Jump to content

komunalna naknada - podstanar


Sssandra

Preporučene objave

Trebala bih pomoć...

 

Ja sam studentica i podstanarka sam zajedno s još 3 cure.

Prije kojih 2 tjedna gazda, vlasnik stana, donio nam je opomenu jer nismo platile račune za komunalnu naknadu i naknadu za uređenje voda. A nismo platile jer nismo dobile nikakve uplatnice na adresu kao što dobivamo ostale račune koje uredno plaćamo. On je to platio jer mi tada nismo imale novce, ali sad nas naravno traži da mu to vratimo.

 

Mene zanima da li je to uopće na nama za platiti ili je to možda ipak obaveza stanodavca, vlasnika stana.

Molim vas za pomoć.

Ukoliko je to obaveza stanodavca, trebala bih i neki dokaz, da nas poštedim svađe.

 

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je obveza korisnika prostora, a to ste Vi.

 

Nepošteno je od Vašeg gazde što Vam nije ranije ukazao na taj trošak ili se niste dobro razumjeli.

 

Sa mojim podstanarima sam ugovorio da komunalnu naknadu, troškove odvoza kućanskog otpada i sl. mi plaćaju zajedno sa računom za struju.

 

Od mjesečnih troškova obveza najmodavca je samo troškak održavanja i porez na najam. Sve ostalo pada na teret najmoprimca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obveza pada na vlasnika stana i on je dužan platiti. Ukoliko postoji ugovor o najmu stana između najmodavca i najmoprimca i ukoliko je u njemu obvezno definirano da troškove komunalne naknade plaća najmoprimac, obveza komunalne naknade se prenosi na korisnike. Temelj za plaćanje je Rješenje o obvezi komunalne naknade i bitno je na koga ono glasi, jer je i taj obveznik. Uplatnice on može uvaliti kome god hoće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Znam da nije u tjeku rasprava o ovom, ali nek slijedeće ostane zapisano:

 

Pod najamninu se može uračunavati sve i svašta. I hrana i struja i masaža, možda domaćica i zaštitar, pa i komunalna naknada.

 

Naravno za sve to je potrebno platiti 22% PDV-a i na kraju se iznos ponovno oporezuje sa 15%, 25% ili čak i više.

 

Obveznik komunalne naknade je korisnik prostora i to onaj koji je upisan u gradskim upravnim odjelima.

 

Najmodavac može obvezu prenijeti na najmoprimca uručenjem ugovora o najmu stana nadležnom upravnom odjelu. Naravno istu prijavu treba i odjaviti.

 

Naš narod, među kojima sam i ja, jednostavno sve račune plaćam sam jer jedino tako imam kontrolu nad računima. Na jednostavan način račun struje uvećam za iznos koji moram platiti i to je sve.

 

Najmoprmac kojemu se to ne sviđa, još jedostavnije, po hitnom postupku mora naći novog najmodavca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija