Jump to content

Lažno predstavljanje u prometnim prekršajima i zastare???


Zip

Preporučene objave

Pa ovako, pokušat ću objasniti situaciju!!!

 

Osoba „Pero“ počini određene prekršaje(prometni prekršaji) i i predstavi se organima reda sa lažnim podacima osobe „Marko“, a osoba „Đuro“ koja se nalazila sa osobom „Pero“ potvrdi organima reda da su podaci koje je on dao njima istiniti!!

Znači identitet osobe je utvrđen na temelju članka iz Zakona o policiji, gdje ovlaštena osoba može utvrditi identitet osobe koja nema javnu ispravu kod sebe na temelju izjave druge osobe koja posjeduje javnu ispravu sa fotografijom!

Znači osoba Pero i osoba Đuro lažu organima reda, a osoba Marko nije ni prisutna niti zna šta se događa!!!

 

Organi reda podnose prijave protiv osobe Marko za prekršaje koje je ustvari počinila osoba Pero, te osoba Marko učestalo na kućnu adresu dobija Rješenja o prekršaju zato što se osoba Pero učestalo koristi njegovim osobnim podacima , odnosno osoba Pero je učestalo u konfliktu sa organima reda!!

 

Nakon izvjesnog vremena osoba Marko dolazi organima reda i objašnjava da navedene prekršaje nije počino on, nego netko tko koristi njegove podatke!!

Organi reda poduzimaju određene ispitne radnje i utvrđuju pravi identited osobe Pero, Đuro, Marko, te sa njima obavljaju obavjesne razgovore i utvrđuju pravo činjenično stanje!!!

 

E sada je moje pitanje, pošto je proteklo više od godine dana od kad je osoba Pero počinila prvi prometni prekršaj dali organi reda imaju mogućnost podnošenja prekršajne prijave protiv osobe Pero pošto u Zakonu o prekršajima stoji da ako prođe godinu dana organi reda gube mogućnost podnošenja prijave??

Dali organi reda imaju bilo kakvu mogućnost prekršajnog gonjenja osobe Pero za prometne prekršaje i za druge prekršaje(javni red i mir) i osobe Đuro(samo za javni red i mir) ako je protekla godina dana??

 

Koliko ja shvaćam, protek ove godine dana je relativna zastara, odnosno zastara pokretanja prekršajnog postupka(godinu dana)!!

 

Što je onda apsolutna zastara???

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u roku godine dana od dana počinjenog prekršaja da ne nastupi relativna zastara mora se pokrenuti prekršajni postupak..

što znači, da je moguće da je onaj prvi, drugi i još neki prekršaj od strane tog frajera koji voli koristiti tuđe ime ušao u relativnu zastaru, ali ako je tih prekršaja bilo više, moguće je i da neki od njih još nije zastario...

a kad se jednom pokrene prek. postupak, tada se računa i primjenjuje apsolutna zastara, dvije godine od dana počinjenog prekršaja, u kojem roku se postupak treba/mora pravomoćno završiti..u suprotnom, ode i to u zastaru i postupak se obustavlja...

 

xsara :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači da policija u ovome slučaju nemože pisati Zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka poradi toga što je isteklo više od godinu dana od počinjenja prekršaja(bilo prometnog, bilo JRM-a) protiv ove osobe koja se lažno predstavljala??

To je ustvari relativna zastara!!

-E sad mi samo potvrdite slijedeće!!!

Relativna se zastara može odnositi samo na tijelo koje je dužno pokrenuti postupak i poduzeti određene radnje, a apsolutna se zastara onda može odnositi samo na nadležni prekršajni sud koji ima određeno vrijeme da poduzima radnje iz svoje nadležnosti, a to je dvije godine od dana počinjenja prekršaja??

Recite mi dali sam bar djelomično u pravu?

 

Ovo mi je jako bitno zato jer sam u verbalnom konfliktu sa jednim gospodinom koji misli da je u pravu!!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tako je..

tijelo koje je ovlašteno/dužno pokrenuti prekrš. postupak mora to učiniti u roku 1 godine od dana poč. prekršaja, u suprotnom nastupila je zastara..

ako pokrene, podnese zahtjev za pokret. prekrš. postupka prekrš. sudu makar i zadnji dan, nema zastare...

sud potom ima opet ostalo vrijeme na raspolaganju, ali u svakom slučaju 2 godine od dana poč. prekršaja..

ma, nije to toliko komplicirano...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Xsara je napisao:

tako je..

tijelo koje je ovlašteno/dužno pokrenuti prekrš. postupak mora to učiniti u roku 1 godine od dana poč. prekršaja, u suprotnom nastupila je zastara..

ako pokrene, podnese zahtjev za pokret. prekrš. postupka prekrš. sudu makar i zadnji dan, nema zastare...

sud potom ima opet ostalo vrijeme na raspolaganju, ali u svakom slučaju 2 godine od dana poč. prekršaja..

ma, nije to toliko komplicirano...

 

Hvala ti na potvrdi, pomogla si mi jednom prije na newsima ako se ne varam!!!

Isto ime koristiš i tamo??

Jednom sam gospodinu pokušavao objasniti to što si mi ti odgovorila ali nije htio ni da čuje, jednostavno je bilo po staroj narodnoj:" Veži konja gdje ti gazda kaže"!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija