Jump to content

prekršajni nalog - istek prometne dozvole za 2 dana


Josko_horvat

Preporučene objave

Pozdrav svima.

 

Vozio sam posuđeno auto rođaka kome je istekla prometna dozvola 2 dana prije nego me policija zaustavila.

Osiguranje je bilo uplaćeno, a auto u tom trenutku još nije išlo na tehnički.

 

Rekao sam policajcu da se ima pravo voziti takvo vozilo unutar 15 dana od isteka prometne, ali policajac je bio uporan i rekao da to nije istina i napisao mi prekrsajni nalog i kaznu od 700 kuna.

 

Moja ideja je napisati žalbu (ili prigovor), kopirati prometnu (vozilo je u međuvremenu registrirano - prošlo tehnički) i poslati ili predati.

 

Pitanja:

 

1) dali se piše prigovor ili žalba

 

2) kao da sročim to (jeli se pozivam na određenu točku zakona ako stvarno vrijedi ona da se vozilo može registrirati unutar 15 dana)

 

3) kome dostavljam - pretpostavljam policijskoj postaji

 

4) trebam li dostavljeno raditi u 2 primjerka da mi jednostavno nebi pokidali dostavljeno i rekli da žalba nije upućena jer mi se slično dogodilo već kada sam išao sa nekakvim zahtvevom koji su "zagubili"?

 

 

Hvala i pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Josko_horvat je napisao:

Pozdrav svima.

 

Vozio sam posuđeno auto rođaka kome je istekla prometna dozvola 2 dana prije nego me policija zaustavila.

Osiguranje je bilo uplaćeno, a auto u tom trenutku još nije išlo na tehnički.

 

Rekao sam policajcu da se ima pravo voziti takvo vozilo unutar 15 dana od isteka prometne, ali policajac je bio uporan i rekao da to nije istina i napisao mi prekrsajni nalog i kaznu od 700 kuna.

 

Moja ideja je napisati žalbu (ili prigovor), kopirati prometnu (vozilo je u međuvremenu registrirano - prošlo tehnički) i poslati ili predati.

 

Pitanja:

 

1) dali se piše prigovor ili žalba

 

2) kao da sročim to (jeli se pozivam na određenu točku zakona ako stvarno vrijedi ona da se vozilo može registrirati unutar 15 dana)

 

3) kome dostavljam - pretpostavljam policijskoj postaji

 

4) trebam li dostavljeno raditi u 2 primjerka da mi jednostavno nebi pokidali dostavljeno i rekli da žalba nije upućena jer mi se slično dogodilo već kada sam išao sa nekakvim zahtvevom koji su "zagubili"?

 

 

Hvala i pozdrav

 

1 pise se prigovor

2 vrijedi pozovi se na to sto si rekao

3 prigovor se podnosi prekrsajnom sudu putem PU u dva primjerka,dakle kopiraj u dva primjerka pa na protokol policijske uprave ,a na treci ya tebe neka ti udare urudjbeni broj sa datumom dostave

 

ne moze se yagubiti,jer imas broj kako sam rekao ,pa onda to poslje prilozis na sud ako bude potrebe.

 

inace prekrsajni nalog je u rukama policije , dok ne platis ili se yalis.

ako si platio rijesena stvar,ako nisi ide na sud i onda placas vise kao i sudske troskove.

ako se yalis nalog se stavlja izvan snage do okoncanja susdkog postupka/opet ide dalje od policije u ruke suda.

ukoliko u policiji ima netko pametan pa to vidi kad posaljes prigovor,taj nalog ce automatski stornirati svojim potpisom i nece ga ni slati na sud da ne sramoti firmu. Ako ipak ode na sud sud moze odbaciti prijavu i o tome te izvjestiti rjesenjem.

PS u prigovoru svakako navesti podatke koji su bitni i opozvati se na clanak koji si spomenuo.

i naravno iskopirati , kada je placeno osiguranje,kao i dodati preslik prometne doyvole,pa cak i staviti u prilog i kopiju prekrsajnog naloga.na kraju texta u prigovoru navesti sto je sve u prilogu.

toliko o tome imas sanse 99% da sve projde kako treba ako su tvoji navodi tocni i ako to bude rjesavao netko normalan,

na kraju sudskog postupka opet imas pravo yalbe visokom prekrsajnom sudu,tamo su svi normalni ....

pardon na izrazu , normalni nenormalni , ispravak,promisljeni i primjereni ya normalne,a za nenormalne nepromisljeni i brzopleti. :misli:

napomena,

ako ti je isteklo u proteklom mjesecu a zaustavio te u ovom,onda je u pravu koliko se sjecam,ovako bez gledanja zakona.

ipak pogledaj zakon pa ce ti sve biti jasno

 

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/339713.html

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na brzom odgovoru.

 

Pisat ću prigovor, a ne znam na što se pozvati jer sam malo čitao NN, 2. REGISTRACIJA MOTORNIH I PRIKLJUČNIH VOZILA

Članak 238.

(8) Novčanom kaznom u iznosu od 700,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji upravlja traktorom i radnim strojem koji nije registriran ili mu je isteklo važenje prometne dozvole, vozači drugih motornih ili priključnih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole do 15 dana.

 

Hmm, pozvat ću se da je vozilo bilo u procesu registracije, da je uredno plačena polica sa danom isteka prometne, dakle 2 dana prije nego me policija zaustavila .

 

Ima li koji drugi članak, koja druga olakšavajuća točka na koju da se pozovem jer ova koju sam ja pronašao otežavajuća?

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@ marioo

Sukladno čl. 256. st. 2. prometna dozvola vrijedi do kraja mjeseca u kojem ističe. Molim pročitajte ZSPC do kraja.

 

@ vivass

Na VPS idu samo maloljetnici, žalbe na rješenja o zaštitnoj mjeri radi negativnih prekršajnih bodova i izvanredni pravni lijekovi. Drugostepena kazna prekršajnog suda je konačna i izvršna.

 

@ joško

Niste naveli točan datum isteka prometne dozvole. Bez njega se ništa sa sigurnošću ne može reći.

Postoje policijski službenici koji ne pročitaju ZSPC do kraja. Postoje sutkinje koje olako potvrde prekršajne naloge policijskig postaja. Zato postoji državno odvjetništvo kojem se obavezno obratite ako vas sud pravomoćno kazni. Naravno platite kaznu, otiđite sa presudom i potvrdom o plaćenoj novčanoj kazni pravo u državno odvjetništvo i recite da vas je sud nezakonito kaznio. Državno odvjetništvo je ovlašteno VPS-u poslati zahtjev za zaštitu zakonitosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

@ marioo

Sukladno čl. 256. st. 2. prometna dozvola vrijedi do kraja mjeseca u kojem ističe. Molim pročitajte ZSPC do kraja.

 

Članak 256.(2) Vozila stara dvije ili više godina, vlasnici su dužni podvrgnuti redovitom tehničkom pregledu tijekom svakog 12. mjeseca od posljednjeg redovitog tehničkog pregleda.

 

Malo mi je nejasno ovo. 12. mjesec počinje mjesec prije isteka roka ili ???

Molim pojašnjenje potpetice.

 

@ joško

Niste naveli točan datum isteka prometne dozvole. Bez njega se ništa sa sigurnošću ne može reći.

Postoje policijski službenici koji ne pročitaju ZSPC do kraja. Postoje sutkinje koje olako potvrde prekršajne naloge policijskig postaja. Zato postoji državno odvjetništvo kojem se obavezno obratite ako vas sud pravomoćno kazni. Naravno platite kaznu, otiđite sa presudom i potvrdom o plaćenoj novčanoj kazni pravo u državno odvjetništvo i recite da vas je sud nezakonito kaznio. Državno odvjetništvo je ovlašteno VPS-u poslati zahtjev za zaštitu zakonitosti.

 

Prometna vrijedi do 5.12.2008.

Polica osiguranja uradjena 6.12.2008.

Policija me zaustavila 9.12.2008.

Tehnički napravljen 10.12.2008.

 

Svi podaci su tu. trebam pisati prigovor, rok od 8 dana polako ističe... Temeljem čega ga pisati, pozvati se na olakotne okolnosti ili na članak 256. st 2. koji po mome shvaćanju ne ide u prilog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ide vam u prilog. Poričite prekršaj jer ga niste ni počinili. Pozovite se na taj članak, ali postoji mogućnost da vam sud (radi neznanja sutkinje) opet odreže kaznu. U tom slučaju treba posjetiti državno odvjetništvo radi zaštite zakonitosti.

 

Polica osiguranja vrijedi vam na teritoriju RH 30 dana nakon njezina isteka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

Ide vam u prilog. Poričite prekršaj jer ga niste ni počinili. Pozovite se na taj članak, ali postoji mogućnost da vam sud (radi neznanja sutkinje) opet odreže kaznu. U tom slučaju treba posjetiti državno odvjetništvo radi zaštite zakonitosti.

 

Polica osiguranja vrijedi vam na teritoriju RH 30 dana nakon njezina isteka.

 

Petpetica, hvala na odgovoru.

Ako ide u prilog super, ali svejedno mi ovdje postoji nelogičnost. Ako registriram auto 5.12.2007. godine tada

1. mjesec teče od 5.12.2007 -> 5.1.2008.

2. mjesec teče od 5.1.2008. -> 5.2.2008.

.

.

.

12. mjesec teče od 5.11.2008. -> 5.12.2008.

 

Radi mene, a i radi buduće pretrage ove teme, može li netko razjasniti ove za mene nelogičnosti?

 

Za policu osiguranja znam da vrijedi, ali policija radi probleme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čl. 256 ZSPC doista govori da se tehnički pregled obavlja do kraja mjeseca, što bi onda u konkretnom slučaju bilo do kraja prosinca 2oo8. Međutim ta odredba ne govori o roku važenja prometne dozvole, a konkretna kazna je izrečena upravo prema drugoj odredbi koja govori o roku važenja prometne dozvole.

Mislim da je sve bilo normalno i tako su se tumačile relevantne odredbe u vrijeme dok se nekoliko godina u rubrici roka važenja prometne dozvole nije unosio dan, već samo mjesec (uostalom tada je i unijeta novost iz čl. 256 o pregledu do kraja mjeseca). Zakon se u međuvremenu nekoliko puta mijenjao, a u prometnim dozvolama se osim mjeseca počeo ponovno unosti i dan isteka.

Po mom mišljenju ZSPC nomotehnički nije dobro uređen, pa su doista nastale neke nejasnoće.

U takvim dvojbama trebalo bi se pravo tumačiti u korist okrivljenika, ali nažalost najčešće to nije tako.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija