Jump to content

Branitelj bez odsluženog vojnog roka


kaplar

Preporučene objave

Bok.

Rođen sam 1972 g.

22.10.1991g. sam pozvan u pričuvni sastav HV RH, do tada nisam služio vojsku niti sam imao ikakavo iskustvo s ratovanjem ili oružjem .

Poslan sam odmah na prvu crtu bojišnice,skinuo sam se 1994 g.na moj zahtjev iz vojske jer više nisam mogao psihički izdržati. Da li mogu ostvariti kakova prava sada, pošto imam posljedice a do sada nisam pokrenuo nikakav postupak za utvrđivanje istih.

I da li se može tužiti nekog zbog toga što sam bez iskustva i odsluženog vojnog roka poslan na bojišnicu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kaplar je napisao:

Bok.

Rođen sam 1972 g.

22.10.1991g. sam pozvan u pričuvni sastav HV RH, do tada nisam služio vojsku niti sam imao ikakavo iskustvo s ratovanjem ili oružjem .

Poslan sam odmah na prvu crtu bojišnice,skinuo sam se 1994 g.na moj zahtjev iz vojske jer više nisam mogao psihički izdržati. Da li mogu ostvariti kakova prava sada, pošto imam posljedice a do sada nisam pokrenuo nikakav postupak za utvrđivanje istih.

I da li se može tužiti nekog zbog toga što sam bez iskustva i odsluženog vojnog roka poslan na bojišnicu.

 

Vojni obveznik je svaki građanin od 18.-este godine života.

 

Osobno sam sa 18 godina postao pripadnik SJP-e RH ravno iz srednje škole mup-a, na prvi teren bez ikakvog predznanja, sve sam učio u koraku i teren po teren, akcija po akcija, kasnije sam postao i vođa grupe. Ponosim se time što sam svojim malim doprinosom doprinio stvaranju lijepe naše, ne pada mi na pamet tužba ili slićno. Bez obzira što sam obolio i svoju mladost ostavio na kamenjaru i u šumi.

 

I opet bi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav..pa srednja policijska škola je i zamišljena kroz program školovanja stekne osnovna vojno-policijska naobrazba...malo je čudno da su ga mobilizirali i poslali na prvu liniju bez ikakve obuke..malo mi je teško to povjerovati..ja osobno sam redovnu vojsku služio obuka je bila 4 mjeseca i tada sam poslan na prvu liniju..nakon što sam odslužio vojni rok,prijavljujem se odmah u uredu za obranu da me mobiliziraju što su i učinili..nakon garde,poslije akcije una prelazim u djelatni sastav mup-a,gdje opet od strane mup-a prolazim vojno-policijsku naobrazbu bez obzira što sam sudionik domovinskog rata..tako da sam morao proči dvije obuke..pa mi nije jasno da su njega bez osnovne obuke,pa barem da je trajala 5 dana poslali na prvu crtu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sa devetnaest se godina ide na odsluženje vojnoga roka kako to da ti nisi bio, odnosno kako to da te nisu zvali te da li ti se priznaje odsluženje vojnoga roka nakon što si otišao iz hv, jer se radi o tome da su u rat išli i maloljetnici te im je priznato da su odslužili v.r. u čemu bi trebala biti bit tvoje tužbe?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

planina je napisao:

pozdrav..pa srednja policijska škola je i zamišljena kroz program školovanja stekne osnovna vojno-policijska naobrazba.....

 

Tamo sam naučio samo kako baratati s kratkim i dugim osobnim naoružanjem - što se tiče osnovnih vojno policijskih naobrazbi, dok sam u osnovnoj školi u nastavnom predmetu ono i dsz gađao iz m48 ( 1 metak ).

 

Nakon što se završi srednja policijska škola još 6 mjeseci osoba je pripravnik ne dobije niti značku niti naoružanje ( po zakonu je tako bilo ), tek nakon 6 mjeseci pripravničkog staža - a pošto je bio rat je sam se prijavio u sjp i puno prije isteka tih 6 mjeseci dobio sam i kratko i dugo osobno naoružanje i bombice itd ( bez ovlaštenja kao pripravnik ) i otišao na terene gdje sam od starijih kolega učio kako ostati živ.

 

Istim osobama kao odsluženi vojni rok im se priznaje tek nakon 2 godine provedene u policiji - prije ne. Ovo je tako bilo ne znam kako je sada jer više i nema narečene srednje škole - ukinuta je.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kaplar je napisao:

... Da li mogu ostvariti kakova prava sada, pošto imam posljedice a do sada nisam pokrenuo nikakav postupak za utvrđivanje istih.

...

Kao branitelj koji je sudjelovao u obrani suvereniteta RH imate prava po ZOPHBDR kao i ostaloj zakonskoj i podzakonskoj regulativi. Sukladno posljedicama zatražite ostvarivanje prava.

 

I da li se može tužiti nekog zbog toga što sam bez iskustva i odsluženog vojnog roka poslan na bojišnicu.

Ako smatrate da je nezakonit i da ste pretrpjeli štetu zbog takvog postupka možete tužiti RH kao sljednicu i odgovornu za postupanje HV u određenim situacijama. Ali se postavlja pitanje zašto niste odbili postupiti po vama nezakonitim radnjama u HV.

 

Skrenuo bih vam pozornost na, ne samo moralnu, već i zakonsku dvojbu o vašim možebitnim pravima ako bi njih željeli ostvariti i istovremeno tužiti RH jer to znači da isto djelo (pozivanje u OS RH kao vojnog obveznika, sudjelovanje u obrani,...)smatrate dobrim kada trebate prava a istovremeno smatrate protuzakonitim i htjeli bi naknadu štete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bravo "duro" :palac:

"kaplar": svi smo mi bili neiskusni tih godina a uspjeli smo zahvaljujući vjeri i srcu. kao pripadnik sjp prva dva - tri terena su mi bila održavanje j.r.m.imao sam oko tri suzavca i šaku metaka a pored mene oklopnjaci tz.jna da ti se krv sledi

znam da si izgubljen ko i većina nas ali tu ti je "legalis" :

prati forum i upijaj savjete . duro ti je sve rekao pozdrav :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Duro je napisao:

 

Ali se postavlja pitanje zašto niste odbili postupiti po vama nezakonitim radnjama u HV.

 

 

Što je bit zapovijednika:

 

 

DA NATJERA VOJNIKA,DA UČINI I NEŠTO PROTIV SVOJE VOLJE,ALI NA DOBROBIT REPUBLIKE HRVATSKE!!!

 

To je samo jedno od osnovnih i temeljnih načela osobe koja namjerava zapovijedati nekim..ili nećim i ući se na prvom satu Više časničke škole...(a ponekad i u hodu na terenu)

 

A vi kaplar, možete biti ponosni na svoje dane provedene na bojišnici ma kako vam se oni danas činili to vam se više neće ponoviti da proživite još dva života...bez obira na eventualne posljedice!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija