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

1. Koji god oblik želite. No, većnom su sve obrti, pod NKD 85.59 Ostalo obrazovanje i podučavanje. Kako to spada u slobodne obrte, ne traži se neka posebno propisana SS. Neka pojašnjenja možete vidjeti ovdje https://burza.com.hr/portal/koji-je-najisplativiji-nacin-drzanja-poduka/7144

 

2. O tome bi se trebali informirati u područnom HZZ.

 

3. Ako je stan i sjedište obrta, ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav. Otvorila bih djecju rodendaonicu, znaci svrha bi bila iskljucivo proslava djecjih rodendana. Bila sam u Uredu za gospodarstvo, Poreznoj upravi, FINI, kontaktirala sam i Drzavni inspektorat, nigdje nisam dobila konkretan odgovor. Moje pitanje je koje uvjete za rodendaonicu moram ispuniti, da li da otvorim obrt ili firmu? Cujem da cak ima igraonica koje posluju kao udruga.. Evo bila bih vam zahvalna da mi odgovorite. Napominjem da sam iz Ureda za gospodarstvo u Splitu dobila odg da nemogu otvoriti obrt obzirom da su od nadleznog Ministarstva dobili "zabranu" jer se prije par godina dogodio slucaj u splitskoj igraoni gdje je poginuo jedan djecak. Iz Drzavnog inspektorata mi je receno da je njima jedino vazno da onaj tko otvara obrt ili sl. mora biti zaposlen. Evo zbilja ne znam sto da radim. Svaka pomoc mi je dobrodosla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav.. Završila sam školu za cvjećara,radim u cvjećarnici no željela bih otvoriti vlastitu cvjećarnicu.Zanima me od kuda krenuti,kome se obratiti,što prvo napraviti..krecem od nule i nemam se kome obratiti za pomoc.puno bi mi znacilo kada bi mi dali neke smjernice kako i od kuda krenuti,kojim redoslijedom.Hvala puno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Napominjem da sam iz Ureda za gospodarstvo u Splitu dobila odg da nemogu otvoriti obrt obzirom da su od nadleznog Ministarstva dobili "zabranu" jer se prije par godina dogodio slucaj u splitskoj igraoni gdje je poginuo jedan djecak.

 

Što vas ne bi trebalo spriječiti da otvorite npr,jdoo. Ostalo oko NKD možete pogleati ovdje http://www.legalis.hr/forum/showthread.php/36419-Otvaranje-obrta-dje%C4%8Dja-igraonica

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje

Želio bi saznati sta mi je potrebno za otvaranje Ugostiteljskog obrta,posto dugo nisam bio u Hrvatskoj neke stvari su mi nejasne.

 

Otvoriti obrt prema Zakonu o obrtu za vezane obrte ( stručna sprema, stručna osposobljenost...) sa navedenim djelatnostima prema NKD, te zatražiti MTU, a koji su vam potrebni možete pogledati na http://minimalnitehnickiuvjeti.hr/minimalni-tehnicki-uvjeti-u-ugostiteljstvu/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav.. Završila sam školu za cvjećara,radim u cvjećarnici no željela bih otvoriti vlastitu cvjećarnicu.Zanima me od kuda krenuti,kome se obratiti,što prvo napraviti..krecem od nule i nemam se kome obratiti za pomoc.puno bi mi znacilo kada bi mi dali neke smjernice kako i od kuda krenuti,kojim redoslijedom.Hvala puno

 

Sa vašom stručnom spremom ne bi trebali imati problema otvoriti vezani obrt pod djelatnošću 96.09 prema NKD. Krećete od ureda državne uprave za gospodarstvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,imam salon za ugradnju noktiju.Imam osjecaj kad razgovaram s drugim obrtnicima da mi uvijek nesto nedostaje od potrebne dokumentacije.U paušalu sam,samo sam ja zaposlena.Dal mi mozete reći što sve moram imati u salonu.Koji dokumenti,naljepnice,potvrde i knjige su mi potrebni da nebi zaradila kaznu od inspekcije.Unaprijed zahvaljujem.tinanaillounge

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani.

Nemam svoju nekretninu nego živim kod roditelja koji su vlasnici nekretnine. Trebao bih otvoriti obrt ovih dana pa me zanima ova potvrda od vlasnika nekretnine da obrt može biti na njihovoj adresi, da li tu izjavu trebam ovjeravati kod javnog bilježnika ili je dosta da roditelji napišu na komad papira i potpišu to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani članovi Foruma!

 

Iako nije moje pitanje vezano direktno za otvaranje obrta,jer ga imam otvorenog,ali će odgovor na njega uveliko pomoći mnogima koji ga žele otvoriti.

VKV automehaničar sam sa 26 god. staža i vlasnik obrta već 18 god., nasljednik dugogodišnjeg obrta u obitelji,prije 6 godina obolio od neizljećive bolesti,na temelju med. dokumentacije i pada prometa na godišnjoj razini, odobren mi je izlazak iz sustava PDV-a,a godinu dana kasnije u šao sam u sustav paušalnog oporezivanja,što mi je smanjilo troškove i uveliko olakšalo poslovanje. Imam jednog zaposlenog radnika na 4 sata. Prije 2 godine imao sam uvjete za opću invalidsku mirovinu, što sam odbio, jer su troškovi dječjeg školovanja 3 puta veći nego naknada. Nakon toga zatražio da mi smanje radnu sposobnost na 4 sata,a radnika bih stavio na puno radno vrijeme. tu su me sustavno odbijali. Jesam invalid, ali se smatram dovoljno sposobnim za rukovođenje obrtom,a za poslove koje ne mogu ja obavljati, imam za to plačenog radnika. To ne može.

 

Pitanje glasi: Ima li neko saznanja da li obrtnik u takvom slučaju može biti na 4 sata, gdje je i dalje od neke koristi za državu ili nemože, pa moram zatvoriti obrt, dati radniku otkaz i tako obojca sa svojim obiteljima padamo na teret države i naravno svih vas poreznih obveznika!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Ja ubiti već imam otvoren paušalni obrt. Bavim se programiranjem. Ja sam jedini zaposlenik. Djelatnost obavljam u roditeljskoj kući, ne moram im ništa plaćati za to. Zanima me koje su moje obveze vezane uz prostor u kojem obavljam djelatnost u svrhu zadovoljavanja inspekcije.Dakle da li moram imati negdje natpis s imenom obrta, vatrogasni aparat, prostoriju namjenjenu samo za ured ili može to biti i spavaća soba. I što je s ugovorom o najmu ili izjavom o suglasnosti korištenja prostora s mojim roditeljima, da li to moram imati, gdje treba to ovjeriti, predati i sl.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po čl. 11. Zakona o obrtu, možete obavljati djelatnost obrta samo u prostoru za koji imate dokaz o pravu korištenja (to je ugovor o najmu ili zakupu poslovnog prostora, koji biste trebali sklopiti s roditeljima, a oni bi onda trebali plaćati porez na najam ili zakup - sklopite li i ugovor bez naknade, Vaši roditelji bi ga trebali predati u PU, koja će onda razrezati porez prema cijenama najma ili zakupa u Vašem gradu) i morate imati prostor i opremu koja odgovara minimalnim tehničkim uvjetima za obavljanje određene djelatnosti po posebnim propisima za tu djelatnost (za Vašu djelatnost mislim da nema posebnih propisa).

 

Morate imati dokaz o osposobljenosti za rad na siguran način i o zaštiti od požara (tu se obratite pravnim osobama poput Zagrebinspekta ili Euroinspekta koje obavljaju takva osposobljavanja), oni će Vam reći potanje o tome. Tu Vas može posjetiti radna inspekcija.

 

 

Po Zakonu o obrtu, morate imati obrtnicu i morate tvrtku (ime) obrta istaknuti na poslovnim prostorijama (čl.19)

 

Vama može doći i gospodarska ili ne znam koja inspekcija to još obavlja, koja će provjeravati imate li legalne programe na računalu kojim obavljate djelatnost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovorima!

Nego oko ovog najma/zakupa je to sigurno?

Jer, ako se dobro sjećam, meni su u HZZ-u prije otvaranja obrta rekli da treba samo nekakva izjava od roditelja da mogu slobodno i besplatno koristiti prostor. Sad prvo sam mislio da je dovoljno to usmeno reći ako kakva inspekcija dođe, ali nedavno sam nešto čitao i vidio da treba biti pismeno, ovjeriti kod javnog bilježnika i štajaznam.

A sad po ovome o najmu/zakupu, iako je to kuća mojih roditelja u kojoj cijeli život živim i oni mi daju da besplatno radim što hoću tu, sad bi ja/oni trebao svejedno nekoj trećoj strani opet nešto plaćati, to mi je vrlo blesavo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ugovor o najmu/zakupu ne trebate ovjeravati kod javnog biljeznika.

 

roditelji vam iznajme sobu, za 200-300kn mjesecno.

a na to porez iznosi cca 20-30 kn.

 

i sve je po ps-u!

 

Hvala na odgovorima!

Nego oko ovog najma/zakupa je to sigurno?

Jer, ako se dobro sjećam, meni su u HZZ-u prije otvaranja obrta rekli da treba samo nekakva izjava od roditelja da mogu slobodno i besplatno koristiti prostor. Sad prvo sam mislio da je dovoljno to usmeno reći ako kakva inspekcija dođe, ali nedavno sam nešto čitao i vidio da treba biti pismeno, ovjeriti kod javnog bilježnika i štajaznam.

A sad po ovome o najmu/zakupu, iako je to kuća mojih roditelja u kojoj cijeli život živim i oni mi daju da besplatno radim što hoću tu, sad bi ja/oni trebao svejedno nekoj trećoj strani opet nešto plaćati, to mi je vrlo blesavo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne plaćate vi, nego roditelji kao najmodavci - oni ostvaruju prihod od najma sobe ili stana, i taj prihod (drugi dohodak) se oporezuje. nisam čula za tu izjavu, kako Vam savjetuju u HZZ-u, ali možda će Vam više informacija moći dati u PU ili u Vašoj lokalnoj obrtničkoj komori. Zakon o obrtu samo kaže da morate imati dokaz o pravu korištenja-jedina osnova koja Vam daje pravo korištenja jest najam ili zakup, a koje se ja mogu sjetiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

otvorila bih trgovinu za iznajmljivanje i eventualnu prodaju vjenčanica

ali pošto sam nova u tome zanima me kako i na koji način to uraditi jer bih vjenčanice kupila i kupovala na amazonu,ebayu.....

dali je to uopće moguće jer tom prilikom ne bih mogla imati veleprodajni račun:-(

molim pomoć:klanja:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani,

molim pomoć...

Otvorila sam obrt na djelatnost FITNES CENTRI,ZABAVNE I REKREATIVNE DJELATNOSTI,i kao slobodan obrt ne traže me MTU,ali zanima me trebam li ipak ishoditi ostale ateste poput atesta struje i slično i ako trebam,koje sve ateste moram imati...trebam li evakuacijski plan,položenu zaštitu na radu i sve ostalo... Zahvaljujem puno!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani,

 

Moja supruga je "turisticki zastupnik". Ona je zastupnik strane turisticke agencije koja dovodi turiste u Hrvatsku. Opis posla joj je da doceka goste u zracnoj luci, dovede ih do hotela i za vrijeme njihovog boravka u Hrvatskoj stoji im na raspolaganju u hotelu za bilo kakav problem vezan uz njihov boravak.

Turisticka agencija iz Hrvatske koja zastupa tu stranu agenciju pribavi joj dozvolu od ministarstva za turisticko zastupanje.

Ona nije zaposlenik nijedne od te dvije agencije vec je strana agencija uputi da se mora "samozaposliti".

Tu dolazimo do problema.

Kad smo otisli u ured za gospodarstvo, sluzbenica se nikad nije srela s tim zanimanjem. Ne zeli joj otvoriti obrt jer govori da treba imati poslovni prostor iako je agencija salje u razlicite hotele i ona je tu samo dok joj ne zavrsi ugovor. Sluzbenica za minimalne tehnicke uvjete govori da poslovni prostor ne treba imati i da moze otvoriti obrt ali druga sluzbenica koja upisuje u obrtni registar tvrdi drugacije.

Poslali smo mail ministarstvu turizma u kojem oni tvrde da se obrt za turisticko zastupanje ne moze otvoriti i poziva se na "zakon o pruzanju usluga u turizmu", clanak 3., tocka 6. U kojem pise:

"Pod uvjetima propisanim ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju ovoga Zakona, određene turističke usluge mogu pružati fizičke osobe koje za pružanje tih usluga nisu registrirane kao obrtnici ili trgovci pojedinci."

Posebno me zanima ovaj dio di pise da turisticke usluge mogu pruzati fizicke osobe koje nisu obrtnici. Da li to pravno znaci da obrtnici ne mogu.

U istom clanku pod tockom 1. stoji:

"Usluge u turizmu mogu pružati: trgovačka društva, zadruge, trgovci pojedinci i obrtnici koji ispunjavaju uvjete za pružanje turističkih usluga propisane ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju ovoga Zakona, ako ovim Zakonom i posebnim propisima nije drugačije određeno."

 

Da napomenem, mnoge suprugine kolegice imaju otvoren obrt za "turistickog zastupnika" i obrt za "turistickog pratitelja". Za "pratitelja" u zakonu pise slicno kao za "zastupnika" samo sto je uvjet polozen tecaj za turistickog pratitelja.

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da napomenem, mnoge suprugine kolegice imaju otvoren obrt za "turistickog zastupnika" i obrt za "turistickog pratitelja". Za "pratitelja" u zakonu pise slicno kao za "zastupnika" samo sto je uvjet polozen tecaj za turistickog pratitelja.

 

Poštovani,

to što imaju otvoren obrt ne znaći i da je registrirana ta djelatnost. Dapće, turistički zastupnik kao i pratitelj ne postoje kao djelatnost u NKD koja se registrira pri otvaranju obrta. Najjednostavnije je da pita kolegice koju su djelatnost registrirali te pod kojim uvjetima i problem rješen.

 

Koliko je meni poznato, večina takove obrte otvara pod registriranom djelatnošću prema NKD 79.90 Ostale rezervacijske usluge i djelatnosti povezane s njima, koji je slobodan obrt te uključuje usluge pružanja pomoći turistima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

to što imaju otvoren obrt ne znaći i da je registrirana ta djelatnost. Dapće, turistički zastupnik kao i pratitelj ne postoje kao djelatnost u NKD koja se registrira pri otvaranju obrta. Najjednostavnije je da pita kolegice koju su djelatnost registrirali te pod kojim uvjetima i problem rješen.

 

Koliko je meni poznato, večina takove obrte otvara pod registriranom djelatnošću prema NKD 79.90 Ostale rezervacijske usluge i djelatnosti povezane s njima, koji je slobodan obrt te uključuje usluge pružanja pomoći turistima.

 

Puno vam hvala!

Sve kolegice su otvorile obrte bas pod tom sifrom.

Ako obrt spada u slobodne to znaci da kod registracije obrta s pocetkom rada moras zadovoljiti samo opce uvjete za otvaranje obrta?

Tako bi znacilo da se moze otvoriti i obrt za turistickog vodica bez da polozis ispit za turistickog vodica(sto se trazi po zakonu o obavljanju usluga u turizmu)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako obrt spada u slobodne to znaci da kod registracije obrta s pocetkom rada moras zadovoljiti samo opce uvjete za otvaranje obrta?

 

Da. I za turističkog zastupnika je to dovoljno.

 

Tako bi znacilo da se moze otvoriti i obrt za turistickog vodica bez da polozis ispit za turistickog vodica(sto se trazi po zakonu o obavljanju usluga u turizmu)?

 

Kao što rekoh, registrira se djelatnost i navedena je dovoljna za vlasnika obrta da ga otvori za navedenu djelatnost povezanu s turizmom. No u slučaju pratitelja i vodića za te poslove morala bi zaposliti osobu sa stručnim ispitom po posebnom zakonu (Zakon o pružanju usluga u turizmu).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...

Pozdrav :)

Mene zanima nesto vezano uz slobodni obrt. Znaci po struci sam komercijalist,zeljela bi otvorit prodaju na klupi ili neki stand sa palacinkama smutijima i kavom. Radilo bi se o sezonskom obrtu. E sada dali to moze bit slobodni obrt ili jer ja nemam ispit za ugostiteljstvo. Sta da radim?  Hvalaaaa

uređeno: od karla7
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Pozdrav,

vlasnik sam obrta za marketinške usluge, registriranog na adresi prebivališta. U obrtu nisam zaposlen, no zaposlena je jedna druga osoba na nepuno radno vrijeme.
Kako se selim u drugi grad i mijenjam prebivalište, da li imam zakonsku obavezu promjene i sjedišta obrta na novu adresu, u novom gradu? Da li je moguće i pod kojim uvjetima nastaviti s poslovanjem na sadašnjoj adresi (u vidu podružnice, poslovnice...)?

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima,

jucer sam bila u lokalnom uredu za otvaranje obrta, i potvrdili su mi da mogu donijeti samo izjavu o slobodnom koristenju poslovnog prostora. Otac je vlasnik stana u kojem oboje zivimo (meni je adresa na osobnoj iskaznici ta ista na kojoj bi bio poslovni prostor), te sam od njih dobila informaciju da zbog toga to prolazi. 

U svakom slucaju, ne mogu nigdje naci sprancu kako napisati tu izjavu. Treba li ju ovjeravati kod javnog biljeznika? Molim vas pomoc...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav, planiram otvoriti obrt za proizvodnju kožne galanterije i web trgovinu tih proizvoda. Zanima me postoje li nekakvi minimalni tehnički uvjeti ili atesti za to šta pokrećem? I dali trebam imati industrijsku struju ili nešto tako? U Zapoljskoj me gledaju ko svemirca kad ih pitam te me šalju iz sobe u sobu bez odgovora. Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
, absythium je napisao:

Pozdrav,

zanima me sljedece: uskoro otvaram obrt i dogovorio sam s najmodavcem stana u koji useljavam da smijem registrirati obrt. S obzirom da cu koristiti poticaje za samozaposljavanje jako mi je zanimljiva varijanta da s poticajima pokrijem prvih 5 mjeseci zakup prostora dok ne krenem zaradjivati dovoljno da sve platim iz obrta.

 

Dobio sam informaciju da trebam napraviti ugovor o zakupu poslovnog prostora koji se ovjerava na Poreznoj. Sada, s obzirom da je ugovor o najmu stana vec napravljen ima li itko ideju kako napraviti novi ugovor iz kojeg je vidljivo da se radi o zakupu poslovnog prostora? Svi ugovori koji su dostupni online su ili za najam stana ili zakup poslovnog prostora, a meni treba oboje jer ce se polovica stana koristiti za stanovanje, a druga polovica za obavljanje djelatnosti.

 

Poreznu ne mogu dobiti na telefon vec 3 dana a HZZ mi ne daje ispravne informacije.

 

Hvala!

Štovani, dobro razmislite o otvaranju obrta. To ljudima prvo padne na pamet. Postoji j.d.o.o. tzv. jednostavni d.o.o.

Imao sam obrt i napravio sam kardinalnu gresku. Otvorio sam obrt u svom stanu i poceo radit bez trzista. Ukoliko nemate uhodan posao pojest ce vas najam i troskovi koji vam krecu od prvog dana. Dobro se raspitajte. Dok sam ja imao obrt tu je bila progresivna stopa poreza koja ide i preko 35% ovisno o prometu. Nadalje jamcite svom svojom imovinom (tako je bilo prije sad nisam siguran) dok u isto vrijeme npr. ako obrt obavljate u kući ne mozete okrecit kucu i stavit u trosak. Takodjer razni troskovi kao obrtna komora, spomenicka renta, pausal poreza na dohodak, zdravstveno i mirovinsko itd. itd. Sve to dolazi na naplatu kao urica. Ako imate vezani obrt onda ako cete prodavati proizvod morate uposlit trgovca ne mozete sami. 

J.d.o.o. s druge strane ima fiksnu stopu poreza, ali se ne vodi jednostavno knjigovodstvo nego kao za d.o.o. Medjutim i to tzv. jednostavno ispadne komplicirano ovisno cime se bavite. Ako ne vodite sami knjige onda vam je svejedno da li je dvojno knjigovodstvo ili jednostavno. Otvorite j.d.o.o. i siroko ga registrirate za sve moguce i nemoguće sto mislite da bi ikada mogli raditi. Poslije je doregistracija skupa. Djelatnike u prodaji mozete uzeti po volji ne moraju bit trgovci. Imadoh obrt i vise ga nikada ne bih otvorio, ako nista onda samo zbog progresivne porezne stope.

Opceniti savjet: ako ne trebate velika ulaganja pocnite kao hobi. Na malo pa vidite kako ide. Otvaranje u tudjem stanu ne preporucam jer se vlasnik lagano predomisli ili proda stan, a promjena sjedista kosta vremena i novca i papirologije. Mozda vam je lakse sjediste stavit u svom nekom prostoru, a u iznajmljenom otvorite izdvojeni pogon. Što se tice poticaja samozaposljavanja pogledajte oglasne ploce na birou. Pune su oglasa za povrat sredstava za samozaposljavanje jer nisu namjenski utrosena. S kamatama naravno i pod prijetnjom ovrhe.

Dakle prije otvaranja posjetite sve sluzbe koje mozete i dobro se informirajte pogotovo ako ste naoruzani samo dobrom voljom. Znam, hocu, mogu ce vas odvesti gdje i mene svojedobno, a to je u propast, ako niste dovoljno potkozeni i ako nemate trziste ili osiguran plasman.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Pozdrav, 

otvaram "paušalni obrt" i imam dva pitanja. 

Prvo i najvažnije je, pretežita djelatnost budućeg obrta je nešto što je dozvoljeno za paušalno oporezivanje. No imam mogućnost i dodatno pisati za medije, a novinarstvo spada pod slobodne djelatnosti pa nije moguće paušalno oporezivanje. Zanima me kako da ostanem paušalac, bez da propustim mogućnost dodatne zarade? Tj. utječe li činjenica da mi novinarstvo ne bi bilo pretežita djelatnost? I što ako bi na godišnjoj razini bila nepretežita, ali u nekom pojedinom mjesecu ipak pretežita? 
 

Drugo pitanje se odnosi na NKD - prošao sam kroz NKD i zabilježio si šifre svih mogućih djelatnosti da ih unesem, da mi budu opcija. No neke se međusobno "isključuju". Što to znači? Znači li to samo da je nešto isključeno pod određenom šifrom, znači li to samo da ako to želiš moraš dodati i drugu šifiru ili da nije moguće imate te dvije djelatnosti u istom obrtu?

 

Unaprijed hvala na pomoći

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. upišite u OR  pored djelatnosti koje ste smislili i djelatnost 90.03-Djelatnost slobodnih novinara. Oznaka pretežite djelatnosti u OR je čisto statistički(ne znam u poreznom smislu). U poreznom djelu vi postajete obrtnik, a ne slobodno zanimanje.

U skladu sa Zakonom o medijima: "Novinar je fizička osoba koja se bavi prikupljanjem, obradom, obli­kovanjem ili razvrstavanjem informacija za objavu putem medija, te je zaposlena kod nakladnika na temelju ugovora o radu ili obavlja novinarsku djelatnost kao samostalno zanimanje, u skladu sa zakonom." A obrt je prema Zakonu o obrtu: "Obrt u smislu ovoga Zakona je samostalno i trajno obavljanje dopuštenih ...." Znači da nema zapreke da obavljate i novinarsku djelatnost unutar obrta, a ne preko slobodnog zanimanja. Znači kad upišete i  djelatnost novinarstva u obrt možete biti paušalac, znači niste više slobodno zanimanje, provjerite si tu mogućnost u Poreznoj ili sa knjigovođom.

2. Možete staviti obje djelatnosti u obrt, naravno ako ispunjavate uvjete za upis.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da ne otvaram novu temu, mislim da je ovdje najprikladnije:

1. Da li za otvaranje obrta treba dozvola/suglasnost trenutnog poslodavca ako je osoba koja otvara obrt u punom radnom odnosu?

2. Malo me bune pisanja o tome treba li majstorski ispit i sl. Npr. za informaticara, ekonomistu i sl. Da li je dovoljna diploma fakulteta?

 

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. ne treba, osim ako ne radiš u državnoj službi ili tamo gdje je propisano posebnim propisom

2. za djelatnosti računalnog pogramiranja, savjetovanja i djelatnosti povezanih s njima ne treba nikakva škola(odjeljak 62 NKD 2007), jedino za popravak računala treba tehničar za računalstvo ili elektroničar-četverogodišnja škola(naravno može i odgovarajući fakultet), a za računovostvene i knjigovodstvene poslove treba SSS-financijsko računovodstvenog smjera, upravni referent ili ekonomist(naravno može i odgovarajući fakultet).

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, vodovod1 je napisao:

1. ne treba, osim ako ne radiš u državnoj službi ili tamo gdje je propisano posebnim propisom

2. za djelatnosti računalnog pogramiranja, savjetovanja i djelatnosti povezanih s njima ne treba nikakva škola(odjeljak 62 NKD 2007), jedino za popravak računala treba tehničar za računalstvo ili elektroničar-četverogodišnja škola(naravno može i odgovarajući fakultet), a za računovostvene i knjigovodstvene poslove treba SSS-financijsko računovodstvenog smjera, upravni referent ili ekonomist(naravno može i odgovarajući fakultet).

 

Hvala lijepa na brzim i jasnim odgovorima :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Postovani,

po zanimanju sam fizioterapeut i otvorio bih obrt. Takoder imam zavrsenu izobrazbu za aerobik imstruktora

 1) Zanima me mogu li odabrati kao osnovnu djelatnost ostale djelatnosti zdravstvene zastite     ( 86.90 po NKD) i uz to djelatnost za njegu i odrzavanje tijela ( 96.04 po NKD) i ostalo obrazovanje i poucavanje (85.59 po NKD)?

2) moze li se uz gore navedene djelatnosti prijaviti i djelatnost fitness centar? Da li se pod tom djelatnoscu, moze voditi grupni program vjezbanja?

3) Takoder me zanima mogu li se navedene djelatnosti obavljati u stambenom prostoru? 

Unaprijed hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

1. 86.90 može biti glavna djelatnost, ali ne možete obavljati fizioterapiju jer to ide preko Ministarstva zdravlja, oni daju odobrenje i idu u komisiju(ali možete unutar toga: shiatshu, fitoterapiju, kiropraktiku, homeopatiju, nutricionističko savjetovalište i aromaterapiju, ako to znadete raditi). 96.04. i 85.59 možete upisati.

2. fitness centar ne može biti obrt(za sad)

3. U stambenom prostoru može se obavljati: masažu lica ... i dr. djelatnosti čije obavljanje ne zahtjeva izmjenu postojećih uvjeta korištenja stambenog prostora(provjeriti u urbanizmu).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
, ultra je napisao:

2. Vi se kao vlasnik obrta i ne možete "zaposliti" kao radnik po Ugovoru o radu.Zaposleni ste samim tim što ste se nakon otvaranja obrta prijavili na HZZO/HZMO.

Znam da je ovo već stari post, ali baš me ovo zanima. Znači u obrtu kao vlasnik plaćam doprinose kakvi već jesu. Plaću kao takvu ne primam (pa nema još dodatnih doprinosa), nego mogu sa žiro računa obrta slobodno dizati novce bez poreza, prireza i drugih naknada. Jesam li to dobro shvatio?

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani svi,

imam jedno pitanje koje mi stvara problem pa ukoliko netko zna bio bih zahvalan na odgovoru. Naime otvorio sam obrt koji će se paušalno oporezivati, i to obrt za proizvodnju, trgovinu i usluge. Trgovina je prodaj vlastitih proizvoda. A evo u čemu je problem. npr. ako je moja majka imala kao umirovljenik otvorenu kućnu radinost i zatvorila ju je radi toga što ne može ići više po sajmovima i odlučilo smo da ja otvorim obrt na sebe, da nastavimo sa vlastitom proizvodnjom i da te iste proizvode plasiramo u unajmljenom prostoru. Problem je u tome kako da je prema pravilinicima i zakonima uredno unesem u trgovinu proizvode koji su već gotovi a proistječu iz mamine kućne radinosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Pozdrav,

 

Imam pitanja vezano za otvaranje obrta (NKD 62.01)

1. Situacija je takva da prebivalište imam u jednom mjestu, a boravište u drugom. Kako mi za potrebe obrta nije potreban poslovni prostor prijavila bi obrt na boravištu. U boravištu ne plaćam najam jer se praktički radi o obitelji, i uredno sam prijavljena. Imam pisanu i potpisanu izjavu vlasnika kuće da mi dozvoljava otvaranje obrta na toj adresi. Da li mi je to dovoljno za prijavu sjedišta obrta ili mi treba koji drugi dokument?

 

2. Šta je sa fiskalizacijom? S obzirom da ću poslovati samo preko transakcijskog računa a ne preko gotovine, da li mi treba i to? Koliko sam shvatila u mom slučaju nije potrebno.

 

Hvala!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, vodovod1 je napisao:
"(2) Ako za obavljanje obrta nije potreban prostor, sjedište obrta je mjesto u kojemu obrtnik ima prebivalište, odnosno boravište."

To mi je jasno, međutim zanima me koja dokumentacija je potrebna za predaju prilikom otvaranja obrta za prijavu sjedišta obrta na boravištu gdje nisam u najmu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Pozdrav,

planiram otvoriti obrt za obavljanje fitness djelatnosti i rekreacije, no u komori su mi rekli da je to neizvedivo i da to mogu otvoriti samo kao jdoo ili udrugu.  Zanima me koje sve djelatnosti po NKD-u mogu otvoriti u obliku obrta, a da se ta djelatnost veze za rekreaciju i provodenje bilo kakve fitness djelatnosti?

Unaprijed zahvaljujem :D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
prije 4 minuta, Taxy258 je napisao:

Pozdrav, zanima me na koji način mogu raditi dostavu hrane za wolt ako mi moj poslodavac ne želi dati suglasnost?! To bi radila tu i tamo koji sat da zaradim koju kunu mislim nije tu zarada ne znam koliko i vikendom kad sam slobodna? Ne vidim problem u tome? Hvala

Zašto Vam uopće treba njegova suglasnost? Radili bi temeljem ugovora o radu ili ugovora o djelu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija