Jump to content

Susjed želi postaviti novu ogradu


scamar

Preporučene objave

Molim vas za pomoć. Novi susjed želi postaviti novu ogradu koja dijeli moj i njegov posjed. Postoji stara ograda koja tko zna kad je stavljena i ne ide po stvarnoj katastarskoj granici već po granici uživanja. Sada on novu ogradu želi staviti po toj staroj. Vlasnik sam svoje nekretnine godinu dana. Obzirom da nisam u dobrim odnosima s njim,želim da ogradu postavi po stvarnoj granici kako je i ucrtana u katastru. Radi se o desnoj strani njegovog posjeda. Mogu li inzistirati na čistoj granici,odnosno da ju tako i postavi? Mogu li ga i na koji način spriječiti ako to ne želi,a ispostavi se da mora? Da li sam obavezan sudjelovati sa njim financijski i radom u tome,te da li ogradu smije postaviti točno po granici ili koji cm unutar svojeg posjeda paralelno sa granicom? Ako ide točno po granici,da li je tada ta ograda zajedničko vlasništvo? I još vas molim tko zna kakva ograda to smije biti i koliko visoka,te smije li imati po gornjem rubu bodljikavu žicu? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Negdje sam čuo da je nepisano pravilo da se omeđuje o svom trošku desna ograda posjeda. No,niste mi odgovorili na pitanje mora li postaviti susjed oogradu postaviti po stvarnoj katastarskoj granici ako ja to tražim. Namjeravam izvuću mjernika. No,što ako on počne postavljati ogradu prije nego je mjernik postavio međne znakove,po staroj ogradi? Da li ga smijem fizički spriječiti u toj nakani? I da li je susjed obavezan pri izgradnji ograde utvrditi(mjernik)gdje ju smije izgraditi ako ja ne želim da ide po sadašnjoj granici uživanja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Joj,samo da napomenem. Ova stara ograda je u zadovoljavajućem stanju tako da ja nemam potrebe raditi novu. Ali,susjed hoće. Ne smeta me što je sad ta ograda tu gdje je,ali kada susjed krene u izgradnju nove,želim da bude po zakonu. Da li je istina da,ako sadašnja ograda djelomično ulazi u moj posjed oko pola metra,polažem pravo na svoje vlasništvo tog dijela ograde? Nema pisanog dokumenta koji dokazuje da takva ograda smije tako ići ili da je ona vlasništvo isključivo jedne osobe koja ju je radila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako je ograda u vašoj nekretnini ona je samo vaša i susjed je ne smije rušiti.

 

ako angažirate mjernika za utvrđenje međe

rezultati izmjere ne obvezuju vašeg susjeda .

bacanje novaca.

ako putem suda tražite utvrđivanje međe

sudsko rješenje je obvezujuče za sve strane u postupku.

troškove raspoređuje sud.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nepisano je pravilo da svaki vlasnik gradi ogradu prema susjedu sa desne strane gledano sa ceste gdje je glavni ulaz na česticu.Ali nitko Vam ne brani da i Vi postavite ogradu.

 

Niste napisali o kolikom odstupanju od međe se radi (pola metra, metar ili pet metara?

Najbolje je da pričekate da sruši ogradu i da mu zabranite radove dok se točno ne utvrdi međa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno hvala dosad. Odstupanje je otprilike u dužini 30 m paralelno sa međom,a od međe najviše pola metra,negdje i manje. U katastru je granica ravna,a taj dio ograde je uvinut. Ako je rezultat mjernika neobvezujući za susjeda,kako ću mu objasniti koji je moj dio ograde i gdje je stvarna međa? Čemu onda služi mjernik? Na koji način mogu susjeda spriječiti u izgradnji ograde ako ne ide pravilno? Smijem li mu fizički zabraniti taj rad? Mislio sam da mjernik međnim znakovima odredi među i obzirom da je ovlašten od suda za taj posao da je to tada i formalnopravno. Mislio sam angažirati mjernika koji je u popisu suda ovlašten vršiti izmjere na području tog suda. Da li ste na to mislili kada ste rekli da se obratim sudu? Ustvari, mora li susjed ogradom poštovati granicu međe ako je to tražim i tko je relevantan za službeno određivanje međe? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imao sam jedan slučaj gdje je susjed smatrao da je međa 1,5 metara na moju štetu. Kad sam angažirao mjernika (ne zbog međe, nego gradnje) on je utvrdio među, pa je susjed uvidio da nije u pravu.

Moguće da i Vi griješite po pitanju međe. Ja bih uvijek prije spora htio biti siguran da sam u pravu.

Ako se ipak ne možete dogovoriti, morate na sud. Utvrđivanje međe u Vašem slučaju bi bio izvanparnični postupak.

Ako susjed započne gradnju prije utvrđivanja međe, pozovite policiju. Nipošto nemojte ulaziti u fizički sukob!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sa ovime ste mi jako pomogli i dali jasan odgovor. Otišao sam na stranicu koju ste mi predložili u jednom od Vaših odgovora i pogledao primjer izvanparničkog postupka kod utvrđivanja međe. Najljepša Vam hvala.

Možete li mi reći kakve su visine ograda dozvoljene(radi se o žičanoj)i smije li na gornjem rubu biti bodljikava žica? Naime,imam malo dijete koje bi se moglo oderati,a ni on ni

je nemamo stoku pa da služi za zaštitu. Hvala

P.S. Sasvim je moguće da sam u krivu glede položaja sadašnje ograde jer ni ne znam gdje mi je točno međa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne,posjed je u selu koje nam služi kao vikendica,mada smo se svi tamo prijavili zbog oslobođenja od poreza za prvu nekretninu. Usput,ako može,pitao bih Vas glede tog poreza. Mi smo predali zahtjev i ispunili sve što se tražilo od nas i to dokazali. Ja sam vlasnik,tu je i kuća,a uz mene prebivalište na toj adresi imaju i supruga i sin. Shvatio sam što znači otuđenje nekretnine i da ako se odjavim ili prodam tu nekretninu unutar 5 g,od stjecanja vlasništva mogu platiti razliku poreza. No,nisam pronašao podatak da li se smije odjaviti u tom roku supruga,dijete ili oboje obzirom da nisu vlasnici,a da se to ne smatra otuđenjem nekretnine. Naime,dijete će skoro u vrtić i bilo bi mu lakše da ima prebivalište u Zg gdje i živimo većinu vremena. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u zakonu je navedeno da nekretninu za koju ste dobili oslođađanje od plaćanja poreza ne smijete prodati u roku 5 godina od kupnje iste.

nigdje nije navedeno do kada morate imati prebivalište na istoj nekretnini.

ako svi odjavite prebivalište na nekretnini ista se vodi kao vikendica i podliježe plaćanju poreza za vikendice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ali,nisam pitao za svo troje nego samo za suprugu,dijete ili čak oboje?!? Ja se kao vlasnik ne namjeravam odjaviti. Dakle,da pojednostavim. Smatra li se otuđenjem nekretnine ako netko od članova uže obitelji odjavi prebivalište sa adrese nekretnine,a vlasnik te nekretnine ostane na toj adresi? Jer ja kao vlasnik se oslobađam od poreza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

scamar je napisao:

P.S. Sasvim je moguće da sam u krivu glede položaja sadašnje ograde jer ni ne znam gdje mi je točno međa.

 

Ako ne znate gdje vam je točno međa, a još s time da ste i friški vlasnik iste ( tamo ste tek od prije 1 godine kako navodite ), a i niste u dobrim odnosima sa susjedom, za vas bi bilo najbolje da se riješite dileme gdje je međa i da na teren pozovete geodeta koji će toćno utvrditi u centimetar gdje je međa .

 

Nedavno sam tražio geodeta da mi okolči mjesto gdje će po građevinskoj dozvoli biti kuća. Istom prilikom utvrđeno je kako je zemljište koje sam kupio ograđeno sa ogradom između dviju strana od susjeda s time da je s jedne strane oko 1,5 m u susjedovom ( odnosno ja uživam toliko njegovog u dužini oko 30 m ), ali tamo di je cesta je oko 1,5 m mojega manje tj. ograda je povučena na moju štetu.

 

Geodet je rekao da neka ostane tako jer se nitko ne buni ( a ograda je već preko 10 godina ).

 

Najbolje vam je pozvati geodeta neka vam izmjeri i napravi elaborat mjerenja pa ćete znati sa sigurnošću od 100 % di je vaše, a mogli biste se i neugodno iznenaditi ako otkrijete da ste vi ti koji uživate u tuđemu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam svima na pomoći. Obzirom da se radi o susjedu s kojim nismo dobri htio bih sa njim imati službeno zakonsku granicu. Nije mi bitno ulazim li u njegovo nego mi je izuzetno važno da se ta međa postavi službeno,osobito sada kad namjerava staviti novu ogradu. Spreman sam mu prepustiti sve što je njegovo ako se pokaže da je njegovo,ali želim ne imati sa njime ništa neriješeno. Čistu granicu,pa čije da čije bilo. Da ne ostane ništa neriješeno što bi jednog dana moglo biti predmet svađa,optužbi ili slićnog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kompa je napisao:

 

 

Najbolje vam je pozvati geodeta neka vam izmjeri i napravi elaborat mjerenja pa ćete znati sa sigurnošću od 100 % di je vaše, a mogli biste se i neugodno iznenaditi ako otkrijete da ste vi ti koji uživate u tuđemu.

 

Kompa, za tvoju informaciju - mjernik ili geodet.

 

Upravo sam to što ti kažeš savjetovao čovjeku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jeste li ikad angažirali mjernika? Pet mjernika pet međa a susjed ne mora prihvatiti niti jedno mišljenje, što je i logično.Samo jedna međa je točna, ali koja? Moj prijedlog je ne diraj ogradu i ne dozvoli da ti je on dira .Neka gradi novu ogradu sa svoje strane pa ti uvijek možeš svoju maknuti ako je njegova ljepše.A kupio si parcelu u vuđenom stanju i za tebe je ograda gdje je sada postavljena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Kao što je Bova napisao:

ako putem suda tražite utvrđivanje međe

sudsko rješenje je obvezujuče za sve strane u postupku.

troškove raspoređuje sud.

 

To je rješenje za sva vremena.

Sve ostalo su kvazi rješenja s kojim se ne morate složiti Vi, pa onda ni susjed a da o troškovima i mogućim trzavicama ne govorimo.

Vaše je da odlučite, ako su odnosi takvi kakvi ste opisali, najbolje je to trajno riješiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

uvijek mislim: neću se više miješat u međe, a onda mi opet crv ne da mira.

 

pročitala sam samo zadnje:'sudsko rješenje je obvezujuče za sve strane u postupku.''To je rješenje za sva vremena.'

 

 

to je tako samo ako se to sudsko rješenje utvrđeno i označeno na terenu jednoznačno definira u matematičkom koordinatnom sustavu, dakle koordinatama svih lomnih točaka međe računatim iz originalnih podataka mjerenja. dakle podacima koji sadrže samo minimalne pogreške terenskih mjerenja,a na osnovu tako dobivenih koordinata računate površine se provode u katastru i gruntovnici kao službena državna evidencija o vlasništvu.

 

nažalost, sudska rješenja nisu popraćena takvom geodetkom izmjerom i obradom podataka, a promjena površine, kao i promjena u grafičkom prikazu u katastarskom planu, redovito ne prate sudska rješenja.

 

nedavno je jedan starac bio kod nas sa molbom da mu uspostavimo među prema nekom starom sudskom rješenju. katastarski planovi iz doba austro-ugarske sadrže greške u metrima, razlike u površinama grafike i upisa u stotinama m2, a stvarno stanje da se ne spominje. sudsko rješenje sastojalo se od zapisnika i skice u kojem se spominju neki potoci i bunari kojih odavno nema.

 

nikome se nije dalo to raditi, pogotovo zato što mi geodeti po zakonu o vlasništvu ne smijemo uređivati neuređene međe bez suda. ali čojek moli.... i...

 

izmjerili smo faktičko stanje, međe koje je uspostavio kolega geodeta prije nas i utvrdili da je susjedova parcela zaista nedozvoljeno veća od one ucrtane na planu i od površine upisane u katastru i z.k. ali površina označene parcele naše stranke bila je u granicama dozvoljenih odstupanja i frontovi - širina parcele naše stranke bila je u skladu s onom na katastarskom planu. to što te označene međe nisu tamo gdje je čovjek očekivao, dakle tamo gdje je nekad bio potok i bunar (???), to je priča za sebe.

 

čovjeku nismo naplatili cijeli iznos obilježavanja međa, jer ih niti nismo obilježavali. čuvjek gotovo da nije plakao pokazujući sudsko rješenje i skicu izmjere na kojoj su ucrtani potok i bunar kojih više nema. možda smo mogli njegovu među bez problema pomaknuti 3m tamo gdje želi, ali gurnuli bi siromaka u spor koji nema kraja. 3 m iz austro-ugarskih planova svatko može pomaknuti gdje hoće.

 

ne mogu , a da ne ukažem na problematiku aljkavog odnosa prema evidenciji o vlasništvu. nije da mi je to važno. dugo nisam razumjela ljude i njihovu potrebu za međama. dogo sam vrtila neki svoj film matematičko-fizikalne i satelitske geodezije koja se počela javljati u doba moje mladosti, i koja tada za mene nije imala nikakvo drugo značenje osim zvjezdanih puteva prema budućnosti. tek kasnije, potreba za egzistencijom natjerala me da se okrenem međama i ljudskim sudbinama koje se vrte oko tih nesretnih ,nekad 0,5 m pomaka međe. ne razumijem zašto ljudi koji se bave međama i ljudskim sudbinama vezanim uz tih nesretnih 0,5 m pomaka, ne žele shvatiti da je jedino službrna državna evidencija potkrijepljena matematički definiranom grafikom, i grafika popraćena upisom površina matematički računatim iz originalnih podataka mjerenje, koja danas sadrže grešku od tek 3 cm, da je samo takva službena evidencija podloga za rješavanje imovinsko-pravnih odnosa. tek onda kada se sa točnošću od 3 cm može uvijek obnoviti jednom utvrđena i evidentirana međa, tek onda se može govoriti o stjecanju prava prema zadnjem poštenom posjedu i sl.

 

ako se uopće ne zna gdje je ikad međa bila, i ako se ona opet nikad jednoznačno ne definira, ne na terenu, jer teren uvijek podliježe promjenama, već isključivo matematički, tako da se uvijek može obnoviti u naravi, onda sve sudske presude apsolutno nemaju smisla.

 

ili nekima odgovara: nije važno dal je posjed il je vlasništvo. nešto je.

 

ipak, napominjem: međe su one oko kojih se svi susjedi slože. šta reći čovjeku: dogovorote se i složite se.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nindy,moram priznati da nisam baš previše shvatio od onog što ste mi pokušala objasniti. Ja jesam,naime,za dogovor bez suda. No,pitao sam sve ovo za slučaj da se susjed ne želi dogovarati,ne želi platiti trošak izmjere i sl. I jedino mi je stalo da sa tim susjedom imam jasno definiranu granicu koja dijeli naše posjede,a ova situacija sa postavom nove ograde mi pruža mogućnost da to konačno riješim. Da on ne planira raditi novu ogradu,sadašnja granica mi ne smeta. Nekako mislim da kad se,prije postave ograde,utvrdi jasna i točna granica razdvajanja naših posjeda neće više biti sumnje. Ne želim njegovo,svoje ne dam,ali ako izmjera pokaže da sam sada djelomično ili cijelom međom npr.metar u njegovom želim to riješiti i obratno-samo da međa ide gdje treba i mora ići. Imam dovoljno zemlje da bih se opirao tome da li sam ušao u njegovo. Naravno,svaki savjet je dobrodošao. No,ako susjeda upozorim da ne želim novu ogradu po sadašnjoj,mora li on izvući mjernika da bi uopće znao gdje će postaviti ogradu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nisam se htjela mješat, ali sad....

1. ograda može biti zajednička ili pripadati samo jednom susjedu. ako pripada samo jednom, onda ne bi smjela prijeći ni cm na tuđe, ali ne mora biti odmaknuta, i gotovo redovito nije odmaknuta od susjeda. u praksi sam susretala da je ograda odmaknuta od međe samo onda kada je to ograda prema cesti. kod zajedničke ograde međa bi trebala biti po sredini stupa. napominjen da sve ovo pišem prema iskustvu s terena, ne prema zakonu, jer kolko znam , to nije utvrđeno zakonom, već je to običaj koji se poštuje u svakom selu drugačije, što vrijedi i za pravilo desne strane.

 

2. ponovo napominjem da se prema dosadašnjim podacima katastarska međa ne može obnoviti sa cm točnošću. greška obnove međe zaista može biti i do 3 m, ovisno o mjerilu kat. planova. međutim, ako postoji originalna skica izmjere na kojoj postoje odmjeranja vrpcom, među je moguće obnoviti sa sasvim solidnom točnošću. isto vrijedi ako postoje tahimetrijski zapisnici na osnovi kojih su rađeni planovi nove izmjere. tada se mogu izračunati koordinate lomnih točaka međe i međa se može obnoviti sa maksimalnom točnošću. to su podaci koji su dostupni samo geodetskim stručnjacima. ako angažirate geodetskog stručnjaka, tražite da vam izračuna površinu vašeg sadašnjeg stvarnog posjeda i uživanja. usporedite je sa onom iz katastra i gruntovnice. to će vam ukazati da li imate osnove da sumnjate u ispravnost postojeće međe. ako postoji skica izmjere sa frontovima, sami možete prekontrolirati odmjeranjima sa metrom da li sadašnje stanje odgovara onom utvrđenom u trenutku službene evidencije. međutim, ako se podaci o vlasništvu vode na osnovi planova iz doba austro-ugarske, sve pada u vodu.

 

3. kad utvrdite, naravno ako postoje valjani podaci, gdje bi mogla biti međa koja odgovara onoj iz kat. plana, i ako se faktički posjed po svim podacima razlikuje od službeno evidentiranranog vlasništva i posjeda, onda postoji osnova za sudsko rješavanje spora, koje tada rješava među po zadnjem poštenom posjedu ili po pravičnoj procjeni suda. utvrđivanje poštenog i nesmetanog posjeda i pravične procjene, isključivo je područje prava i o tome ne znam ništa.

 

4. plaćanje geodetskih usluga tipa samo jedan ili obojica susjeda, stvar je dogovora i interesa stranaka. sud to naravno rješava drugačije.

 

5. procjenite sami šta vam se isplati. ako se kat. planovi vode u mjerilu 1:2880, nemojte bacat novce niti na sud niti na geodete. dogovorite se.

 

6. visina i vrsta ograde kolko znam kod nas još nisu specificirane zakonom niti prostornim planovima, osim ako je ograda viša od 1,60 m. onda se izdaje neki akt kao dozvola za gradnju. međitim, o tome bi netko od urbanista znao više.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja uistinu suosjećam sa Vama,

 

prošle godine i ja sam uvučena (silom prilika) u neugodnu raspravu oko međe koja je završila neslavno.

Prije 20 god postojala je ograda koja je dijelila moj i susjedov posjed. Ali vrijeme ju je uništilo a i ja sam se odselila tako da je ograda nestala. Nikada nisam imala nikakvih problema s njim a i mislili smo da ćemo zajedno dogovoriti izlazak mjernika i postaviti novu. Naime, nakon niza godina moj susjed je odlučio postaviti stubove koji dijele moj posjed od njegovog (bez pomoći mjernika) i to je on sam razmjerao svoju parcelu (bez mog prisustva). Naravno, to me razljutilo jer nije bilo nikakvog dogovora pa sam stub koji sam prvi dohvatila iščupala iz zemlje i zaprijetila da ako nešto slično napravi bez mjernika da ću pozvati policiju. Na to je on poludio. Pozvao je mjernika koji je snimio njegovu parcelu i izmjerio je. Nove stubove je opet postavio on sam bez mog znanja i prisustva. Nisam baš bila oduševljena ali sam upozorila da ću i ja pozvati svoga koji će izmjeriti moju parcelu. Ako se te dvije granice poklope što se mene tiče to je ok. Ali moj susjed tako nemisli. Za njega su postoječi stubovi granica koja je i međa. Pokušali smo podnijeti zahtjev za utvrđivanje međe ali za to trebaju suglasnost obiju strana. Pa nam je i to propalo. Od tada on ništa ne poduzima a ja imam namjeru to rješavati na proljeće.

 

Pitanje, ako mjernik razmjeri moju parcelu i ta nova granica ulazi u susjedov posjed mogu li ja po tome postaviti novu ogradu a što poduzeti ako se on tome suprotstavi?

Uistinu me čovjek nezanima, želim samo svojoj djeci ostaviti čiste račune i poštediti ih ovih situacija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa normalno da ne možete postaviti ogradu tamo gdje vam vaš mjernik obilježi među, a ako se ta međe ne poklapa s onom koju je odredio mjernik.

 

kod utvrđivanja međa mjernici bi trebali pozvati oba susjeda, jer kod nas za sad obično nema podataka na osnovi kojih se može ponovo uspostaviti nekad utvrđena međa. tek se novim postupkom izmjere to omogućava. a i tada opet sudskim putem svatko može ostvariti svoja prava koja se razlikuju od onih jednom evidentiranih i to po onom: nesmetan i pošten posjed i sl. to pravnici zanju kad je pošten ili nije isl.

 

nemojte bjesniti. pročitajte prethodno napisano i razmislite da li vam se isplati bacat novce na sud i mjernike, ili vam se bolje isplati ohladit glave i utvrditi među dogovorom.

 

ako uspijete utvrditi među dogovono, bilo bi dobro angažirati mjernika da vam utvrđenu među izmjeri metodom kojom se mogu izračunati sve lomne toke međe u službenom državnom koord. sustavu. ako se i pređe u novi jedinstveni svjetski koord. sustav, uvijek se može sve preračunati i ponovo vratiti na tere sa toćnošću od nekoliko centimetara.

takav dokument, ovog trenutka nije predviđen nikakvim zakonima i pravilnicima, ali ako ga potpišu svi susjedi, niti jedan sud niti geodeta ga ne bi smijeli zanemariti. na takav način bi osigurali da svojoj djeci ostavite sve čisto. iako, opet napominjem, i u tom slučaju, vlasnik mora prije svega ćuvati svoje, a to znači i granice svog posjeda. nikad ne znaš kako i šta se može steći dosjelošću.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nindy,hvala na odgovorima. Da,naš posjed se mjeri u mjerilu 1:2880. Onih 3 cm koje spominjete mi ne znače ništa. Ništa mi ne bi značio ni metar u odnosu da bih dobio čistu granicu bez zaostataka sa susjedom. Ponavljam,imam dovoljno zemlje da mi to ne bi umanjilo površinu bitnije,a jednom zauvijek bih znao da je granica točna tamo gdje se uspostavi. Nindy,ako imate još koji dobar savjet,molim Vas,savjetujte me.

Yo,ako sudski mjernik odredi granicu,Vaš susjed ju ima poštovati inače odite na policiju i recite da Vam ometa posjed unatoč sudskom rješenju. Bar su mene tako savjetovali. Sudsko pravomoćno rješenje je obvezavajuće za sve stranke koje su bile u tom postupku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da na započinjem movu temu zelio bih ovdje zatražiti savjet, ukoliko to začetniku teme ne smeta.

 

Imamo jedan problem sa oranicom koja se nalazi u građevinskoj zoni na selu. Konkretno radi se o tome da je po katastarskim elaboratima zemlja širine dovoljne za gradilište.

S jedne strane (moje lijeve) postoji kuća i ograda, dok s druge strane susjed planira graditi kuću. Susjed (s desne strane) koji planira graditi kuću je iskolčio zemlju i tražio od nas (moje supruge – vlasnice njive) da potpisemo, mislim da je bila riječ o papirima koje treba ishoditi prije traženja građevinske dozvole.

Nakon njegovog iskolčenja izmjerio sam zemlju i u širinu nedostaje više od jednog metra.

Nakon toga zovem mjernika (neslužbeno) da izmjeri trenutno stanje i nakon mjerenja kojim je ustanovljeno da imam širinu (od ograde s lijeve strane do stupića kojeg je postavio drugi susjed) manju za ~1,4 m od one u katastru.

Mjerenjem je utvrđeno da je susjed koji planira graditi iskolčio tako da ima površinu svoje parcele veču od površine u katastru i gruntovnici, pa mu nismo ni potpisali.

Mjerenjem je također utvrđeno da susjed s lijeve strane ima ogradu ~ 1 m na našoj oranici.

Ali je karjem prošle godine traktorist kojeg sam angažirao da izore njivu nenamjerno oštetio žičanu ogradu od susjeda s lijeve strane (riječ je o šteti od ~200 kn) te su pozvali i policiju koja je u službenoj zabilješci opisala štetu (korektno s njihove strane).

Ovih dana stiže tužba na našu adresu gdje nas tuži susjed s lijeve strane kojem je oštečena ograda, ali ne za načinjenu štetu (niti u prijedlogu rješenja ne spominju nadoknadu štete) nego za ometanje posjeda jer smatra da je i preko ograde njegova parcela, ali nigdje ne navodi koliko konktertno. A to bi značilo da je naša zemlja uža i preko 2 m od zacrtane u katastru i upisane u gruntovnicu.

Što se tiče katastra i gruntovnice podaci su relativno novi (sredina sedamdesetih) te je na svakom elaboratu upisana širina pojedine parcele. Također napominjem da se mjerenjem više susjednih parcela (koje se uklapaju u ukupnu širinu) dobiva da je medja oko 1 m na strani od susjeda (lijevog).

Interesira me ima li načina da se sporna ograda koje se u potpunosti nalazi na našoj parceli pomakne odlukom suda jer susjedi to nikako neće sami napraviti?

Napominjem da postojećim stanjem nemam dovoljno širine za građevinsko zemljište mada bi po katastru i gruntovnici trebalo biti.

Da, zaboravio sam nadodati da je ograda napravljena prije više godina.

I još jedna po meni smješna, ako ne i žalosna stvar - susjedi koji tuže imaju u vlasništvu navedenu nekretninu koja ima na ulazu umjetničku kovanu ogradu (lesu) s daljinskim upravljanjem, a koriste siromaško pravo - tako se besplatno zatrpavaju sudovi.

 

Nadam se da je moguće iščitati problem koji imam mada ne baratam stručnim pojmovima.

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne,Fufeki,nimalo mi ne smeta što ste otvorili pitanje u ovoj temi. Ali,mislim da bi dobili brži i konkretniji odgovor kada bi nazivom svoje teme postavili isto pitanje. Naime,ovdje odgovaraju više manje na moje pitanje i gledaju naslov te teme. Ja Vam,nažalost,ne znam odgovoriti na pitanje. Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

željela bih vam pomoći, ali ovdje mogu savjevetovati pravnici.

 

s geodetske strana, u ovakvim slučajevima kada postoje originalne skice izmjere s odmjeranjima frontova svih susjednih parcela uvijek se lako može ponovo uspostaviti na terenu jednom utvrđena međa i to s vrlo velikom točnošću, bez obzira da li su novi planovi rađeni dešifražom aero-foto snimanja ili klasičnom metodom.

 

međutim, ne znam koja su vaša prava, budući da niste reagirali na smetanje posjeda odmah kada je susjed postavio ogradu ????

 

pravnici pomozite. sram me je priznat, ali i ja imam sličan problem. moja parcela - voćnjak u građevinskoj zoni isto je za 3 m, uža od onih originalnih podataka mjrenja. s obje strane mog voćnjaka su bile oranice, jedna oranica je zadnjih godina pretvorena u voćnjak. uopće nisam primjetila da je moj voćnjak uži od onog nekad, jer samo zadnjih petnaestak godina brinem sama o njemu. tek kad sam ljetos kosila travu, kosilica mi je zapela za kamen, kojeg nikad prije nije bilo tu. prestrašena pogledam odakle kamen, a ono međni kamen prema susjedu koji ore svoju parcelu. lijepo ga izvadio i bacio na moje zemljište.

 

nova izmjera rađena je 1977. prelazak gruntovnice na novu izmjeru 1981. -2. kamen tog susjeda pomaknut 2008. a međa onog drugog susjeda neupitno pomaknuta oko 2m davno prije nemam pojima kad, al iz originalnih podataka mjerenja pomaknuta upravo za 2m.

 

napominjem: u vrijeme nove izmjere, tek krećem na geod.fakultet i nemam pojima o onome što je obilježavano, šta je izlagano i šta su susjedi potpisivali.

 

koje su moje šanse da ponovo na terenu uspostavim jednom utvrđene i službeno evidentirne međe i to evidentirane s sasvim solidnom točnošću. mislim ono, ako dođe do suda, koje su šanse da sud donese rješenje u moju korist.

 

zasad o svemu šutim, kao ništa ne znam i sa susjedima sam u 'dobrim' odnosima.

 

naravno, ako nemam šanse da vratim međe na one iz katastra šutim i dalje, ali u buduće reagiram u roku mjesec dana, ono zovem policiju isl. (ajme sramote). ako ime šanse da sud donese rješenje u mju korist, onda ću valjda i ja na sud.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa i ja znam da se može podnijeti prijedlog za sudko uređenje međe.

 

interesira me koji su kriteriji odlučujući, budući da nisam reagirala na vrijema na smetanje posjeda.

 

ako netko ima prava zadržati među takvu kakva je jer je već 10 godina takva, i ja nisam svih 10 god reagirala- onaj susjed gdje je pomak od 2m - onda čemu trošiti vrijeme živce i novce. radije ću urediti posjed unutar sadašnjih granica i uživati u uređenju, nego se živcirati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nindy je napisao:

 

 

interesira me koji su kriteriji odlučujući, budući da nisam reagirala na vrijema na smetanje posjeda.

 

ako netko ima prava zadržati među takvu kakva je jer je već 10 godina takva, i ja nisam svih 10 god reagirala- onaj susjed gdje je pomak od 2m ...

 

Mislim da ovakva odstupanja međa i ograda ne spadaju u kategoriju 'dosjelosti', jer svaki vlasnik u opisanim slučajevima rijetko može sa sigurnošću znati gdje je točno međa, pa ne može ni reagirati na moguće smetanje posjeda.

Smetanje posjeda zapravo je utvrđeno kada se točno utvrdi međa, pa tek u tom trenutku vlasnik može reagirati.

 

Nadalje, dokaz vlasništva su zemljišne knjige (i katastar), i ne može netko uzurpirati dio tuđe parcele jer je izvadio međni kamen i bacio ga par metara dalje.

Stoga se uvijek može zahtjevati uspostava stanja sukladno zemljišnim knjigama.

 

Naravno, problem nastaje kada se radi o prastarim austrougarskim izmjerama u mjerilu 1:2880, gdje su planovi neprecizni, sa pogreškom i do nekoliko metara..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Samo da vam javim svima da sam dobio konkretni odgovor na pitanje kojim sam pokrenuo temu.

Naime,stanje ograde,odnosno međe "prihvatio" sam kupnjom nekretnine. Što će reći da sam granice posjeda privatio takve kakve jesu. Mjerilo u katastru kojim se mjeri posjed je 1:2880 što dodatno otežava posao mjerniku i sudu ako eventualno dođe do suda. Čak je sud skloniji presuditi u takvom slučaju u korist sadašnje međe što znači da bih izgubio. I mjernici su skloniji "izmjeriti" onako kako je sada. Sada sam mirniji jer,znajući kakvo je stanje,mogu se prepustiti uređenju bez bojazni da nešto nije riješeno. Ta sporna ograda nalazi se u zoni građenja.

 

No,nije mi jasno kako se postaviti prema ostatku međe koja nije ograđena. Zadnja,najdonja četvrtina posjeda nije ograđena sa nijednim susjedom (obostrano) i međa kojom završava posjed. Ima li tada za to smisla inzistirati na točnoj međi obzirom da se ne zna gdje je jer nije ograđena? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

nindy je napisao:

ako netko ima prava zadržati među takvu kakva je jer je već 10 godina takva, i ja nisam svih 10 god reagirala- onaj susjed gdje je pomak od 2m - onda čemu trošiti vrijeme živce i novce. radije ću urediti posjed unutar sadašnjih granica i uživati u uređenju, nego se živcirati.

 

Prije ili kasnije napraviti će se nova izmjera i usklađenje katastra, možda i komasacija.

Čak i ta austrougarska izmjera, kada je napravljena, bila je vrlo precizna u pogledu površina čestica.

Kako Zakon o zemljišnim knjigama ne dozvoljava promjene čestica veće od +/- 1%, novom izmjerom ispraviti će se uzurpirane međe, odnosno čestice vratiti na 'pravu' povšinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

Kako Zakon o zemljišnim knjigama ne dozvoljava promjene čestica veće od +/- 1%, novom izmjerom ispraviti će se uzurpirane međe, odnosno čestice vratiti na 'pravu' povšinu.

 

štovani, bez obzira na zakon o zemljišnim knjigama, zakon o katastru nekretnina dozvoljava ispravak uknjižene površine za iznos od 5 - 20%, ovisno o mjerilu katastrskih planova.

 

ispravak se radi prema snimljenom stvarnom stanju na terenu, dakle ispravlja se prema površini računatoj iz koordinata dobivenih iz originalnih mjerenja . za čudo, taj ispravak ne prati uvijek i ispravak grafičkog prikaza, čak i onda kada je to moguće i kada je matematički i tehnički opravdano dozvoljenim pogreškama kartiranja, crtanja, računanja površina, a danas i digitaliziranja, dakle pogreškama za koje znamo da su prisutne u važećim katastrskim planovima koji su nastali onda kada se te pogreške nisu mogle eliminirati.

 

pogreške mjerenja i računanja prepustite ipak geodetima. ispit iz teorije pogrešaka i teorije vjerojatnosti na drugoj god. fakulteta reže generaciju na 1/6. nemojte misliti da je i danas u doba satelitske godezije obračun površina jednostavniji. naravno da je točnost daleko veća, ali i zahtjevi su potpuno drugačiji. danas se sve izračunate kordinate definiraju i određenim datumom, jer ono što se izmjeri danas za deset god to više nije isto, jer se izmjenio raspored masa unutar zemlje kao planete,zatim položaj zemlje u svemiru, a time i položaj polova i ekvatora, što se očituje u izračunu osi referentnog elipsoida , a time na kraju i izračunu koordinata, a tako i površina. naravno na malim parcelama sve ovo se ne očituje, ali zahtjevi u pogledu točnosti su sve veći u svakom segmntu.

 

sve ovo vam pišem da vidite da svaka struka ima svoje područje gdje se teše zanat. pokušavam nešto naučiti od pravnika, iako se uvjek osjećam k'o nepismena u tom području. ali ako pravnici ne žele ništa naučiti od geodeta, onih koji im daju podatke na osnovi kojih se vodi službena državna evidencija o vlasništvu, onda je sav trud svih geodetskih stručnjaka uzaludan.

 

a i o novoj izmjeri, o površinama, zatim o komasaciji zemljišta (zasad predviđenoj samo u urbanim dijelovim, ali nadam se da će se vratiti i na poljoprivrednom zemljište) ja kao geodeta mogu pričati daleko više, i to stvari koje mnogi niti ne žele ćuti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 godina kasnije...

Poštovani,

Rodica sa kojom graničim mi je napravila slijedeću situaciju. Kada sam odlučio da mijenjam staru ogradu dogovorio sam se sa njom da je postavimo tačno onako kako je i stara ograda bila. Dva dana smo postavljali ogradu i gospođa je cijelo vrijeme bila sa radnicima dok su postavljali, a kako nije imala nikakvih primjedbi sve je završeno tj. zabetonirano. Nakon što je cijela ograda postavljena u dužini od 22 m gospođa je došla i saopštila da nije ispravno postavljena tj. da smo nekih 30 cm ogradu postavili na njenu štetu.

Ono što ona između redova želi da dokaže jeste slijedeće: U produžetku ove ograde nalazi jedan manji objekat, ljetnikovac. Ona smatra da ograda treba biti postavljena u pravcu sa zidom ljetnikovca, a ne u pravcu sa okapnicom ljetnikovca kako je i do sada bilo.

Kako poslije svih radova nismo pristali na ove ucijene, ona je podnijela tužbu radi smetnje posjeda, gdje advokat traži da ogradu skinemo i uspostavimo pređašnje stanje.

Jedini dokaz koji imam na jednom dijelu ograde su šahtovi, tačnije na tom dijelu postoje dva moja šahta stara sigurno 40godina, uz koje je do sada išla ograda.

Na drugom dijelu ograde nemam neke značajne orijentire, ali sam siguran da sam na tom dijelu išao 2-3 m2 u njenu korist.

Advokat kao dokaze navodi, uviđaj na licu mjesta, saslušanje parničnih stranaka i svjedoka koji će se naknadno predložiti.

 

Da li se šahtovi kao moje vlasništvo mogu uzeti u obzir za određivanje međe jednog dijela ograde?

Da li se zid objekta može proglasiti kao međa između dva posjeda iako je okapnica sigurno 30cm udaljena od zida objekta?

 

Hvala unaprijed svima koji znaju i hoće da učestvuju u ovoj problematici.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

poštovanje..molim za pomoć ili savjet..susjet je platio geodeta koji je izašao obilježio među između mog dvorišta i njegove kuće negdje cca 30 cm ali je pritom meni i njemu napomenuo da je cijela ulica iz nepoznatih razloga pomaknuta za pol metra u desno tj. kao da mu je kuća sagradita na samoj međi...meni ništa ne smeta sve ok. međutim započeo je radove gdje je krov kuće ušao oko pola metra sa rinama u moj prostor ali same rine tj točno dvije spustio je u moje dvorište. ja sam uljudno napomenuo da to mora pomaknut i majstore zvat da poprave mu krov da vrate na među. on ništa. sada je odlučio da na samoj međi stavi ogradu mene zanima dali on to uopće smije iako je bez obzira u mom dvorištu..  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija