Jump to content

poštivanje građevinske dozvole


kukac11

Preporučene objave

prilikom pregovora o kupoprodaji kuće uvidom u dokumentaciju građevinske dozvole primjetio sam kako se opis građevinske dozvole razlikuje od stvarnog stanja po više točaka:

1) udaljenost od lijeve međe manja od propisana 3 metra cca. 1 metar

2) sljeme kuće nije paralelno sa prilaznom cestom nego je okomito na istu

3) kuća je nešto manja u vanjskim dimenzijama od spomenutih u građevinskoj (vjerujem da je to najmanja briga).

 

Kuća je sagrađena 1975.g. i nalazi se u okolici Ivanić Grada.

 

Da li bi zbog navedenih odstupanja trebao odustati od kupnje nekretnine? Sa kojim bi se potencijanim posljedicama mogao susresti ukoliko postanem vlasnik opisane nekretnine?

 

Unaprijed hvala na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da li je kuća ucrtana u katastru i upisana u gruntovnici onim oblikom i površinom kakava je u naravi. ako je , problema ne bi trebalo biti. osim toga, kuće sagrađene uz građevinsku dozvolu sve do lipnja 1991., a koje nisu upisane u katastru i gruntovnici, legaliziraju se bez tehničkog pregleda, tj. bez uporabne dozvole. izradi se geodetski elaborat za evidentiranje građevine, priloži građ. dozvola, potvrda ureda državne uprave da se ne izdaje uporabna dozvola, zatim potvrda da se ne vodi inspekcijski postupak i elaborat se provodi bez ikakvog tereta. geodeti nemaju pravo provjeravati da li je objekt izgrađen po građ. dozvoli, a građ. inspekcija ne izlazi jer se ne izdaje uporabna dozvola.

 

po svemu tome, budući je kuća građena prije 1991., ne bi trebalo biti problema. barem je tako šta se tiče legalizacije kroz službenu državnu evidenciju o nekretninama. međutim, imam saznanja da neke banke kod davanja hipotekarnih kredita, pored toga što je kuća uredno upisana u katastru i gruntovnici, ipak traže građ. dozvolu, a građ. vještaci provjeravaju usklađenost građevine s građ. dozvolom (???? :-o ).

 

osim toga u nekim mjestima usprkos zakonu kakav je, kod legalizacije jedne takve kuće, dakle, ako kuća još nije upisana u katastru i gruntovnici, ipak traže da upravni odjel izda rješenje o izvedenom stanju ili rješenje o formiranju nove građevne parcele za izgrađeni objekt (valjda ovisi o tome da li su se u tom mjestu promijenili urbanistički uvjeti glede veličine građevinskih čestica i sl.) tada postupak legalizacije malo duže traje i više košta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nindy je napisao:

da li je kuća ucrtana u katastru i upisana u gruntovnici onim oblikom i površinom kakava je u naravi. ako je , problema ne bi trebalo biti. osim toga, kuće sagrađene uz građevinsku dozvolu sve do lipnja 1991., a koje nisu upisane u katastru i gruntovnici, legaliziraju se bez tehničkog pregleda, tj. bez uporabne dozvole. izradi se geodetski elaborat za evidentiranje građevine, priloži građ. dozvola, potvrda ureda državne uprave da se ne izdaje uporabna dozvola, zatim potvrda da se ne vodi inspekcijski postupak i elaborat se provodi bez ikakvog tereta. geodeti nemaju pravo provjeravati da li je objekt izgrađen po građ. dozvoli, a građ. inspekcija ne izlazi jer se ne izdaje uporabna dozvola.

 

po svemu tome, budući je kuća građena prije 1991., ne bi trebalo biti problema. barem je tako šta se tiče legalizacije kroz službenu državnu evidenciju o nekretninama. međutim, imam saznanja da neke banke kod davanja hipotekarnih kredita, pored toga što je kuća uredno upisana u katastru i gruntovnici, ipak traže građ. dozvolu, a građ. vještaci provjeravaju usklađenost građevine s građ. dozvolom (???? :-o ).

 

osim toga u nekim mjestima usprkos zakonu kakav je, kod legalizacije jedne takve kuće, dakle, ako kuća još nije upisana u katastru i gruntovnici, ipak traže da upravni odjel izda rješenje o izvedenom stanju ili rješenje o formiranju nove građevne parcele za izgrađeni objekt (valjda ovisi o tome da li su se u tom mjestu promijenili urbanistički uvjeti glede veličine građevinskih čestica i sl.) tada postupak legalizacije malo duže traje i više košta.

 

Nisam baš siguran da je sve to samo tako lako.

 

Istina je većina toga što ste napisali, ali kako ja čitam zakon, samo građevina sagrađena prije 15.02. 1968. je legalna bez obzira kakva je. Građevina iz ovog slučaja ipak bi da bi bila legalna trebala biti sagrađena prema građevnoj dozvoli, bez obzira što ne treba uporabnu dozvolu (ili Uvjerenje za uporabu, za građevine 1991.- 2007.) Čl. 333. Zakona o gradnji...

 

Istina da to nije jasno definirano, a i svaki ured za graditeljstvo će dati pomalo drugačije tumačenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Moj slučaj je specifičan.Radi se o slijedećem:

Kuća tlocrtne veličine 166 m,kv,na 3 etaže napravio sam 2001.godine u skladu sa vanjskim gabaritima i namjenom.U skladu sa tim izdana mi je pravomoćna građevna dozvola,te sam kuću uknjižio i gruntovnicu 1/1.Međutim iz nepoznatih razloga i moga neznanja kuća nije napravljena u okviru građevinske markice na parceli građenja nego je pomaknuta 3,5 m udesno van markice ali opet na važećoj građevinskoj parceli.u tijeku je promjena detaljnog planu područja gdje se nalazi moja kuća ali donošenje istog plana gdje će biti uvaženi snimci postojećeg stanja će potrajati dugo.

Pitanje:

Šta trebam napraviti da dobijem potvrdu ili rješenje o izvedenom stanju odmah,jer mi se strašno žuri tj.nemogu registrirati ugostiteljski obrt bez rješenja o uporabi??

Molim HITAN ODGOVOR!!hVALA PUNO

P.S.

iZGLED,NAMJENA I VELIČINA KUĆE NIJE SE PROMJENILA,SAMO POMAKNUTA UDESNO OD STAROG KATASTARSKOG MARKERA

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mladenprimorac je napisao:

Moj slučaj je specifičan.Radi se o slijedećem:

Kuća tlocrtne veličine 166 m,kv,na 3 etaže napravio sam 2001.godine u skladu sa vanjskim gabaritima i namjenom.U skladu sa tim izdana mi je pravomoćna građevna dozvola,te sam kuću uknjižio i gruntovnicu 1/1.Međutim iz nepoznatih razloga i moga neznanja kuća nije napravljena u okviru građevinske markice na parceli građenja nego je pomaknuta 3,5 m udesno van markice ali opet na važećoj građevinskoj parceli.u tijeku je promjena detaljnog planu područja gdje se nalazi moja kuća ali donošenje istog plana gdje će biti uvaženi snimci postojećeg stanja će potrajati dugo.

Pitanje:

Šta trebam napraviti da dobijem potvrdu ili rješenje o izvedenom stanju odmah,jer mi se strašno žuri tj.nemogu registrirati ugostiteljski obrt bez rješenja o uporabi??

Molim HITAN ODGOVOR!!hVALA PUNO

P.S.

iZGLED,NAMJENA I VELIČINA KUĆE NIJE SE PROMJENILA,SAMO POMAKNUTA UDESNO OD STAROG KATASTARSKOG MARKERA

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

MOJ SLUČAJ JE SPECIFIČAN I MOLIM DA MI SE ODGOVORI U NAJKRAĆEM ROKU AKO JE IKAKO MOGUĆE:

SAGRADIO SAM POSLOVNO-STAMBENU KUĆU BRUTO POVRŠINE 498 KVADRATA NA MOJOJ PARCELI 2001.GODINE.ZA ISTU SAM DOBIO PRAVOMOĆNU GRAĐEVNU DOZVOLU 2001.GODINE.KUĆA JE UPISANA U ZEMLJIŠNIK 1/1.MEĐUTIM KAD SAM ZATRAŽIO DOZVOLU ZA UPORABU GRAĐEVINE POJAVIO MI SE VELIKI PROBLEM.ŠTO SE TIČE VANJSKIH GABARITA I NAMJENE SVE JE BILO O.K.ALI NEKIM ČUDNIM SLUĆAJEM KUĆA JE NAPRAVLJENA VAN GRAĐEVINSKE MARKICE.TJ.POMAKNUTA JE ULIJEVO 3,5 METRA PREMA GRANICI PARCELE.KUĆA JE ISTO OSTALA U MOJOJ PARCELI ALI VAN MARKICE I METAR UDALJENA OD GRANICE SUSJEDNE PARCELE.DONESENO MI JE NEGATIVNO RJEŠENJE ALI BEZ OBRAZLOŽENJA ŠTO TREBAM UČINITI.U TIJEKU JE PROMJENA DETALJNOG PLANA UREĐENJA PODRUČJA GDJE JE MOJA KUĆA I PO NOVOM PLANU U KARASTAR JE UCRTANA MOJA KUĆA ONAKO KAKO JE U STVARNOSTI(POSTOJEĆE STANJE).MEĐUTIM PLAN JOŠ NIJE STUPIO NA SNAGU JER JE U TIJEKU POSTUPAK USAGLAŠAVANJA I DONOŠENJA ISTOG.MOJA PITANJA SU:

1.KAKO MOGU DOBITI DOZVOLU ZA KORIŠTENJE,UPORABU.

2.DALI MOGU DOZVOLU ISHODITI PO STARIM PAPIRIMA ILI ČEKATI NOVI PLAN

3.ŠTA MI TREBA OD DOKUMENTACIJE ,SAMO PGP ILI MORAM NOVU LOKACIJSKU DOZVOLU(DOZVOLA SUSJEDA I SVE PUSTE SUGLASNOSTI)?

NAPOMINJEM DA MI SE STRAŠNO ŽURI JER MORAM OTVORITI OBRT U KUĆI A NIŠTA NE MOGU BEZ UPORABNE DOZVOLE.

4.DALI SE DONOSI POTVRDA IZVEDENOG STANJA ILI NEŠTO DRUGO?

POZDRAV VELIKI!ČEKAM ODGOVOR!!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija