Jump to content

Što mogu s nasljeđenim grobom?


anaid

Preporučene objave

Po Ugovoru o doživotnom, nakon smrti primateljice uzdržavanja naslijedila sam grob, platila porez i došla u upravu na Mirogoj da tamo izvršim prebacivanje prava korištenja na sebe.

Sve je prošlo u redu.

Budući da moja obitelj grob ima, ovaj nasljeđeni me zapravo ne zanima, te sam ga mislila prodati, tj. oglasiti ustupanje prava korištenja nekom drugom.

Onda sam saznala nešto što me šokiralo; da praktički s tim grobom ne mogu ništa, tj. da po Zakonu o grobljima pravo može ustupiti samo onaj koji ima pravo korištenja još jednog groba na području Zagreba. :-o Dakle, ne mogu prodati ovaj, jer nemam još jedan :-?:-?

Sad molim savjet; postoji li bilo koji način da nešto učinim, ponavljam, ne zanima me taj grob (a novac mi treba), te ispada da sam nasijedila zapravo samo novčanu obavezu. Nije puno, 120 kuna godišnje, no sve to skupa nema mi smisla. Zašto ja ne bi to nasljeđeno pravo mogla prodati?! :-?

E, da, još nešto: razmišljala sam da kupim neki jeftiniji grob, pa onda ovaj, ajde, prodam - ipak ću biti na nekom financ. dobitku. No, ne mogu, jer ne može kupiti pravo korištenja onaj koji već ima jedno pravo korištenja.

Što da radim, pliz!?!?!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E, da, zaboravih nešto; taj zakon je navodno na snazi od 98. ili tak neš. No, onda mi nije jasno, ako je tako, kako je onda moguće da su ljudi masovno prodavali grobove, pisalo se po novinama o ljudima koji su se obogatili na preprodaji grobova, kao da je to jako unosno, itd., itd. Kako je to onda moguće, kad postoji takvo zakonsko ograničenje?! Da bude jasno, nije mi želja obogatiti se, ali kad sam već nešto naslijedila, a što mi zapravo ne treba, željela bih od toga ipak imati neke koristi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo, pogledala sam sama. Naime, u Zakonu o grobljima toga nema, ALI, u Odluci o grobljima:

 

Na temelju članka 18. Zakona o grobljima (Narodne novine 19/98) i članka 21. podstavka 2. Privremenog statuta Grada Zagreba (Službeni glasnik Grada Zagreba 9/93), Gradska skupština Grada Zagreba, na 16. sjednici, 15. listopada 1998., donijela je

 

 

ODLUKU

o grobljima

 

 

Stvarno stoji ovako:

 

Članak 11.

 

Korisnik groba može ustupiti korištenje grobnog mjesta ako na jednom od groblja iz članka 2. ove odluke ima na korištenju drugo grobno mjesto ili ako korištenje grobnog mjesta koje se ustupa ima više osoba ili ako nema prijavljeno prebivalište na području Grada Zagreba.

 

Meni je to van pameti! :-?

Ima li netko iskustva postoji li tu neka mogućnost, nešto, bilo što...?!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.

Ovo s promjenom prebivališta, hm, da, to je opcija.

Vjerojatno to ljudi tako i rješavaju. Samo, meni je to odbojno i ne sviđa mi se na taj način - kad to čovjek radi, mijenja prebivalište na dva tjedna, to je onda očigledno da nešto mulja i manipulira - a to jednostavno nisam ja.

No, ovo prvo - nije poanta da li moja obitelj ima grob ili ne, nego JA osobno trebam biti KORISNICA prava na grob, tj. praktički vlasnica još jednog groba. U tome i je taj apsurd. Nije poanta da se grad "brine" da ja neću imati gdje biti pokopana, već grad traži da ja budem baš vlasnica još jednog groba kako bi ovog naslijeđenog mogla prodati. Suludo, ali je tako.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana, možda imate još jednu mogućnost, a to je darovanje naslijeđenog groba nekom tko ima kako kažete "obiteljsku grobnicu", primjerice ako je to otac ili majka ili dijete ili supružnik, čime biste izbegli plaćanje poreza, a nakon toga imali valjda mogućnost ovaj suvišni prodati u ime budućeg daroprimatelja. Naravno to je posao koji mora biti uz dogovor i povjerenje. Ovo je samo ideja, a provjeriti upute felixxa koliko je gradska Odluka u koliziji sa Zakonom o vlasništvu i dr.stvarnim pravima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije mi sasvim jasan savjet, možete malo pojasniti? Samo da napomenem, ja ga ne mogu darovati, nema tog termina u vezi grobova, budući da to nije pravo vlasništvo, već samo "pravo korištenja", ja to pravo mogu samo PRENIJETI. A za prenošenje upravo i vrijedi ta odluka da ne mogu, OSIM ako imam još jedan.

I druga je stvar, niti kupiti pravo ne može netko tko već ima jedan. Dakle, da i mogu ovog "prodati", ne bi ga mogla nekom tko već ima jedan.

Samo mi u svemu tome nije nešto jasno: Oglasnik je pun oglasa o "trajnom ustupanju prava na grob...". Je li moguće da svi ti oglašivači imaju po još jedan grob? Ili igraju na kartu da kupci ne znaju za pravilo, pa uzmu lovu, naprave ugovor kod bilježnika ne znajući za ovu odredbu, pa kad novi vlasnik dođe u pravnu službu groblja, onda mu kažu da ga ne mogu upisati jer bivši vlasnik nije ni smio prodavati. I onda ljudi popuše. Bit će da ima i toga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

anaid je napisao:

- nije poanta da li moja obitelj ima grob ili ne, nego JA osobno trebam biti KORISNICA prava na grob, tj. praktički vlasnica još jednog groba.

 

Taj pravilnik je pisao netko tko baš nije jako bistar , da ne kažem nešto gore.

 

'Korisnik' groba je pokojnik koji je u njemu i pokopan, i onda naravno da ne može koristiti dva groba.

:smijeh::smijeh::smijeh:

 

O grobu skrbi i plaća račune obitelj pokojnika, a ne pokojnik.Pa ako imate dva takva groba, neka pokušaju odbiti vaše 'ustupanje' groba nekom drugom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 godina kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...
Nema tog Zakona koji Vas kao korisnika grobnog mjesta (idiotski naziv, ali tako ga definira hrvatski Zakon o grobljima) može spriječiti da nekome ustupite pravo korištenja grobnog mjesta.

Ukoliko imaju takvu Odluku, ona nije ispravna.

"Korisnik grobnog mjesta" nije idiotski naziv. Primjer : dva grobna mjesta u mojoj općini su na moje ime, iako ću tu sahraniti majku(pretpostavljam). Moja majka je korisnik dva grobna mjesta svojih pokojnih tetki i plaća godišnju naknadu.

Zašto korisnik, a ne vlasnik ? Pa , jednostavno jer je vlasnik groblja JLS. Postoje uvjeti pod kojima se koriste grobna mjesta i raspolaže njima. Onaj slučaj sa Zagrebom ima smisla, jer se morate negdje pokopati, a ako prodate grobno mjesto(koliko mi je poznato , na Mirogoju skupo) sahranjivati će vas na teret JLS ili proračuna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija