Jump to content

Ugovor o doživotnom uzdržavanju ili oporuka


anonimno

Preporučene objave

Molim vas za savjet.

Moj dečko i ja kupili smo stan, svaki u 50% vlasništva. On još uvijek u braku, a trenutno si ne možemo priuštiti brakorazvodnu parnicu budući da smo imali velike troškove za kupovinu stana i za najam stana u kojem smo do sada živjeli. Jasno mi je da ukoliko se njemu nešto desi da njegovu polovicu stana nasljeđuje njegova sadašnja supruga i dijete, a ukoliko se meni nešto desi da to nasljeđuju moji roditelji. Niti jedan od nas ne želi takvu raspodjelu nasljedstva nego da sve ostaje drugome.

Interesira me da li moramo sklopiti ugovor o doživotnom uzdržavanju ili da jednostavno napišemo oporuku?

Kako se to uopće radi? Da li je dovoljno da na komadu papira to napišemo i ovjerimo kod javnog bilježnika ili su nam potrebni odvjetnici?

Molim vas za savjet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pametno pitanje. Toga se uopće nisam niti sjetila jer sam pretpostavljala da budući je svoju polovicu kuće koju ima sa suprugom (još uvijek sadašnjom) obećao svojoj kćeri, ali nikad se ne zna šta ljudima sve pada na pamet. A ja blesavo mislim da ako će dobiti cijelu kuću da neće tražiti i još njegovu polovicu stana.

Pogotovo znajući kakva sranja nam rade i sada, a ne smijem niti pomisliti šta bi meni radile ako se njemu nešto desi.

Ali mislim da ako se potpise ugovor o doživotnom uzdržavanju da nema toga nužnog dijela,da sve ide ovome tko je u ugovoru. A kod oporuke mislim da je potrebno dati nužni dio.

Nadam se da ima neki pravnik pa da nam savjetuje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

možete ga sami sastaviti pa ovjeriti kod nadležnog suda ili javnogbilježnika.

ako ga ne znate sami sastaviti obratite se javnom bilježniku koji će taj ugovor sastaviti u obliku j.b. akta.

 

primjer tog ugovora nemam. a ako se zelite upustiti u njegovo sastavljanje uzmite zakon o nasljeđivanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljudi moji, o cemu vi pricate???

Sve je to OK, ali preskocili ste jednu vaznu cinjenicu, a to znaci; STO ZNACI UGOVOR O UZDRZAVANJU????

Nije problem napisati ga, ali da bi nekoga uzdrzavao on ne bi trebao biti sposoban za rad i za to imati takvu potvrdu od socijalnog, a s druge strane ako je sposoban za rad (a ne moze si naci posao ili nesto slicno) onda ne smije se zaposliti jer tad to nije uzdrzavanje....

Nije bas jednostavno odluciti se na uzdrzavanje jer to ima i posljedice....

Bolje pitanje je, kako sastaviti oporuku da je nepobitna i da li ona nakon recimo 3 godine postaje punovazna i ne moze se osporiti ili takav neki modus... Da li postoji ????

Nemoj te mi reci da u ovom zakonu nema 'rupe'.... :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Šta nam je onda činiti ako ne želimo da se "sadašnje žene" ukoliko se, ne daj bože, nešto desi našim partnerima, ne oduzmu ono što smo godinama zajednički nas dvoje gradili??

Nemojte me krivo shvatiti, ne želim ja oduzeti nikome ništa šta mu stvarno ne pripada. Njegova supruga je već dobila cijelu kuću od 200 kvadrata i novi auto pa smatram da ne bi trebala dobiti i još i polovicu stana koji zajednički otplaćujemo on i ja i još k tome njoj dajemo za naše prilike veliki iznos alimentacije, dobrovoljno naravno jer postupak za rastavu braka nije niti pokrenut.

Sa kakvim ugovorom možemo jedno drugo zaštititi da onaj drugi ne ostane na cesti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je vjeciti upitnik za sve one koji su u takvoj situaciji...I na vase pitanje, pravnici bi sada rekli; ne dobija to njegova zena vec njegovo djete....bla, bla...No, ono sto su meni rekli u puno razgovora je da to ovisi o sudcu koji donosi presudu u takvoj situaciji....No, ono sto su me isto tako i savjetovali, pa tako i ja vas savjetujem, rodite klinca te sklopite darovni ugovor na dijete. Tako da u slucaju da se njemu nesto dogodi, ta imovina od strane oca je ostavljena djetetu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vrlo jednostavno, ako je istina da obadvoje ste suglasni da ne zelite imovinu zajedno stecenu ostaviti njegovoj zeni i djetetu, onda neka se on odrekne svojih 50 % vlasnistva i cijeli stan prebacite na svoje ime (pogotovo ako ste u izvanbracnoj zajednici ili ako on jos uvijek zivi s svojom suprugom), a vi tada mozete napisati oporuku u slucaju da se vama nesto desi da taj stan ostavljate njemu....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na žalost ne možemo cijeli stan prebaciti na mene jer je on podigao kredit i kredit glasi na njega.

Ali je vlasništvo stana 50-50, znači u vlasništvu sam i ja navedena, a on samo na kreditu.

A naravno da kredit i ja otplaćujem jer većina njegove plaće odlazi njegovoj supruzi i djetetu, a od moje plaće otplaćujemo kredit i živimo. A plaća mi je 3.000 kn. Inače živimo zajedno i financijski nam stvarno nije lako jer on svakako želi skoro cijelu svoju plaću davati kćeri, a supruzi je ostavio cijelu kuću i novi auto pa se i radi toga on ne slaže da bi ako se njemu nešto desi još i polovica ovog našeg stana išla supruzi (ili djetetu).

Morate svi priznati da su i puno dobile i puno će još dobiti a mi jedva spajamo kraj s krajem i ne želim još i bez toga teško stečenoga ostati samo iz nečije obijesti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

nažalost nemam ali ne vjerujem da je neka strašna nauka.

 

Kaj bi to bila nauka???? To ti svaka kumica na placu zna napisat. Sam me cudi da ima ljudi kao sto si ti koji ne znaju kako da rjese problem imovine i bez savjetga pravnika...

:bonk: :bonk: :bonk:

 

Zasto uopce pitas kako se pise takav ugovor kad to ionak nije neka nauka??? Ljudi zapravo ne studiraju pravo, idu ti na tecaj koji traje 3 tjedna i sve znaju a vama luzerima prodaju pamet da su godinama ucili za to i masno vam naplate!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

Zasto uopce pitas kako se pise takav ugovor kad to ionak nije neka nauka??? Ljudi zapravo ne studiraju pravo, idu ti na tecaj koji traje 3 tjedna i sve znaju a vama luzerima prodaju pamet da su godinama ucili za to i masno vam naplate!

 

Nemojmo osudjivati korisnicu. Mada mogu razumjeti vas stav, necemo ju vrijedjati.

 

Ionako ce doci vrijeme kad ce shvatiti da prica ima i nastvak...nije potrebno samo "sklepati" ugovor...no necemo od toga praviti nauku, ne? :mig:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

pretpostavljam da ste još mladi, zato i u svemu tome ne vidim puno smisla, ali dobro.. nisam neki vrli pravnik, tek sam na početku svog puta nakon završenog faksa, ali eto, ono što znam i što smatram logičnim. ugovor o dož.uzdrž. u tim godinama nema previše smisla, iako bi se tako osigurali a nužni nasljednici, recimo u ovom slučaju žena i dijete ako se radi o njemu kao ostavitelju, ne mogu ništa potraživati. ako napišete oporuku, nužni nasljedici imaju pravo na svoj nužni dio. nužni nasljednici su bračni drug i djeca, a roditelji samo ako nisu sposobni za privređivanje, dakle vjerujem da u ovom slučaju vaši (od gospodične) nužni nasljednici nisu roditelji (zakon mi je u uredu, tako da pišem po sjećanju), pa vi oporukom možete ostaviti njemu. ali pisati oporuku sada, dok još nemate djece? dobro, to je stvar pojedinca. znači, oporukom možete osigurati da vaš dio ostavite njemu.

ako umre on prije vas, samo vas ugovor o dož.uzdrž. može spasiti od nekakvog gubitka. ako on sastavi oporuku, nužni nasljednici imaju pravo na nužni dio. uzima se naravno i u slučaj koliko su oni bili namireni za života.

imamo opet darovni ugovor. ako vi darujete njemu svoju polovicu, a vi umrete, vaši roditelji nemaju pravo tražiti ništa. ali ako on daruje vama svoju polovicu, opet imamo nužne nasljednike, dakle suprugu i dijete. najbolja zaštita vam je razvod! naravno, tada ostaje njegovo dijete. o moralu neću raspravljati. naravno, on može oporukom lišiti nužne naslj. njihovog dijela, ali za to moraju postojati jaki zakonski razlozi.

ugovor o dož. uzdrž. sastavljen kod javnog bilježnika , glede cijene, ovisi o vrijednosti darovanog. dakle, što je nekretnina vrednija, to je cijena veća.

VEĆI PRAVNICI, SLOBODNO ME ISPRAVITE AKO NEŠTO OD OVOG NIJE TOČNO! JOŠ UVIJEK UČIM! pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da prepisivanje vlasništva stana ili bilo koji drugi način prijenosa vlasništva nije toliko čvrst i isplativ kao Ugovor o doživotnom uzdržavanju. Kod darovanja platiti čete porez, a nužni nasljednici čovjeka s kojim živite mogu osporavati darovanja učinjena za vrijeme života ostavitelja ukokiko im je povrijeđeno pravo na nužni dio. S druge strane ukoliko napišete oporuku opet se događa ista stvar nužni nasljednici (A TO SU U SVAKOM SLUČAJU SADAŠNJA SURPUGA I DIJETE) mogu tražiti nužni dio, koji iznosi 1/3 dijela koji bi im inače po zakonu pripao. Prema tome, savjet je SKLOPITE UGOVOR. Oni se i tako i tako vrlo rijekto pobijaju na sudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Razumijem Vas u potpunosti, moj slučaj je vrlo sličan, suprug namjerava svojoj djeci iz prvog braka ostaviti stan koji je dobio u naslijeđe, a naš stan meni i našem djetetu. Mislim da u tom slučaju njegova bivša supruga nema pravo nikakvih potraživanja, budući da su njihovi imovinski odnosi riješeni tijekom brakorazvodne parnice. No, bojim se da u slučaju njegove smrti, zbog loših odnosa sa bivšom suprugom i djecom iz tog braka, ne odluče pobijati eventualnu oporuku kojom bi naš stan u potpunosti pripao meni i djetetu, a oni bili namirani naslijeđenim stanom, za koji se ja i naše dijete namjeravamo odreći svih potraživanja. Molila bih nekog pravnika da mi komentira da li je to moguće tako izvesti i na koji način to pravno urediti, oporukom, ugovorom..? Napominjem da samo želim izbjeći eventualno povlačenje po sudovima i mislim da je ovdje pravedno raspodijeljeno naslijeđe. Željela bih se osigurati od eventualnih tužbi za nužni dio, budući da se i ja i dijete iz našeg braka odričemo prava na drugi stan. Ukoliko bi do tužbe ipak došlo, imamo li pravo ja i moje dijete tražiti nužni dio tog drugog stana i ima li kod toga veze da li ga suprug poklanja darovnim ugovorom za vrijeme života svojoj djeci iz prvog braka ili im ga ostavlja opoučno. Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vaš suprug može sastaviti oporuku kojom jedan ostavlja prvoj supruzi i djeci iz prvog braka a vaš stan vama i vašem djetetu, tako da ovi prvi ne bi mogli tražiti nužni dio obzirom da su dobili svoj dio. Naravno da postoji razlika da li ga ostavlja za života darovnim ugovorm ili nakon smrti oporukom. Ako ga daruje sada oni odmah stječu vlasništvo i mogu raditi s njim što ih je volja (prodati, opteretiti itd). Ali računajte na to da se nužnom nasljedniku uvijek u vrijednost njegova nužnog dijela uračunavaju darovi koje je dobio za života, dakle ne bi imali pravo tražiti nužni dio, ali to ne znači da i neće (uvijek vas mogu tužiti). Skrećem pažnju i na bračnu stečevinu. Ako je ovaj drugi stan stečen za vrijeme trajanja vašeg braka, vama pripada 1/2 bez obzira što pisalo u zemljišnim knjigama. I da i vi biste mogli tražiti nužni dio onog prvog stana, ali to je tako nerazumno ...Mislim da se niti prvoj supruzi ne bi isplatilo utuživati vas, ako bi oporučno svaka dobila svoj stan

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nakon što sam sve pročitala što su vam moje kolege napisale, ovo vam je moje mišljenje. Ugovor o doživotnom uzdržavanju, za početak, on mora biti ili ovjeren od suda, ili sastavljen u obliku javnobilježničkog akta ili solemniziran po javnom bilježniku. Ne savjetujem da ga sami sastavljate jer i kad vas boli zub ne popravljate ga sami, je tako? Dakle u svakom slučaju trošak vam je popriličan, ovisi o vrijednosti stana. Na kraju i njega se može pobijati kao i svaki drugi pravni posao. Da li bi to bio nekakav fiktivni pravni posao pa time i ništav upitno je jer prema vašim navodima vi doista uzdržavate dečka (cijela njegova plaća ide na alimentaciju).

Oporuku može sam napisati i potpisati i za to vam ne treba ni odvjetnik ni bilježnik. Ako je imovina (kažete kuća i auto) iz prvog braka još u njegovom vlasništvu, može u oporuci navesti da to ostavlja djetetu iz prvog braka, i time ne bi mogla 1. žena tražiti nužni dio za svoje dijete. Inače nužni dio za potomka iznosi 1/2 onoga što mu inače pripada kao zakonskom nasljedniku, a u to se uračunavaju svi darovi za života ostavitelja. Pojasnite što je sa tom imovinom iz 1. braka (kuća, auto)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija