Jump to content

Porezna prijava-uzdržavani član


alotta

Preporučene objave

Pozdrav svima na forumu!;-)

Imam jedno pitanjce u vezi porezne prijave.

Zanima me da li mogu prijaviti supruga kao uzdržavanog člana obitelji? On je zaposlen, ali nije imao nikakvih primanja u 2008 jer je račun firme u blokadi.Ako da koji su mi dokumenti potrebni i da li je kasno da ga tek sad prijavim ili je to trebalo napraviti unaprijed za 2008g. Jer tada nismo znali da će firma biti u blokadi.

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko Vam suprug nije imao primanja kao što navodite, odnosno nije mu isplaćivana plaća, naravno da možete.

Uzdržavanim članovima uže obitelji i uzdržavanom djecom smatraju se fizičke osobe čiji oporezivi primici, primici na koje se ne plaća porez i drugi primici, ne prelaze iznos šesterostrukog osnovnog osobnog odbitka na godišnjoj razini, odnosno ne prelaze iznos od 10.200 kuna u 2008.godini. :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cijelu 2008 godinu supruga sam imala prijavljenog kao poreznu olakšicu. Tek sada smo shvatili da je na žiro račun primio honorar koji iznosi preko dozvoljenih 9.600 kn. Honorar nije bio namijenjen samo njemu, ali je na ugovoru njegovo ime. Što nam je činiti? Da li ću morati vratiti kompletnu poreznu olakšicu i koliko?

Hvala na pomoći

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sandra2000 je napisao:

Cijelu 2008 godinu supruga sam imala prijavljenog kao poreznu olakšicu. Tek sada smo shvatili da je na žiro račun primio honorar koji iznosi preko dozvoljenih 9.600 kn. Honorar nije bio namijenjen samo njemu, ali je na ugovoru njegovo ime. Što nam je činiti? Da li ću morati vratiti kompletnu poreznu olakšicu i koliko?

Hvala na pomoći

 

pročitajte moj gornji post...

s obzirom da su se mjenjale osnovice u 2008.godini, suprug vam može biti uzdržavani član ukoliko nije primio u toku godine više od 10.200,00 kuna :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da ne otvaram novu temu,

ako može mala pomoć.

 

Prošle sam godine radila 3 mj ( s ugovorom na određeno ) i za to sam dobila plaćeno ukupno 5 187,30. Zanima me kako mogu provjeriti da li su mi poslodavci uopće uplaćivali porez i prirez ( pri isteku ugovora mi nisu željeli vratiti poreznu karticu i još dan danas mi je nisu vratili ) i dal moram naptaviti poreznu prijavu za 2008.

Upomoć...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svaki poslodavac dužan je i poreznoj upravi i svim radnicima predati porezne kartice (IP obrazac) najkasnije do 31.1. za prošlu godinu. Ukoliko do danas niste primili taj obrazac kontaktirajte poslodavca. IP obrazac ima standardnu formu na kojoj ćete vidjeti iznose uplata poreza i prireza. Ukoliko ste radili samo kod tog poslodavca tijekom godine niste dužni podnositi poreznu prijavu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru, i znam da su poslodavci dužni predati poreznu karticu, no ja sam već bila kod njih nekoliko puta i uvijek mi nešto drugo zamuljaju kao da im je kod knjigovođe i sl. i da će mi poslati poštom. No još ništa.

 

Ustvari bi htjela znati , pošto sam sad već 7 mj nezaposlena dal me roditelji mogu nekako prijaviti na svoju poreznu karticu kao uzdržavanog člana obitelji?

 

Jer stanujem kod njih a nemam nikakva novčana primanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

njonjoki je napisao:

Hvala na odgovoru, i znam da su poslodavci dužni predati poreznu karticu, no ja sam već bila kod njih nekoliko puta i uvijek mi nešto drugo zamuljaju kao da im je kod knjigovođe i sl. i da će mi poslati poštom. No još ništa.

 

Ustvari bi htjela znati , pošto sam sad već 7 mj nezaposlena dal me roditelji mogu nekako prijaviti na svoju poreznu karticu kao uzdržavanog člana obitelji?

 

Jer stanujem kod njih a nemam nikakva novčana primanja.

 

Ukoliko vam je tih 5187,30 kuna jedini prihod u toku prošle godine, možete biti uzdržavani član svojim roditeljima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evellin je napisao:

samo ispravak, za uzdržavanog člana je bitno da ne smje ostvarit više od 10200 kn bruto dohotka u 2008. i poslodavci ne daju porezne kartice, već IP obrazac (izvješće o plaći i mirovini).

 

Nije vam ispravna ta tvrdnja uz Pk obrazac. Prema članku 21.pravilnika o porezu na dohodak "Poslodavac mora obrazac PK dati posloprimcu pri raskidu radnog odnosa radi predaje novom poslodavcu, a mora ga dati i posloprimcu privremeno zbog predočenja nadležnoj Ispostavi Porezne uprave radi upisa promjena osobnih podataka o osobnom odbitku.U slučaju raskida radnog odnosa, odnosno prekida rada kod tog poslodavca, poslodavac za svoje potrebe, odnosno potrebe poreznog nadzora, zadržava presliku ili ovjereni prijepis obrasca PK, kojeg je uručio posloprimcu." :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

monstrum je napisao:

evellin je napisao:

samo ispravak, za uzdržavanog člana je bitno da ne smje ostvarit više od 10200 kn bruto dohotka u 2008. i poslodavci ne daju porezne kartice, već IP obrazac (izvješće o plaći i mirovini).

 

Nije vam ispravna ta tvrdnja uz Pk obrazac. Prema članku 21.pravilnika o porezu na dohodak "Poslodavac mora obrazac PK dati posloprimcu pri raskidu radnog odnosa radi predaje novom poslodavcu, a mora ga dati i posloprimcu privremeno zbog predočenja nadležnoj Ispostavi Porezne uprave radi upisa promjena osobnih podataka o osobnom odbitku.U slučaju raskida radnog odnosa, odnosno prekida rada kod tog poslodavca, poslodavac za svoje potrebe, odnosno potrebe poreznog nadzora, zadržava presliku ili ovjereni prijepis obrasca PK, kojeg je uručio posloprimcu." :namiguje:

 

"Svaki poslodavac dužan je i poreznoj upravi i svim radnicima predati porezne kartice (IP obrazac) najkasnije do 31.1. za prošlu godinu. Ukoliko do danas niste primili taj obrazac kontaktirajte poslodavca. IP obrazac ima standardnu formu na kojoj ćete vidjeti iznose uplata poreza i prireza. Ukoliko ste radili samo kod tog poslodavca tijekom godine niste dužni podnositi poreznu prijavu."

 

tvrdnja je ispravna jer govorimo o IP obrascu, a ne PK kartici. evo sam vam kopirala post da vidite o čemu se raspravljalo.

pzv

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima od novog clana.

 

Pitanje se odnosi na prijavu uzdrzavanog clana.

 

Prijavio bih brata kao preznu olaksicu, nema primanja tako da moze biti porezna olaksica.

 

Prijavljen sam na istoj adresi kao i on, ali ja zivim sa zenom na drugoj adresi..Moze li to predstavljati problem?

 

Moj sin je na mojoj poreznoj kartici, također prijavljen na drugoj adresi.

 

To me malo muci, imati cu dvije osobe sa dvije razlicite adrese kao porezne olaksice...

 

Ako ne, može li ga kao poreznu olaksicu prijaviti korisnik mirovine, otac.

 

Kome se vise isplati, meni sa večom placom ali i drugim olaksicama ili ocu sa manjom mirovinom i bez olaksica.

 

Hvala...

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 godina kasnije...
  • 1 godina kasnije...

poštovanje, situacija mi je sljedeca. Sestra mi živi u Njemačkoj i cijelu godinu mi je mjesecno slala novce kao pomoć. Sada zeli prijaviti to poreznoj zbog olakšica. Ja sam inače izvanredni student pa misli da može staviti kao da pomaže studentu. Što trebam napraviti da bih joj to omogućila, odnosno koju papirologiju joj moram poslati?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 godina kasnije...

Poštovanje, žena mi nema posao/prihod od 5mj2020, te sam ju uspješno u 2mj2021 Poreznoj prijavio kao uzdržavani član na svoju PK pošto (muž) imam posao/prihod protekle 2 godine.

Od 3.5.2021 je ženi sklopljen ugovor na određeno 3mj s neto 3500kn/mj (bruto 4735kn/mj).

Pošto je kod mene (muž) uzdržavani član jeli ju moram odjaviti (u roku od 30d) ili to uopće nije potrebno jer ne prelazi ovih 15'000kn godišnje ?

Unaprijed zahvaljujem na povratnoj informaciji.

uređeno: od ivan978
tipfeller
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija