Jump to content

Poljoprivredno u građevinsko, kako???


beni

Preporučene objave

Evo moje muke, naslijedio sam dio zemljišta koje je nastalo parcelizacijom veće čestice.

Sve su u građevnoj zoni ali, eto ti čuda, moja nije, zapravo je samo djelomično.

Kako se radila izmjena i dopuna plana, uredno sam podnio zahtjev da se cijela čestica stavi u građevinsko područje kako bih mogao nešto tamo i graditi.

Svi kažu na raspravi, nema problema, to je tvoje....

Ali rješenje stiže drugačije, bez članka zakona, samo ne širimo granice građevinskog područja.

Istina moja je čestica baš na granici, i sad imam nasljedstvo lijepu njivu na koju ću još morati platiti porez jer je neobrađivana.

Dakle kako i po kojem zakonu pokušati dobiti cijelu česticu u građevinsku???

Pravoj pomoći dajem nagradu, bez zezancije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

AKo sam dobro shvatila u donošenju prostornog plana Vaše zemljište nije "ušlo" u građevinsku zonu. Čini mi se da nagradu nećete morati dati nikome, jer do izmjene prostornog plana - nema ni izmjene namjene zemljišta.

Što se tiče neobrađenosti - nećete morati platiti portez, jer jer je isti odlukom Ustavnog suda ukinut.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poljoprivredno zemljište izvan granica građevinskog područja ne može se prema sadašnjoj regulativi prenamijeniti u građevinsko.

Tu je još i onaj nesretni članak 119. Zakona o prostornom uređenju i gradnji koji kaže:

2) Parcelacija zemljišta izvan granica građevinskog područja radi povećanja građevne čestice unutar granice građevnog područja nije dopuštena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sada novi zakon o poljoprivrednom zemljištu predviđa da se u slučaju prenamjene poljporivrednog zemljišta koje nije u građevinskoj zoni plaća prenamjena u visini razlike u cijeni poljoprivrednog i prosječne cijene građevinskog zemljišta. Znači ako je poljoprivrdno 1 €/m2, a građevinsko 100 €/m2, prenamjena je 99 €/m2 !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani, imam sličan problem.

Imam zemlju koja se po prostornom planu nalazi u negrađevnoj zoni, međutim nalazi se u izgrađenom dijelu, svuda oko mene su kuće i vikendice, zemlja je faktički između dviju kuća, infrastuktura je provedena. Da li je moguća prenamjena i kako ili moram čekat promjenu prstornog plana?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Milly je napisao:

Koliko znam, morat ćete pričekati prostorni plan.

No, ne isključujem mogućnost da se nađe netko s domišljatim odgovorom. Bilo bi krasno da je moguć provedba takvog. :namiguje:

Btw, te kuće i vikendice su pretpostavljam izgrađene bez potrebnih papira ili? :misli:

 

pretpostavljam da nekad davno i jesu, kao što i pretpostavljam da će dobit,ako vec i nisu, sve potrebne papire, asfaltiran je put, infrastuktura provedena...

znaci, cekati prenamjenu :-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Može li jedna čestica zemlje biti dijelom građevinska a dijelom ne, odnosno da se na jednom dijelu iste čestice smije graditi a na drugom ne, ako se ima građevinska dozvola za izgradnju obiteljske kuće na istoj čestici ?

 

A porez na istu česticu se platio kao za građevinsko zemljište u cijelosti. Tako piše u riješenju porezne uprave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija