Jump to content

neisplata zadnje plaće,rad bez ugovra o radu,nevraćanje radne knjižice


BP1972

Preporučene objave

Prije 20tak dana sam dao otkaz u firmi,nakon 3 mj. rada(za koje nisam siguran ni da su mi uplaćivani doprinosi)zbog neredovnog isplaćivanja plaća,koje su mi uvijek isplaćivane "na ruke",nikad na tekući račun.

Od tada,poslodavac mi ne vraća moje dokumente(a uzeo mi je zdravstvenu iskaznicu),te ne želi da isplati ostatk plaće.

Imam kroničnu bolest,te moram redovno na kontrole,te mi je neophodno zdravstveno osiguranje,a o plaći ne trebam napominjat koliko mi je važna.

Idem ga sad prijavit policiji,da li ima još nešto što mogu učiniti po tom pitanju?

Unaprijed hvala na odgovorima i savjetima.

Napominjem da nisam ptpisao nikakav Ugovor o radu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako niste potpisali nikakav Ugovor o radu,znači da ste radili na crno pa Vam poslodavac samim tim nije ni imao obvezu uplate doprinosa niti plaće na tekući račun.

 

Otiđite kod poslodavca po svoju radnu i zdravstvenu iskaznicu jer policija nema ništa sa navedenim.Samo državni inspektorat-radna inspekcija, kojima se možete obratiti ukoliko Vam poslodavac ne vrati Vaše dokumente.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Meni se čini da nije točno da je to bio rad na crno.

 

U članku 11. ZOR (pročišćeni tekst) stoji:

(1) Ugovor o radu sklapa se u pisanom obliku.

(2) Propust ugovornih stranaka da sklope ugovor o radu u pisanom obliku, ne utječe na postojanje i valjanost tog ugovora.

(3) Ako ugovor o radu nije sklopljen u pisanom obliku, poslodavac je dužan radniku prije početka rada uručiti pisanu potvrdu o sklopljenom ugovoru.

(4) Ako poslodavac u roku iz stavka 3. ovoga članka ne sklopi sa radnikom ugovor o radu u pisanom obliku ili mu ne izda pisanu potvrdu o sklopljenom ugovoru, smatra se da je sa radnikom sklopio ugovor o radu na neodređeno vrijeme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Štovani !

 

Ukoliko ste radili kod poslodavca koji ima recimo obrt ili u firmi bez pisanog ugovora , a obavljali ste određene poslove na temelju usmenog dogovora o radnom vremenu plaći i sl. tada se smatra da ste sklopili ugovor o radu na neodređeno vrijeme i imate sva prava iz radnog odnosa . Ukoliko dobijete otkaz tada imate pravo Poslodavcu uložiti Zahtjev za zaštitu prava ( rok 15 dana ) i imate pravo prijaviti inspekciji rada kazne su vrlo visoke .

Radnu knjižicu , odjavu od mirovinskog i zdravstvenog osiguranja , mora Vam poslodavac vratiti odmah .

 

Isplatu plaće mora Vam dati sa brutto obračunom plaće .

 

Pozdrav Ude

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija