Jump to content

Prava izvanbračnog djeteta


anonimno

Preporučene objave

Majka sam izvanbračnog sina od 16 godina. Otac ga je priznao za svoje dijete još prije rodjenja, ali se nismo vjenčali.

Sada imam supruga i još jedno dijete, i kuću koju sam zajedničkim sredstvima sagradila, zajedno sa suprugom.

Zanima me, u slučaju da mi se nešto desi, da li moj sin ima ikakva prava s obzirom da nekretnina glasi na mog supruga?

A drugo, otac mog sina ima nekretnina u RH, ali živi i radi u inozemstvu. Ako on umre prije mene, da li će se i kako mog sina o tome obavijestiti, odnosno ima njegov sin prava na naslijedjivanje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izvanbračna djeca su po zakonu izjednačena s bračnom, dakle dijete (i bračno i izvanbračno) nasljeđuje svoje roditelje i nalazi se u prvom nasljednom redu.

Budući da je vaša kuća sagrađena zajedničim sredstvima ona je bračna stećevina i vi ste suvlasnik skupa sa suprugom. U slučaju vaše smrti djeca bi morala dokazivati da je pola nekretnine njihova majka stekla u braku pa bi onda tu polovicu nasljeđivali u jenakim dijelovima vaše dvoje djece i suprug.

Najjednostavnije bi bilo da već za svog života upišete suvlasnišvo na kući.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija