Jump to content

Otvaranje obrta nekoliko pitanja


damir123

Preporučene objave

http://infos.hok.hr/hr/faq/a_pravni_savjeti/a6_radno_vrijeme/radno_vrijeme_prodavaonica

 

Temeljem Odluke Ustavnog suda i Zakona o trgovini (bez ukinutih odredbi), radno vrijeme prodavaonica i drugog oblika trgovine na malo određuje trgovac, u skladu sa Zakonom o trgovini ( i ograničenjima koja nisu ukinuta a sadržana su u stavcima 6., 7. i 8. članka 58. Zakona) te uzimajući u obzir potrebe kupaca, broj radnika u prodavaonici i poštivanje njihovih prava uređenih propisima o radu (Zakonom o radu, drugim radno pravnim propisima, kolektivnim ugovorom i ugovorom o radu).

 

Radno vrijeme morate prijaviti u mjerodavnom uredu, obično je to ured za gospodarstvo ili županijski ured ovisno o gradu.

 

Ova tri zakona su temelj obrta i trgovine pa bi bilo svakako dobro da ih pročitate.

 

Zakon o obrtu:

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2003_03_49_625.html

http://www.zakon.hr/z/297/Zakon-o-obrtu

 

Zakon o trgovini:

http://www.zakon.hr/z/175/Zakon-o-trgovini

 

Obratite pažnju na članak 12.

(1) Za obavljanje trgovine moraju biti ispunjeni sljedeći uvjeti:

– minimalni tehnički uvjeti kojima moraju udovoljavati prodajni objekti, oprema i sredstva pomoću kojih se obavlja trgovina te drugi uvjeti propisani posebnim propisom s obzirom na oblik i način obavljanja trgovine,

– opći sanitarni i zdravstveni uvjeti i uvjeti sukladni propisima o hrani kojima moraju udovoljavati prodajni objekti, oprema, sredstva i osobe koje neposredno posluju s robom, koja može utjecati na zdravlje ljudi, sukladno posebnim propisima.

 

Zakon o radu:

http://www.zakon.hr/z/307/Zakon-o-radu

Molim odgovor: Tko može prijaviti radno vrijeme " po dogovoru"?. Naime, otvorila sam obrt manikiranj i ugradnja noktiju, radim sama. Da li se i za takvu djelatnost mora prijaviti radno vrijeme ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje!

Molim vas imala bih pitanje vezano za obavljanje poslova profesinalnog šmiinkera. Imam završenu srednju ekonomsku školu i uvjerenje o obavljanju poslova vizažist (upisano u radnu knjižicu).

Nezaposlena sam osoba pa me zanima mogu li na temelju uvjerenja vizažist pokrenuti svoj vlastiti posao a da ne otvaram obrt jer mi posao nije razvijen, a ako bi otvarala obrt bojim se da nebih mogla plaćati sve te doprinose i izdatke koji su potrebni.

Ukoliko je odgovor da, što moram učiniti i kako to provesti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav !

 

Vidim da je tema dugo neaktivna no svejedno imam pitanje.

 

Da li može ići na slobodni obrt mala trgovina koja se bavi prodajom ukrasa i dekoracija za svečanosti?

 

Hvala

 

definirajte "mala trgovina" !

 

inače, svaka trgovina na malo putem prodavaonice je vezana na uvjet najmanje završenog srednješkolskog obrazovanja u trogodišnjem trajanju ( bilo kojeg zanimanja )

 

izvor:

Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o trgovini (NN 114/2011)

Datum stupanja na snagu: 15.10.2011

Odredba članka 11. stupa na snagu 01.07.2012

Osnovni dokument: Zakon o trgovini (NN 087/2008)

 

Osobe koje su zaposlene u trgovačkom društvu ili obrtu registriranom za obavljanje djelatnosti trgovine na radnom mjestu prodavača ili trgovačkog poslovođe, moraju imati najmanje završeno srednje obrazovanje u trogodišnjem trajanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

inače, za otvoriti obrt ( upis u obrtni registar ) možete se informirati na nekoliko kvalitetnih web-stranica:

 

http://www.portor.hr/

i

http://www.hok.hr/cro/savjetodavna_sluzba_062_000_026

 

...pa onda nazovite ili posjetite nadležnu službi za gospodarstvo u vašem gradu u njihovo uredovno vrijeme za prijem stranaka

 

a postoji i servis vlade specijaliziran za registracije obrta i svih trgovačkih društava - hitro.hr servisu u vašem gradu:

 

http://www.hitro.hr/Default.aspx

 

sretno svima :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljudi pozdrav,

namjeravam otvoriti sezonski obrt,iznajmljivanje zabavnih sadržaja na plaži,

i tražio am tu po temi,na neka pitanja dobio odgovor ali toga ima stvarno dosta pa da jos postavim par:

1.)Kolika su davanja za sezonski obrt(izuzev poreza na dohodak),troškovi otvaranja itd.?

2.)Dali postoji mogućnost otvaranja obrta za 10kn,šta je nedavno bilo aktualno po novinama?

3.)Dali mogu zaposliti svog brata a da ga ne prijavim jer smo obitelj a u obrtu je dopušteno koliko sam shvatio da članovi pomažu u radu,ili to mora biti odnos skrbnika

4.)Dali mogu sam voditi knige ili trebam angažirati nekoga da mi to vodi i koliko takva usluga dođe.

 

Unaprijed vam zahvaljujem i svaka vam čast ljudi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljudi pozdrav,

namjeravam otvoriti sezonski obrt,iznajmljivanje zabavnih sadržaja na plaži,

i tražio am tu po temi,na neka pitanja dobio odgovor ali toga ima stvarno dosta pa da jos postavim par:

1.)Kolika su davanja za sezonski obrt(izuzev poreza na dohodak),troškovi otvaranja itd.?

2.)Dali postoji mogućnost otvaranja obrta za 10kn,šta je nedavno bilo aktualno po novinama?

3.)Dali mogu zaposliti svog brata a da ga ne prijavim jer smo obitelj a u obrtu je dopušteno koliko sam shvatio da članovi pomažu u radu,ili to mora biti odnos skrbnika

4.)Dali mogu sam voditi knige ili trebam angažirati nekoga da mi to vodi i koliko takva usluga dođe.

 

Unaprijed vam zahvaljujem i svaka vam čast ljudi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

2.)Dali postoji mogućnost otvaranja obrta za 10kn,šta je nedavno bilo aktualno po novinama?

 

3.)Dali mogu zaposliti svog brata a da ga ne prijavim jer smo obitelj a u obrtu je dopušteno koliko sam shvatio da članovi pomažu u radu,ili to mora biti odnos skrbnika

 

NE

ne postoji mogućnost otvaranja obrta za 10 kn - ali do 31.12.2012. ne plaća se izdavanje obrtnice ( 200 kn ), nego samo upravna pristojba u iznosu od 270 kn

 

i NE

ponavljam svoj odgovor:

* članovi obiteljskog domaćinstva ( bračni drug, djeca, roditelji, usvojenici i usvojitelji, pastorčad i osobe koje je obrtnik dužan uzdržavati ) mogu u obavljanju obrta pomagati obrtniku ( braća i sestre ne )....pomaganjem se smatra rad uz prisutnost obrtnika ili stručnog djelatnika, a ne samostalno obavljanje djelatnosti ( uz obrtnika se može pomagati u obavljanju pojedinih postupaka, ali ne npr. odrađivanje jedne smjene ili sl. )

 

sretno :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Namjeravam otvoriti obrt tipa potrčko pa me zanima dali je za to potrebno imati poslovni prostor ili nije?

I drugo zaposlen sam u jednoj firmi na pola radnog vremena gdje mi je placa cca 2000kn, tj. radim 80h mjesecno. Zanima me ako otvorim obrt dali cu morati placati doprinose ili ce mi se obracunavati po ostvarenom dohotku? Ako je po dohodtku onda super a ako ne onda mi se ne isplati.

Zahvaljujem unaprijed na brzim odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

molim vas pomoc otvaram doo za proizvodnju kolaca i sada ja bi radila iskljucivo po narudzbi ,dali moram imati i maloprodaju ili moze biti samo proizvodnja i u koji ured moram ici da bi mi odgovorili na to pitanje jer u uredu za gospodarstvo neznaju mi se izjasniti ..znaci to bi bila proizvodnja samo po narudžbi ..znaci ne da mi recimo sada netko dodje i kupi nego moze doci osoba i naruciti a ja joj onda pravim??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav

 

Zavrsio sam trogodišnju školu i stekao SSS smjera elektroinstalater. Naknadno sam završio tečaj servisera računala u narodnom učilištu u Rijeci i to zvanje sam upisao u radnu knjižicu. Pošto sam nezaposlen sam htjeo iskoristiti poticaj sa HZZ-a za samozapošljavanje pa me sad zanima sljedeće:

 

- Mogu li otvoriti obrt i bavit se servisom i održavanjem računala u firmama i kučanstvima i pod koju to djelatnost spada?

- Moram li imati neko pisano iskustvo? ( upisano u radnoj knjižici )

- Mogu li ove dijelatnosti otvoriti?

- 62.02 SAVJETOVANJE U VEZI S RAČUNALIMA

- 62.03 UPRAVLJANJE RAČUNALNOM OPREMOM I SUSTAVOM

- 63.12 INTERNET PORTALI

- 62.01 RAČUNALNO PROGRAMIRANJE

- 62.09 OSTALE USLUŽNE DJELATNOSTI U VEZI S INFORMACIJSKOM TEHNOLOGIJOM

I RAČUNALIMA

- 95 Popravak računala i predmeta za osobnu uporabu i kućanstvo - 95.1 Popravak računala i komunikacijske opreme

- 95.11 Popravak računala i periferne opreme

- 95.12 Popravak komunikacijske opreme

- 43.2 Elektroinstalacijski radovi, uvođenje instalacija vodovoda,

kanalizacije i plina i ostali građevinski instalacijski radovi

- 43.21 Elektroinstalacijski radovi

HVALA!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odgovor Vragolastom denisu ....

 

- Djelatnosti pod brojevima 62.01, 62.02, 62.03, 62.09 i 63.12 se svrstavaju u nevezane obrte, a to znači da ih nesmetano možete registrirati i obavljati - pošto imate potrebnu srednju stručnu spremu,

 

- Djelatnost 43.21 ( 43.2) se svrstava u vezane obrte, a za obavljanje ove djelatnosti potrebno je zvanje elektroinstalatera, ali i položen mastorski ispit,

 

- Djelatnosti 95.11 i 95.12 ( što obuhvaća navedene djelatnosti 95 i 95.1 ) spada u vezane obrte za čije obavljanje je potrebno zvanje elektroničar-mehaničar, odnosno srednja stručna ( KV, SSS ) u 4-godišnjem trajanju. Da li se vaša srednja u 3-godišnjem trajanju s upisanim zvanjem servisera računala svrstava u srednju školu s 4-godišnjim trajanjem, to neznam, ali isto svakako trebate provjeriti u Uredu za gospodarstvo vaše županije. Tada čete znati da li možete obavljati i ove djelatnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

molim vas pomoc otvaram doo za proizvodnju kolaca i sada ja bi radila iskljucivo po narudzbi ,dali moram imati i maloprodaju ili moze biti samo proizvodnja i u koji ured moram ici da bi mi odgovorili na to pitanje jer u uredu za gospodarstvo neznaju mi se izjasniti ..znaci to bi bila proizvodnja samo po narudžbi ..znaci ne da mi recimo sada netko dodje i kupi nego moze doci osoba i naruciti a ja joj onda pravim??

 

molimmm vas pomocc???!!! nitko mi nije odgovorio !!molim vas hitmo mi je!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima,

imam par pitanja vezano za otvaranje sezonskog obrta.

Naime, moja namjera je otvoriti štand za pripremu i prodaju svježih sokova i sjeckanog voća (voćni kupovi) na javnoj plaži u jednom turističkom mjestu.

Zahtjev za koncesiju je već predan, nadam se pozitivnom rješenju :moli:

S obzirom da sam ja već u stalnom radnom odnosu, namjera mi je zaposliti dva studenta.

 

1. ja imam VSS, ekonomskog smjera, da li moram zadovoljiti neke uvjete vezane uz stručnu osposobljenost da bih otvorila takav obrt

 

2. s obzirom da se radi o objektu za pripremu i posluživanje sokova, dakle radi se ipak o namirnicama, da li je potrebno da zaposleni imaju nekakav položen tečaj ili ugostiteljsku školu, da li moraju imati sanitarne knjižice

 

2. da li postoje minimalni tehnički uvjeti za takav tip štanda?

 

3. da li takav tip obrta ulazi u sustav fiskalizacije?

 

Unaprijed se zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima,

imam par pitanja vezano za otvaranje sezonskog obrta.

Naime, moja namjera je otvoriti štand za pripremu i prodaju svježih sokova i sjeckanog voća (voćni kupovi) na javnoj plaži u jednom turističkom mjestu.

Zahtjev za koncesiju je već predan, nadam se pozitivnom rješenju :moli:

S obzirom da sam ja već u stalnom radnom odnosu, namjera mi je zaposliti dva studenta.

 

1. ja imam VSS, ekonomskog smjera, da li moram zadovoljiti neke uvjete vezane uz stručnu osposobljenost da bih otvorila takav obrt

 

2. s obzirom da se radi o objektu za pripremu i posluživanje sokova, dakle radi se ipak o namirnicama, da li je potrebno da zaposleni imaju nekakav položen tečaj ili ugostiteljsku školu, da li moraju imati sanitarne knjižice

 

2. da li postoje minimalni tehnički uvjeti za takav tip štanda?

 

3. da li takav tip obrta ulazi u sustav fiskalizacije?

 

Unaprijed se zahvaljujem

 

 

Otvarate ugostiteljski obrt.

 

1. Ugostiteljska škola, ako ima radnik onda se može na njega upisati djelatnost

2. DA

3. DA (http://www.poslovni-savjetnik.com/node/19284)

4. DA

 

Provjerite sve navedeno u uredima svoje obrtničke komore. Pripremite pitanja, nazovite i dogovorite sastanak i to je to. Tako ćete biti 99% sigurni da imate točne informacije. I naravno ništa vas neće koštati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav.. Trebala bi nekoliko informacija u vezi otvaranja obrta.

Planiram otvorti salon za uredjivanje noktiju, tj geliranje i manikura, znam da to spada u slobodne obrte.

Zanima me koje bi jos usluge mogla pruzatti a da spadaju u slobodne obrte?

Npr. pruzanje usluga sminkanja, depilacije, ugradnje ekstenzija trepavica?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U Zakonu o obrtu, članak 3. piše da fizička osoba može postati obrtnikom, ukoliko udovoljava posebnim zdravstvenim uvjetima, ako je to propisano Zakonom. Zanima me na koji se zakon misli, tj. da li postoji neki popis djelatnosti za koje je potrebno zadovoljiti posebne zdravstvene uvjete?

Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Fotografska djelatnost ( 74.20.01 ) je prema pravilniku svrtstana u vezane obrt. To znači da se mora imati odgovarajuća sprema ili kvalifikacije, a u vašem slučaju za planiranu djelatnost morate imati SSS u 3-godišnjem trajanju za zvanje fotograf i položen majstorski ispit.

Isti posao može obavljati SSS u 4-godišnjem trajanju za zvanje fotografski dizajner, a osoba sa ovakvim zvanjem nemora imati majstorski ispit.

Ako je vaš muž radio 10 godina u struci onda vjerojatno lakše može pristupiti polaganju majstorskog ispita, što se trebate raspitati u obrtničkoj komori vaše županije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Fotografska djelatnost ( 74.20.01 ) je prema pravilniku svrtstana u vezane obrt. To znači da se mora imati odgovarajuća sprema ili kvalifikacije, a u vašem slučaju za planiranu djelatnost morate imati SSS u 3-godišnjem trajanju za zvanje fotograf i položen majstorski ispit.

Isti posao može obavljati SSS u 4-godišnjem trajanju za zvanje fotografski dizajner, a osoba sa ovakvim zvanjem nemora imati majstorski ispit.

Ako je vaš muž radio 10 godina u struci onda vjerojatno lakše može pristupiti polaganju majstorskog ispita, što se trebate raspitati u obrtničkoj komori vaše županije.

 

Hvala :)!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

Imam pitanje o otvaranju vezanog obrta. Naime, po struci sam stručni prvostupnik fizioterapije (všs), a prije toga sam završio i srednju medicinsku školu (smjer fizioterapeutski tehničar). Nakon završetka faxa bih trebao stažirati godinu dana nakon čega polažem stručni ispit.

 

 

Moje je pitanje mogu li ja registrirati sezonski obrt za pružanje usluga masaže ili možda j.d.O.o. za pružanje usluga masaže? Dakle nisam odradio staž niti položio stručni ispit, ali imam zvanje fizioterapeutski tehničar i stručni prvostupnik fizioterapije.

 

Inače sam iz Slavonije, ali imam mogućnost vlastitog smještaja u Istri, te razmatram mogućnost registriranje djelatnosti za pružanje usluga masaže barem preko turističke sezone.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema Pravilniku o vezanim obrtima vi možete registrirati sezonski obrt za usluge masaže ako imate najmanje SSS u 3-godišnjem trajanju i morate biti stručno osposobljeni za masažu. ( Djelatnost NKD 96.04.01 -- masaža tijela -- maser ).

Koliko mi je poznato vi ispunjavate ove uvjete. Mom Slavoncu želim sreće i uspješnu sezonu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,

 

molio bih pomoc ako je moguce. Imam namjeru imati objekt s hranom,fast food na glazbenim festivalima. Znaci bio bi pokretan, ne bi imao stalno mjesto vrsenja usluge. Mozete li mi molim vas reci je li ima posebni ugostiteljski obrt za brzu hranu koji se moze otvoriti i da li je to vezana djelatnost? Posto ja nemam ugostiteljsku struku, je li moguce bez obzira otvoriti, pa da imam zaposlenika koji ima odgovarajucu struku?

 

Unaprijed hvala na pomoci,pozz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možete registrirati objekt brze prehrane ... fast food kao = Objekt jednostavnih usluga na klupi = ili kao = Objekt jednostavnih usluga na kolicima =. Objekt jednostavnih usluga na klupi je ugostiteljski objekt u kojem se mogu pripremati i usluživati slijedeća jednostavna jela: = topli i hladni sendviči, hrenovke, kobasice, hot dog, kotleti, ćevapčići, ražnjići, pommes frites, palačinke i slična jela, te jednostavna jela u konfekcioniranom stanju i pića u originalnom pakovanju.

 

Pravilnik o MTU za ugostiteljstvo propisuje koje uvjete morate ispuniti, odnosno ;

Objekt jednostavnih usluga na klupi mora imati radnu površinu od nehrđajućeg materijala koji se lako čisti i pere, veličine dovoljne za pripremu vrsta i količina jela i pića koja se uslužuju, odgovarajući termički blok i odgovarajući rashladni uređaj, spremnik s dovoljno zdravstveno ispravne vode za piće, dovoljan broj koševa za otpatke s poklopcem za nožno otvaranje, te mora biti natkriven nadstrešnicom od lakog materijala.

 

Ugostiteljstvo spada u vezane obrte, ali vi nemorate biti ugostiteljske struke. Za fast food morate, neovisno o vašoj struci, biti stručno osposobljeni za pripremu i uslugu jela i pića ( raspitajte se u vašo Obrtničkoj komori ).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zvekii

Sve nabrojane djelatnosti svrstane us u vezane obrte, a traži se ;

- 26.20 - eletroničar, tehničar računarstva ( SSS )

- 27.90.01 - elektromehaničar ( SSS) s majstorskim ispitom

- 28.99.01 - strojobravar ili bravar s majstorskim ispitom

- 33.12.01 - elektromehaničar (SSS) s majstorskim ispitom

 

Stoga mislim da djelatnosti 26.20, 27.90.01 i 33.12.01 možete obavljati kao inženjer elektrotehnike bez položenog majstorskog ispita, a 28.99.01 ne možete obavljati.

Međutim preporučujem da ovo provjerite u Uredu za gospodarstvo vaše županije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani

Imam namjeru otvoriti uslužni obrt kojem bi djelatnost bila pružanje usluga;

usluga montaže i demontaže alu,pvc,i drvene stolarije

usluga preprodaje raznih proizvoda(npr prozori i vrata)

razne sitne popravke,

- elektroinstalacije - montaža - lusteri, plafonjere,

zidne lampe, utičnice, šalteri, razv.kutije, osigurači,

razvodni ormarići, FID zaštitne sklopke

- izmjena - el.grla, osigurača (starih i novih), žarulja

- montaža - elektr.bojlera sa demontažom starog

- montaža - električnih radijatora ( konvektori )

- izvedba - novih i dodatnih elektro mjesta

- montaža - police, slike, karniše, vješalice, ogledala,

ormarići,kuhinjski elementi,nosači za tv

- montaža - kupaonske galanterije

- priključ. kućanskih aparata(štednjaci,perilice,nape)

- montaže namještaja (kreveti, stolovi, stolice, manji

ormarići, komode sa ladicama, ormari, manji regali)

- ostali sitni kućni popravci i održavanja

- demontaže - razno

čišćenje podruma i tavana …

- održavanje i uređenje okućnica i vrtova

 

Po zanimanju sam strojarski tehničar smjer obrada i montaža 4 stupanj,uz to imam 9 godišnje radno iskustvo u izradi i montaži alu i pvc stolarije.

zanima me koje djelatnosti od navedenih mogu prijaviti s svojom stručnom spremom,i dali mogu pružati ostale usluge za koje nisam kvalificiran na neki drugi način(npr usluge koje zahtjevaju zvanje električara,dali ja mogu unajmiti električara i platiti ga priko svog obrta a ja da ispostavim korisniku usluge račun,tj da budem posrednik.

Ispričavam se zbog ovakvog opširnog pitanja ,i unaprijed se zahvaljujem na vašem odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav!

Prvo da vas pohvalim jer dajete konkretne i razumljive informacije!

 

Problematika:

 

Planiram otvoriti obrt i davati ove usluge:

1) Prodaja komponenti računala

2) Prodaja gotovih računalnih konfiguracija

3) Sastavljanje računalnih konfiguracija

4) Prodaja informatičke opreme (pored računala)

5) Savjetovanje stranaka oko konfiguracije komponenti/računala ovisno o potrebama

6) Održavanje računala (softverski)

7) Procjena kvara (softverski i hardverski)

8) Izrada web stranica

9) Izrada web portala (može se svrstat pod web stranice)

10) Održavanje web stranica i rad na web stranicama (rich content ecommerce stranice)

11) Hosting web stranica

12) Pomoć pri registraciji web domene (kao usluga) i sama registracija web domene

13) Izrada web aplikacija

14) Hosting web aplikacija

15) Rad na web aplikacijama

16) Informatizacija poslovanja - ovdje spada cijela usluga informatizacije tvrtke znači:

- Preporuka opreme ovisno o poručju djelatnosti tvrtke

- Nabava opreme (računala, opreme za umrežavanje, periferni uređaji)

- Instalacija opreme

- Preporuka software-a

- Nabava software-a i instalacija istog

- Izrada web stranice za tvrtku

- Izrada web aplikacije za tvrtku

- Hosting stranice i aplikacije

- Održavanje računalnog sistema, web stranice, web aplikacije tvrtke

- Poduka zaposlenika tvrtke za korištenje naprednih stranica i aplikacija

 

Sad ja ne znam kako je sve ovo svrstano pod djelatnosti. Čitao sam NKD - 29. 4. 2013. i tamo piše:

72.1 Pružanje savjeta o računalnoj opremi (hardwareu)

72.2 Savjetovanje i pribavljanje programske opreme (softwarea)

72.3 Obrada podataka

72.4 Izrada i upravljanje bazama podataka

72.5 Održavanje i popravak uredskih i knjigovodstvenih strojeva te računalnih sustava

72.6 Ostale djelatnosti povezane s računalima

 

Ali to ne da ne popisuje sve navedeno već je neki minimalni dio toga svega.

Primjer: za izradu web aplikacija koristim ASP.NET C# ADO.NET MySQL SQL server XML HTML CSS .. gdje to sve spada jer 72.4 je ajmo reć 20% cijelog tog projekta pa me zanima što sve moram registrirati da bi sve bilo regularno kako bi mogao pružati sve te usluge.

Uz to me zanima je li moje obrazovanje dovoljno (upisano je u radnu knjižicu) za obavljanje svih tih djelatnosti (znanja imam i više nego dovoljno ali znam da papiri ponekad vode svoju priču):

1) I. tehnkička škola TESLA - smjer robotika

2) ALGEBRA program obrazovanja web dizajner

3) ALGEBRA program obrazovanja programer internet aplikacija

 

Rezime:

1) Koje su šifre djelatnosti gore navedenih usluga mog obrta

2) Je li za navedene djelatnosti moje obrazovanje dovoljno i ukoliko nije molim da mi navedete za koje trebam polagati majstorski ispit i gdje

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Trenutno sam u gužvi, pa evo samo brzinski odgovor pitanja.

 

1) Izrada web stranica vam spada pod programiranje. Znači ovo je ono što vas zanima:

62.01 - Računalno programiranje

62.02 - Savjetovanje u vezi s računalima

62.03 - Upravljanje računalnom opremom i sustavom

62.09 - Ostale uslužne djelatnosti u vezi s informacijskom tehnologijom i računalima

63.11 - Obrada podataka, usluge poslužitelja i djelatnosti povezane s njima

 

2) Za sastavljanje i servis informatičke opreme vam je potrebna određena stručna sprema, prema navedenom vi je trenutno nemate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Trenutno sam u gužvi, pa evo samo brzinski odgovor pitanja.

 

Hvala vam na brzom odgovoru, zanima me onda još samo gdje trebam položiti i što točno kako bi mogao obavljati te djelatnosti te moglu li prodaju komponenata obaljvati kao slobodan obrt.

 

U radnoj knjižici mi piše zanimanje: elektrotehničar SSS

i sve navedene djelatnosti iz algebre

 

Hvala!

uređeno: od virtualist
dopuna
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav,

iznamio sam stan u kojem živim, 2 sobe toga stana pretvorio bi u poslovni prostor pa me zanima kakve su promjene u plaćanju poreza, zapravo zanima mog stanodavca jer na poslovni prostor se plaća i porez za isti, recimo da je povrsina poslovnog prostora 30m2 a ostatka stana takodjer 30m2, trenutno stanodavac plaća porez na 60m2 jer je to zasad stambeni prostor, pa bi li nakon preinake tih 30m2 u poslovni prostor on plaćao 30m2 stambeni porez + 30m2 poslovni porez ili 60m2 stambeni + 30m2 poslovni

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav,

 

probat cu bit kratak ali jasan, prvostupnik sam fizioterapije, cekam staz, ljetnu sezonu 2013 bi radio kao maser u jednom kampu na jadranu, mozete li mi objasnit sta bi trebao napravit kako bi na legalan nacin mogao obavljati usluge masaze. Otvaranjem d.O.o, j.d.O.o.. ili nesto trece.

 

Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

nova sam na forumu i trebam malu pomoć, naime otvaram obrt kojemu bi glavna djelatnost bila računovodstvo (za šta imam i ekonomski a i završen tečaj koji mi je upisan u radnu knjižicu) ali radila bi i dodatne djelatnosti koje bi bile: održavanje web stranica, uredske i administrativne poslove, poslove pomoći organizacije nekih evenata. E sad ono šta mene zanima je da li za sve te djelatnosti moram imati prostor ili mogu raditi od doma (za računovodstvo znam da ne trebam poslovni prostor) i pod koje bi to NKD spadalo. Hvala puno na pomoći :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Molim Vas odgovor na nekoliko pitanja vezana za otvaranje obrta u svezi uređenja noktiju.

1) kako sam zaposlena i imam stalna primanja te poslodavac mi plaća doprinose i zdravstveno, ukoliko otvorim obrt moram li ponovno to plaćati?

2) Namjera mi je otvoriti obrt za geliranje noktiju.Da li moram imati položen kakav poseban stručni ispit?

3)Da li moram s obzirom na djelatnost ured i da li postoje kakvi minimalni uvjeti koje sjedište obrta mora zadovoljavati?

4) kolika su mjesečna davanja tj. koliko mora biti minimalna dobit ili prihod da bih bila na nuli?

5.) da li mogu ja biti jedini zaposleni djelatnik?

6.) koji oblik tvrkte je najbolje otvoriti da budu najmanja davanja državi u ovom slučaju,

da li kao honorarna djelatnost, obrt, j.do.o ili štogod drugo.

 

Molim vas brz odgovor.

Unaprijed zahvaljujem.!!!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav,

 

evo nekoliko pitanja, nadam se da nije ponavljanje, pokusao sam naci ali nije dalo rezultata...

 

Radim za jednu Stranu kompaniju koja se bavi online igricama, obavljam uglavnom administratorske poslove, marekitng, prevodjenje...to troje bi bilo osnovno, zanima me koje djelatnosti da navedem?

 

Dalje, da li mogu sve ovo obavljati bez poslovnog prostora ili ga neka od navedeninh djelatnosti uvjetuje?

 

I za kraj da li je dozvoljen naziv "Gamemaster" znaci Engleska rijec?

 

Unaprijed se zahvaljujem i ispricavam ako je neko od postavljenih pitanje vec negdje odgovoreno.

 

lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

imam pitanje u svezi otvaranje obrta s raznim djelatnostima.

Zelimo otvoriti internet turisticku agenciju koja bi pruzala usluge sportsko-rekreativnog odmora, i kao drugu djelatnost bi htjeli prijaviti izradu i prodaju nakita i modnih dodataka.

Da li vlasnik obrta koji ima strucni spremu modnog dizajnera moze biti zaposlen i obavljati vezanu djelatnost? Za potrebe turisticke agencije bi trebali zaposliti voditelja poslovnice?

Osoba koja bi pruzala usluge trenera mora biti zaposlena ili moze raditi i na ugovor o djelu? s obzirom da bi se usluge sportsko-rekreativnog turizma pruzale 3 mjeseca godisnje da li je pametnije trenera zaposliti sezonski ili na ugovor o djelu (on bi potpuno samostano djelovao na terenu, bez nadzora i stalnog radnog vremena)

 

Hvala

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Poštovani,

Imam namjeru otvoriti obrt koji bi se bavio sljedećim : pomoć starijoj populaciji (čišćenje snijega,cijepanje drva,kupovina,čišćenje u kući,odvoženje/dovoženje osoba na potrebno odredište,dr. i sl. sve osim medicinske skrbi) baby sitting,čišćenje namještaja,zgrada i drugih prostora.

Ovo je sve nepoznanica za mene.Imam SSS-ekonomist.Suvlasnica sam kuće.

Zanima me sve,što mi je činiti? :

1.kako i gdje registrirati obrt (prva instanca),koliko je potrebno novaca za to,koji dokumenti su mi potrebni?

2.kolika su mi mi davanja državi?

3.koliko me košta knjigovođa?

4.moram li imati fiskalnu blagajnu?

Unaprijed zahvalna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Postovani, namjera mi je otvoriti obrt za uvoz i prodaju vrtnih i drugih statua. Uvoz iz SAD-a, nemam trgovačku školu ni majstorski ispit, uvozila bi sama, da li to mogu kao obrt, što moram registrirati i je li bolje za početak platiti usluge špeditera ili se upustiti u uvozni posao sama. zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molio bi odgovor na nekoliko pitanja na koje ne uspijevam naći precizan odgovor več nekoliko mjeseci.

 

Oglašavao bi privatni smještaj na internetu. Kakav obrt trebam otvoriti ako:

1) naplačujem oglasni prostor na način da iznajmljivač plača godišnju članarinu ili smještaj oglasa u trajanju jedne godine;

2) naplačujem proviziju po ostvarenoj rezervaciji?

 

Da li je riječ o nekom oglašavanju ili turističkoj agenciji? Ako je riječ o turističkoj agenciji onda mi se stvarno ne isplati to raditi jer su uvijeti poslovni prostor, zaposlenik sa položenim ispitom i sa dvije godine iskustva, jer zarade prvih 2-3 godine vjerovatno nebi ni bilo.

Da li se može, bez otvaranja obrta ili nekog d.O.o., na neki drugi naćin popunjavati smještajne kapacite privatnih iznajmljivača, a da sve bude legalno?

Hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moje mišljenje.

 

1) prodajete oglasni prostor na internetu, znači nije bitno da li su to apartmani ili motorne pile. U tom slučaju mislim da je ovo dovoljno:

NKD 73.11 - Agencije za promidžbu (reklamu i propagandu)

NKD 73.12 - Oglašavanje preko medija

NKD 63.12 - Internetski portali

 

2) posrednik ste između gosta i iznajmljivača, znači treba vam turistička agencija.

 

I savjet za kraj, posjetite obrtničku komoru u vašem mjestu i zatražite od njih precizan odgovor. To vam je najsigurnije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru....

toga sam se i bojao.

U biti radim isti posao, samo naplačujem po ostvarenoj rezervaciji, što je poštenije prema iznajmljivačima, jer postoji na hiljade portala za oglašavanje koji se hvale kako su najbolji. Platiš, a ono nema niti upita kasnije. Sljedeću godinu otvore drugi portal i opet isto. A čim očeš naplatiti samo ono što ostvariš, onda više nisi oglašivač nego si agencija. Mada meni ne treba niti poslovni prostor , niti voditelj turističke agencije sa iskustvom jer to nije turistička agencija. Radije bi platio dvije osobe da rade ono što mi treba, makar ne imali toliko posla, negu jednu osobu koja mi ne treba.

Mislim da ću otvoriti agenciju u nekoj drugoj državi...

Hvala na odgovoru !!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Pozdrav!Molila bih ako bi mi itko znao reći kako da otvorim posao,želim raditi kao vizažist. Da li moram nekoga zaposliti? Da li moram plaćati sebi davanja i plaću,u kojem iznosu? Kako se oporezuje ta usluga koju ¨prodajem¨? Da li moram imati prostor? Da li mogu otvoriti jdoo? Kako uopće to sve ide? :tupan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav,

 

trebala bih jednu informaciju u vezi doregistracije obrta.

Naime, trenutno imam obrt za turizam (apartmani) kojeg bih htjela doregistrirati s ugostiteljskom djelatnošću pod nazivom "Objekt jednostavnih usluga na kotačićima (ili sl. napravama) i to samo sezonskog karaktera, jer bih pružala usluge hrane i pića samo za vrijeme trajanja jednog festivala...

 

Sada, s obzirom da su obrti u prvoj godini poslovanja oslobođeni fiskalizacije, oslobođeni od obveze PDV-a, zanima me ako doregistriram obrt dali se to također odnosi na to u prvoj godini ili se smatra da s obzirom da obrt već postoji, onda mu to nije prva godina i ulazi u sustav PDV-a?

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav svima,

 

odmah imam jedno pitanje, naime pokušavam naći da li je bilo pitanja i odgovora na temu izrade suvenira, te koji su potrebni uvijeti stručne spreme, usmjerenja i registracije obrta, kućne radinosti ili d.O.o. (j.)...

Kolega, kolegica i ja imamo ideju započeti sa izradom suvenira koji se sastoje od nekih dijelova namjenjenih za otpad jer se njihova prvotna funkcija izgubila, te su po namjeni za koju su bili osmišljeni, neupotrebljivi.

drugi sastavni dijelovi tih suvenira su elementi i predmeti koji se mogu kupiti u nekom prodajnom mjestu ili preko oglasnika. Kako prikazati u kljigovodstvu takav način nabave materijala, sa otpada npr.? Da li mora netko od nas imati zvanje akademskog umjetnika da bi to smio raditi?

Uz to planiramo proširiti prodaju na prodaju preko web shopa.

Molim Vas vaše mišljenje o ovom slučaju, te da me uputite kome da se obratim s ovim pitanjima ako nisu vaša domena?

 

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani,

suprug mi je umjetnik, te želi zarađivati isključivo od toga. Zanima nas koji bi bio najpovoljniji legalni način da radimo po zakonu. Budući da planira crtati na moru za vrijeme sezone, dali je moguće otvoriti sezonski obrt, koja je cijena otvaranja takvog obrta i koji su mjesečni iznosi koje mora podmirivati, te na koji način treba plaćati porez. S obzirom da je to sezonski i dosta nesiguran posao, ovisi o vremenskim uvjetima, posjeti turista, a troškovi su veliki a zarada ne baš, zanima nas dali postoji neki legalni način za to, budući da želimo raditi isključivo po zakonu. Također dali je obavezan kao umjetnik koji bi crtao portrete, imati fiskalnu blagajnu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...

Pozdrav,

 

 

partnerica i ja planiramo sklopiti ugovor o ortaštvu, 50-50 ,i skupa otvoriti kafić.

I jednoj i drugoj ističe ugovor o radu nakon čega se planiramo prijaviti na zavod, di se vodimo kao nezaposlene. Moje pitanje glasi,dali obadvije mozemo podnjeti zahtjev za jednokratnom isplatom u svrhu samozapošljavanja,ili ako je jedna zatrazi to automatski isključuje drugu? Vidim da u slučaju trgovačkog društva postoji mogućnost jednokratne isplate za clanove istog ako udio u tom istom drustvu nije preko 25%. Dali ista pravila vrijede i za obrt?'

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 3 mjeseci kasnije...

Pozdrav. Ovako imam otvoren ugostiteljski obrt BUFFET no međutim otvorio bi i dodatnu djelatnost OSTALI ZAVRŠNI GRAĐEVINSKI RADOVI. Prijatelj ima završenu srednju građevinsku školu pa bi on bio vođa poslova,tražiju nas da prijatelj mora obaviti lječnički pregled (Lječničku svjedodžbu) no međutim u svim poliklinikama kažeju da mora biti kategorizacija djelatnosti, a u uredu za gospodarstvo rad i poduzetništvo kažeju da treba biti obicna ljecnicka. Mala pomoc kako da to riješim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, molio bih pomoć!

 

Bavim se web dizajnom i imam privatnu stranicu na kojoj pružam svoje usluge, a radim kao freelancer.

Sada me zanima da bi da li ja mogu pružati svoje usluge klijentima s tim da im izdam ugovor o Autorskim pravima i da to sve bude po zakonu, ili moram registrirati firmu, ili obrt da bih pružao usluge.

Ako ima netko bilo kakav savjet bio bih zahvalan.

 

Ovo sam našao na forumima

 

Freelance je veoma popularan i web stranice se rade na osnovu Ugovora o autorskom djelu,

sve se legalno,plati porez državi i nema se problema.

Hrvatski zakoni freelancerima, odnosno nezavisnim profesionalcima, nazivaju sve ljude koji svoj rad

reguliraju kroz samostalnu djelatnost, ugovorom o djelu, autorskim ugovorom, studentskim ugovorom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Molila bih Vas za savijet. Želim otvoriti ugostiteljski obrt za spremanje jednostavnih jela tipa fast food i da se može točiti vino i pivo. Kakvu vrstu ugost.djelatnosti moram dodati uz fast food?

 

Možete registrirati objekt brze prehrane ... fast food kao = Objekt jednostavnih usluga na klupi = ili kao = Objekt jednostavnih usluga na kolicima =. Objekt jednostavnih usluga na klupi je ugostiteljski objekt u kojem se mogu pripremati i usluživati slijedeća jednostavna jela: = topli i hladni sendviči, hrenovke, kobasice, hot dog, kotleti, ćevapčići, ražnjići, pommes frites, palačinke i slična jela, te jednostavna jela u konfekcioniranom stanju i pića u originalnom pakovanju.

 

Pravilnik o MTU za ugostiteljstvo propisuje koje uvjete morate ispuniti, odnosno ;

Objekt jednostavnih usluga na klupi mora imati radnu površinu od nehrđajućeg materijala koji se lako čisti i pere, veličine dovoljne za pripremu vrsta i količina jela i pića koja se uslužuju, odgovarajući termički blok i odgovarajući rashladni uređaj, spremnik s dovoljno zdravstveno ispravne vode za piće, dovoljan broj koševa za otpatke s poklopcem za nožno otvaranje, te mora biti natkriven nadstrešnicom od lakog materijala.

 

Ugostiteljstvo spada u vezane obrte, ali vi nemorate biti ugostiteljske struke. Za fast food morate, neovisno o vašoj struci, biti stručno osposobljeni za pripremu i uslugu jela i pića ( raspitajte se u vašo Obrtničkoj komori ).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav.

Imam pitanje, dali mogu otvoriti obrt bez majstorskog ispita, otvorila bi salon sa pedikurom, manikurom, depilacijom i masažom?

Hvala :-)

 

Pedikerski salon - potreban majstorski ispit

Masaža - potrebna stručna osposobljenost i srednja stručna sprema

Kozmetički salon - srednja stručna sprema i kasnije majstorski ispit

 

.... provjerite u Uredu za gospodarstvo vaše županije ....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima,

 

odmah imam jedno pitanje, naime pokušavam naći da li je bilo pitanja i odgovora na temu izrade suvenira, te koji su potrebni uvijeti stručne spreme, usmjerenja i registracije obrta, kućne radinosti ili d.O.o. (j.)...

Kolega, kolegica i ja imamo ideju započeti sa izradom suvenira koji se sastoje od nekih dijelova namjenjenih za otpad jer se njihova prvotna funkcija izgubila, te su po namjeni za koju su bili osmišljeni, neupotrebljivi.

drugi sastavni dijelovi tih suvenira su elementi i predmeti koji se mogu kupiti u nekom prodajnom mjestu ili preko oglasnika. Kako prikazati u kljigovodstvu takav način nabave materijala, sa otpada npr.? Da li mora netko od nas imati zvanje akademskog umjetnika da bi to smio raditi?

Uz to planiramo proširiti prodaju na prodaju preko web shopa.

Molim Vas vaše mišljenje o ovom slučaju, te da me uputite kome da se obratim s ovim pitanjima ako nisu vaša domena?

 

Hvala unaprijed!

 

Domaća radinost je ;

 

36.63.0.10 Izrada raznovrsnih proizvoda – izrada predmeta za uspomenu i suvenira, izrada umjetnog cvijeća od tkanine i papira i izrada cvjetnih aranžmana od umjetnog i suhog cvijeća – samo ručnim radom

– izrada predmeta za uspomenu

– izrada suvenira

– izrada umjetnog cvijeća od tkanine i papira

– izrada cvjetnih aranžmana od umjetnog i suhog cvijeća

 

Odobrenje za rad izdaje ured za gospodartsvo vaše žuanije, cijena 100 kuna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se tiče obrta za organizaciju vjenčanja i ostalih svečanosti djelatnost možete obavljati iz vlastitog doma tj.za navedenu djelatnost nije predviđeno da morate imati poslovni prostor

 

Što se tiče knjiženja troškova inventara naravno da ih knjižite nakon otvaranja obrta

Također, možete u obrt unijeti i neku svoju imovinu koju posjedujete te je amortizirati tokom jednog poreznog razdoblja te smanjiti dohodak:)

Poštovani,

 

Molim Vas ukoliko možete odvojiti trenutak vremena da mi date par informacija i savjeta. Poslala sam upite i HOK-u pa čekam odgovor.

 

Po struci sam VSS - ekonomist točnije mag.oec. smjera menadžment. Planiram otvoriti agenciju za organizaciju vjenčanja i ostalih svečanosti . Kako to registrirati kao obrt ? Da li ,ukoliko planiram prostor za rad opremati nakon registracije obrta , troškove inventara moram knjižiti ili ne ?

 

Iako sam po struci ekonomist angažirala bi knjigovodstveni servis da mi vodi knjige, da li onda i njih prikazujem kao trošak ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani!! Moze li POMOC!!!? Radimo muz i ja u Njemackoj vec duze vrijeme kao sezonci...sada nam sefica nudi da otvorimo svoju firmu u hrvatskoj i da njoj pruzamo usluge...trebamo slobodni obrt jer namamo majstorske ispite....vjerovatno nesto vezano za odrzavanje i ciscenje...moje pitanje je: kako sada, sta sve trebamo, gdje placam porez ako je nekretnina u njemackoj...na koji nacin joj izdajem racune i sve ostalo sto bi mi bilo korisno....totalno sam bena u tome....i da....PUNOOOO HVALA SVIMA!!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani, imam registrirani obrt za proizvodnju biljnih pripravaka. Planiram proizvoditi jednu tinkturu koja spada u kategoriju dodataka prehrani. Da bih ju certificirala moram imati Rješenje iz upisnika registriranih objekata. Kome trebam uputiti zahtjev za registraciju objekta i koje norme moram ispunjavati. Napominjem da sam već uvela ISO 2271-6 jer proizvodim kozmetičke proizvode sa smjernicama dobre proizvođačke prakse. Jeli neophodno novo certificiranje prostora ili bi možda bilo dovoljno već postojeće? Najljepše zahvaljujem na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani,

Namjeravam otvoriti kozmetički salon(SSS), zanima me da li se pod obrtom mogu prodavati kozmetičke proizvode krajnjem potrošaču (proizvodi firme s kojom surađujem).

Koje se sve djelatnosti mogu navesti pod obrtom vezane za moju struku ( npr. šminkanje, pedikura, vježbanje).

Da li obrt sve to podržava?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani, zanima me par stvari, za otvoriti obrt koji bi se bavio prijevozom i dostavom robe, sto mi sve treba tj. Koja djelatnost se upisuje i da li je vezana. Nasao sam 49.4, cestovni prijevoz....ali ne znam da li to pokriva cijelu djelatnost. Zanima me jos da li placam onda doprinose i sve ostalo s obzirom da sam stalno zaposlen, i jos jedna stvar, bio bi pausalac i zanima me moze li se tu zaobici fiskalizacija s obzirom da se ne radi o trgovini. Unaprijed puno hvala na odgovoru i forum je odlican.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam namjeru otvoriti obrt: e sad ne znam kako da ga registriram kao turisticku agenciju ili internet oglasavanje, promidzba, marketing. U veljaci 2015 cu poloziti ispit za voditelja poslovnice, imam 6 i po godina iskustva rada u hotelu i tur.agenciji, stalno sam zaposlena u drugoj firmi. Zanima me ukoliko radim online oglasavanje, rekli su mi da mi ne treba poslovni prostor, nego da mogu od doma, samo suglasnost vlasnika stana, pokretanje registracije je cca. 1000 kn (obrt 270.00kn, pecat i ostale sitnice), mene zanima poslije...ako nisam u sustavu pdv-a, koja su moja davanja prema drzavi? realno, koliko mjesecno meni novaca treba da podmirim drzavu...jer online oglasavanje moze krenuti i ne mora, ne zelim se zaletavati...Hvala!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani! Imam otvoren obrt i radim 24 sata sljedece stvar je da imam problem sa susjedima koji me tuze jer radim noć, jeli mi moze netko reci koja su moja prava i da pekara se nalazi uz glavnu cestu jedno naselje tako da nije u samom gradu. zahvaljujem unaprijed..

 

Ažurirano

 

Poštovani! Imam otvoren obrt i radim 24 sata sljedece stvar je da imam problem sa susjedima koji me tuze jer radim noć, jeli mi moze netko reci koja su moja prava i da pekara se nalazi uz glavnu cestu jedno naselje tako da nije u samom gradu. zahvaljujem unaprijed..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani vilimsoda, pokušati ću Vam u par crtica pomoći. Svakako se javite u Ured državne uprave u Vašoj županiji, gdje ćete registrirati obrt. Djelatnost prijevoza koju navodite (49.41 NKD2007) nije vezana za stručnu spremu, te je ona slobodan obrt. Uz navedenu djelatnost bilo bi dobro upisati u Obrtni registar i 49.42-usluge preseljenja, te 52.51-uslužne djelatnosti u vezi sa kopnenim prijevozom(vuča vozila ...). Kod otvaranja obrta obratite pozornost na najveću dopuštenu masu vozila, budući da o njoj vam ovisi hoćete li ishoditi licenciju ili ne. Ako ima vozilo veću dopuštenu masu od 3,5t onda vam je potrebna licencija za obavljanje djelatnosti, te početak rada Vam je "odgođen" dok ne ishodite licenciju. Ako Vam vozilo ima manju dopuštenu masu od 3,5t onda možete upisati ujedno i početak rada prilikom otvaranja obrta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam namjeru otvoriti obrt: e sad ne znam kako da ga registriram kao turisticku agenciju ili internet oglasavanje, promidzba, marketing. U veljaci 2015 cu poloziti ispit za voditelja poslovnice, imam 6 i po godina iskustva rada u hotelu i tur.agenciji, stalno sam zaposlena u drugoj firmi. Zanima me ukoliko radim online oglasavanje, rekli su mi da mi ne treba poslovni prostor, nego da mogu od doma, samo suglasnost vlasnika stana, pokretanje registracije je cca. 1000 kn (obrt 270.00kn, pecat i ostale sitnice), mene zanima poslije...ako nisam u sustavu pdv-a, koja su moja davanja prema drzavi? realno, koliko mjesecno meni novaca treba da podmirim drzavu...jer online oglasavanje moze krenuti i ne mora, ne zelim se zaletavati...Hvala!!!

 

Poštovani, prije svega Vi bi morali razgraničiti što želite raditi, te se prema tome upisati djelatnosti. Ako se namjeravate baviti sa djelatnostima oglašavanja, u Obrtni registar upišite djelatnost iz odjeljka 73 - Promidžba i istraživanje tržišta, no ako se namjeravate baviti sa djelatnostima putničkih agencija, u Obrtni registar upišite djelatnost iz odjeljka 79 - putničke agencije, organizatori putovanja... Pravna ili fizička osoba smije pružati usluge u turizmu koje su utvrđene rješenjem ureda državne uprave u županiji, odnosno upravnog tijela Grada Zagreba nadležnog za poslove turizma prema sjedištu, odnosno mjestu poslovnice, odnosno poslovnog prostora ili prostora stambene namjene turističke agencije. No, vodite računa da u prostoru stambene namjene voditelj poslovnice mora imati prijavljeno prebivalište. Nadalje, voditelj poslovnice mora imati položen stručni ispit za voditelja poslovnice i dvije godine radnog iskustva na odgovarajućim poslovima u turističkoj agenciji ili drugim odgovarajućim poslovima u turizmu. Sve detaljnije informacije potražite u Uredu državne uprave u Vašoj županiji. poz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...
Da li proizvodnja predmeta od keramike ili stakla ukrašenih fimo masom te njihova prodaja u nekom iznajmljenom prostoru spada u slobodni obrt?

Poštovani, nije najjasnije na koju vrstu proizvodnje mislite. Ako razmišljate o proizvodnji stakla i proizvoda od stakla (23.1 NKD 2007) navedena djelatnost je slobodna(osim 23.13.01 - Proizvodnja čaša i ostalih proizvoda za kućanstvo od običnog stakla i kristala). Ako razmišljate o proizvodnji keramičkih proizvoda za kućanstvo i ukrasnih predmeta(23.41) a koji uključuje i proizvodnjau figura i drugih ukrasnih keramičkih predmeta a isključuje proizvodnju keramičkih igračaka, i tu djelatnost je moguće upisati u obrtni registar. Što se tiče drugog dijela pitanja vezano za prodaju, potrebno je razgraničiti da li se radi o prodaji robe izvan ili unutar prodavaonice, te shodno tome uputiti pitanje u Uredu državne uprave u vašoj županiji.lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, u procesu sam otvaranja obrta za organizaciju evenata i informatičke usluge. zanima me sljedeće:

1. Ukoliko se dogovorim s restoranima da će mi oni za svaki dogovoreni event dati određenu proviziju, na koji način se to knjigovodstveno vodi? rekli su mi da trebam izdati fakturu za obavljenu uslugu organizacije, a onda će mi restoran platiti taj iznos. da li u tom slučaju moramo imati i neku vrstu ugovora, ili je dovoljna faktura? ako treba neki ugovor, koji bi to ugovor bio? Moja usluga je usluga organizacije vjenčanja, domjenka ili bilo kojeg drugog eventa.

hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

imam namjeru otvoriti obrt za izradu ukrasa od betona.

Zanima me: moram li imati proizvodni pogon, neki majstorski ispit, MTU?

Moram li placati doprinose za sebe kao vlasnika ako sam vec zaposlen?

Mogu li sam voditi papire ili moram imati knjigovođu za taj dio posla?

Obrt pi porez plaćao kvartalno pa me zanimaju svi popratni troškovi.

 

Ispričavam se ako je ovo vec netko pitao no novi sam na forumu pa se ne snalazim bas najbolje.

Unaprijed se zahvaljujem na odgovorima i pomoći.

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani,

Cijelo poslije podne proveo sam na vašim forumima i puno toga sam korisnoga pročitao, super što sam vas našao…

 

Situacija je slijedeća…., imam SSS…zaposlen sam u drugoj firmi, a u slobodno vrijeme (već 10tak god) surađujem s nekim Udrugama (kulturno umjetničkim društvima), ja sam im voditelj folklornih sekcija. Podučavam ih novim plesovima, postavljam koreografije, održavam probe, organiziram nastupe, organiziram prijevoze itd. šta već traže od mene.

Za taj rad plaćaju mi honorar za autorsko djelo (redovno uplaćuju ostala davanja), plaćaju putne troškove i dnevnice…sve legale….na račun.

 

Kako bi ja njima mogao izdati račun za svoje usluge, koje bi one mogle pravdati?

 

Otvorio bi neki obrt ali ne znam koju djelatnost navesti, ako mi netko može pomoći, unaprijed zahvaljujem….

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani,

ako je ikako moguće trebao bi odgovor na pitanje..

 

Cijelo poslije podne proveo sam na vašim forumima i puno toga sam korisnoga pročitao, super što sam vas našao…

 

Situacija je slijedeća…., imam SSS…zaposlen sam u drugoj firmi, a u slobodno vrijeme (već 10tak god) surađujem s nekim Udrugama (kulturno umjetničkim društvima), ja sam im voditelj folklornih sekcija. Podučavam ih novim plesovima, postavljam koreografije, održavam probe, organiziram nastupe, organiziram prijevoze itd. šta već traže od mene.

Za taj rad plaćaju mi honorar za autorsko djelo (redovno uplaćuju ostala davanja), plaćaju putne troškove i dnevnice…sve legale….na račun.

 

Kako bi ja njima mogao izdati račun za svoje usluge, koje bi one mogle pravdati?

 

Otvorio bi neki obrt ali ne znam koju djelatnost navesti, ako mi netko može pomoći, unaprijed zahvaljujem….

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

Molio bih vas za nekoliko informacija u vezi otvaranja obrta za međunarodni cestovni prijevoz tereta.

Zaposlen sam u firmi na neodređeno , međutim u slobodno vrijeme obavljao bih međunarodni prijevoz tereta kombijem (maksimalne nosivosti ispod 3500 kg) (ne za vlastite potrebe nego usluga dostave paketa i sl.). Za navedeno vozilo dovoljna je vozačka dozvola B kategorije . Bio bih jedini zaposleni u tom obrtu. Zanima me slijedeće : Mogu li ja obavljati tu djelatnost iako nisam vozač po struci te dali su mi potrebne kakve licence ili stručni ispiti ?

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

Molio bih vas za nekoliko informacija u vezi otvaranja obrta za međunarodni cestovni prijevoz tereta.

Zaposlen sam u firmi na neodređeno , međutim u slobodno vrijeme obavljao bih međunarodni prijevoz tereta kombijem (maksimalne nosivosti ispod 3500 kg) (ne za vlastite potrebe nego usluga dostave paketa i sl.). Za navedeno vozilo dovoljna je vozačka dozvola B kategorije . Bio bih jedini zaposleni u tom obrtu. Zanima me slijedeće : Mogu li ja obavljati tu djelatnost iako nisam vozač po struci te dali su mi potrebne kakve licence ili stručni ispiti ?

Hvala!

Poštovani, navedena djelatnost (49.41 NKD 2007 - cestovni prijevoz robe) je slobodna, odnosno nije vezana za stručnu spremu. No, kako se radi o djelatnosti za koju je potrebno, sukladno zakonu o obrtu čl. 9. st. 2., udovoljiti posebnim zdravstvenim uvjetima, morate ishoditi liječničku potvrdu prije otvaranja obrta jer je ona uvijet za obavljanje ove djelatnosti. Ako se bavite prijevozom robe sa vozilom čija najveća dopuštena masa ne prelazi 3500kg, nije vam potrebna licencija. Postupak registracije obrta se obavlja u Uredima državne uprave. lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...

Poštovani,

 

imam obrt za proizvodnju suvenira već dvije godine i jučer sam se prvi put susrela sa vrlo neobičnim zahtjevom. Konkretno bavim se izradom nakita, te se naš nakit prodaje u 10 tak galerija duž Hrvatske i inozemstva, bez ikakvih posebnih dokumenata i atesta, naravno uz potpisani ugovor. Jučer sam dobila upit i zahtjev vlasnice galerije iz Srbije da im uz ugovor o suradnji trebam priložiti i ateste za sve proizvode...Ona se poziva na sljedeći zakon : Zakon o zdravstvenoj ispravnosti predmeta opste upotrebe.

Ja sam taj zakon u Hrvatskoj proučila i nigdje nije navedeno ništa onkretno za nakit ili suvenire... Da li bi mi mogli dati uvid u tu situaciju i zahtjev , ukoliko takav propis u Hrvatskoj uopće postoji...Puno hvala na pomoći :))) Lijepi pozdrav, Iva Kreković

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

...Podučavam ih novim plesovima, postavljam koreografije, održavam probe, organiziram nastupe, organiziram prijevoze itd. šta već traže od mene.

Za taj rad plaćaju mi honorar za autorsko djelo (redovno uplaćuju ostala davanja), plaćaju putne troškove i dnevnice…sve legale….na račun.

 

Kako bi ja njima mogao izdati račun za svoje usluge, koje bi one mogle pravdati?

 

Otvorio bi neki obrt ali ne znam koju djelatnost navesti, ako mi netko može pomoći, unaprijed zahvaljujem….

 

Mozda ce vas ovi podatci dalje uputiti na prava pitanja:

http://llcg.dev.teched.hr/ALMIS-Dev/Occupation/Selected/2454147

 

a jeste razmisljali o registriranju slobodnog zanimanja (kao arhitekti npr.)

 

***i nikako nemojte zaboraviti uplacivati 'duple' doprinose, bez obzira sto vam trenutni poslodavac vec uplacuje doprinose morate i vi sami sebi kad registrirate djelatnost (bilo slobodnu, bilo obrt, ili nesto drugo) - nije da cete vi dobiti duplu mirovinu ili povecanu ili ista slicno, ali netko drugi hoce - to je ta nasa zlatna drzava

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

Viši trener sportske rekreacije sam i želim otvoriti obrt s organiziranjem grupnih treninga sportske rekreacije za djecu i odrasle+davanje usluga turističke animacije (uz licencu).NKD?Dali je uopće moguće otvoriti obrt ove vrste?Naime,nemam svoj prostor nego bi se treninzi održavali u unajmljenim dvoranama.

Hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija