Jump to content

Porez na "špekulativnu" dobit preprodajom stana !?


Bassconnect

Preporučene objave

Dobar dan !

 

Moj slučaj ide ovako. Kupio sam stan od firme u kojoj radim (javno poduzeće) za 56.384 kn, dakle po tadašnjem tečaju za oko 7800 € otprilike. Stan je 26 kvadrata, dobio sam ga kao samac. Stan mi je prva nekretnina i sve OK. Danas sam dobio za uplatiti oko 4.600 kn poreza na promet jer se porez određuje po procjeniteljevoj procjeni koja je bila oko 12.ooo € i sve je i to OK. Dobio sam popuste na staž, učesnik rata, stan devastiran itd, pa me je izašao 56.384.kn.

 

U međuvremenu ja stan otkupih te ga prodah za 1000 € po kvadratu tj. 26000 €

 

No, načuh ja da ću morati platiti i nekakav Porez na ostvarenu dobit na razliku između cijene koju sam platio firmi i cijene po kojoj sam prodao kupcu jer nisam prijavio prebivalište, promijenio osobnu, te bio prijavljen 3 godine u tom stanu ???

 

Nazvao ja lijepo Poreznu upravu, tražio savjetnika, sve mu to ispričao i čovjek mi reče; pa da, naravno porez je 15% (tu mi je malo pao kamen sa srca jer sam čitao da je porez 25% i sreća što nisam novce potrošio jer poreznu prijavu znaju poslati i nakon 2-3 god)

 

Ja mu lijepo kažem; znači ispadam kao diler stanova, a ipak mi je to prva "preprodaja," a čovjek mi opet reče ; "pa da !!" i tu završi naša konverzacija.

 

Sada me zanima hoću li platiti razliku između 7800 € - 26.000 € ili po procjeniteljevoj 12.000 € - 26000 € ?? te da li mi je bolje otići odmah, platiti ili čekati 3 godine, pa me se možda ne sjete :-D;-)

 

btw. Još me zanima jel mi taj "poreznik" slagao kad je rekao 15% ili se nešto u međuvremenu izmjenilo (znam da je prije bio 35%, pa su ga smanjili na 25% (čitao ovdje) i sad mi nije jasno koliki je po najnovijem pravilniku taj porez :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ulagao si u nekretninu da bi istoj povečao tržišnu vrijednost.

pa prema tome nebi trebao plaćati nikakav porez ako si prodao neodgovarajuću nekretninu da bi nabavio veću i odgovarajuću.

 

pregledaj praksu Upravnog suda na tu temu

 

www.upravnisudrh.hr

sudska praksa/financije/porez

 

12000,00+tvoje ulaganje=26.000,00

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veteran je napisao:

ulagao si u nekretninu da bi istoj povečao tržišnu vrijednost.

pa prema tome nebi trebao plaćati nikakav porez ako si prodao neodgovarajuću nekretninu da bi nabavio veću i odgovarajuću.

 

pregledaj praksu Upravnog suda na tu temu

 

www.upravnisudrh.hr

sudska praksa/financije/porez

 

12000,00+tvoje ulaganje=26.000,00

 

 

 

:palac:

 

Hvala Veterane :namiguje: Čitam već tvoje kvalitetne odgovore jako dugo i tebe bi trebalo postaviti za Ministra pravosuđa ili nešto slično. ;-)

 

Hvala još jednom, sad se bar imam za što uhvatiti u daljoj borbi s administracijom

 

btw: samo ne kontam jel 15% ili 25 % :place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija