Jump to content

Prolazak kroz "crveno" svjetlo


Dudek

Preporučene objave

Pozdrav,

 

Jučer navečer prilkom skretanja sa glavne u sporednu ulicu prošao sam kroz žuto svjetlo. Nisam se mogao zaustavit. Sa druge strane raskrižja okomito na taj semafor stajala je policija koja je vjerovatno čekala jer su znali da zbog gužvi i ostalih okolnosti ponekad nije moguće na tom semaforu zastavit se na vrijeme. E sad policija je odmah krenula zamnom iako nije mogla vidjet na koje svjetlo sam ja prošao (a bilo je žuto), te policajac priča kako sam ja prošao kroz crveno a znam da sam prošao kroz žuto. Iako sam mu pokušao objasnit splet situacije nije mi ni htio slušat nego mi je napisao kaznu (3 mjeseca oduzimanje vozačke dozvole i 2000 kn) i pitao me jel hoću potpisat i ja sam potpisao. Jel se mogu žalit na ovaj prekršaj ukoliko sam ga potpisao ?

 

E sad jedno pitanje, šta se dogodi ukoliko ja ne potpišem taj prekršaj ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. zuto ili crveno

 

objektivno, vi ne mozete znati da li ste izasli na zuto (za razliku od policajaca)

 

 

2. potpisivanje

 

iako formalno ne postoji nikakva razlika izmedju potpisane i nepotpisane kazne, u razmisljanju suca (imao sam takav slucaj!) razlika postoji. naime, sudac prepostavlja da niste potpisali jer ste bili uvjereni u svoju nevinost...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Potpisivanjem prekršajnog naloga ste potpisali njegov primitak. Niste priznali krivicu.

 

Pišite prigovor. Dobili ste prekršajni nalog R-108 koji je nezakonit. U njemu je već određena zaštitna mjera, koja po Prekršajnom zakonu treba biti određena nakon prekršajnog postupka. Neke policijske uprave nisu nikad započele sa izdavanjem obrasca R-108, neke su ga povukle, dok neke ga i dalje izdavaju.

 

U prigovoru navedite vaše viđenje događaja i izrazite nezadovoljstvo izrečenom zaštitnom mjerom koja treba biti izrečena nakon izrečene pravomoćne presude (a ne prije) i od strane suda a ne policije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne bih se slozio s tobom.

policajac ima ovlast oduzimanja vozacke dozvole

 

Članak 228.

 

(1) Prekršajni nalog kao posebna odluka o prekršaju može se izdati:

1. prije pokretanja prekršajnog postupka,

2. nakon pokretanja prekršajnog postupka, bez provođenja glavne rasprave odnosno postupka.

(2) Prekršajni se nalog može izdati samo protiv punoljetnog počinitelja prekršaja.

(3) Ako ovim Zakonom nije određeno drukčije, prekršajnim se nalogom može, prema uvjetima ovoga Zakona, izreći odnosno primijeniti svaka od propisanih prekršajnopravnih sankcija za punoljetne počinitelje prekršaja, oduzimanje imovinske koristi, odrediti naknada paušalne svote troškova za izdavanje prekršajnog naloga i troškovi nastali utvrđivanjem prekršaja upotrebom tehničkih sredstava ili provođenjem potrebnih analiza i vještačenja.

(4) Prekršajnim se nalogom ne može izreći kazna zatvora ni zaštitne mjere, osim oduzimanje predmeta i zabrana upravljanja motornim vozilom.

(5) U postupku za izdavanje prekršajnog naloga na odgovarajući se način primjenjuju ostale odredbe ovoga Zakona ako odredbama o postupku za izdavanje prekršajnog naloga nije nešto drukčije određeno.

 

obrati paznju na st4 :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

u svemu se slazem osim sto moram konstatirati da je sve po zakonu :-o

 

ustav je vrlo jasan p ovom pitanju

Članak 18.

 

Jamči se pravo na žalbu protiv pojedinačnih pravnih akata donesenih u postupku prvog stupnja pred sudom ili drugim ovlaštenim tijelom.

 

Pravo na žalbu može biti iznimno isključeno u slučajevima određenima zakonom ako je osigurana druga pravna zaštita.

 

dakle prigovor je "druga pravna zaštita" :-(

 

 

 

ALI!!!!!!

 

Članak 29.

 

Svatko ima pravo da zakonom ustanovljeni neovisni i nepristrani sud pravično i u razumnom roku odluči o njegovim pravima i obvezama, ili o sumnji ili optužbi zbog kažnjivog djela.

...

 

posto policajac ima normu, broj kazni koji mora izdati u jednom danu, policajac nije "nepristani sud"

 

dakle dakle postupak izdavanja (obaveznog) prekrsajnog naloga je ipak protuustavan :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija