Jump to content

Žalba protiv presude prvostupanjskog suda - procesna pitanja


Lakonogi

Preporučene objave

Pišem žalbu na presudu općinskog suda kojom je okrivljenik oslobođen optužbe za kazneno djelo prijetnje - čl. 129. st. 2 KZ-a.

 

Zanima me po kojoj osnovi da se žalim, i da li je sud drugog stupnja vezan osnovom koju navedem u žalbi. Što bi bilo da se, npr., žalim zbog povrede kaznenog zakona, a sud utvrdi da se radi o bitnoj povredi odredaba kaznenog postupka - da li bi prihvatio žalbu, ili bi je bio prisiljen odbiti?

 

Konkretno: sud je u obrazloženju presude izjavio kako je kazneno djelo prijetnje dovršeno kada kod oštećenika nastupi stanje straha. Ja mislim da je djelo dovršeno već u trenutku kad počinitelj uputi ozbiljnu prijetnju s namjerom da izazove strah ili uznemirenost kod oštećenika. Pretpostavljam da se ovdje radi o povredi kaznenog zakona, jer se pozivam na pogrešno tumačenje čl. 129.?

Ne znam što vi mislite o tome, zanimala bi me vaša mišljenja. U prilog svojoj tezi ističem presudu Vrhovnog suda broj III Kr 83/06-3, u kojoj se kaže:

'Pritom valja istaći da ostvarenjem kaznenog djela prijetnje iz članka 129. Kaznenog zakona nije potrebno da i nastupi strah ili uznemirenost osobe kojoj se prijeti, već je dovoljno da prijetnja bude upućena s tim ciljem te da je ona takva da može izazvati strah ili uznemirenost.'

 

Bez obzira na gore izneseno, smatram da je u konkretnom slučaju dokazano da je kod oštećenika došlo do straha i uznemirenosti, ali je to sud propustio primijetiti. Pretpostavljam da se ovdje treba pozvati na pogrešno i nepotpuno utvrđeno činjenično stanje?

 

Zanima me i da li je sud vezan mojim prijedlogom, ili može, nakon preispitivanja presude prvostupanjskog suda, postupiti po svom nahođenju. Npr. ako predložim da pobijanu presudu preinači, može li predmet vratiti na ponovno suđenje? Moram li uopće predložiti bilo što, ili to mogu izostaviti - napisati žalbu i prepustiti drugostupanjskom sudu da donese odluku?

 

Nemam puno vremena, bit ću vrlo zahvalan na brzim odgovorima!

:namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lakonogi je napisao:

 

Konkretno: sud je u obrazloženju presude izjavio kako je kazneno djelo prijetnje dovršeno kada kod oštećenika nastupi stanje straha. Ja mislim da je djelo dovršeno već u trenutku kad počinitelj uputi ozbiljnu prijetnju s namjerom da izazove strah ili uznemirenost kod oštećenika. Pretpostavljam da se ovdje radi o povredi kaznenog zakona, jer se pozivam na pogrešno tumačenje čl. 129.?

 

U pravu ste Vi, a ne prvostupanjski sud. Naime bitna je namjera počinitelja, a ne rezultat glede sraha. Prouzročenje straha može biti samo otegotna okolnost.

 

Ako se žalite na jednu osnovou, a postoje i druge povrede, županijki sud pazi na mnogo toga po službenoj dužnosti. Drugim riječima u kaznenom postupku je jako puno toga bitna povreda postupka i povreda kaznenog zakona.

 

Vi možete nakon što stavite naslo "žalba" staviti:

zbog:

- bitne povrede odredaba kaznenopg postupka,

- povrede materijalnog prava,

- pogrešno utvrđenog činjeničnog stanja.

 

Niste obvezni navoditi razloge za sve (iako je korisno), a sud je taj koji je ipak dužan sve pregledati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

drugostupanjski po zakonu čini radnje-kako da se izrazim... ako se npr. žalite samo na sankciju onda županijac može sam preinačiti ili potvrditi, ali ako se žalite na nepotpuno utvrđeno činjenično stanje onda to ne može otklanjati županijac već mora prvostupanjsku presudu ukinuti predmet vratiti prvostupanjskom na ponovno suđenje s uputom prvostupanjskom sudu koje dokaze mora u ponovnom postupku izvesti, vi naravno možete predložiti što da županijac učini, da samo preinči ili da ukine i vrati na ponovni postupak, ali on je vezan zakonskim odredbama. isto tako upozoravam vas da je istina da drugostupanjski na apsolutno bitne povrede mora paziti po sl. dužnosti, međutim, masu puta se dogodi da se žali samo na sankciju, a postoji i apsolutno bitna, koja se ne istakne u žalbi-jer županijac mora paziti po sl. dužnosti,a dogodi se da drugostupanjski niti ne primjeti tu apsolutno bitnu i odluči samo o sankciji

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija