Jump to content

Brisanje iz policijske evidencije po oslobađajućoj presudi...


Grizzly

Preporučene objave

Imam dvije kaznene prijave za iznudu, prva iz 1996, koja je 2001 rezultirala oslobađajućom presudom i druga iz 2003, koja je 2008 također oslobađajuća. Obje presude su pravomoćne i pred zakonom ja sam nekažnjavana osoba, međutim vodim se u policijskim evidencijama evidentiran za dvije iznude. Kako ODO nije u startu odbacilo prijavu, policija u svojim evidencijama nema evidentirane oslobađajuće presude. Osim toga nikad nisam prijavljivan za duga kaznena djela, kao ni za prekršajna (nemam čak ni kazni za prometne prekršaje), zanima me postoji li, i na koji način potaknuti policiju da briše moju evidenciju ili da je bar osvježi? Znam da su to policijske interne evidencije, i da kao služe njima za njihove interne nazovi svrhe, ali meni znaju priskrbiti određene neugodnosti, a ne bi trebale, jer na kraju pred zakonom sam čist.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To se najvjerojatnije neće uskoro brisati iz policijske evidencije jer policiji te informacije trebaju za kako Vi kažete "njihove interne nazovi svrhe" i moraju znati što se dogodilo unazad 10-20 godina.

 

Ažuriranje podataka vezano za sudske presude je policijska stvar i teško da ćete moći utjecati na policiju da to "osvježe".

 

To ne biste niti smjeli jer ta informacija je službena tajna.

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

Sukladno Zakonu o policiji, evidencije o događajima policija čuva trajno.

 

Neće se nikad izbrisati.

 

Ukoliko, netko iznese u javnost takve podatke ili vam ih prebacuje - sam čini kazneno djelo.

 

Ovo što su napisali "mrljavac" i "petpetica" su pametovanja, postoje i evidencije o kojima oni pričaju ali to se ne odnosi na Vaš konkretni slučaj.

 

Pismeno od policijske postaje ili policijske uprave koja je protiv Vas podnijela kanenu prijavu zatražite brisanje tih podataka u skladu s člankom 75 Zakona o policiji.

 

Izvadak iz Zakona o policiji:

 

"Članak 75.

Prikupljeni i u evidencije uneseni osobni podaci moraju se odmah brisati u slučaju kada se utvrdi da nisu točni ili su prestali postojati razlozi, odnosno uvjeti radi kojih je osobni podatak unesen u odgovarajuće evidencije.

Posebnim zakonom određuju se osobni podaci koji se moraju pohraniti u pismohrani te tako čuvati kao zaštićena arhivska građa."

 

Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

OKAN je napisao:

petpetica je napisao:

Sukladno Zakonu o policiji, evidencije o događajima policija čuva trajno.

 

Neće se nikad izbrisati.

 

Ukoliko, netko iznese u javnost takve podatke ili vam ih prebacuje - sam čini kazneno djelo.

 

Ovo što su napisali "mrljavac" i "petpetica" su pametovanja, postoje i evidencije o kojima oni pričaju ali to se ne odnosi na Vaš konkretni slučaj.

 

Pismeno od policijske postaje ili policijske uprave koja je protiv Vas podnijela kanenu prijavu zatražite brisanje tih podataka u skladu s člankom 75 Zakona o policiji.

 

Izvadak iz Zakona o policiji:

 

"Članak 75.

Prikupljeni i u evidencije uneseni osobni podaci moraju se odmah brisati u slučaju kada se utvrdi da nisu točni ili su prestali postojati razlozi, odnosno uvjeti radi kojih je osobni podatak unesen u odgovarajuće evidencije.

Posebnim zakonom određuju se osobni podaci koji se moraju pohraniti u pismohrani te tako čuvati kao zaštićena arhivska građa."

 

Pozdrav.

 

 

Hvala na odgovoru, ali policija "Članak 75. u praksi tumači na svoj način, a to nije u mom slučaju brisanje iz evidencije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mrljavac je napisao:

To se najvjerojatnije neće uskoro brisati iz policijske evidencije jer policiji te informacije trebaju za kako Vi kažete "njihove interne nazovi svrhe" i moraju znati što se dogodilo unazad 10-20 godina.

 

Ažuriranje podataka vezano za sudske presude je policijska stvar i teško da ćete moći utjecati na policiju da to "osvježe".

 

To ne biste niti smjeli jer ta informacija je službena tajna.

;-)

 

...ali, zar iz toga ne proizlazi da su evidencije MUP-a jače od sudskih evidencija, jer iako je osoba nekažnjavana, policija u svom eventualnom postupanju zbog svojih internih evidencija postupa prema takvoj osobi kako prema kriminalcu, a da ne spominjem niz neugodnosti na carinama, aerodromima, rutinskim kontrolama i sličnom. Za kraj jedna primjedba, kako policija olako piše kaznene prijave, uskoro u ovoj maloj zemlji neće biti osobe koja nije zavedena u njihovim evidencijama, osim njih samih, tj. onih koji šeću sa razno raznim značkama u džepu, i možda odvjetnika, ali koliko nova praksa pokazuje nisu ni oni baš skroz izuzeti od kaznenih prijava:)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

@okan

 

3. put: Ostat će evidentiran u događajima - trajno.

 

Postoji više vrsta evidencija u policiji. Opisani su u Zakonu o policiji (NN 129/00, 41/08)

 

Kad si baš zapeo takva evidencija koji ti navodiš uopće ne postoji. Nravno da postoje trajne evidencije.

 

Ono što muči Grizzlya i u čemu on ima problem može riješit na način kako sam mu naveo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

Ima boga!!! Okan je napokon potvrdio ono što cijelo vrijeme tvrdim.

 

Ako smijem primijetiti evidencija događaja, ili dnevnik događaja, je sve što se dogodilo taj dan, od prometnih nezgoda, do svih mogućih remećenja javnog reda i mira, itd., itd. Međutim, policija kod rutinske kontrole ne gleda i ne provjera evidenciju događaja, već nešto što se zove ABC evidencija, i u toj evidenciji nalazi se i kaznena evidencija osoba, tj. to je evidencija u kojoj se nalazi sve o nekoj osobi, a dnevnik ili evidencija događaja je nešto u čemu se nalazi sve što se taj dan dogodilo u lijepoj našoj. Moje pitanje je bilo usmjereno na tu ABC evidenciju, a ne na dnevnik ili evidenciju događaja, jer ta evidencija događaja se nikad ne briše i nema razloga za to.

 

OKAN, imaš li ideju na koga da eventualno naslovim dopis za brisanje??? Mislim, na koji ured...???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Grizzly u pravu ste.

 

Postoji način brisanja iz ABC evidencije opisan točno na način kako je Okan opisao. Za to vam je najbolje se obratiti preporučenim pismom MUP-u u sjedištu. Od njih će te dobiti uputu kako ostvariti to svoje pravo.

 

Ali u evidenciji događaja ostajete zauvjek - odnosno do promjene Zakona o policiji po pitanju te evidencije. I kada budete uzbrisani iz ABC evidencije, pritiskom na jednu tipku na tipkovnici mogu se isčitati svi vaši događaji, od nevažnih do naj ozbiljnijih. Korištenje tih evidencija propisano je Zakonom o tajnosti podataka i Zakonom o policiji. Svako neovlašteno korištenje tih evidencija povlači kaznenu prijavu i disciplinsku odgovornost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znam, ono što bi ja volio da se ažurira ili eventualno briše je to iz ABC evidencije, jer prilikom provjere ulazi se u nju po imenu (ime oca) i prezimenu, ili JMBG-u radi se provjera. Mada prilikom takvih provjera (zavisno o razini ovlaštenja) onaj tko provjerava obično samo vidi: krim, leg, dak, potraga (blinka JMBG) ili pak članak KZ-a, takvo ažuriranje i nije nešto. Pravi efekt se dobije brisanjem iz kaznene evidencije, naravno ne i iz dnevnika događaja jer tamo piše što je bilo za taj i taj dan na nivou cijele države, a nešto je bilo kad je podnesena kaznena prijava.

 

Naravno, postoje i slučajevi kad je da evidencija malo kao ažurirana, a to je kad državno odvjetništvo odbaci prijavu, onda policija pod opasku stavi ODBAČAJ, ali to nekom koga policija kontrolira u rutinskoj kontroli ne znači ništa, jer prilikom provjera policajac će samo dobiti informaciju da je osoba u krim evidenciji, ali ne i to da je prijava zbog koje je i završio u toj evidenciji odbačena, što opet građana dovodi u nepovoljan ili nepošten položaj, a koji određuje ponašanje i postupanje policajca.

 

 

Volio bi čuti / pročitati mišljenje stručnjaka o tome ima li policija pravo postupati prema osobi na temelju svojih internih evidencija u kojima stoji da je netko prijavljen za tko zna što, ali sudskom pravomoćnom presudom je osoba oslobođena i dokazala je pred mjerodavnim tijelom svoju nevinost. Međutim, to policiju uopće ne interesira i oni svoje postupanje temelje po svojim evidencijama bez povratne informacije sa suda, čak i prilikom podnošenja kaznene prijave uz posebno izvješće prilažu izvadak uz svojih evidencija bez obzira što su netočne. Shodno tome može se dogoditi da istražni sudac odredi pritvor osobi jer je policija u spis stavila izvadak iz kojeg se vidi da je netko je za isto ili slično djelo bio prijavljen. Onda se dogodi da sudac odredi pritvor jer je osoba eto sklona kriminalnom ponašanju, a u biti istina je da je osoba oslobođena krivnje za prijašnje djelo, i da bi ga sudac pustio da se brani sa slobode da je imao uvid u pravo stanje stvari ili bolje možda reći istinu. Čovjek na kraju završi u pritvoru i uopće mu nije važno što se takav izvadak na kraju izdvaja iz spisa.

 

Ako netko imam volje da meni laiku objasni koja je svrha takve evidencija kad nije točna, i na kraju dovodi suca, a i samog policajca u zabludu, a osobi koja je pod istragom ili nekom provjerom otežava položaj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sud presudi da osoba nije kriva, ne može policija dovesti sud u zabludu za sudske presude. Sud ima svoje evidencije.

 

Policija je dobila dovedbeni nalog da uhiti osobu i dovede prekršajnom sucu, a sve radi neplaćene novčane kazne radi nevezanog pojasa. Iskusan policajac će prije postupanja izvršiti uvid u informacijski sustav o toj osobi. Ima napad na policijskog službenika udarcem glavom. Ok, ne treba mu prilaziti blizu, treba biti pažljiviji. Nema ništa u kompjutoru, odradit će to maksimalno obazrivo. Postoje na tisuće mogućnosti.

 

Kažu da onaj tko se dugo vremena pravi pošten - postaje pošten.

 

Vi znate najbolje tko ste i što ste. Ako živite bez kršenja zakona neće vam nitko ništa. Policija će postupiti po svoja 3 pravilnika o načinima postupanja. Ukoliko ne izazovete reakciju policije sa njima nećete imati problema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. nikad se nece izbrisati iz evidencije ali , u kompjutoru stoji napomena da si oslobođen za to kazneno djelo.

 

2. policija to čuva iz razloga da stvori profil o vama istina je da ste vi pravomočno oslobođeni ali,policija je oprezna i svjestna cinjenice da iako ste pravomocno oslobođeeni postoji mogučnost da je ta oslobađajuča presuda došla zbog npr. zastare pa ne znaci da vi niste krivi. na papiru jeste ali u stvarnosti???

 

3. svako izošenje takvih stvari u javnost je i samo kazneno djelo.

 

4. tu bi vam nastao problem jedino kod zapošljavnja naprimjer , da se zelite zaposliti kao zastitar u nekoj tvrti.

 

5. promijeno se je zakon u policiji, tako da prilikom legtimiranja na cesti necete više čuti ono "vodi se , potrage nema", policajac u postaji sada po novom daje kratak profil o vama naprimjer. osoba se vodi u evidenciji za kazneno djelo zlouporabe droga , pa te molim pretresi ga , samo molim te pažljivo jer je nasilna osoba.

 

6. nekada se preko policijskih stanica govorilo samo , vodi se potrage nema , ili ,ne vodi se u evidenciji, pa policajac nije mogao znati za sta se ta osoba vodi u evidenciji i svakog je smatrala kriminalcem jer za jedan bezlazleni prekrsaj upisivalo bi se da se osoba vodi u evidenciji, pa stoga bi se policajac koji vas legtimira ponasao prema vama kao da stekriminalac , iz razloga za svoju sigurnost buduci da nije znao zbog čega se vodite u evidenciji.

 

7. novi zakon ide na ruku i nama građanima i policiji ,iz razloga sto iako ste nekada imali "sitnih" problema sa zakonom policajac prilikom legitiiranja ponasao se je prema vama kao prema kriminalcu. dok policajac nekada nije znao da li ste vi osuđivani zbog ubojstva ili zbog obične krađe .

 

sada policajac koji vas legitimira odmah zna 90 posto o vama i po tome se zna ponasati, jer naravno ako se vodite u evidenciji kao pedofil, policajac ce se postaviti prema vama na jedan nacin , a ako se vodita kao ubojica na drugi nacin, sto je sasvim logicno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

Sud presudi da osoba nije kriva, ne može policija dovesti sud u zabludu za sudske presude. Sud ima svoje evidencije.

 

Policija je dobila dovedbeni nalog da uhiti osobu i dovede prekršajnom sucu, a sve radi neplaćene novčane kazne radi nevezanog pojasa. Iskusan policajac će prije postupanja izvršiti uvid u informacijski sustav o toj osobi. Ima napad na policijskog službenika udarcem glavom. Ok, ne treba mu prilaziti blizu, treba biti pažljiviji. Nema ništa u kompjutoru, odradit će to maksimalno obazrivo. Postoje na tisuće mogućnosti.

 

Kažu da onaj tko se dugo vremena pravi pošten - postaje pošten.

 

Vi znate najbolje tko ste i što ste. Ako živite bez kršenja zakona neće vam nitko ništa. Policija će postupiti po svoja 3 pravilnika o načinima postupanja. Ukoliko ne izazovete reakciju policije sa njima nećete imati problema.

 

1. nisam rekao da će sud biti doveden u zabludu kod donošenja sudske presude, već sam govorio o istražnom sucu i određivanju pritvora.

 

2. ne tvrdim da policija ne bi trebala voditi svoje evidencije, već da bi to trebali raditi pošteno i korektno. Vi polazite od pretpostavke da u policiji rade pošteni ljudi i da među njima nema ljudi sa manama, da neće nikog krivo prijaviti, a na kraju možda i zbog svog krivog uvjerenja prijave nevinog čovjeka.

 

3. kažu i: daj čovjeku vlast i novac, tek onda ćeš vidjeti tko je on zapravo.

 

4. ja osobno sa policijom nikad nisam imao problema, pa čak i kada je bilo to što je bilo mogu reći samo sve najbolje o ljudima iz policije sa kojima sam dolazio u kontakt.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ivan.z je napisao:

1. nikad se nece izbrisati iz evidencije ali , u kompjutoru stoji napomena da si oslobođen za to kazneno djelo.

 

2. policija to čuva iz razloga da stvori profil o vama istina je da ste vi pravomočno oslobođeni ali,policija je oprezna i svjestna cinjenice da iako ste pravomocno oslobođeeni postoji mogučnost da je ta oslobađajuča presuda došla zbog npr. zastare pa ne znaci da vi niste krivi. na papiru jeste ali u stvarnosti???

 

3. svako izošenje takvih stvari u javnost je i samo kazneno djelo.

 

4. tu bi vam nastao problem jedino kod zapošljavnja naprimjer , da se zelite zaposliti kao zastitar u nekoj tvrti.

 

5. promijeno se je zakon u policiji, tako da prilikom legtimiranja na cesti necete više čuti ono "vodi se , potrage nema", policajac u postaji sada po novom daje kratak profil o vama naprimjer. osoba se vodi u evidenciji za kazneno djelo zlouporabe droga , pa te molim pretresi ga , samo molim te pažljivo jer je nasilna osoba.

 

6. nekada se preko policijskih stanica govorilo samo , vodi se potrage nema , ili ,ne vodi se u evidenciji, pa policajac nije mogao znati za sta se ta osoba vodi u evidenciji i svakog je smatrala kriminalcem jer za jedan bezlazleni prekrsaj upisivalo bi se da se osoba vodi u evidenciji, pa stoga bi se policajac koji vas legtimira ponasao prema vama kao da stekriminalac , iz razloga za svoju sigurnost buduci da nije znao zbog čega se vodite u evidenciji.

 

7. novi zakon ide na ruku i nama građanima i policiji ,iz razloga sto iako ste nekada imali "sitnih" problema sa zakonom policajac prilikom legitiiranja ponasao se je prema vama kao prema kriminalcu. dok policajac nekada nije znao da li ste vi osuđivani zbog ubojstva ili zbog obične krađe .

 

sada policajac koji vas legitimira odmah zna 90 posto o vama i po tome se zna ponasati, jer naravno ako se vodite u evidenciji kao pedofil, policajac ce se postaviti prema vama na jedan nacin , a ako se vodita kao ubojica na drugi nacin, sto je sasvim logicno.

 

 

1. samo u slučaju kad državno odvjetništvo odmah odbaci prijavu.

 

2. zastare su u praksi za većinu slučajeva samo za visoke dužnosnike, političare, tajkune, itd., a za običnog građana (kad se radi o kaznenim postupcima) su samo slovo na papiru. Međutim, zar bi bio problem unijeti pod opasku: oslobođen zbog zastare!!!

 

3. iznošenje takvih stvari u javnost je kazneno djelo, a tko će policajca kazniti i prijaviti za to, a kako će se i dokazati tako nešto. Svako malo u novina objave da je osoba poznata policiji i nabroje zbog čega, ne vjerujem baš da to sami građani iznose za sebe. Naravno nikad ne spomenu da im je prijava bila odbačena ili da je osoba oslobođena. Zar nije to: kadija te tuži, kadija ti sudi.

 

4. zašto bi netko tko je prijavljen i nakon toga pravomoćno oslobođen imao problema ako hoće raditi kao zaštitar. Možda zato što policija (ista ona koja ga je i prijavila) radi sigurnosnu provjeru i daje odobrenje može li netko raditi kao zaštitar ili ne. To što ga je sud oslobodio (na kraju krajeva i zbog zastare) trebalo bi biti neprikosnoveno, osim možda ako je policija iznad suda i ako se držimo parole: kriv si, dok ja ne kažem nisi kriv, a ja sam trenutno za tebe Bog, i nije me briga za sud.

 

5. nemam komentara, vjerojatno polazimo od osnove da su policajci neprikosnoveni autoriteti, da ne griješe, da su iznad suda, da su senzibilizirani za sve ljudske situacije, da su maksimalno educirani, itd, itd,.

 

6. znači opet dolazimo do toga da su njihove baze podataka jače o pravosudnih….

 

7. ne slažem se da zakon ide na ruku građanima, možda ide kad završe na sudu, ali kad se radi o policiji ne baš. Zakon im daje veliku mogućnost manipulacije, a polazi od osnove da je policajac bezgrešan, pošten, da je spreman za pravdu skočiti u vatru, da ne poznaje poznanstva, veze, moćnike, itd, itd….

 

Za kraj, ja osobno mogu reći za policiju sve najbolje, od plavaca, detektiva, inspektora pa do svih ostalih. Međutim, puno ih poznam koji nemaju takvih iskustava. Štoviše, ogorčeni su na njih i njihove postupke. Zaista ne bi želio da se ovu pretvori u raspravu o poštenju policije, zanima me samo brisanje iz kaznene evidencije po oslobađajućoj presudi ili pak ažuriranje iste.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

policija nemože imati osobu u ABC evidenciji npr,.za Obiteljsko zlostavljanje,ako se pokazalo da je ta prijava lažna i da je sud osobu prijavljenu oslobodio krivnje jer nije bilo čeinjenica niti dokaza.zašto policija odmah unosi događaj u sistem AOP-a to je samo njima poznato no smatram da isto tako MORAJU i mogu izvršiti brisanje iz evidencija osobe koja je pravomoćno oslobođena... nekoga okarakterizirati sa zlostavljaćem ili nasilnikom samo na osnovu neke frustrirane supruge zar je to policiji dokaz ????? mislim da podošenjem privatne tužbe protiv svih tih institucija policija i ostalo vrlo jednostavno čak i uz naknadu za duševne boli takve gluposti se uklone..Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 godina kasnije...

Prikupljeni i u evidencije uneseni osobni podaci moraju se odmah brisati u slučaju kada se utvrdi da nisu točni ili su prestali postojati razlozi, odnosno uvjeti radi kojih je osobni podatak unesen u odgovarajuće evidencije. sta to tocno znaci? brat mi je lazno prijav;jen za koriscenje i posedovanje droge ali je osoba posle priznala da je sve izmislila u cilju osvete i protiv nje je odneta krivicna prijava za lazno prijavljivanje. da li se sada ti podaci iz ppolicijske evidencije brisu mom bratu, ili ce vecito biti sumnjiv?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija