Jump to content

članak 131.OPZ-a


monstrum

Preporučene objave

S obzirom da je od 01.01.2008. godine stupio na snagu novi Opći porezni zakon, može li mi neko objasniti stavak 2.spomenutog članka, odnosno kako je to zamišljeno da se provodi u praksi? A pogotovo zadnji dio tog članka, koji svako tumači drugačije.

 

Članak 131.

(1) Ovrha se provodi u opsegu koji je potreban za namirenje poreznog duga iz cjelokupne imovine poreznog obveznika.

(2) Ovršenik fizička osoba odgovara za dug cjelokupnom svojom imovinom i imovinom koja je u smislu Obiteljskog zakona bračna stečevina, te imovinom njegovih srodnika po krvi u ravnoj liniji koji su tu imovinu stekli od ovršenika po bilo kojoj osnovi ili iz primitaka ovršenika.

 

hvala :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

monstrum je napisao:

S obzirom da je od 01.01.2008. godine stupio na snagu novi Opći porezni zakon, može li mi neko objasniti stavak 2.spomenutog članka, odnosno kako je to zamišljeno da se provodi u praksi? A pogotovo zadnji dio tog članka, koji svako tumači drugačije.

 

Članak 131.

(1) Ovrha se provodi u opsegu koji je potreban za namirenje poreznog duga iz cjelokupne imovine poreznog obveznika.

(2) Ovršenik fizička osoba odgovara za dug cjelokupnom svojom imovinom i imovinom koja je u smislu Obiteljskog zakona bračna stečevina, te imovinom njegovih srodnika po krvi u ravnoj liniji koji su tu imovinu stekli od ovršenika po bilo kojoj osnovi ili iz primitaka ovršenika.

 

hvala :namiguje:

 

 

Meni zvuči jasno - ako si dužan, a prebaciš sve što imaš na nekoga srodnika da izbjegneš ovrhu nad imovinom, neće ti proći. Dakle, ako je nešto bilo tvoje, pa naglo postalo ženino ili bratovo, to neće proći...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

rio137 je napisao:

Meni zvuči jasno - ako si dužan, a prebaciš sve što imaš na nekoga srodnika da izbjegneš ovrhu nad imovinom, neće ti proći. Dakle, ako je nešto bilo tvoje, pa naglo postalo ženino ili bratovo, to neće proći...

 

Ma ok to mi je jasno.. postupak pobijanja pravne radnje ovršenika je postojao i do sada..ukoliko je ovršenik darovao imovinu ženi/bratu/sinu, a bio je svjestan svog duga, u sudskom postupku tražio se povrat u prijašnje stanje i takav darovni/kupoprodajni ugovor bio bio proglašen ništavnim.

Ali ova zadnja rečenica mi nije nimalo jasna. Primjera radi, baka je kupila unuku auto, a ima dugovanja prema državi. Kupljeni automobil sada glasi na unuka, a baka je platila gotovinom. Nije mi jasno na koji način će država, odnosno Porezna uprava dokazati čijim je novcem vozilo kupljeno. :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija