Jump to content

postupanje polcije?


car51

Preporučene objave

Molim Vas da li mi netko može odgovoriti dali je postupak policije u mome slučaju bio ispravan.Živim u malome mjestu(kažu gradu)gdje se gotovo svi međusobno poznaju,pa mi je postupak policije donio neugodnosti.Vozio sam se sa suprugom i nakon nekih 200 metara od kuće,ugledao sam policijsko vozilo kako čeka na sporednoj cesti da se uključi u promet.Tada sam se vezao pojasom koji sam imao kada sam pored njih prolazio.Oni su krenuli za mnom i nako što sam skrenuo i drugu ulicu prema tržnici gdje je prepuno ljudi (poznanika)upalili su rotaciona svjetla i blicali mi da se zaustavim.Reakao mi je da je vidio kako sam se vezao kada sam ih ugledao i daje kazna 500 kn,te dali ću platiti odmah ili uplatnicom.Na moje objašnjenje da sam aktivni vozač 32 godine i nisam imao gotovo nikakvih prekršaja,odgovorio je da mora nazvati šefa da to provjeri i ako je tako da mogu dobiti samo pisanu opmenu.Tako je i učinjeno.Tada sam ga upitao dali je to u redu da zbog nevezanog pojasa pali rotaciona svjetla,zaustavlja me pred poznatim ljudima,djecom kojima sam i nekakav uzor morala,te kako ću ja sada to morati objašnjavati ljudima i što im reći.Na to mi je odgovorio,da je postupio po zakonu,a neka ljudima kažem bilo šta,npr. da se mi poznajemo i da je to bilo zbog toga?????????? Da li je takvo postupanje policije bilo ispravno,mogu li na to postupanje žaliti????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, policijski službenici su pogrješili jer vas nisu izričito pitali da li priznavate prekršaj.

 

Da ste rekli "ne" slijedio bi obavezni prekršajni nalog ili naplaćivanje novčane kazne na mjestu prekršaja.

 

Da ste rekli "da" tek onda su ispunjeni uvjeti za izdavanje upozorenja.

 

Prošlo je onako kako je prošlo, vi ste potpisom na izdato upozorenje priznali prekršaj i više nemate nikakvo pravo žalbe.

 

Ukoliko vam policijski službenik nije dao nikakvo upozorenje, onda vam ga je samo izrekao, što se svodi na isto.

 

u svakom slučaju ulazite u prekršajnu evidenciju gdje ste u istom rangu kao osobe koje su platile obvezni prekršajni nalog, samo sa malom razlikom da su vaši novci ostali u vašem novčaniku.

 

U idućih 365 dana ni jedan policijski službenik vam više ne smije izdati ili izreći upozorenje, te će te morati ili platiti novčanu kaznu na mjestu prekršaja ili će te dobiti prekršajni nalog.

 

U situaciji u kojoj ste se našli nije vas doveo policijski službenik nego osoba koja nije zavezala pojas prije početka upravljanja - vi sami.

 

Prema navedenom ne vidim pogrešaka u policijskom postupanju.

 

Vama uvjek stoji na raspolaganju podnošenje predstavke na postupanje policajca u bilo kojoj ustrojstvenoj jedinici MUP-a, poštom ili mailom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala,Potpetica.Taj dio oko pojasa i kazne i nije tako sporan i slažem se sa svim što ste rekli.Međutim,za policajca koji me je vidio bez pojasa,da u 11 sati prije podne,subota,sunčan dan,prepun poznanika,u najprometnijoj ulici u blizini tržnice,zbog toga,pali rotaciona svjetla,ide iza mene i blica da se zaustavim.Tokom godine puno vremena provodim van Hrvatske,i vjerujte mi da naprimjer u Njemačkoj,upotreba rotacionih svjetala policijskih vozila u gradu,znači da se desilo nešto uistinu prestrašno,ljudi se sklanjaju..Mene sa rotirkom zaustavlja zbog pojasa????Paralela???? Za godinu dana boravka u Njemačkoj sa autom HR tablica i svakodnevne vožnje nisam bio niti jedan puta zaustavljen.Preskom Hr granice od Varaždina do Osijeka 3 TRI puta!!!!!.U zadnjih 8 dana 2 puta?Paralela? Čitav dan moram objašnjavati ljudima koji su vidjeli da su me rotirkom zaustavljali u podne,u gradu zbog pojasa.Ako je to propisano Zakonom.....Ponavljam,na moj upit policajca,zbog čega me slijedi i zaustavlja sa upaljenim rotacionim svjetlima,kao da je zaustavio pljačkaša banke,a ne vozača bez pojasa i kako da ja to objasnim ljudima koji su to vidjeli odgovara:" Ma recite im bilo što,npr.da se mi poznajemo pa sam Vas zbog toga zaustavio!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

LJUTKO,nisam bježao,nego se vozio najnormalnije,oni su me slijedili i kada je upalio rotirku i blicao-stao sam i otkuda da sam ga pravio budalom???? Takvo ponašanje prema bilo kome meni je strano i nepoznato.Nezadovoljan sam jedino načinom zaustavljanja-u pol bijela dana rotirkom,zbog pojasa i ostajem pri tome da to nije primjereno HR policiji,a da li je i zakonito-pomozite mi pronaći odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

moja isprika, policajci su krivi sto su zivi.

 

Članak 163.

 

(1) Vozač i putnici tijekom vožnje u motornom vozilu na sjedalima na kojima su ugrađeni sigurnosni pojasevi, dužni su koristiti pojas na način koji je odredio proizvođač sigurnosnog pojasa.

(2) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, sigurnosni pojas ne moraju koristiti osobe koje imaju uvjerenje da iz zdravstvenih razloga ne mogu koristiti pojas.

(3) Ministar nadležan za zdravstvo propisat će postupak, uvjete i način izdavanja uvjerenja iz stavka 2. ovoga članka.

(4) Vozač motornog vozila može prevoziti dijete mlađe od 5 godina samo na stražnjim sjedalima i to u posebnoj sigurnosnoj sjedalici, koja je za vozilo pričvršćena sigurnosnim pojasom vozila ili posebnim kopčama u vozilu.

(5) Vozač motornog vozila može prevoziti dijete starije od 5, a mlađe od 12 godina samo na stražnjim sjedalima, a dijete mora sjediti na posebnom postolju prilagođenom njegovoj visini tako da se može vezati sigurnosnim pojasom na tri točke vezivanja. Ako se dijete veže sigurnosnim pojasom na dvije točke vezivanja nije potrebno koristiti posebno postolje za sjedenje.

(6) Vozač motornog vozila može prevoziti dijete do dvije godine starosti na prednjem sjedalu vozila ako vozilo nema suvozački zračni jastuk ili ako je suvozački zračni jastuk isključen i ako se dijete prevozi u sigurnosnoj sjedalici postavljenoj suprotno od pravca vožnje koja je pričvršćena za vozilo pomoću sigurnosnog pojasa na tri točke vezivanja ili posebnim kopčama u vozilu.

(7) Dijete u posebnoj sjedalici u vozilu mora biti vezano.

(8) Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač i druga osoba ako postupi suprotno odredbama ovoga članka.

 

da ste bili vezani ne bi vas policajci zaustavili i ne bi morali nikome nista objasnjavati.

 

policajci u njemackoj, austriji pa cak i u sloveniji su puno miliji i drustveniji od nasih - hahaha - mos mislit :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja ću vam ponoviti da je sve bilo zakonito.

 

PRAVILNIK O NAČINU POSTUPANJA POLICIJSKIH SLUŽBENIKA U OBAVLJANJU POSLOVA NADZORA I UPRAVLJANJA PROMETOM NA CESTAMA

Članak 6.

Znakove kojima se naređuje smanjenje brzine kretanja, ubrzavanje kretanja i zaustavljanje određenog sudionika u prometu, policijski službenik može davati i iz policijskog vozila.

U slučajevima iz stavka 1. ovoga članka, na krovu policijskog vozila mora biti uključeno plavo rotacijsko svjetlo ili bljeskalice plave boje i zvučni signali, policijsko vozilo kreće se iza ili ispred vozila koje se namjerava zaustaviti, a policijski službenik pomoću pločice »Stop policija«, rukom ili drugim tehničkim sredstvom izdaje sudioniku u prometu odgovarajuće naredbe odnosno zapovijedi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne mogu a da ne kažem koju o ovom slučaju.

 

Mislim da će se većina složiti da su policajci postupili po zakonu, ali potpuno neprimjereno.

Nisam baš siguran da bi reagirali da je onuda netko projurio na motoru sa 150 na sat!

 

Općenito policija u postupanju prema 'normalnim' građanima, prije svega vozačima koji počine minorne prekršaje pretjerano 'trenira strogoću', a kada treba reagirati protiv pravih kriminalaca i nasilnika, onda samo zuje oko njih kao pčelice.

 

I kazne za te minorne prekršaje su pretjerane. Nevezanje pojasom u Njemačkoj je 50 € , a kod nas 500 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

svaka usporedba postupanja policije i građana u njemačkoj i kod nas je najmanje rečeno neumjesna.

u njemačkoj su svi vozači, pa i naši gastabajteri, jako kulturni u vožnji, ne zbog kućnog odgoja nego straha od kazni i znanja da nema muljanja niti policiji niti sudu, jer ako muljaš biti ćeš kažnjen još teže.

kake je stanje kod nas ne moram niti govoriti, kod nas važi ono orwelovo, svi su jednaki samo su neku jednakiji od drugih, a kultura vožnje je misaona imenica.

kada sudovi i policija budu rigoriozno kažnjavali, za par godina će i kod nas biti kao u njemačkoj, do tada ipak živimo na balkanu. :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

policijski službenici postupili su sasvim u skladu sa zakonom i svojim ovlastima... sve ovo što ste nabrajali da vam je bilo neugodno pred poznanicima,djecom i ostalo nema nikakve osnove za vaše pritužbe na postupanje policijskih službenika.zamislite samo da su kojim slučajem izašli policajci nakon zaustavljanja sa recimo uperenim pištoljem ?-što bi tek onda vi rekli --jer kod nas se samo potezanje oružja smatra kao i uporaba dok se u ostalim zemljama sasvim normalno kod postupanja policajaca takav način prakticira upravo radi same sigurnosti policajaca....recimo gospodine stavite ruke na vola ili gospodine ostavite ruke na volanu bez micanja dok se nevidi što ima u blizini vozača na sjedalu ili slično... mislim da bi konačno trebali shvatiti da je posao policajca opasan posao i nije policajac samo na cesti da kažnjava kad je neka opasnost svi se rado sjete i pozovu policiju zato nemojte se izvlačiti na neke po vama pogreške kao zaustavljanje upaljenim plavim rotirajućim svjetlom ,blicanjem i naravno tko će dokazati da vam nisu uz sve to recimo kroz prozor mahali svjetlećom STOP tablicom koju vi niste vidjeli jer niste htjeli vidjeti...

definitivno ste napravili prometni prekršaj i na kraju još ste super i prošli a sad drvlje i kamenje po policajcima,zato kažem najbolje naplatiti kaznu takvima pa onda nema prigovora- za vas očito upozorenje nema svrhe iako zakonski imate pravo na to upozorenje no trebate znati da je policajac taj koji na mjestu događaja donosu sam odluku dali će primjeniti kaznu ili upozorenje... :kavica: -pozdrav svim kolegama policajcima ma gdje bili i koje poslove obnašali. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislio sam da je rasprava o ovome završena,s obzirom da sam dobio traženi odgovor,ali ne mogu a da ne reagiram na pisanje deltecro.Znači dobro sam i prošao jer me je mogaao i pištoljem zaustaviti.U pol bijela dana muž i žene 60 tih godina ne vezani u autu, su isto kao i neki pljačkaš banke koji bježi.Dobro sam i prošao.Svaka čast.Zbog takvih razmišljanja i postupaka pojedinih policajaca,novi ravnatelj policije je s pravom i izrekao što je izrekao o sastavu i dosadašnjem prijemu u policijsku službu.Zbog toga će oni policajci koji ne razlikuju ne vezenje pojasa od pljačkaša banke i isto postupaju,morati odstupiti i prepustiti svoje mjesto mladima,obrazovanim i osposobljenim policajcima,koji će znati postupiti i procjeniti situaciju,i ponašati se na diskretan i EUROPSKI način rada policije.Ulaskom HR u EU takav način rada će biti nužan.Čestitke novim čelnicima Policije koji su odlučni da naprave reda u Policiji,puno su napravili i vjerujem da će tako i nastaviti i da će doći na red i ovakvi koji ne razlikuju nevezanje pojasa od pljačke banke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

HR policajci su izrarito obazrivi i pristupacni za razliku od ostalih EU policajaca.

 

HR policajci imaju svezane ruke obzirom na postupanje ukoliko se kompariraju s EU policajcima.

 

evo jednog linka koji govori o mogucnostima EU policajaca da pretrazuju privatnu imovinu BEZ NALOGA SUDA

http://www.legalis.hr/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=503324929&forum=14&post_id=160320#forumpost160320

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

do sada je na forumu bilo puno tema gdje je policija bila u krivu pa vas to nije smetalo, a sada kada ste vi u pitanju, iako ste krivi, omalovažavate policajce, i to one koji su za vrijeme rata ginuli da bi se ovakvi licemjeri poput vas mogli slobodno vozati.

ulaskom u eu će ti obrazovani i osposobljeni policajci takvima poput vas za ovakvo ponašanje oduzimati vozačke dozvole,kao što je sada praksa u većini zemalja eu. :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

darkoh je napisao:

...vrijeme rata ginuli da bi se ovakvi licemjeri poput vas mogli slobodno vozati.

 

 

 

pa zar nisu ginuli i vodoinstaleteri, dimnjacari, seljaci, inzenjeri, profesori, umjetnici, doktori da bi se svi mogli voziti :misli:

 

hrvatska nije nista manje draga "obicnom" gradjaninu nego policajcu.

svatko tko je branio domovinu, branio ju je sa srcem i ljubavlju, ali to mu ne daje za pravo da danas tvrdi da je on veci gradjanin RH nego netko tko je za vrijeme rata bio dijete, penzioner, invalid ili naprosto vojno nesposoban ...

 

i naposljetku, danas ima puno policajaca koji su za vrijeme rata bili premladi da bi se borili :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Citam raspravu od prvog dana i moram reci da se slazem s nacinom kako je postupila policija. S obzirom da je na takav nacin propisano zaustavljanje vozila u prekrsaju. Isto tako, samim cinom vezanja kad ste ih vidjeli, znali ste da se u prekrsaju, svjesno, te se vezali, iako vas mogu vidjeti. Sto ste ocekivali? Da su bez ikakvog razloga zaustavili, poceli maltretirati, bila bi druga stvar. Ako je sada toliko neugodno, mogli ste se vezati cim ste sjeli u vozilo, a ne poslije pljuvati po onima koji su napravili ono sto im je duznost. Ako vec usporedjujemo Europu, da li vozite kroz istu tu s ugasenim svjetlima, preko ogranicenja, nevezani?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@ car51

 

mislim da je normalnoj osobi sasvim dovoljno kad pročita komentare na ovaku glupost kao što si netko priušti kako bi javnosti ispričao nešto kao nezakonito,no slažem se sa ostalima koji su pokušali dotičnom objasniti da su policajci odradili sve po zakonu... izjava gluposti da osobe od 60-tak godina u pol dana nemogu biti recimo "pljačkaši" sasvim je glupost pa stvarno neznam gdje žive ljudi poput vas koji vjerujete da u tim godinama nema kriminalaca..na kraju zašto bi policajci morali vama vjerovati jer ste u tim godinama ???? definitivno lupetate gluposti,a osvrt na izjavu ravnatelja policije o obrazovanju naših policajaca mogu samo poručiti i vama i njemu da su naši policajci ( moji kolege) itekako obrazovani i znaju svoj posao ako taj ravnatelj smatra da je on pametniji zbog toga što je bio na vojnoj akademiji u beogradu to nek si objesi mačku od rep,jer svoju profesionalnost je pokazao prilikom montiranja procesa protiv Glavaša,nagovaranjem svjedoka na neistine itd. zar je to ogledni primjer policajca ????? to je sramota za sve nas što aktivne što umirovljene policajce jer takva osoba siguno netreba biti u sustavu mup-a...

 

@ ljutko

 

hrvatska je draga svima onima koji ju vole,,policajac je ovlaštena službena osoba i trebao bi znati da su prve oružane snage policijske stale u obranu domovine sve do formiranja ZNG-e i poslije HV-e.. sad ste malo previše navalili na rad policije no kad dečki rade svoj posao gospodi smeta ,kad dečki nerade onda svi pljuju po njima za što služi policija-pa tko bi vama ugodio ???? ako ste počinili prekršaj izvolite platite pa se onda drugi put pripazite svojih gluposti... :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

LOOOL

 

pa u ovom topicu nisam rekao nista lose o navedenom policijskom postupanju, a niti sam ja pocinio prekrsaj :smijeh::smijeh:

 

osobno sam veliki pobornik pojasa i vezem se otkad vozim, a to je vec jako jako dugo

 

 

niti jedne generalizacija ne valja, pa tako niti ona da su policajci bili prvi koji su ustali u obranu domovine.

ja bih npr podjednako tako glupo mogao diskutirati da su upravo policajci stajali s one druge strane barikada, a da su danas ti isti zajedno s vama u sluzbi.

manite se corava posla :vrti:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjetitelj
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija