Jump to content

upis vlasnistva


mathilda

Preporučene objave

Molim pomoc.

Moj otac je 1988 kupio kucu i zemlju od nekog susjeda.

Nakon par godina je saznao da je susjed prodao zemlju koja nije bila njegova vec u drzavnom vlasnistvu tj. od Šumarije.

Pošto mi tamo živimo već 20 godina, da li se mi možemo upisati kao vlasnici te kuće tj. zemlje i na koji način.

Tek prije nekih 10 godina je moja mama uspjela ishodit da joj se dodijeli naziv ulice i kućni broj.

Taj susjed je umro prije par godina.

Kome se obratiti za to?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovana !

 

Da bi uknjižili kuću i čestice u zemljišnim knjigama morate imati valjan pravni osnov :kupoprodajni ugovor ili rješenje o nasljeđivanju ili ugovor o darovanju i sl.

Susjed koji Vam je prodao zemljište tada kada ste Vi kupovali moguće je da je bio korisnik na temelju odluke

nadležnog organa i kasnije mislim poslije 1990 ne mogu tvrditi točnu godinu kada je donijet Zakon odnosno odredba Zakona po kojoj prelaze prava korištenja u pravo vlasništva ., ali s nekim iznimkama . Vi morate provjeriti iz dokumentacije koju posjedujete iz doba kupoprodaje na što se odnosila točno ta kupoprodaja , zatim u gruntovnici izvadite sadašnji izvadak iz zemljišnih knjiga i povijesni izvadak radi uspoređivanja kako je zemljište mijenjalo vlasnika . Prava korištenja su građani dobivali

najviše na nacionaliziranom zemljištu.

Da bi se uknjižili morate dokazati da ste vlasnik i posjednik na temelju valjanog pravnog posla .

 

Uzmite izvod iz katastra , izvod iz zemljišnih knjiga i valjane kupoprodajne dokumente - ugovor , te otiđite u gruntovnicu da Vam kažu da li su ti dokumenti dovoljni za uknjižbu , a ako nisu tada Vam mogu savjetovati da ustanete Tužbom za utvrđenje vlasništva . Međutim kada

su dokumenti OK tada možete tražiti ispravak stanja ,to je također sudski postupak samo što je jednostavniji od

 

utuženja .U gruntovnici ćete biti savjetovani što da

 

 

radite .

 

 

Pozdrav !Ude :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija