Jump to content

mobing


bundo

Preporučene objave

Radim u državnoj službi.Moj pretpostavbljeni je tražio od mene da učinim nešto što je protuzakonito-odbio sam.

Uslijedilo je raznorazno šikaniranje i zlostavljanje.

Kada više nisam mogao izdržati obratio sam se višem pretpostavljenom po hijerarhiji(u nadi preispitivanja svega i naravno zaštite). Uslijedilo je još gore uz prijetnje.

Morao sam se obratiti za medicinsku(psihijatrijsku pomoć)i već sam nekoliko mjeseci na bolovanju.

Što učiniti? Koja su moja prava?

Svakako nanesena mi je šteta,meni i mojoj obitelji.

Branitelj sam, dragovoljac, pa mi još teže sve pada.Kakvu smo to državu stvorili?

U nalazima psihijatra stoji da je to mobing.

(Za gore navedeno imam dokaze)- Kako popraviti nanesenu štetu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mobing kao pravni pojam ne postoji, nije propisan. ZOR razlikuje diskriminaciju, uznemiravanje i spolno uznemiravanje. Sudska praksa oko mobinga tek se razvija i nije brojna.

Po ZOR-u može se pružiti zaštita za mobing ako on pojavljuje u obliku koji se može podvesti pod uznemiravanje ili diskriminaciju, ali ništa konkretno. Može se pokrenuti kazneni postupak po privatnoj tužbi za kazneno djelo klevete, uvrede ili povrede ravnopravnosti građana (možda još koje k.d.) ili pak građanskopravni postupak za naknadu štete i to imovinske štete recimo za izgubljenu zaradu, troškove liječenja i sl, a neimovinsku štetu zbog povrede prava osobnosti (po novom ZOO-u).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zaštita dostojanstva radnika

Članak 130.

(1) Postupak i mjere zaštite dostojanstva radnika od uznemiravanja i spolnog uznemiravanja uređuju se posebnim zakonom, kolektivnim ugovorom, sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca ili pravilnikom o radu.

(2) Poslodavac koji zapošljava najmanje dvadeset radnika dužan je imenovati osobu koja je osim njega ovlaštena primati i rješavati pritužbe vezane za zaštitu dostojanstva radnika.

(3) Poslodavac ili osoba iz stavka 2. ovoga članka dužna je, u roku utvrđenom kolektivnim ugovorom, sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca ili pravilnikom o radu, a najkasnije u roku od osam dana od dostave pritužbe, ispitati pritužbu i poduzeti sve potrebne mjere primjerene pojedinom slučaju radi sprječavanja nastavka uznemiravanja ili spolnog uznemiravanja ako utvrdi da ono postoji.

(4) Ako poslodavac u roku iz stavka 3. ovoga članka ne poduzme mjere za sprječavanje uznemiravanja, ili spolnog uznemiravanja ili ako su mjere koje je poduzeo očito neprimjerene, radnik koji je uznemiravan ili spolno uznemiravan ima pravo prekinuti rad dok mu se ne osigura zaštita, pod uvjetom da je u daljnjem roku od osam dana zatražio zaštitu pred nadležnim sudom.

(5) Ako postoje okolnosti zbog kojih nije opravdano očekivati da će poslodavac zaštititi dostojanstvo radnika, radnik nije dužan dostaviti pritužbu poslodavcu i ima pravo prekinuti rad, pod uvjetom da je zatražio zaštitu pred nadležnim sudom i o tome obavijestio poslodavca u roku od osam dana od dana prekida rada.

(6) Za vrijeme prekida rada iz stavka 4. i 5. ovoga članka radnik ima pravo na naknadu plaće u visini kao da je radio.

(7) Svi podaci utvrđeni u postupku zaštite dostojanstva radnika su tajni.

(8) Ponašanje radnika koje predstavlja uznemiravanje ili spolno uznemiravanje predstavlja povredu obveze iz radnog odnosa.

(9) Protivljenje radnika ponašanju koje predstavlja uznemiravanje ili spolno uznemiravanje ne predstavlja povredu obveze iz radnog odnosa niti smije biti razlog za uznemiravanje ili spolno uznemiravanje radnika.

 

 

Teret dokazivanja u radnim sporovima

Članak 131.

(1) U slučaju spora iz radnog odnosa teret dokazivanja leži na osobi koja smatra da joj je neko pravo iz radnog odnosa povrijeđeno odnosno koja pokreće spor ako ovim ili drugim zakonom nije drugačije uređeno.

(2) U slučaju spora oko stavljanja radnika u nepovoljniji položaj od drugih radnika radi obraćanja radnika zbog opravdane sumnje na korupciju ili u dobroj vjeri podnošenja prijave o toj sumnji odgovornim osobama ili nadležnim tijelima državne vlasti, a što je dovelo do povrede nekog od prava radnika iz radnog odnosa, ako radnik učini vjerojatnim da je stavljen u nepovoljniji položaj i da mu je povrijeđeno neko od njegovih prava iz radnog odnosa, teret dokazivanja prelazi na poslodavca koji mora dokazati da radnika nije stavio u nepovoljniji položaj od drugih radnika odnosno da mu nije povrijedio pravo iz radnog odnosa.

(3) U slučaju spora zbog otkaza ugovora o radu teret dokazivanja postojanja opravdanog razloga za otkaz ugovora o radu leži na poslodavcu ako je ugovor o radu otkazao poslodavac, a na radniku samo ako je radnik ugovor o radu otkazao izvanrednim otkazom ugovora o radu.

(4) U slučaju spora u svezi s radnim vremenom, ako poslodavac ne vodi evidenciju iz članka 3. stavka 1. ovoga Zakona, teret dokazivanja radnog vremena leži na poslodavcu.

 

Tako piše u prijedlogu novoga ZOR-a.

Mada mi nije jasno zašto se nisi obratio sindikatu,pa oni bi ti ,valjda,trebali pomoći!!Mada je u današnje vrijeme sindikat pao na niske grane i ponekad se čini da su servis poslodavca a ne članova sindikata.I sam sam sindikalac i znam na koje probleme se nailazi jer se ljudi ne usude progovoriti o uznemiravanju i zlostavljanju, a zašto to mi nikad nije bilo jasno!!!

Nadam se da češ uspjeti u svojoj borbi!! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija