Jump to content

UGOVOR O UZDRŽAVANJU I OSTAVINSKA RASPRAVA


anonimno

Preporučene objave

Ako mi netko može objasniti dali ostavinska rasprava poništava ugovor o doživotnom uzdržavanju.

Potpisao sam ugovor o doživotnom uzdržavanju sa roditeljima, a nakon smrti je provedena ostavinska rasprava..

Nedugo nakon toga od pok. brata žena i kčerka su podigle tužbu u kojoj traže svoj dio imetka.

Dali imaju pravo na to?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Ugovor o doživotnom uzdržavanju je pravni posao temeljem kojega je moguće stjecanje stvarnih prava, pa tako i prava vlasništva na nekretnini. On proizvodi pravne učinke od njegova zaključenja pa do smrti primatelja uzdržavanja, u kojem času dospijeva tražbina davatelja uzdržavanja a koja se sastoji u pravu na prijenos vlasništva. Sam ugovor redovito je takvog oblika i sadržaja da predstavlja tabularnu ispravu koja zadovoljava sve potrebne pretpostavke za uknjižbu prava vlasništva na ime davatelja uzdržavanja. Vlasništvo nekretnine stječe se NA TEMELJU ugovora o doživotnom uzdržavanju a NA NAČIN da se to pravo upiše u zemljišnu knjigu u korist stjecatelja. Trenutak stjecanja prava vlasništva smatra se trenutak podnošenja preijedloga za upis zemljišnoknjižnom sudu. Zakon o nasljeđivanju predviđa mogućnost zabilježbe pravne činjenice da je sklopljen ugovor o doživotnom uzdržavanju u zemljišnim knjigama. Ta zabilježba proizvodi pravne učinke koji se sastoje u tome da će se prijenos vlasništva na davatelja uzdržavanja provesti protiv svih onih koji su svoje pravo vlasništva upisali (dakle stekli, jer se pravo vlasništva stiječe činjenicom upisa toga prava u zemljišnoj knjizi) nakon upisa zabilježbe. Dakle, vaša je greška što niste zahtijevali zabilježbu te pravne činjenice u zemljišnoj knjizi, jer bi tada mogli temeljem tog ugovora sa uspijehom zahtijevati provedbu uknjižbe u vašu korist protiv bilo koga (pa i nasljednika koji su eventualno upisani temeljem rješenja o nasljeđivanju). ako su nasljednici upisani prije vas, to znači da vi niste stekli pravo vlasništva nad tim nekretninama. vi imate samo pravni temelj stjecanja tog prava ali vam nedostaje način stjecanja, a taj je upis u zemljišnu knjigu. a taj se upis temeljem vašeg ugovora ne može dozvoliti protiv upisanih nasljednika bez njihova pristanka (da je postojala zabilježba bilo bi moguće i protiv njih). morat ćete pokrenuti parnicu u kojoj ćete dokazivati da nasljednici ostavitelja nisu stekle vlasništvo navedene nekretnine jer ta nekretnina nije ulazila u sastav ostavine, jer je ona u času smrti ostavitelja, a na temelju ugovora postala izuzeta iz ostavine. ono što nasljednici vama rade, je to da pokušavaju osporiti valjanost vašeg pravnog temelja za stjecanje nekretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

U vlasničkom listu sam upisan kao vlasnik nekretnine kao i u posjedovnom listu.

Nakon što je podignuta tužba prije godinu dana u teretovnici vlasničkog lista koji glasi na moje ime upisana mi je zabrana otuđenja ili opterečenja nekretnine do završetka sudskog spora.

Zanima me koliko to najduže može trajati s obziro da su se počeli neredovito pojavljivati na ročištima (jednom se pojave pa onda dva puta ništa).

Mene svako ročište košta dosta novaca i neznam do kada ću moći ovako.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 14 godina kasnije...

Moze li meni netko pomoci- nakon smrti majke,ja i brat smo " naslijedili" stan od nekih 78kvadrata,ja sam potpisala da svoj dio dajem ocu do njegove smrti...manji iznos mi je otac isplatio,naravno to jos nije ni blizu pola cijene stana...u medjuvremenu moj brat i njegova zena napravili su ugovor sa mojim ocem da ce ga oni uzdrzavati do smrti,pitam DA LI JA MOGU TRAZITI OD BRATA DA ME DO KRAJA ISPLATI ili sam IZVISILA?Molim Vas da mi ODGOVORITE,HVALA.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Silvana Matic je napisao:

Moze li meni netko pomoci- nakon smrti majke,ja i brat smo " naslijedili" stan od nekih 78kvadrata,ja sam potpisala da svoj dio dajem ocu do njegove smrti...manji iznos mi je otac isplatio,naravno to jos nije ni blizu pola cijene stana...u medjuvremenu moj brat i njegova zena napravili su ugovor sa mojim ocem da ce ga oni uzdrzavati do smrti,pitam DA LI JA MOGU TRAZITI OD BRATA DA ME DO KRAJA ISPLATI ili sam IZVISILA?Molim Vas da mi ODGOVORITE,HVALA.

Ako ste kao suvlasnik stana odnosno vlasnik polovice stana potpisali da svoju polovicu ustupate ocu kao doživotno plodouživanje vaš dio je i dalje vaše vlasništvo jer ne može vaš otac dati vaše vlasništvo. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija