Jump to content

Zastara komunalne nadoknade općine


Dadac

Preporučene objave

Pozdrav!

Sada mi nije jasno što se tiče zastare komunalne naknade.Da pojasnim -Živim u stanu koji nije moje vlasništvo. Vlasnik je škola u kojoj radim . Stan ima 35 kvadrata. Općina mi 2oo1god. šalje rješenje o komunalnoj naknadi za 5o metara kvadratnih. Ja usmeno kontaktiram sa tajnikom općine objašnjavam da nisam vlasnik stana,i da nije te kvadrature ,nemam rasvjete niti načelnik sudjeluje oko uređenja okoliša zgrade. Sve financiramo iz zajedničke pričuve. Nemam ni zemlje kao ni ukopno grobno mjesto.Tajnica obećaje da će to riješiti. Ali i iduće 4 godine dobivam račun za 5o metara kvadratnih. Ja ne plaćam vjerujući tajnici da ću biti oslobođen.U 2oo5 godini smanjuje kvadraturu stana na 39,90 metara kvadratnih.ja ne podmirujem račun jer dobivam istovremeno od stanoinga račun o komunalnoj naknadi i za Hrvatske vode što i plaćam, da bih dobio rješenje od općine napisano 9.10.2008 a poslano 10.11 2008 ito opomena pred ovrhu. u njoj je rok 8 dana za naplatu. A meni je prešlo mjesec i jedan dan. A što sad ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iako vas one vjerojatno neće razveseliti, morate shvatiti neke osnovne činjenice:

1. Nastali odnos oko komunalne naknade nije osobni odnos vas i načelnika.

2. Načelnik ne obračunava naknadu po «ćefu», već mu je ta dužnost propisana Zakonom o jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave i Zakonom o komunalnom gospodarstvu.

3. Čak i da ste vi načelnik – morali biste obavljati tu neugodnu dužnost.

4. Svaka obveza koju fizičke i pravne osobe plaćaju općini je propisana nekim zakonom.

5. Tako je plaćanje komunalne naknade propisano Zakonom o komunalnom gospodarstvu, grobne naknade Zakonom o grobljima itd. itd.

6. Osim obveze plaćanja za razne naknade i doprinose, zakonima je propisan i način obračuna i naplate. NA temelju tih zakona, općine o svemu moraju donijeti odluke – opće akte, te za svakog pojedinog korisnika donijeti rješenje (koje može vrijediti više godina).

7. Komunalnu naknadu plaćaju vlasnici ili KOISNICI. DAkle za školski stan koji vi koristite, obveznik plaćanja ste VI, a ne škola.

 

Bez obzira što imate ili nemate obvezu plaćanja nekih drugih naknada (pričuve, grobne naknade, odvoz komunalnog otpada i drugo) dužni ste plaćati komunalnu naknadu. Moram primijetiti da vi očigledno brkate neke pojmove i sve te naknade svodite pod zajednički nazivnik «komunalne naknade», u čemu niste u pravu.

Komunalna naknada se dakle MORA obračunavati i plaćati, i da ne bi ispalo da se nešto plaća bezveze, zakonodavac je propisao u što se naplaćeni prihod mora utrošiti (za održavanje objekata i uređaja komunalne infrastrukture, za što općina mora donijeti određeni plan).

 

Ako komunalna naknada nije bila obračunata na stvarnu kvadraturu stana, trebali ste se žaliti na rješenje. Kad to već niste učinili, uložite prigovor na dio koji je otišao u zastaru (imate link pa možete pročitati i primijeniti na svoj slučaj) jer općina ne treba po službenoj dužnosti paziti na zastaru i platite ostatak. Ako nećete platiti…može vam se dogoditi naplata kamata (kako to već ide u uređenim društvima) i ovrha.

 

Uf! Baš sam se raspisala… Nadam se da vam je sad jasnije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Milly je napisala.

 

Reativna zastara je 3 godine, a apsolutna 6 godina.

Na zastaru općinska tijela ne paze poslužbenoj dužnoszti, pa se u prigovoru/žalbi morate sami na nju pozvati.

 

Ovu temu apsolvirali smo na ovim stranicama već nekoliko puta. Možete samo "prošvrljati", a ja donosim dva zanimljiva linka OVDJE i OVDJE ?

 

 

 

Kako sam pročitala na stranici 132 TUMAČENJA PRAVNIKA, po njemu zastara za komunalnu naknadu u ovom slučaju nasupa za tri godine?!

 

1. Znači službeno tijelo može poslati obvezu koja je u biti zastarjela i sve to pod prijetnjom ovrhe???

 

2. Njima je to pravno dopustivo i ne moraju nikome za to odgovarati, ili netko i jih za to kontrolira???

 

3. Možda samo probaju ide-ide, ne ide ne ide i kako se postaviti?

 

4. Kakva je težina opomene pred ovrhu kad nikad od 2001. nije do sad izrečena neka druga opomena za dosadašnji dug, a tu se sad spominnje i 2001.?

 

5. Tu je i pitanje obračuna komunalne naknade koja se SVIMA obračunava za površinu objekta 80m2, odlukom tijela je propisano da se računi plačaju prema površini stambenog objekta, a realno neki imaju manje, neki više. To važi?

 

6. Pitanje je i pravilno slanje čekova, kada je u komunalnoj odluci tijela donesenoj 2001. navedeno da je plačanje naknade u tri rate, a naknada je bez obzira na to dolazila u jednom čeku godišnje do 2007.(bez rata)?

 

6. Što ako sam izgubila uplačeni ček koji sam platila 2004. a sad sam opomenuta za neplačanje istog (stvarno mi se to desilo)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mirjana_C je napisao:

Kako sam pročitala na stranici 132 TUMAČENJA PRAVNIKA, po njemu zastara za komunalnu naknadu u ovom slučaju nasupa za tri godine?!

 

1. Znači službeno tijelo može poslati obvezu koja je u biti zastarjela i sve to pod prijetnjom ovrhe???

 

2. Njima je to pravno dopustivo i ne moraju nikome za to odgovarati, ili netko i jih za to kontrolira???

 

3. Možda samo probaju ide-ide, ne ide ne ide i kako se postaviti?

 

4. Kakva je težina opomene pred ovrhu kad nikad od 2001. nije do sad izrečena neka druga opomena za dosadašnji dug, a tu se sad spominnje i 2001.?

 

5. Tu je i pitanje obračuna komunalne naknade koja se SVIMA obračunava za površinu objekta 80m2, odlukom tijela je propisano da se računi plačaju prema površini stambenog objekta, a realno neki imaju manje, neki više. To važi?

 

6. Pitanje je i pravilno slanje čekova, kada je u komunalnoj odluci tijela donesenoj 2001. navedeno da je plačanje naknade u tri rate, a naknada je bez obzira na to dolazila u jednom čeku godišnje do 2007.(bez rata)?

 

6. Što ako sam izgubila uplačeni ček koji sam platila 2004. a sad sam opomenuta za neplačanje istog (stvarno mi se to desilo)?

 

1. Nadležno tijelo je DUŽNO (MORA) poduzeti sve radnje da naplati komunalnu naknadu bila ona u zastari ili ne. Vi imate mogučnost pozvati se na zastaru, ili kao savjestan građanin platiti dug komunalne naknade i tako participirati u održavanju javne rasvjete, javnih površina, cesta i svega onog drugog propisanog zakonom.

 

2. Ukoliko nadležno tijelo ne postupa na način opisan pod 1. mogu biti sankcionirani da ne obavljaju povjerene im javne ovlasti.

 

3. Kao što sam rekla pod 1.,nema tu probati ide-ne ide, već su oni dužni tako postupati, pa ako se Vi žalite i pozovete na zastaru moraju vam žalbu uvažiti, ukoliko se ne žalite, provodi se postupak prisilne naplate.

 

4. Ukoliko ne želite platiti dug za 2001. godinu možete se žaliti na tu opomenu pred ovrhu i pozvati se na zastaru. Žalba mora biti u pisanoj formi, a nadležno tijelo dužno je riještiti o tom pitanju i odgovoriti na žalbu u roku od 30 dana.

 

5. Komunalna naknada se plaća prema kvadratnom metru korisne površine objekta, imate u onim materijalima koje ste spomenuli objašnjenje. Ne smije se svima obračunavati komunalna naknada za istu površinu,to je nezakonito, jer, naravno svaki objekt je drugačiji, i potrebno je za svaki objekt utvrditi koliko iznosi ta korisna površina.

 

6. Ukoliko u odluci o komunalnoj naknadi stoji da se plaća u tri rate, onda su vam dužni poslati i tri uplatnice (ili kako vi kažete - tri čeka) koje ćete platiti tijekom godine u tri rate.

 

7. Pokušajte pronaći taj "ček" , odnosno uplatnicu, koji ste platili u 2004. godini, i tako dokazati da je vaša obaveza podmirena. Ukoliko ne uspijete, pokušajte se prisjetiti otprilike kada ste to platili, i zamolite službenike koji rade u općini/gradu, da još jednom provjere uplate koje su primili u tom periodu, da nije možda došlo do kakve greške u knjiženju uplata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Potpisujem svako slovo koje je napisala triax.

 

Draga Mirjana, očigledno je da se u Vašoj općini neke stvare rade "poprečno". Dosad VAm je objašnjeno kako se komunalna naknada obračunava i naplaćuje. Svaki korak je propisan. Ako se nešto ne radi kako je propisano - uložite pisanu žalbu. Ako Vam općinska tijela u I stupnju žalbu odbiju ili odbace - lijepo postupajte dalje i s pisanim se primjedbama uputite u Ured nadležne džavne uprave na županiji. Tamo to neće ići tako lako. A tako ćete i općinska tijela podsjetiti na to da je ono što oni rade dio upravnog postupka.

Što se zastare tiče - općina potraživanja prema računovodstvenim propisima može otpisati (uz još neke uvjete) tek kad ih utuži (pokrene ovrhu).I naravno ako se u tom postupku utvrdi da ih se ne može naplatiti. Rekli smo već da općina na zastaru ne pazi po službenoj dužnosti i da se na zastaru mora pozvati dužnik. Jel to u redu ili ne....tako je propisano. Pravo i pravda su dvije različite stvari. Ljudi koji redovno plaćaju svoje obveze zasigurno se žešće ljute na općinare koje su postupke ovrhe pokrenuli tako kasno da se netko uopće može pozvati na zastaru...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija