Jump to content

Cijena projekta


dadam

Preporučene objave

Postovanje svima,

mi smo mladi par koji bi se zelio upustiti u gradnju kuce.

Zemlju od 616m2 imamo pa bi nas interesiralo (ukoliko netko zna) koliko arhitekti naplacuju projekt kuce koja bi bila prizemnica cca 2oom2 s katom i potkrovljem.

Koja je procedura i koji nam sve papiri trebaju da bi mogli doci u banku i traziti kredit.

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidim da Vam još nitko nije odgovorio,pa ću Vam ja dati savjet. Koliko stoji jedan projekt to najbolje zna projektant,ovisno o složenosti projekta naplačuje se projekt.Znaći put pod noge i tražiti ponude od više projektanata. Pa gdje Vam se najviše svidi tamo angažirajte projektanta. Postoje kod projektanata i zgotovljeni projekti koji su nešto povoljniji po cijeni.

Prije svega će Vam trebati skica izmjere terena od geodeta.

Svu dokumentaciju koju trebate skupiti reći će Vam u uredu za prostorno uređenje i planiranje u Vašem mjestu,a tamo se naravno uzme i broj Vaše k.č. da provjerite prije svake Vaše radnje dali je Vaša parcela 100% građevna. :misli:

Naravno da ćete u banci saznati i za sve detalje za podizanje kredita,jer je također što se banaka tiče procedura u nijansama različita od banke do banke. :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

POZDRAV

 

Evo da se nadovežem jer bi i ja volio da je meni netko pomogao.

 

Buduci da sam trenutno bas u tome.

 

1. Svakako vidjeti uopće tko je vlasnik (u gruntovni i katastru - gruntovna za vlasništvo i katastar za gradnju. Najbolje ako sve pise isto.I BITNO - dali uoopće možete graditi na toj parceli.

 

2. BITNO - mene opako zeznuli - da vam parcela nejde uz državnu cestu. Ne znam za ostale ceste ali ne smijete graditi 25+5 metara od središta ceste. To u mom slućaju znaći da od površine 800 kvadarata smijem za gradnju iskoristiti samo 400. Svaka cesta ima svoje ali državna najviše uzima. K tome još 3 metra sa svake strane od susjeda ništa gradit.

 

3. Idete u neki geodetski ured da vam naprave PGP, prostorno geološki plan(tak nekak se zove). Po tome arhitekt crta.

 

4. Pri odabiru arhitekta nemojte gledat cijenu (mene za kuću-prizemlje kat i tavan(180m2 neto površine) košta oko 3000E, malo skuplje nego inaće ali BITNO - probajte naći nekog tko zna ljude u opčini gdje predajete zahtjev za gradnjom),jer npr U Velikoj Gorici čekate 2 godine na dozvolu dok u Zagorju mjesec dana.

 

5. Kad dogovorite sto hocete i ona vam napravi skicu idete na HEP-struja(koliko wata x2 kune - mene trofazna -11KW -22000kn i Komunalije-Vodovod(neznam još koliko), da vam daju posebne uvjete i nakon toga ona vam napravi konacno i to je to. Mislim čekate odobrenje.

 

Drugim riječima skoro 50000 kn a nisam ni nos obrisao(ali još uvijek sam u uvjerenju da je bolje dati i 100000E za kuču od 250m2 nego za 60m2 stana (Vidjet ćemo još dal sam u pravu:)

 

Eto nada se da sam pomogao:)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gospodine 299 Vi ste sve naveli što je potrebno,no brojke koje ste navodili razlikuju se od općine do općine. Najme prostorni planovi se razlikuju od mjesta do mjesta,a i u zbijenim djelovima naselja ,pa do vanjskoh djelova naselja se razlikuju po izgrađenosti k.č.

Znate li da se i cijena KW razlikuje,od naseljenih mjesta do onih manje naseljenih gdje je KW jeftiniji.

Razlikuje se i naziv kod Vas i kod nas za dokumenat koji izdaje geodeta.

Kod nas se zove Gedetska skica izmjere . :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dadam je napisao:

Postovanje svima,

mi smo mladi par koji bi se zelio upustiti u gradnju kuce.

Zemlju od 616m2 imamo pa bi nas interesiralo (ukoliko netko zna) koliko arhitekti naplacuju projekt kuce koja bi bila prizemnica cca 2oom2 s katom i potkrovljem.

Koja je procedura i koji nam sve papiri trebaju da bi mogli doci u banku i traziti kredit.

Unaprijed hvala

 

Ako hoćete poslušati savjet iskusnog graditelja koji ima puno vlastitog iskustva u gradnji (četiri puta sam sebi gradio kuću, dva puta adaptirao, za druge gradnje parcelirao čestice, ganjao dozvole. Pritom nisam ni arhitekt ni geodet, pa mogu biti kritičan i prema njima.

 

Prvi savjet - uzimajte sa rezervom sve što vam kažu osobe koje nemaju iskustva u gradnji i osobe koje u vašoj gradnji na bilo koji način imaju vlastiti interes!!!

 

Nipošto nemojte prepustiti arhitektu da vam projektira kuću po svom nahođenju, tj. da vam 'nametne' svoju viziju.

On hoće napraviti kuću koja izvana lijepo izgleda, a vama treba kuća u kojoj ćete ugodno živjeti!

Razni balkončići i istake, silne kućice po krovu i sl. strahovito poskupljuju gradnju (mogu i do 70%!), a izrazito su nefunkcionalni.

 

 

Zato ne žurite!

 

Dajte si dovoljno vremena i sami skicirajte kakvu kuću želite (raspored prostorija i sl.). Slijedećih mjeseci kad obilazite familiju i prijatelje, zagledajte njihove kuće, i pitajte ih što im je praktično, a što bi napravili drugačije!

Vanjski oblici neka budu jednostavniji. Izbjegavajte balkone, naročito uske i dugačke, totalno su beskorisni, osim ako na njima uzgajate cvijeće! Umjesto njih bolje je imati prostranu lođu (ne ispod 7 m2) ili uz kuću veliku natkrivenu terasu (za terase se ne plaćaju doprinosi!).

 

Cijena projektiranja ovisi o lokaciji. Komora arhitekata ima cijenik (po m2) za pojedine lokacije u Hrvatskoj.

Za Zagreb(ili drugi veliki grad) je projekat za potpuno istu kuću i do tri puta skuplji nego negdje u provinciji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dadam je napisao:

Postovanje svima,

mi smo mladi par koji bi se zelio upustiti u gradnju kuce.

Zemlju od 616m2 imamo pa bi nas interesiralo (ukoliko netko zna) koliko arhitekti naplacuju projekt kuce koja bi bila prizemnica cca 2oom2 s katom i potkrovljem.

Koja je procedura i koji nam sve papiri trebaju da bi mogli doci u banku i traziti kredit.

Unaprijed hvala

 

Osobno sam se prije dvije godine upustio se u istu avanturu. Za arhitekta koji mi je radio projekt kuće ( 215 m kvadradtnih ukupno ) izašlo me negdje oko 12000 kuna njegov rad. Općini i državi sam dao doprinosa oko 24000 kuna. Ali to ovisi, negdje su komunalne naknade i skuplje negdje jeftinije.

Ukupno samo za pribavljanje svih dozvola platio sam oko 40000 kuna ( nije grad Zagreb u kojemu je mislim daleko skuplje )- bez struje, vode , plina i iskolčenja kuće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Još jednom ću naglasiti da je cijena projekta sporedna (manje više standardna), a bitnija je kvaliteta projektiranog.

Svatko tko prvi puta gradi jedva čeka da isprojektira, dobije dozvolu i počne graditi.

 

Polako! Stanite na loptu. :misli:

 

Arhitekti u pravilu skupo naplaćuju traljav posao. Evo primjer:

Prije par godina projektirali su mi kuću (u Zagrebu, obiteljsku, 370 m2, Po+Pr+Kat+Potkr.

Arhić je u projektu statike 'nabacio' da je potrebno 16000 kg armaturnog željeza i mreža. Kako se kužim u statiku (strojarstvo) posvađao sam se sa njima oko toga na pasja kola, i natjerao ih da umjesto 'nabacivanja brojki' stvarno izračunaju statiku. Pa je na kraju ispalo da treba 5200 kg željeza. :-P

Kako je cijena građevinskog željeza sa dostavom i ugradnjom oko 8-10 kn/kg, to bi mi samo lošim proračunom statike nanijeli direktnu štetu i preko 100000 kn !!!

A cijeli posao projektiranja,uključujući etažni elaborat je koštao manje od 37000 kn! :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala svima na brzim odgovorima.

Zemlja je na mladicevoj majci i trenutno sredujemo darovnicu. Zemlja je gradjevinska i kao dopustaju gradnju prizemlja,kata. Kako je danas doslo do toga da se krov moze dignuti na 1,2 m mislili smo i to urediti.

Najvise me interesira da li je moguce doci sa projektom (planirali smo u prizemlju praviti sebi stan a na katu i potkrovlju 4-5 apartmana jer je zemlja u Cavtatu) u banku i dobiti hipotekarni kredit i koliko je to isplativije od ne :-? kakvog drugog kredita?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dadam je napisao:

Najvise me interesira da li je moguce doci sa projektom (planirali smo u prizemlju praviti sebi stan a na katu i potkrovlju 4-5 apartmana jer je zemlja u Cavtatu) u banku i dobiti hipotekarni kredit i koliko je to isplativije od ne :-? kakvog drugog kredita?

 

Ako gradite obiteljsku kuću, ona može imati do tri zasebne stambene jedinice. Ako želite imati stan za sebe, i još 4-5 apartmana, postupak je malo zahtjevniji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Felixx,pravilnije rečeno dvije veće stambene jedinice ili tri manje...tako sam ja dobila u prostornom planu kad sam gradila kuću.

A za više stambenih jedinica ,mora se najprije ishodovati lokacijska dozvola,pa se tek onda dobiva građevinska dozvola i tad se i uporabna dozvola dobiva po drugim uvjetima,a ne kao za obiteljsku kuću.

Ne vjerujem mladi gospodine da će Vam na 616 m2 dozvoliti gradnju apartmana. Po prostornom planu moga grada je minimum veličina čestice 1000 m2 za gradnju apartmana,

jer se na čestici po novom zakonu o gradnji za svaku stambenu jedinicu mora osigurat dva parkirna mjesta,što je u Vašem slučaju nemoguće.

U uredu za prostorno uređeneje u Vašem mjestu predajte zahtjev za izvod iz prostornog palna za Vašu katastarsku česticu,koji će Vam služiti također u ishodovanju dozvole za gradnju.U izvodu će Vam biti navedeni svi detalji što se tiće izgradivosti Vaše parcele.Kao što sam na početku govorila uvjeti gradnje iz prostornih planova se razlikuju od mjesta do mjesta. :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lunatika je napisao:

Felixx,pravilnije rečeno dvije veće stambene jedinice ili tri manje...tako sam ja dobila u prostornom planu kad sam gradila kuću.

 

Ta fraza je glupost.

Zapravo ničim nije određena veličina stanova unutar tih 400 m2 BRP. To može biti i jedan stan od 200 m2 i dva od 40 m2; ili neka druga kombinacija. Što znači tri manja stana kad u 400 m2 BRP možeš sagraditi tri 'manja' stana od oko 100 m2 NKP?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam da li je još aktualno, no evo otprilike odgovora.

Za kuću od 200m2 potreban je idejni projekt, koji se sastoji od arhitektonskog dijela, projekta elektroinstalacija, projekta vodovoda i kanalizacije i strojarstkog dijela ako je predviđeno centralno grijanje.

Na taj idejni projekt se izdaje Rješenje o uvjetima gradnje što je pandan nekadašnjoj Građevinskoj dozvoli. Kada to rješenje postane pravomoćno (nitko se nije žalio) možete pristupiti gradnji, no za gradnju vam trebaju izvedbeni projekti.

Cijena idejnog projekta iznosi od 10-15 eura/m2 ovisno o zahtjevima investitora, lokaciji, razvikanosti projektanta i cijeniku komore.

No izvedbeni projekti su nova priča i oni su 6-8 eura/m2.

Za dobivanje dozvole morate imati čiste vlasničke papire. A za izradu idejnog projekta potreban vam je katastarska situacija i posebna geodetka podloga.

Što se tiče veličine stambenih jedinica, one nisu ograničene.

Možete imati obiteljsku kuću od 600m2 (ako parametri parcele to dozvoljavaju), a isto tako možete i imati 5 stambenih jedinica od ukupno 200m2.

No treba paziti da za svaku stambenu jedinicu treba osigurati 1-2 parkirno mjesto (ovisno o zoni u kojoj se gradi) pa i to treba uzeti u obzir.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Felixx točno je do 400 m2 BRP, su očito svi veliki stanovi,no tako mi je grubo bilo rečeno u uredu za prostorno uređenje. Znaći htijela sam reći da se u obiteljskoj kući može izgraditi do tri stana, dozvoljavaju.

LeaNegro ma koji je to novi zakon da dozvoljava obiteljsku kuću od 600 m2 BRP. To prelazi već u u višestambeni objekt. Pa naravno da je onda potreban i izvedbeni projekt. Za izgradnju obiteljske kuće do 400 m2 BRP nije potreban izvedbeni projekt.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

LeaNegro je napisao:

Ne znam da li je još aktualno, no evo otprilike odgovora.

Za kuću od 200m2 potreban je idejni projekt, koji se sastoji od arhitektonskog dijela, projekta elektroinstalacija, projekta vodovoda i kanalizacije i strojarstkog dijela ako je predviđeno centralno grijanje.

Na taj idejni projekt se izdaje Rješenje o uvjetima gradnje što je pandan nekadašnjoj Građevinskoj dozvoli. Kada to rješenje postane pravomoćno (nitko se nije žalio) možete pristupiti gradnji, no za gradnju vam trebaju izvedbeni projekti.

Cijena idejnog projekta iznosi od 10-15 eura/m2 ovisno o zahtjevima investitora, lokaciji, razvikanosti projektanta i cijeniku komore.

No izvedbeni projekti su nova priča i oni su 6-8 eura/m2.

Za dobivanje dozvole morate imati čiste vlasničke papire. A za izradu idejnog projekta potreban vam je katastarska situacija i posebna geodetka podloga.

Što se tiče veličine stambenih jedinica, one nisu ograničene.

Možete imati obiteljsku kuću od 600m2 (ako parametri parcele to dozvoljavaju), a isto tako možete i imati 5 stambenih jedinica od ukupno 200m2.

No treba paziti da za svaku stambenu jedinicu treba osigurati 1-2 parkirno mjesto (ovisno o zoni u kojoj se gradi) pa i to treba uzeti u obzir.

 

Da počnem sa ispravcima ovdje napisanoga.

 

1. Kao što reče lunatika, za obiteljsku građevinu do 400 m2 BRP ne treba izvedbeni projekt.

 

2. Možeš graditi i obiteljski dvorac od 5000 m2, ali zakon o gradnji predviđa obiteljsku građevinu do 400 m2 i do tri stambene jedinice kao posebnu kategoriju sa 'blažim' uvjetima u pogledu projekta, nadzora ,protupožarnrih propisa, itd.

 

3. Idejni projekt prikazuje vanjski izgled građevine i njen smještaj na čestici.

Glavni projekt se sastoji od arhitektonskog projekta, statike, elektro i ostalih instalacija, itd.

 

4. Cijene projekta koje iznosiš su napuhane. Ako si toliko platila, dobro su te ošišali.

Za projekte se trebaš cjenkati. Tarifa komore daje najniže cijene, ali one se u praksi i zaobiđu.

Projekat stambenjaka sa 12 stanova , 970 m2 BRP sam pred koju godinu platio 20 € / m2, ali samo zato jer mi se jako žurilo. Inače dobiješ i za 16-18 € / m2 !

I to je cijena za komplicirani skupi višestambeni objekt, sa podosta dodatnih zahtjeva u odnosu na obiteljsku kuću!

A taj projekt je sadržavao i kompletan izvedbeni projekat sa troškovnikom, plan savijanja armatura, i etažni elaborat!!!! (pored ,naravno, arhitektonskog, statike, instalacija, itd.)

 

Za obiteljsku kuću možeš dobiti kompletan projekt za 12 €/m2 u velikom gradu, a za 5-7 € /m2 u provinciji !!!

Da ne kažem da ide kriza gradnje, pa bi i to moglo niže!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Za početak termin "obiteljska" Zakon o PU i gradnji ni GUP Zagreba ne spominju. Možda za Duboravčko područje PP ima tu terminologiju. Nisam dolje ništa radila.

2. Činjenica je da su kriteriji nešto blaži u kategoriji do 400m2.

3. Za gradnju je zakonski propisana nužnost glavnog projekta, ali izvođači vrlo često zahtjevaju izvedbeni.

4. Idejni projekt je nekoć prikazivao samo gabarite i lokaciju. No sada traže idejne projekte statike, elektro ViK...kao glavni u malom.

5. Termin višestambena se odnosi na broj stambenih jedinica, a ne na kvadraturu.

6. Cijena koju sam navela je onu koju sam naplatila, a ne platila i u prosjeku je iznosila 12 €/m2. Ali kad netko traži "pasivnu" ili pamentnu kuću sigurno da je cijena veća. Isto tako kod neke socijalne gradnje cijena je 10 i manje.

S obzirom da je građevina ternutno "u banani", realno je očekivati pad cijena.

7. Komora ne daje najniže cijene i vrlo često zbog komorinih cijena nismo bili konkurentni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

LeaNegro je napisao:

1. Za početak termin "obiteljska" Zakon o PU i gradnji ni GUP Zagreba ne spominju.

 

Istina da Zakon o PUiG ne definira građevinu do 400 m2 i tri stambene jedinice kao obiteljsku.

Ali je to uobičajeni naziv. Nisam baš detaljno čitao GUP Zagreba, ali nekoliko prostornih planova u Zagrebačkoj županiji u tekstualnom dijelu definiraju zone 'obiteljske gradnje' kao zone u kojima se grade takvi objekti.

 

Nikad me izvođač nije tražio izvedbeni projekt. Doduše, ionako sam 'nadzirem' gradnju, pa nedoumice i detalje izvedbe uvijek rješavam na licu mjesta. :kavica:

 

Ako si toliko naplatila projektiranje, bravo za tebe! :palac: A što se tiče idejnih i inih projekata , tu ionako svaki područni ured za graditeljstvo ima 'svoja' pravila.

 

Nego, po čemu bi projektiranje pasivne kuće trebalo biti skuplje od uobičajenog? Malko (10%) skuplje bi bilo o.k.,ali više od toga?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Očito da je Zagreb puno skuplji od ostalih krajeva Republike Hr. :palacdolje: Ja sam u Istri projekt za kuću 399 m2 BRP platila kompletan projekt sa lokacijskom i građevinskom 3200 eura. Nikakav izvedbeni projekt mi nije bio potreban.

Cijene koje su platili moji klijenti , za obiteljske kuće između 200 i 300 m2, kretale su se u prosjeku od 2 do 3 000 eura. :palac:

Kad smo već načeli temu. Koliko u Zg plačaju investitori nadzor jedne kuće do 400 m2. Bilo bi zanimljivo usporediti.

:kavica:

Još jednom napominjem, razlika je u planovima od mjesta do mjesta. Nećete vjerovati kod mene u zbijenom djelu moga mjesta na 250 m" zemljišta,ako se radi o ugrađenom objektu može se zidati do 5 stambenih jedinica.Meni nema nikakve logike, računajući da je to selo, gdje bi trebalo dati prednost zelenim površinama i ne stvoriti napučenost. :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lunatika je napisao:

 

Kad smo već načeli temu. Koliko u Zg plačaju investitori nadzor jedne kuće do 400 m2. Bilo bi zanimljivo usporediti.

 

Još jednom napominjem, razlika je u planovima od mjesta do mjesta. Nećete vjerovati kod mene u zbijenom djelu moga mjesta na 250 m" zemljišta,ako se radi o ugrađenom objektu može se zidati do 5 stambenih jedinica.Meni nema nikakve logike, računajući da je to selo, gdje bi trebalo dati prednost zelenim površinama i ne stvoriti napučenost. :misli:

 

Za cijenu nadzora bitno je trebaš li stvarno nadzor cijele gradnje, ili samo za statiku i toplinsku zaštitu, što je obavezno za objekte do 400 m2. Ako je ovo drugo, onda je 3-4000 kn , toliko sam zadnje plaćao (to trebaš za uporabnu). Ako je nadzor za sve, onda je cca 2-4 % od cijene građevinskih radova.

 

Što se tiče stambenih kokošinjaca, primjećujem da ima sve više ljudi koji bježe iz urbanih centara u okolicu(i moja malenkost), jer im je dosta svakodnevne svađe oko parkinga, i toga da im susjedi gledaju u tanjur i krevet. Do sada je bio statusni simbol veliki stan u centru, a za par godina bit će to i lijepa kuća u predgrađu.

:frajer:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav

 

Evo novijih trenutnih informacija, bar za okolicu Zaboka(krapinsko-zagorska županija)

 

Dakle arhitektica me kostala(bez idejnog projekta jer ne treba za kucu do 400m2) 10E s popustom na krov) sve skupa za kucu cca 300m2(100m2 tavan) 30 000 kn.

 

E sad treba vidje dal ce kostat Posebni uvjeti za struju i komunalije(voda odvod)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav

 

ah evo jos jedne informacije

 

Dakle, država je odlucila oprat malog covjeka do krvi(zanci porez na to sto je ziv) dok nogometaša da mu uzme porez ja bi trebao živjet i radit 100 godina kolko on zaradi u godini) alinecemo sad o tome.

 

Dakle po novome da bi uopce dobili kucni broj nakon sto napravite kucu mora vam inspktor(mislim građevni) napisat izvještaj da je kuca kako je i u nacrtima. Dobro to ALI isto tako mora biti upisana firma koja vam je gradila - drugim rijecima badava vam sve znanje, nema vise gradnje sam sebi nego plati 5x skuplje. Osim ako se ne snađete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Veteran pozdrav,

 

Možeš li mi preporučiti nadzornog koji bi za te novce napravio završno izvješće za uporabnu...

 

Naime,naša je kuća od cca 300 BRP skoro gotova,te bi trebao završno izvješće za uporabnu, pošto nisam znao da je potreban nadzorni organ do 400 m3, ali po novom zakonu vidim da je iz područja statike i toplinske...

 

Možeš mi odgovoriti i na privatan mail.

 

VRLO SAM ZAHVALAN NA POMOĆI! :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Matrixhr je napisao:

Možeš li mi preporučiti nadzornog koji bi za te novce napravio završno izvješće za uporabnu...

 

Naime,naša je kuća od cca 300 BRP skoro gotova,te bi trebao završno izvješće za uporabnu, pošto nisam znao da je potreban nadzorni organ do 400 m3, ali po novom zakonu vidim da je iz područja statike i toplinske...

 

Ne znam gdje je ta kuća.Najbolje je angažirati nekog 'lokalnog'.

Na stranicama komore ima popis ovlaštenih za nadzor, pa redom nazoveš, objasniš stvar, i pitaš za cijenu.

 

Tko je gradio kuću? Treba pribaviti ateste materijala ugrađenih u objekat(beton, željezo, cigla, crijep, stiropor i/ili drugi izolacioni materijal). To imaju firme koje su prodale materijale. Ateste treba dostaviti nadzornom, idu u izvještaj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gradio je građevinski obrt i sve je regularno napravljeno. Kuća se nalazi u Samoboru.

Koliko sam čitao zakon o gradnji, za objekte do 400 m3 ne trebaju svi ti atesti već samo mehanička otpornost i toplinski koef.

ali naći nadzora koji je slobodan...užasno je teško!

Svi su nešto prezauzeti ili im je cijena ultra visoka za jedan izvještaj koje naprave za nekoliko sati...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 godina kasnije...
  • 4 mjeseci kasnije...
  • 1 godina kasnije...
Samo jedan komentar na moju situaciju; za drvenu kolibu od 30 m2, arhitektonski ured želi projektni plan naplatiti 16.500,00 kn.

Je li to normalna cijena?

(sam bih gradio tu kuću, od temelja do krova. Gradit ću je u svojem dvorištu. Županija: Varaždinska, grad: Varaždinbreg).

 

Izgleda mi puno! U vrijeme građevinskog uzleta 2006. ja sam za kuću od 170 m2 platio 11000 kn! Kompletno sa idejnim i glavnim projektom, projektom elektro i strojarskih instalacija! E sad niste naveli što je uključeno u cijenu? Ja sam dodatno plaćao mjernika tri puta na gradilištu oko 5000 kn ukupno a nadzor sam provodio osobno i to vrlo uspješno!

Izvođenje radova u osobnom aranžmanu više nije moguće i podliježe inspekcijama i visokim kaznama!:pravila:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo jedan komentar na moju situaciju; za drvenu kolibu od 30 m2, arhitektonski ured želi projektni plan naplatiti 16.500,00 kn.

Je li to normalna cijena?

 

Ja sam u vrijeme građevinskog booma 2005.-2006. godine za višestambene objekte plaćao kompletan projekt 18-20 € /m2 . Ali ti projekti su u pravilu kompliciraniji od obiteljske kuće (više stambnih jedinica i više kupaonica i manjih prostorija po m2, više dodatnih instalacija i detalja u vezi protupožarne suglasnosti.

Ti projekti su sadržavali i izračun statike uključivo plan piganja armatura i detaljan plan armaturnih mreža. Također i projekte svih instalacija, etažni elaborat i puno drugih 'sitnica'..

 

S druge strane, morate biti svjesni da mali objektić ne može po m2 koštati isto kao zgradica.

Ali opet - ta baraka - ima li uopće instalacije, itd.?

 

Meni se ćini ipak jako pretjerana cijena za jedan relativno jednostavni objekt.

 

 

(sam bih gradio tu kuću, od temelja do krova. Gradit ću je u svojem dvorištu. Županija: Varaždinska, grad: Varaždinbreg).

 

Ne možete sami graditi ako nemate potrebne kvalifikacije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vrtna kućica je sasvim nešto drugo od ovoga što navodite. To eventualno može biti pomočni objekat do 50m2 prema Pravilniku o jednostavnim građvinam i radovima koji također spadaju pod navedene članke Zakona o gradnji. Naravno da možete to probati sami napraviti, bez izvođača, završnog izvješća, uporabne i ucrtavanja u katastar. No, opet imate nelegalan objekt, pa prema tome ne vidim razlog zašto bi ste onda uopće radili i projekt.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što mislite pod tim da je vrtna kućica sasvim nešto drugo?

 

Vrtna kućica je ono što možete kupiti u nekim trg.centrima, pa je sklopite sami u dvorištu, ili je sklepate na sličan način od istovrsnog materijala koja služi za spremanje vrtnog alata, do 10m2 te nema obvezu evidentiranja u katastru.

 

Je li to samostojeći objkekt na zasebnoj čestici, ili pomoćni objekt na okućnici uz obiteljsku kuću?

 

Iz objašnjenja vjerovatno je ovo drugo (u svom dvorištu).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Onda bi taj iznos bio bliže troškovima izgradnje.

:zubo:

 

:palac:..i to po sistemu kljuć u ruke..

 

Hvala Vam svima na odgovorima!

Očito je da moram odustati od gradnje.

Plan "B" slijedi, pa bih Vas molio odgovor i na ovo konkretno pitanje;

 

Što da vam ja sad kažem nakon prijašnih odgovora. "Površina krova 17m2".

 

Više je od 10m2 pa ima obvezu evidentranja u katasru, ZOG ne poznaje termin montažni objekat.

 

Po meni je i za ovo potreban projekt pa se možete probati informirati u upravnom odjelu JLS treba li vam što za to, ili kupiti, namontirati i nadati se da vam nitko (susjedi, komunalac) neće praviti problem oko toga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Plan "B" slijedi, pa bih Vas molio odgovor i na ovo konkretno pitanje;

 

Pitanje je - trebam li građevinsku dozvolu (ili bilo kakva druga davanja državi/općini) za ovu vrtnu kućicu?

[ATTACH=CONFIG]1328[/ATTACH]

 

 

Evo da vam dadem 'alternativno' mišljenje u odnosu na poštovanog Spitfirea , jer ćete vjerojatno takva kontradiktorna mišljenja slušati i drugdje.

 

Ako ta baraka nema temelj, onda se može smatrati građevinom privremenog karaktera (pazite, to nije isto što i termin 'montažna kuća'). U ovim legalizacijama, objekte koji nisu imali temelje, kao razni drveni svinjci , šupe, drvarne i kokošinjci ponegdje čak nisu dali upisivati za legalizaciju.

Realno, to i jest privremeni objekt - za 10-15 godina će propasti, osim ako mu ne stavite vrlo kvalitetan krov i redovito premazujete djelove pri zemlji.

 

Ali najvažnije vam je kakve susjede imate. Nitko vas neće zeznuti kao maliciozni susjed koji će prijavljivati inspekciji. Ako takvih nema, a objektić je 'negdje iza u dvorištu' i ne bode oči, nitko vas vjerojatno neće gnjaviti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Alternaiva kao mrljo%2026.gif nije loša,

:-P

Ma sigurno će postavitej teme negdje dobiti i takav odgovor. Mislim, taj objekt na slici stvarno i nije neka koliba nego vrtna sjenica i šupa za alat i kosilicu.

 

no kako ZOG ne poznaje termin montažni, poznaje privremeni objekat koje je i odredio, bez građevinske i projekta, u Pravilniku.

Privremeni objekat u pravilu stoji dok nakon isteka 2 godine ili kako je već propisano neki inspektor po nečijoj prijavi ne intervenira.

Onda pozovete veću ekipu jačih dečkih na roštiljanje, i usput prenesete/odgurate ovakav objekt 5-10 metara dalje. I kažete da ste ga rastavili i ponovo sastavili. Znam nekoliko sličnih priča sa onim velikim šator-skladištima koje su koristile trgovine građevinskog materijala kad je bio građevinski boom.

:-D

Igre bez granica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

mene zanima najprije gdje dobiti ing.strojarstva, koji radi projekt grijanja obiteljske kuce? trazila sam po imeniku komore, ove kaj sam zvala su bili samo za industrijsko postrojenje... i gdje i kako pronaci dobrog nadzornog? manje mjesto smo blizu delnica... dal postoji neki popis svih koji mogu biti nadzor i gdje ga dobiti?

 

hvala..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija