Jump to content

alimentacija - 2kn!!!


bcde

Preporučene objave

Redovan sam student. Otac mi nikad nije plaćao alimentaciju. Protiv njega je mama (zapravo postupak vodi državno odvjetništvo) podignula kaznenu prijavu 2007 na temelju presude o alimentaciji još iz 1988. u toj presudi iznos alimentacije je bio 100 000 dinara, sutkinja je rekla da je drž. odvjetništvo to preračunalo u današnju vrijednost i da iznosi 2kn. Rekla nam je da podnesemo zahtjev na izmjenu iznosa presude, tako nekako... No, odvjetnik je reako da ne možemo učiniti to, već da mogu samo podignuti zahtjev da se alimentacija plaća i za vrijeme mog studiranja.

 

Koji zahtjev zapravo trebamo podnijeti? I da li je istina da je moguće da će za 18g neplaćanja alimentacije moj otac platiti samo 400 kn?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

citat "sutkinja je rekla da je drž. odvjetništvo to preračunalo u današnju vrijednost i da iznosi 2kn."

 

Revalorizaciju vrijednosti iznosa one valute u danasnju kunu, rade financijski vjestaci. Trebate traziti od sutkinje da zatrazi takvo preracunavanje od strucne osobe.

 

Ne znam da u drzavnom odvjetnistvu rade finacijasi, a ako su bas svi imali dvojke iz matematike u osnovnoj skoli (ukljucujuci i vasu sutkinju) pa valjda imaju malo logike da zakljuce da niti u ta "davna" doba iznos alimentacije nije mogao biti u vrijednosti malene vrecice sa samo par bombona!

 

Reagirajte!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako konkretno trebam reagirati?

Podnijeti zahtjev na izmjenu presude? ( tako nešto je sutkinja( neslužbeno) tražil od nas?

Podnijeti zahtjev za alimentaciju za studente? (što odvjetnik govori da je jedino moguće)

Ili na idućem ročištu tražiti da financijski vještaci utvrde današnju vrijednost onadašnje presude?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na sva tri pitanja "Da".

Jer, sutkinja trazi preinaku tuzbenog zahtjeva

( morate utuziti ono sto jos mozete dobiti (ako je bilo davno treba vjestak), pitanje je na koji se dio primjenjuje zastara.

Mozete utuziti alimentaciju od zadnjih 5 godina unatrag. Ostalo bi islo u zastaru - pretpostavljam da je na to mislio odvjenik.

Ali u svakom slucaju da biste utuzili ono sto je vec bilo predmetom presude, trebate znati iznos. A iznos netko mora revalorizirati (sudski vjestak).

Glede alinetacije sada dok studirate, trazite iznos koji odgovara vasim potrebama (i financijskim mogucnostima oca), povecajte ga jer su vece potrebe jednog studenta od potreba djeteta od 5 godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Majka je trebala još davno tužiti, i tražiti da se iznos korigira.

Utužiti se može unatrag pet godina, ako otac nije plaćao.

Upitno je možete li utužiti ako je otac redovito plaćao taj mizeran iznos. Ne znam kako će se sud postaviti, jer otac bi mogao tvrditi da je ispunjavao obavezu sukladno sudskoj presudi !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Persevera,

Mama je danas opet bila kod odvjetnika i sastavio je prijedlog u kojem traži revalorizaciju iznosa na 1000 kn, a ukoliko sud ne prihvaća taj iznos traži financijsko vještačenje.Mi taj prijedlog moramo odnijeti na sud.

 

Isto tako je sastavio i uputu u kojoj ističe da je potrebno pokrenuti sudski postupak radi plaćanja uzdržavanja za vrijeme studiranja i traži iznos od 1500 kn/mj.

 

Ovo sad je vjerovatno glupo pitanje: taj prijedlog i uput uvelike izgledaju kao obična isprintana molba, da li će sud uvažiti taj prijedlog kao zahtjev... ili se na temelju tog prijedloga i upute na sudu sastavlja zahtjev?

 

unaprijed hvala svakome tko odgovori :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovana bcde, dobrodosli u zacarani svijet sudskih podnesaka!

Da, taj obicni isprintani tekst na jednoj stranici to je ono

sto ima razne zvucne nazive, kao npr. prijedlog. Na njega ce se sutkinja osvrnuti i odluciti da li ce ga prihvatiti, odbaciti, traziti dodatno vjestacenje ili nesto trece. Idete li na raspravu? Idite. Tamo se puno nauci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

Majka je trebala još davno tužiti, i tražiti da se iznos korigira.

Utužiti se može unatrag pet godina, ako otac nije plaćao.

Upitno je možete li utužiti ako je otac redovito plaćao taj mizeran iznos. Ne znam kako će se sud postaviti, jer otac bi mogao tvrditi da je ispunjavao obavezu sukladno sudskoj presudi !

 

nesto danas puno ispravljam :-o

svakako, ne bi se mogao pozvati na to da je placao 2kn jer smo imali negdje u prijasnjem zakonu tamo iz 90-ih da se iznos alimentacije mjenja proporcjonalno sa povecanjem primanja (tako nesto, uglavnom da bi se izbjego upravo ovaj problem oko alimentacije) tako da bi iznos sam od sebe porastao do danasnjega dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zzz_zzz je napisao:

 

nesto danas puno ispravljam :-o

svakako, ne bi se mogao pozvati na to da je placao 2kn jer smo imali negdje u prijasnjem zakonu tamo iz 90-ih da se iznos alimentacije mjenja proporcjonalno sa povecanjem primanja (tako nesto, uglavnom da bi se izbjego upravo ovaj problem oko alimentacije) tako da bi iznos sam od sebe porastao do danasnjega dana.

 

Ne pada mi na pamet da tvrdim da je 2 kn alimentacije u redu. A da oca treba tužiti sam i napisao, kao i žalosnu činjenicu da može utužiti za samo pet godina unatrag.

 

Istina je da članak 232. st. 4 Obiteljskog zakona ovlašćuje ministarstvo da svake godine odredi iznos potreban za uzdržavanje djeteta u iznosu 17 - 22 % prosječne plaće, ovisno o dobi djeteta. Ali to se u praksi primjenjuje samo kad roditelj ima dostatan redoviti prihod, i kad ne mulja oko alimentacije.

 

U praksi sudovi često dosuđuju manje iznose :

-neopravdano( kada roditelj skriva prihode i imovinu) --opravdano (kada roditelj nema prihode, ili mizerne prihode a puno djece, tešku materijalnu situaciju, ili postoje druge značajne okolnosti)

 

Iznosi su često i po 100, 200 ili 300 kn. Dok netko ne zatraži da sud promijeni odluku, to je iznos koji se plaća.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad se već spominje zastara potraživanja na ime uzdržavanja (alimentacije) potrebno je razlikovati situacije u kojima:a) ne postoji pravomoćna sudska odluka i b) u kojoj postoji pravomoćna presuda u kojoj je određeno uzdržavanje.

 

 

Kada nema pravomoćne sudske odluke u kojoj je određano uzdržavanje onda potraživanje zastaruje za 5 godina,što je određeno čl.209.st.3.Obiteljskog zakona

 

Članak.209.ObZ-a

 

(1) Roditelji su dužni uzdržavati svoje maloljetno dijete.

 

(2) Roditelj koji nije uzdržavao svoje dijete koje s njim ne živi u obiteljskoj zajednici, a bio je dužan to učiniti, dužan je djetetu isplatiti naknadu za uskraćeno uzdržavanje i unatrag od nastanka toga prava pa do podnošenja tužbe.

 

(3) Tražbina djeteta iz stavka 2. ovoga članka prema roditelju koji ga nije uzdržavao, zastaruje za vrijeme od 5 godina od dana nastanka obveze.

 

(4) Smatra se da je obveza uzdržavanja za pojedini mjesec nastala koncem mjeseca za koji je uzdržavanje trebalo dati.

 

 

Kada postoji pravomoćna sudska odluka onda se na zastaru primjenjuje čl. 233. Zakona o obveznim odnosima,odnosno u slučaju roditelja i djece čl.235. istog zakona.

 

Članak.233.

 

(1.)Sve tražbine koje su utvrđene pravomoćnom sudskom odlukom ili odlukom drugoga nadležnog tijela javne vlasti, ili nagodbom pred sudom ili drugim nadležnim tijelom, odnosno javnobilježničkim aktom, zastarijevaju za deset godina, pa i one za koja zakon inače predviđa kraći rok zastare.

(2) Međutim, sve povremene tražbine koje proistječu iz takvih odluka ili nagodbe, odnosno javnobilježničkog akta i dospijevaju ubuduće zastarijevaju u roku predviđenom za zastaru povremenih tražbina.

 

Članak 235.

Zastara ne teče:

1) između bračnih drugova,

2) između roditelja i djece dok traje roditeljsko pravo,

3) između štićenika i njegova skrbnika te upravnog tijela socijalne skrbi za trajanja skrbništva i dok ne budu položeni računi,

4) između osoba koje žive u izvanbračnoj zajednici, dok ta zajednica postoji.

 

 

Drugim riječima, ovršne radnje radi prisilne naplate potraživanja na ime uzdržavanja mogu se voditi još 10 godina nakon što dijete postane punoljetno,a ako roditeljsko pravo ovršenika prestane prije punoljetnosti djeteta, onda 10 godina nakon prestanka roditeljskog prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

svakako, ne bi se mogao pozvati na to da je placao 2kn jer smo imali negdje u prijasnjem zakonu tamo iz 90-ih da se iznos alimentacije mjenja proporcjonalno sa povecanjem primanja (tako nesto, uglavnom da bi se izbjego upravo ovaj problem oko alimentacije) tako da bi iznos sam od sebe porastao do danasnjega dana.

 

Zanima me zar stvarno postoji takav zakon (odnosno zar je postojao) i gdje bi mogla naći?

 

@bcde: Kako je prošlo? Zanima me jer ja imam vrlo-vrlo sličan slučaj :)

 

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija