Jump to content

Prijava u registar poreznih obveznika za najam stana?


btheg

Preporučene objave

Da li je netko već imao iskustva sa sljedećim:

Želim iznajmiti svoj dio svog stana nekome za obavljanje obrta. Za mene - najobičnija najamnina.

Od porezne sam dobio dopis kojim od mene traže da im dostavim prijavu za upis u registar poreznik obveznika.

Čitam malo Zakon i Pravilnik u kojima je sve skoro pa dvosmisleno opisano. Najprije me zbune riječi: ''može na vlastiti zahtjev.......'' (a ja ne želim)

Iz svega meni se čini da upisom u taj registar postajem obveznik vođenja poslovnih knjiga.

Vjerojatano samo brkam pojmove (toplo se nadam), pa molim nekog sa iskustvom da me prosvijetli.

Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ja sam iznajmljivač. U knjižari trebate kupiti RPO obrazac ispuniti ga i predati poreznom referentu. Nema nikakvog vođenja poslovnih knjiga.

 

Ugovor jednom godišnje predate u poreznu, dobijete rješenje, plaćate akontacije mjesečno, a na godišnjem obračunu poreza na dohodak vam se odredi konačna stopa poreza.

 

Novac od najamnine primam na ruke bez ikakvih računa. Sve legalno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako novac možete primati na ruke?

Meni je receno da trebam imati žiro-račun!?

 

da stvar bude jos gora, upravo naletih na ovo:

 

''Doprinosi na dohodak od imovine

Fizičke osobe koje ostvaruju dohodak od imovine i od imovinskih prava, a bilo prema svojoj odluci bilo prema sili zakona poreznu obvezu utvrđuju na temelju poslovnih knjiga, od 1. siječnja 2009. postaju obveznici plaćanja doprinosa. Dohodak od imovine jesu primici na osnovi najamnine, zakupnine te od iznajmljivanja stanova, soba i postelja putnicima i turistima.

''

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Očito da postoje razlike između pojedinih poreznih ispostava. I meni su prvo rekli da se uplate vrše isključivo na žiro račun, pa kasnije da može i na ruke.

 

Poreznici nisu baš zainteresirani za ovaj porez jer se novci odmah preusmjeravaju lokalnim samoupravama.

 

Što nas čeka u 2009. još uvjek ne znam. Pročitao sam negdje da doprinose moraju uplaćivati oni koji su u sustavu PDV-a - oni koji imaju godišnji prihod od imovine više od 85.000 kuna, a u mom slučaju je puno manje.

 

Vidit ćemo s nove godine. Ako pretjeraju s porezima prelazim u ilegalu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija